Ako dlho píšete s prváčikom?

teta7
18. sep 2015

Ahojte baby. Mam prvacika. Kolko cvicite navyse pisanie? Kamosky okrem uloh pisu aj 2, 3 A4 navyse. Cize pisu aj dve hodky. MY vsetky ulohy mame tak do hodinky. Pisanie najprv na necisto dakych 5 riadkov a ked sa to zacina podobat piseme na cisto. Usilie vynalozene...snaha obrovska...spoteni...vysledok nie je to podla mojich predstav ale neviem ci by to bolo lepsie pisat dlhsie...Aky je Vas nazor?

dzjanetta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pointka
22. sep 2015

Ahojte, tak co tu citam, ja som zufala z toho, co mame my ☹ Ucenia asi na 1-2 hodiny denne, dieta zdeptane, ucivo po 3 tyzdnoch uz 30. strana slabikar, piseme pismeno E, ideme na A, zufala som z toho, ako sa ucitelka strasne ponahla a vidim, ze to mala nezvlada a to nikdy nepatrila k tym "pozadu" praveze bola velmi ucenliva, bystra a na svoj vek inteligentna. Neviem, co mam robit, denne hrca v zaludku, ze co ma zase caka, mam aj druhe dieta, tomu bez sance sa venovat, nemam cas poriadne ani veceru uvarit a nieto sa este venovat druhemu dietatu, ci muzovi. Takto som si to nepredstavovala a tesili sme sa na skolu aj mala hlavne, ale vidim, ze ju to prestava bavit ☹

sisaka
22. sep 2015

ani sa necudujem, ze po prvom rocniku deti prejde chut ucit sa. Nielen vdaka ucitelom, ale aj rodicom.
Na kieho .... nutit dieta tolko pisat doma a este na necisto a cisto a dovtedy, kym to nie je podla predstav rodica 😕 . V zivote ma nenapadlo deti takto cepovat, ako napisali, tak bolo, aj s chybami, nech ucitelka vie, kde maju problemy, co im nejde a nie 2 hodiny sediet a pisat, vsak to by nevydrzal ani dospely.

prasiatko30
22. sep 2015

Tak tento tyzden sme uz zacali s ulohami - v pondelok doniesla nasa prvacka knizku na citanie - kedze uz citaju od minuleho roku tak je to vlastne knizka s prihodami o skupinke prvakov - ulohy su citat kazdy den jednu stranku - max 15riadkov a zalozit si doma zosit a kazdy den odpisat kusok z toho to citali - ako mi krpana niekolko krat zdoraznila - knizka aj zosit ostavaju doma - prakticky je to na to aby ziskali zvyk studia - sadnut si a venovat sa tomu. Dneska vydrzala krpana odpisat asi 2 slovom dva riadky a precitala dve strany - celkovy cas ucenia 20min

mamutka
22. sep 2015

@pointka toto predsa nie je mozne. Na tvojom mieste by som sla za riaditelkou. Poznas nejaku maminu co ma dieta v inej triede? Ako rychlo idu oni? Lebo aj ucitelky vramci skoly maju iny pristup. Uplne detom znici radost zo zivota. Nas maly chodi zo skoly nadseny, idu na to pomalicky, ale viem ze sa to rozbehne. Proste sa s chutou rozbiehaju, vy mate nejaku sialenu mrchu pri detoch ci co? Na to musi byt aj zakon, kolko toho moze s detmi prebrat. Komunikujete s ostatnymi rodicmi, mas ich mail.adresy? My sme po prvom rodicku dostali vsetky kontakty, popiste si a rieste to.

alaguema
22. sep 2015

@sisaka keby sa dalo, dám ti "páči sa mi" sto krát

sivula
22. sep 2015

@teta7 to ako tie deti chudatka vydrzia 2hodiny pisat? Nic navyse nerobime,len DU hned nacisto.Slabikar mame od Stefekovej a sme na 19.strane.Matika je tiez v pohode.Netrapim ju,chcem,aby mala z ucenia radost.To im bohate staci.Do polhodiny sme hotovi.Ja radsej podporujem deti v kruzkoch.Tento rok ma dcera 2 kruzky v skole a 2 v ZUS.Z kazdeho rozka troska,aj fyzicka aktivita, ak jemna motorika aj nejake zrucnosti do zivota. Vybrala si vsetko sama,tak uvidime,ci to dame vsetko po cely rok. Maminy,nedrilujte svoje deti tolko hned na zaciatku,ich pozornost po 20 min aj tak prudko klesa.Radsej skuste viac kreslit, malovat alebo sa ucit pismenka na tych detskych pocitacoch. Dcera sa tak (a aj vdaka starsiemu susedovi) naucila cslabikovat a citat este v skolke.Bez mojho zasahu a drilu.Zabavnou formou to deti vezmu skor.

sardinka333
22. sep 2015

@miyya moj syn je uplný expert...urobíme si ulohy...spokojný s ide hrat, x krát sa ho pýtam či má naozaj všetko. No nespomenul si večer o 21:00 ze na jednu ulohu zabudol??? A nie je to prvý krát čo takto ,,zabudol,, a potom sa mu v posteli rozsvietilo ze ešte niečo má...on je tretiak. Važne neviem čo na jeho sklerozu...tablet zakazany mal, biť ho nechcem lebo to skor mna budu ruky bolet...ach jo...

ivetusik
22. sep 2015

Moja je už druháčka a veru som nikdy s ňou viacej nepísala ako boli úlohy...žiadne na "nečisto" sme nepraktizovali 😉
Teraz je druháčka a teraz sa mi jej písmo začína ako-tak pozdávať 😎
Ak nejde o život, nejde o nič, hlavne že chodia do "bežnej" školy 😉 tak čo treba riešiť 😀
Najdôležitejšie je dieťaťu nesprotiviť školu hneď na začiatku 😉

ivetusik
22. sep 2015

@sardinka333 ja som to vyriešila tak, že ako dôjdeme zo školy, spolu pozrieme všetky knihy a zošity a nestane sa, že niečo "už" zabudne, lebo sa stalo predtým, že sme ráno ešte písali úlohu...teraz je druháčka 😉

martinella1
22. sep 2015

@pointka to nemyslíš vážne? Podľa akého šlabikára idú? Ja učím prváčikom a písať sme ani poriadne nezačali, len čiary, čiže grafomotorické cvičenia na rozcvičenie rúčiek..... Prílišne uponáhľanie je občas na škodu.....

pointka
22. sep 2015

@martinella1 ved to, mne sa to nezda. Mam z toho zaludok v krku zevraj ide podla najsilnejsich a zevraj to robi uz viac rokov

sivula
22. sep 2015

@pointka trochu divna ucitelka, ja som tiez ucila, ale na strednej a nikdy som nesla podla najsilnejsich.Treba drzat priemer a ti slabsi hold musia trenovat aj doma.Ale hravou formou u krpcov.Starsi to uz beru inak.Tam treba inak na nich.

sardinka333
22. sep 2015

Niekedy je to ťažké posudiť ,,aka je to učitelka,, na prvakov je to asi hrrr...to suhlasim, ale často som sa stretla s tým ze rodičia starších sa sami sťažovali ze prečo ,,nemaju ulohy,, a ze ,,nič sa neučia,, a my v škd ,,nič nerobime,, atd...proste rodičia chcu ,,vysledky,, a chcu vidieť činnosť..je to prirodzené a nahodou par dni nebola ,,d.ú,, a už boli celí nesvoji ze ,,čo sa deje,,. Proste niektorým rodičom a je ich celkom dost nevyhovie nik.

anoja
23. sep 2015

Ja som učiteľka prváčikov, a dávam im maximálne 10-20min, aj to písanie 2-4 riadky (ešte robíme Moje prvé čiary, konkrétne lastovičky) a z "čítania" rozprávať sa s rodičmi o tom, čo sme robili v škole.
Nesúhlasím ani s písaním "na nečisto", domáca úloha nemá byť krasopis, ale trénovanie rúčky! Ja sa potom nedivím deťom, že ich to odrádza, keď doma musí písať tri-štyrikrát viac ako má na domácu úlohu. Ani nedávam dú každý deň, napr. z prvouky vôbec úlohu nemajú, zatiaľ nemali ani z matematiky, pre mňa je dôležitá hlavne tá grafomotorika (tým nehovorím, že matika a iné sú menej dôležité).
Ide ma poraziť, keď mi drobci ukazujú v škole 3-4 A4 napísané ako "na nečisto". Načo? Mám v triede asi 5-6 detí, čo sú fakt trošku popredu a tým dávam robotu navyše, ale na hodine, nie doma.
Pre tých drobcov je to strašne veľa a veľa nových vecí, už len koľko námahy ich stojí vydržať v škole, dávať pozor, robiť podľa pokynov. A napr. v ŠKD majú zákaz písať domáce úlohy do prvého polroka. Rozumiem aj tým rodičom, ktorí sú v práci do večera, posledné čo chcú, je sedieť nad úlohami hodinu-dve. Práve preto zatiaľ majú "čítanie" vlastne debatovanie - rozvíjanie slovnej zásoby, rodičia sa (možno) dozvedia, čo sme robili, a drobci sa doma veľmi radi pochvália, čo už vedia 🙂 Toť môj názor z pohľadu učiteľky 🙂

nikam
23. sep 2015

@yarnie Prosim Ta, kam chodi do skoly Tvoje dietatko?

emita
23. sep 2015

@ivetusik súhlasím. Tiež mám už druháka a celý prvý ročník mu učiteľka vyčítala, ako škaredo píše (mne to bolo jedno. Dnes sa už aj tak väčšinou píše na počítači), ale v 2. ročníku sa mu písmo vylepšilo. S ním sa niekedy učíme aj hodinu, lebo dostávajú veľa úloh - aj z 3-4 predmetov ale rozdelíme si to na polovičku.
Dcérka je prváčka a na domácu majú maximálne 3-4 riadky. Najprv si spraví pár ťahov na nečisto, či nezabudla čo sa v škole učili, potom napíše domácu. Je veľmi snaženlivá, tak ju niekedy prepadne chuť "písať" aj navyše. Ale to robí fakt dobrovoľne a s hotovou domácou. Tiež nejaké 3-4 riadky. Zatiaľ "píše" tiež dosť škaredo, ale podľa vzoru syna viem, že sa to bude zlepšovať.

jananinka
23. sep 2015

@anoja som rada, ze ste toto napisali, lebo som bola zmatena z toho, ze niektore deti kamaratok si najprv 2 hodiny pisu na necisto a potom az do zosita 😒 V triede mojej dcery maju taky system, ze na hodine si pisu na cvicne papiere to, co maju potom za ulohu tych 3-4 riadky. My doma spravime do cvicneho 2-3 ciarky a hned ideme na ostro. Tiez nam ucitelka na rodicovskom povedala, ze nemame na deti kricat, ked nenapisu presne tak, ako je predpisane, ze oni sa to ucia.

cailinevelyn
23. sep 2015

ahojte, no my mame ulohy do 15 min, a to aj s jednym "cvicnym" papierom nanecisto... a naostro to tiez nemame "dokonale" ved naco, vsak aj musi byt vidiet, ze to robil "vlastnou" teda este "nemotornou" ruckou 🙂 teda ja vooobec netrvam na "dokonalych" krivkach, co teraz cvicia, ved rucicku trenuje aj kreslenim, malovanim, nielen pisanim.
ja osobne som mala hrozny az hrozostrasny skaredopis, (prva som pisala cinskym perom, lebo tym atramentovym to moje zosity boli des, tak to pani ucitelka vzdala - dali mi cisnke pero a potom uz som aspon nemala machule 🙂). Az sa to v 3.-4. triede nejako samo upratalo v hlavicke a pisem tak pekne doteraz. Mimochodom moje poznamky z prednasok na VS (co uz je skoro 15 rokov) este teraz koluju medzi studentami prefotene... podla mna uz davno neaktualne, ale doneislo sa mi do usi, ze sa velmo dobre citaju a dobre sa z nich uci este aj po tych 15 rokoch 🙂 To na margo skaredeho pisma deticiek...

anoja
23. sep 2015

@jananinka 🙂 ja vám poviem čerstvú skúsenosť, včera sme sa učili "lastovičky", no poviem Vám pravdu, aj slzičky boli, je to ťažké a náročné. Dve dievčatká sa skoro "zmyšili", keď im to nevyšlo na prvýkrát (pritom sú tam predlohy, ktoré niekoľkokrát obkresľujeme farebnými pastelkami), no je to náročné, tak to nevyšlo, no čo, stáva sa 🙂 Baby okamžite brali gumy a chceli gumovať, lebo že keď to maminka/ocko doma uvidí, bude krik. A prečo? Gumovanie je u mňa zakázané, vôbec to dieťaťu nepomáha, práve naopak - ešte nemajú takú trénovanú rúčku, teda viac tlačia na papier, takže aj keď sa to zgumuje, všetko vidno a zas ich to len pletie. Naopak, keď vidí tie "nevydarené" a vedľa toho už krásne lastovičky, ktoré to dieťatko dosiahlo úplne samo (len s pomocou nejakých pár upokojujúcich slov) a písalo to v úplnej pohode, to je paráda, radosť, šťastie a všetko čo k tomu patrí 🙂 to, čo chcem dosiahnuť 🙂
Ono, ja mám slabých 5 rokov praxe, ale už dávno som si všimla, akoby rodičia zabudli na to, koľko námahy ich stálo naučiť sa písať... Tiež to nebolo hneď a už aj a šlo to - postupne 🙂 Chce to len čas, pokoj a trpezlivosť 🙂 A nakoniec, aj tak si každé dieťa urobí po svojom, a čím viac na neho budeme tlačiť, tým horšie to bude.
Držím palce so šikulkou 🙂

jananinka
23. sep 2015

@anoja nas cakaju lastovicky dnes, vcera si to chcela velice vyskusat a bola to hruza, namiesto to lava zabocila doprava, potom tam akusi maslu spravila, no to bude vesele. Ona je ste lavacka, tak to ma trochu tazsie, ale urcite to da 🙂

deximix
23. sep 2015

u mna je to tak, že nemám šaknu ako by to malo vyzerať s písmom.... zatial sme u dolného záťahhu-toho učka ale hroza des

anoja
23. sep 2015

@jananinka 😀 😀 joooj, aj moji sa natrápili 🙂 a ja som im tak povedala (ako sedia, tak po ľavej ruke majú veľké okná a po pravej dvere) - letí letí lastovička blízko k zemi lebo zbadala mušku (ten ťah smerom dole), mušku chytila a chcela vyletieť von oknom (oblúčik smerom doľava), ale bolo zatvorené, tak vyletela dverami (ťah do prava) 😀 veľmi sa im to páčilo a šlo to jednoduchšie 😀 Dnes som mala rodičko, tak sa rodičia smiali, že čo za básničku sa to učili 😀 😀

teta7
autor
23. sep 2015

@sivula baby my sme v slabikari na 22. Strane...piseme znak ako na "v"...zda sa mi to dost rychle ako ideme...co den to novy znak....no co uz...a ucia sa naspamat tlacene pismena podla obrazkov.tiez ich pisu. Mne sa zda cely ten slabikar cudny...

lucik194
23. sep 2015

no my nepiseme nic, ziadne ciarky, pismenka, proste nic, maju knizku "moje prve ciary" ci ako sa to vola a tam ziadne pismenka nie su, su tam viac "cvicenia" na motoriku a ulohy na roztrenovanie ruky,
maximalne pise DU a to byva 1 ks z matematiky (napr priradenie obrazkov asi 1 minuta) a 1 ks zo slovenciny ci pisania, hotove do 2 minut a to je vsetko....

skuste1983
24. sep 2015

My píšeme len do zošitov, nič navyše. Asi by ma šiblo donútiť ho urobiť niečo, čo pani učiteľka nekázala 😀 . Skúsili sme to raz a stačilo: najskôr pol hodiny bol ofučaný, potom si na hoďku zdriemol, potom pol hodiny ešte smoklil, že to robiť nebude a nakoniec, keď sa do toho pustil, tak za 15 minút bol hotový, zbalený, vyškerený, utekal von 😎 .
Inak dnes to bolo 6 písmen malého "a" a z matematiky nič. Včera 4 písmená "a" a jedna úloha z matematiky - pár bodiek... Do 10 minút aj s hundraním 🙂

tin007
25. sep 2015

Moje dieta vcera malo ulohu (vidim to v ziackej knizke na webe skoly), pozriem do zosita, uloha hotova (vraj stihol na hodine). Sam sa ponukol, ze teda si to precvici este na papier, tak aj cvicil. ;)

martinella1
25. sep 2015

@teta7 aký šlabikár používajú? Lipku?

elfi1
25. sep 2015

@jananinka nas je tiez lavak a tie lastovicky mu idu perfektne.zato dnesny nacvik a - ta slzicka - hroza

sivula
25. sep 2015

@teta7 to mate asi slabikar Stefekovej.Neber si to tak k srdcu.Oni sa s pismenkami zoznamuju,ale vobec nevadi,ak im niektore nejde zapamatat.Nam vravela ucitelka,aby sme sa nezlakli,ze sa ucia hned vsetky tlacene pismena.Oni pouzivaju stale napovedne obrazky.Dcera sice pozna vsetky uz dlho,aj vie citat slova,ale su takyto len 3 v triede s 16 detmi.Ja mam niekedy pocit,ze rodicia moc tlacia na pilu a deti potom stracaju tu radost z ucenia.Pytala si sa dietata,ci sa rad uci a ako sa mu to paci?Ci mma pocit,ze nestiha v skole?Alebo zavolaj ucitelke,ako sa jej zda tvoje dieta.Podla mna by si sa mala dostat do pohody najskor ty a uvidis,ze to bude lepsie.Nervozitu deti citia.