Ako motivovať dieťa k učeniu?

Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom staršieho syna a jeho akousi demotiváciou voči škole a učeniu. Je júnové dieťa a keďže učiteľky v škôlke ani len slovíčkom neprejavili že by Patrik nebol vhodný ísť do školy, dala som ho na normálny termín od septembra do školy. Na jeho smolu trafil práve učiteľku, ktorá je známym postrachom školy, keď ju spomeniem aj pred niektorými dospelými ktorých učila tak sa dodnes len striasajú či ona stále učí... Prvý ročník nám prebiehal dosť náročne s jej pravidelnou výčitkou, že Patrik ešte nie je zrelý pre školu mal byť v škôlke o rok dlhšie, júnový chlapci do školyna riadny termín nepatria. Bez problémov dostával v prvom ročníku do žiackej knižky 3,4, aj 5... Jeho pravidelné ponosovanie sa že ho učiteľka ho aj tak nikdy nepochváli aj ked urobí niečo dobre mi prišlo vždy ťažko a keď som jej to povedala na rodičovskom, lebo sa ma opýtala že ako ho má motivovať k učeniu (???) tak som jej povedala že nemusim mať ani pedagogickú školu aby som vedela že dieťa sa motivuje pochvalou. Na to mi ona povedala že ked ona ho nemá za čo chváliť... Neviem či toto je vhodné stanovisko učitelky prvého ročníka. Keďže teda mala pocit že je slabým žiakom tak sme denne písali okrem domácich úloh ešte diktáty - aspoň 3 vety. DO toho počítali príklady a čítali šlabikár. Prišlo mi to na prváčika veľa ale povedala som si že to asi tak má byť a aj jemu to pomôže. Prešiel prvý ročník a ja som sa tešila že dostaneme novu pani učitelku a hádam začne Patrik odznova bez nejakého zaškatulkovania. No učitelka s nimi postúpila do druhého ročníka. Chlapec mi chodí domov zo školy unavený, príde, zje obed a ide spať. Zistila som že mu učitelka dáva písať aj cez prestávky takže som pochopila že nemá ani chvílu oddychu a z toho pramení aj jeho vyčerpanie ale myslím si že aj nesústredenosť na dalsích hodinách. Pre niečo teda určite tie prestávky sú a majú svoj význam. Bola som teda za učiteľkou že ak teda chlapec nestíha v škole tak aby mu posielala všetky veci domov a ja to s nim preberiem dopíšem, aby mal teda prestávky volne. Súhlasila že teda bude denne posielať domov čítanku slovenský jazyk a matematiku ( u nás nedáva domov žiadne učebnice - niektore som ešte ani nevidela, neviem vôbec čo preberajú). Na druhý den ale prišiel opäť s prázdnou taškou. Chlapec je zo školy úplne demotivovaný, vobec ho nebaví sa učiť, častokrát si zabudne zaznačiť domácu ulohu takže bežne sa stane že príde domov s poznámkou alebo ho nechá po škole. Neviem ako to riešiť, ako mu vrátiť tú chuť do učenia, on je napríklad šikovný v matematike, rýchlo sa učí veci naspamäť ale s čítaním a písaním je to horšie. snažím sa s nim precvičovať ale obavam sa či ho zasa nepreťažujem, ked v škole nemá ani oddych a doma po nom chcem aby aj pisal aj čítal aj počital. Mrzí ma že mu to ide v škole tak ťažko rada by som mu pomohla ale naozaj neviem ako. Budem vďačná za akúkoľvek radu a skúsenosť.
zlata2
24. okt 2013
ja Vám musím tiež napísať..ja som si so synom predrela celý prvý stupeň..dennodenne som sa s ním učila, aby neflákal základy a počiatok učenia, lebo ďalej to nebude zvládať..musím povedať, že s učiteľkami som vychádzala dobre, nedržala som vždy stranu synovi, lebo viem aká je povaha..jednoducho nie je hlúpy ale neskutočne lenivý!!..keby som ho ja neťahala ku knihám, tak by skončil so štvorkami..prežívala som každú jeho písomku a dennodenne som na neho myslela v práci, že či to čo doma "nadrvil" aj dokázal zo seba v škole vykoktať..no ale časom som už bola z toho taká unavená, že som mala pocit, že popri ňom som mohla mať vyštudovanú VŠ..keď sa nám narodil ďalší syn, začala som moje tempo zvoľňovať a v piatom ročníku som ho nechala doslova plávať..hneď to bolo aj vidieť..začal ako každým začiatkom šk. roka s 3,4, i 5 sa pritrafila a na druhý deň z toho istého vedel doniesť 1..bola som z toho na nervy a do dnes( už je siedmak) to je tak..proste LAVÍRUJE v škole ako sa mu páči a dokonca i v správaní..neznáša svoju triednu učiteľku a nevie jej povedať pekného slova, darmo ho prosím, aby si zahryzol do jazyka..ide do puberty a myslí si, že za svoj názor ho nemôže nik potrestať..ale myslím, že sám nevie odhadnúť čo si môže a čo nemôže dovoliť..stalo sa mi na rodičku, že pred celou triedou ma učiteľka úplne strápnila, lebo syn je podľa nej drzý, arogantný a škodoradostný...ok, ale mala to riešiť so mnou..vtedy som zostala z toho taká v šoku, že som nedokázala reagovať, aby som tým synovi neuškodila(aby si na neho nezasadla)..povedala som jej len toľko, že nech ho pošle do riaditeľne, keď sa to zopakuje..na ďalšom stretnutí som to učiteľke vytkla, že sa ma to dotklo,že to riešila verejne.. priznala, že urobila chybu, že vtedy už nevedela ako na neho..uznala, že ona vie, že ja som objektívna a nedržím stranu len synovi..uznala presne aj to, že syn nie je hlúpy len lenivý, že sa rád rozptyľuje v škole..že samozrejme je pre neho ľahšie naťahovať vyučovanie srandičkami a pod. ako reagovať na učivo..že inak je šikovný v tom čo ho baví, ale keď má zapnúť hlavu v tom čo mu nejde tak radšej to vzdáva..no a s motivovaním?..tak to u nás platí iba do toho momentu, kým sa mu motivácia nezhmotní..a potom je to to isté čo bolo..nájsť motiváciu, ktorá by platila celý šk.rok je nemožné..radšej sa tej motivácie vzdá..
nicky07autor
24. okt 2013
u nás s "motiváciou" prišiel svokor, v škole má tri vnúčatá tak im založil pokladničky a za každú jednotku im tam hodí 0,50c. samozrejme zvyšné dve deti majú nasporené už celkom pekné sumy, Patrik má cca 2 eura. osobne sa mi to nepáči takáto motivácia, kedže vždy je vytknuté že Pozri koľko penazí si už nasporili tí dvaja a ty nemáš tolko. Mne to príde dosť ľuto vždy, lebo má obdobia ked sa fakt snaží. Ale vtedy dostane len Véčko, a nie známku. Aj dnes sme písali ulohy a sám prišiel s tým že si chce prečítať jeden članok navyše aby mu to šlo že ho pani učitelka tiež pochvali... No už to vidím... 😞 Niekedy na ňom vidím tolko snahy aj píše podstatne krajšie ako písala dcéra v druhom ročníku. ale často zabúda písmená v slove, dĺžne, čiarky.
womankc
29. okt 2013
@nicky07 rozhodne to rázne rieš a ja by som na 200% dieťa dala k inej učiteľke . Vieš si predstaviť, čo robí ona na hodinách pred deťmi, keď robí to čo ti predviedla bez akejkoľvek pedagogickej profesionality na rodičovskom zružení??!! nájdi si v googli haló efekt a pigmalion efekt, napovie ti to dosť :-S
nicky07autor
29. okt 2013
@womankc včera som sa práve zamyslela že angličtinu ich učí iná učiteľka a na anj stiha aj písať aj ked mal prepísať na hodine basničku v angličtine tak ju prepísal bez chyby. ako samozrejme nie su tam mekčene ani dlžne ale zas je tam napr I´am alebo don´t a to mal všetko bez chyby. začínam naozaj uvažovať že je to o učitelke. tá ktorá ich učí anj je veľmi zlatá učiteľka až mám pocit že za ňou zájdem a zistím ako vníma Patrika ona na svojich hodinách. či to tiež vidí tak zle.
womankc
29. okt 2013
@nicky07 veľmi nerada hovorím takéto veci, ale ja si myslím, že pani učiteľka sa fakt na ňom "odbavuje" ,jednoducho nezapadá do jej "lega" , po šiestom budeš múdrejšia, ale ja by som to už začala riešiť. Skús si pozisťovať na tie iné učiteľky , určite tam bude nejaká , čo bude mať ochotu a trpezlivosť , poprípade skoč za tou angličtinárkou, porozprávaj sa s ňou a popros ju, či by ti nevedela poradiť ako to u nich chodí v takýchto prípadoch . nie je určite jediný tam .
nicky07autor
6. nov 2013
@womankc tak sme dnes boli v tej poradni u psychologičky. výsledok - potvrdila sa nám ADD. Vraj má výraznú poruchu vnímania a pozornosti. Pamäť a intelekt v poriadku aj vedomosti má také ako má mať druhák, no zaujať pozornosť a udržať ju bolo aj pre psychologičku dosť naročne. Sama povedala že veľakrát nevedela či ju počúval alebo nie, či vnímal čo mu hovorí alebo premýšla nad odpovedou. Odporučili nám návštevu u špeciálnej pedagogičky, ktorá s ním bude trenovať pozornosť a schopnosť vnímania. no a čo sa týka učitelky tak som rozprávala psychologičke o jej správaní bola úplne prekvapená, jej prvá reakcia ešte pred testovaním bola že v prvom rade je chyba v učitelke a teda mám h oprehodiť do inej triedy. Dnes som zisťovala a jedna učitelka druhákov má špecialnu pedagogiku tak je asi jasné kam ho dám. dúfam že nebudem mať problem u riaditelky s preložením do inej triedy...
womankc
7. nov 2013
@nicky07 no mne to bolo vzhľadom na moje skúsenosti už jasné podľa príspevku, som rada , že sa ti to podarilo vyriešiť , určite musíš písomnú správu doručiť do školy, choď hneď za riaditeľkou a požiadaj o preloženie, nebolo by zlé si skočiť aj za tou učiteľkou / tou čo má tu špec. ped./ a porozprávať sa s ňou.
Ak smiem, poradím ti ohľadom malého . U neho je dôležité, aby mal dobrý režim, dostatok spánku , obmedz hranie na počítačoch na minimum. Zaveďte si odmeňovací systém, to ostatne asi ti aj poradia bližšie na poradni. Ja som tento systém sa priznám nerobila a dodatočne to považujem za chybu z mojej strany . Hodne skutočne hodne aj za úplné drobnosti ho treba chváliť a povzbudzovať. Rozhodne najväčšia chyba je porovnávanie so šikovnou sestrou / svokra/ , čo sa týka tých odmien čo dával dedko, to si myslím, že ho hodne muselo deprimovať, no a dedko nech to zachová, ale v tom zmysle, že malému dá odmenu aj za zlepšenie, alebo za pekne urobenú úlohu, aby aj on mal sebavedomie budované. Tie pochvaly sú dôležité. Neber to ako mudrovanie, my sme tiež robili kopec chýb , kým sme si našli dáky režim a ani to sa prosto nedá urobiť na 100%, aspoň u mňa osobne. Veľa vecí by som urobila inak. Z mojej osobnej skúsenosti viem, že aj malicherné veci, čo ja som ani nepovažovala za nejaké dôležité syna ohromne ovplyvňovali negatívne.
A čo sa týka dyslexie a dysgrafie a podobných - to Vám tiež testovali??? tam nemal problém??
nicky07autor
7. nov 2013
@womankc neviem či teda testovali aj to. viem že mu dali napísať diktát ten dopadol dobre. potom počítal príklady a davala mu otázky ohladom bežných vedomosti co už mal mat z vlastivedy a z prirodovedy. všetko zmakol fajn. potom mu ona čítala nejaky text a mal povedať o čom približne čítala a on jej namiesto toho povedal všetko takmer doslovne. sluchovu pamäť má teda výbornu. problém bol s tým že počas celého vyšetrenia na ňu ani nepozrel. hľadel cely čas von oknom, ked sa ho niečo opýtala tak neodpovedal dlho čakala na odpovede, nevedela či ju vôbec počul alebo rozmysla nad odpoveďou. A mal problem aj opisom udalostí - dala mu slovne opísať ako uvariť vodu v hrnci a nejak nevedel skladat vety nespomínal si na slovíčka.
Inak ďakujem za rady, určite to neberiem ako mudrovanie, pravdupovediac poteším sa každej info o tom ako s ním jednať a hlavne ako mu pomôcť. papier sme nedostali do ruky žiaden, pošlu ho rovno učitelke.
womankc
7. nov 2013
@nicky07 OK tak to bolo v poriadku, to by vyrozumela z diktátu a tej matiky , to takto vyhodnocujú , takže tam bude len tá pozornosť, čo je dobre . Bolo by ale dobré , aby si tam zavolala a dohodla sa , že chceš tú správu vidieť , až sa nemusíš v škole naťahovať o to . To je aj pre teba dôležité, pretože oni tam napíšu aj doporučenie ohľadom práce v škole a zrejme doporučia integráciu. Jednoducho režim a trpezlivosť , znie to ľahku ale je to sakra ťažké niekedy . Jemu bude treba zrejme také upozorňovanie, aby činnosti dokončil a skús s ním hodne čítať , to mu pomôže aj s gramatikou aj porozumením. Ja som toto trochu podcenila a teraz sa s tým boríme vo vyšších ročníkoch
nicky07autor
7. nov 2013
@womankc neviem možno nám niečo dá ta špeciálna pedagogička ku ktorej máme chodiť. má sa mi ozvať ohladom volneho terminu tak hádam tam niečo u do ruky dostanem. čítať sa snažíme no ide mu to ťažko. hádam sa to nejak postupne zlepší. tiež ste chodili do poradne k špeciálnej pedagogičke?
womankc
7. nov 2013
@nicky07 nie nechodili, u nás to bolo inak . Nám dali správu s doporučeniami a v škole sa podľa toho robili úpravy , ale v našej škole som ti písala to nejak nefungovalo, takže sme zmenili školu , kde majú špec . pedagógov a funguje to tak , že napríklad niečo sa chodil učiť k nej ,alebo keď sa písali písomky, tak aby sa nerozptyľoval, písal to u nej. Alebo keď povedia učitelia na hodine, že niečo mu nejde , alebo sa s ním zložitejšie pracuje, tak potom niektoré tie predmety robí u nej. Ale teda už sa to začína celkom zlepšovať postupne už ju využíva pomenej zvláda to ako tak na hodinách , má aj trojky na vysvedčení, ale napríklad mal priemer 2 celkový , takže ja som spokojná a čo sa týka ďalšej školy, tak ho dáme na stredné odborné učilište s možnosťou maturity, aby sa nemusel trápiť niekde na strednej. lebo tieto problémy zvyknú odznieť až po dozretí po adolescenncii , čo je tak okolo 16- 17 rokov . Ja čakám , že začne chcieť sám a dovtedy sa mu budem snažiť pomôcť s učením
womankc
7. nov 2013
@nicky07 no a ešte k tomu vyjadreniu, to ti teda potom dá tá špeciálna pedagogička k nahliadnutiu, teda mali by ti dať a ak ho budú integrovať, tak budete podpisovať súhlas s integráciou a súčasne by ti mali dať prečítať, alebo ťa oboznámiť so štúdijným postupom- plánom pre neho , neviem presne ako sa to volá už .

Začni písať odpoveď...

Odošli