Ako napísať odôvodnenie nezaplatenia rodičovského?

nani811
27. sep 2011

Zistila som ze ZRPS nie je povinne, obzvlast ked som sama s dvomi detmi, no neviem ako to presne mam napisat dcere do skoly, pretoze to potrebuje odovodnit..dakujem za rady!

katy1979
27. sep 2011

toto milujem. dlhe roky tvrdia ze to je dobrovolne ale ak nezaplatis dobre ze ta neukamenuju a cely rok ta budu za to nahanat. akosi zabudli na to ze to je dobrovolne. a ked chcu odovodnenie. napis im nedostatok financnych prostriedkov. slobodna matka ci rozvedena a basta.

slavka36
27. sep 2011

Ahoj, ja som nenapísala nič. Jednoducho som nezaplatila. Aj keď tento rok už apelovali na nás rodičov a pohľad skĺzol na mňa, ale povedala som si, bolo to dobrovoľné, tak som sa dobrovoľne rozhodla. 😀

ani3012
27. sep 2011

tak ja teda neviem,ale to ZRPS nie je až tak vysoké,že by sa zaplatiť nemohlo.....neviem,čo všetko sa z toho uhrádza,ale to by mala mať škola vedenú evidenciu.....(u nás napr: toaletné potreby, odmeny na súťažiach a na konci roka, úrazové poistenia, ....)
My platíme 10 € na celý rok ...ak je na škole 3 a viac detí tak za každé dieťa 7 €

wewe22
27. sep 2011

suhlasim s katy1979 napis ze vzhladom na to ze si samozivitelka dvoch deti si to financne nemozes dovolit

bea1971
27. sep 2011

ano,ZRPS nie je povinne zo zakona aj ked ho vacsina rodicov plati,no su aj taki rodicia,lepsie povedane vacsinou slobodne,alebo rozvedene matky co im to naozaj vobec nevychadza aj keby ako chceli,lebo uz len vybava a priprava ziaka do skoly pred 1. septembrom je velka zataz pre penazenky a este, ked ziak nastupi do skoly,tak hned na prvom plenarnom a triednom zdruzeni caka maminu velky zoznam dalsich poplatkov ,ktore treba uhradit do sibenicneho terminu,vratane ZRPS,ktore opakujem nie je povinne zo zakona,poznam maminu co mala tento problem,jednoducho jej triedna ucitelka poradila napisat na listok,ze z vaznych rodinnych a socialnych problemov ziada o odpustenie poplatku na ZRPS,to uplne postacuje 😉 🙂

bianca
27. sep 2011

ZRPS si kazda skola ci skolka dla mojho nazoru urcuje sama aplati sa od nepamati.Niekde je 10 inde zasa 50 €. Ja by som sa hanbila nezaplatit ho kedze sa jedna o peniaze urcene detom.Napriklad i vcera u nas v skolke bol pre deticky program a kazde si odnieslo balonik v tvare zvieratka.Toto by som svojmu dietatu v zivote neurobila aby kazdy dostal a o na nie.

vianne
27. sep 2011

Kludne napis ze si matka samozivitelka, a ze tvoja financna situacia ti momentalne neumoznuje DOBROVOLNY prispevok uhradit.

Ja som z 8 deti, a chodili sme vsetci na jednu ZS, kde od kazdeho pytali vtedy 1000 Sk, mama proste povedala ze zaplati za jedneho, ale za ostatnych si to proste nemoze dovolit. Vzdy napisala, ucitelkam, ktory z nas zaplatil, alebo tu 1000 rozratala medzi vsetkych a kazdy dal nieco 🙂 a nikdy si ucitelia nedovolili protestovat 🙂))

silvia07
27. sep 2011

bianca..keby bola ZRPS jedina platba na skole...ale u nas stale pytaju na knihy, na zosity, na triedny fond, na vymalovanie...ono sa to da, ked mas 1 dieta...ale matka samozivitelka, to ma tazke...u nas je 15 eur a dalsie dieta 10
nani811...kludne napis, ze z financ. dovodov a nemusis sa vobec hanbit!...ved, ked budes v lepsej situacii, tak zaplatis..a neboj sa, ze by nedostaliv skole balonik alebo mikulassky balicek...urcite dostane 🙂 ...

mamkaivka
27. sep 2011

žiadne odôvodnenie nepotrebuješ jednoducho nezaplatíš, a hanbiť sa za to nemusíš, kto vie čo je to mať nedostatok peňazí tak sa ti nebude čudovať a tí čo majú peniaze /a myslia si o sebe že ich nemajú/to nikdy nepochopia 🙂

martinkatinka
27. sep 2011

Podľa mňa netreba písať odovodnenie keďže je to dobrovoľné...Nežiadaš o výnimku, je to tvoje právo nezaplatiť to...

anelehka
27. sep 2011

suhlasim,ked dobrovolne,tak nech aj je dobrovolne,moj syn zacal chodit na strednu sklolu a zaplatila som 55 eur ZRPS skoro ma vystrelo 😠

libka1
27. sep 2011

no len aby to nedopadlo tak ze ked je to dobrovolne tak neda nikto... lebo su ludia co na to naozaj nemaju a su ludia co povedia nedal si ty nedam ani ja aj ked na to mam 😝

alexandra
27. sep 2011

U nas v SKOLKE je prispevok 70e na dieta. T.j. na dve deti 140e, a to je naozaj pre samu mamu dost. Ak je preto ten prispevok dobrovolny, nie je nutne zdovodnovat, preco si ho nezaplatila.
Ved predsa ani Unicefu, Bielym Pastelkam, Dobrym Anjelom, Hodine Detom (atd) nepises list, preco si im nedala dobrovony prispevok, alebo ano? 😉

majka508
27. sep 2011

U ná je ZRPŠ 2O euro + 40 euro,teda spolu šesťdesiat,platíme to na tri splátky,ale asi by som tiež nechcela,aby na moje dieťa ukazovali,že jeho mamina nazaplatila.V tých 4 eurách za mesiac,teda za desať mesiacov je to 40,sú dve eurá na ovocie a dve eurá na pracovné pomôcky,ale zaplatiť sa to musí do konca februára najneskôr.A to viem 101%,že moja slečna si toe svoje eurá poctivo spapá a ešte k tomu aj viac.Ja som rada,že v škôlke moju slečnu kopu vecí naučia a je tam naozaj veľmi rada.Radšej sa uskromním na niečom inom,ale určite by som zaplatila aj z posledného.Viem,že je to iné pri dvoch,troch deťoch,ale pocit,že Ty nemôžeš si dať ovocie,lebo Tvoja maminka nezaplatila by som asi nezniesla.Nepracujem,ale pre Majku urobím aj to posledné!!!!!A viem,že celý rok odomňa v škôlke,žiadne iné peniažky už NEPÝTAJÚ!!!!

twinflame
27. sep 2011

bianca, hanba, nehanba, 140 € je pre matku samoživiteľku jednoducho veľa peňazí. Aj u nás je vidieť, že škola spolieha na príspevky od rodičov a pýtajú každý rok viac a viac. Minulý rok sme do triedneho fondu zaplatili po 70 € na žiaka a pritom v triede nebolo vidieť nič konkrétne, že by učiteľka nakúpila. Okrem toho sme pre samotnú školu zaplatili 15 € na žiaka.

marikac
27. sep 2011

kedze je tento prispevok dobrovolny a od teba ziadaju vysvetlenie, tak im napis,ze si sa tak rozhodla "dobrovolne", lebo financna situacia ti neumoznuje zaplatit poplatok v takej velkej vyske, nakolko si samozivitelka. Mozno by si vedela dat nejaku mensiu ciastku, ak by si teda mohla, ak nie...verim,ze aj ucitelky, resp.personal na skole ma pochopenie a mozu byt radi,ze nemusia byt v tvojej kozi. Podla mna ti to nikto,ani detom..... pocitit neda....

hajanka
27. sep 2011

suhlasim, ak je to dobrovolne a ZRPS ta vyjde na nejakych 50e alebo 100e/rok a nevychadza ti to, tak by som neplatila, ani nezdovodnovala, ak by aj napriek tomu niekto ziadal vysvetlnenie tak ako dovod by som uviedla, ze je to dobrovolne a ty si sa takto dobrovolne rozhodla. Ale ak by to mala byt suma 10-10e tak by som sa snazila zaplatit.
My platime 10e ZRPS/rok, 7e/mesiac pani ucitelke na pomocky (zosity, vykresy, rychloviazace, zakladace, vytvarnu...) a 5,50e/mesiac druhej pani ucitelke do skolskeho klubu tiez na pomocky (hracky, papiere, vykresy, nalepky, lepidla...).

janka_pn
27. sep 2011

ja som slobodna matka, ale tym, ze je zrps 16 na rok plus skolkovne 8 na mesiac, tak mi to nepride az taka hrozna suma a zaplatim... ak by to bola suma o dost vyssia riesila by som to tak, ze by som sa dohodla s vedenim na inej sume, ktoru som schopna zaplatit... ale dake peniazky by som dala.
teda ktora z tych sum je vlastne zrps???

cecil36
27. sep 2011

Ja uz druhy rok ZRPS neplatim 😉 U nas je ZRPS 20Eur a za celych 7 rokov, co dcera chodi do skoly som sa nedopatrala na co vlastne ide, kedze vsetko ostatne (poistne, obedy, desiata, vsetky pomocky a zosity, vylety, exkurzie, vstupne do muzei...dokonca aj malovanie lavic na konci sk. roku) platime zvlast z vlastneho vrecka. A co ma teda nastvalo, ze odovzdam skolsky preukaz na kruzok v skole, ktory chce dcera navstevovat a musim si este priplatit 20 eur na pol roka + pomocky na kruzok. Tak ja dobrovolne ZRPS neplatim 😀

irriss
27. sep 2011

Ahojky, omlouvam se, ze nebudu mluvit primo o soucasnosti ZRPS na Slovensku, ale "pomuzu" Vam odklopit vicko do budoucnosti 😉
Co se tyka Evropy, standartu a pod...(myslim si, ze je Slovensko v predfazi toho, co je zde, ale bylo i tady..)

Tady (v Italii) bylo drive take tzv"dobrovolne",...ALE -ten, kdo nedal, jeho dite nemelo "narok" a bylo viditelne CHUZENO na materialu...(a nejen) napr. NIKDY nic nevyhralo.... ☹ ☹ ☹ , nikde se nezucastnovalo, nemohlo reprezentovat...

Tudiz se Prispevek stal jakymsi " Dobrovolne POVINNYM 😉 "....a tim si rodic zajistil KLID a to, ze dite bude zarazeno do aktivit a dostane dost papiru , kdyz bude potrebovat na WC...

Pozdeji se stal Prispevek povinnym tak, ze MUSIS zasobovat Skolu TY, jinak TVOJE DITE NEMA NIC!! ☹
(kupujeme od krid az po fotokopirku MY RODICE)..Jelikoz se kopirka porouchala, museli jsme ji nechat opravit MY RODICE, protoze jsme ji PRECE KOUPILI MY!!! ( no do nebe volajici!!)

Tento rok se stal Prispevek "Povinne Dobrovolnym" tim, ze se ohranicila dolni hranice a musi se prispet castkou od 125 do neurcita...(ale:zakladni potreby,-toal.papir, lepidla, ubrousky, mydlo, kridy, bloky = to vse platime a nosime pravidelne do skoly my)

Zvlast se plati Pojistne...

To vse je smutne, pripomina mi to situaci v Kostele, kdyz nechame pokrtit nase deti (tady je to uz spise tradice nez vira 😉 ..)..ale budiz...Cirkev po Tobe chce, abys dala "anonymni penezni darek cirkvi". Kdyz jdes s miminkem v naruci, odevzdavas zalepenou obalku, farar vezme Zlatou knihu a zapisuje jmeno miminka, datum a castku, kterou jsi prispela...a podle TETO castky prodlouzi cirkevni obrad nebo zkrati.........

Nic, omlouvam se i za prirazeni , ale zkusenost mne nuti tyto 2 situace sloucit...a moje "ja" se citi urazeno touto realitou...

sympa1
27. sep 2011

no u nas tiez nieje ZRPS tak hrozne vysoke..skolka 4 eura, skola 5 euro...na cely rok...ale podotykam ze maminy v hmotnej nudzi to maju za polovicu a to sa uz hadam da nie? stacilo doniest listok do skoly ci skolky zo socialky /UPSVaR/ a listky na obed maju deti zdrama a vsetky ostatne poplatky za polovicu....len si treba pozistovat ake mate moznosti a urcite sa vsetko da 🙂

filipal
27. sep 2011

@cecil36, ty svojej dcerke asi dobru reklamu v skole nerobis. neviem z akych penazi by mala skola tvojej dcere kupovat zosity, desiate, obedy, natieranie lavic? a co keby ste si urobili brigadu vy rodicia a prisli pre svoje deti skolu zveladit? nikdy ti nenapadlo, ze za to ze ty ZRPS neplatitis doplacaju ini rodicia? ved ked sa z tychto penazi uhradza napriklad divadlo, zaplati sa aj tvojej dcere. myslim si, ze setrit sa da aj na inych veciach.
kolko ludi lutuje peniaze pre zlepsenie podmienok v skole, ale na cigarety, alebo pripadne ine vystrelky si reskiruju.
samozrejme, pokial ide o socialny pripad opustenej matky, da sa to pochopit a ospravedlnit.

abbey1
27. sep 2011

Práve včera sme mali rodičovské a šokli ma, že chcú 40Eur. Nemám problém zapaltiť tú sumu, len ma hnevá, že to je veľmi neadresné a tie peniaze nejdú tam, kam treba.triedu majú v hroznom stave.Tak sme sa dohodli rodičia, že na vlastné náklady vymaľujeme a poriešime, čo treba.To mi problém nerobí sň a sama som maľovanie navrhla.Ale ozaj ma vytáča, že si škola vypýta nemalý príspevok a aj tak si následne všetko zaplatíme sami.
Boli sme však upozornení( prvý krát v živote), že príspevok je dobrovoľný a nikto nie je povinný oplatiť a prípadne zdôvodniť prečo ho nezaplatí
Tak ja osobne by som v tvojom prípade nezaplatila, ale nepísala by som žiadne zdôvodnenie.Je to tvoje osobné rozhodnutie
Iste, niektorí budú na teba pozerať cez prsty, ale kašli na nich
ja som tak minulý rok v júni odmietla zaplatiť za závesy, lebo dcéra o 2týždne odchádzala na inú školu a bola som "divná". Viacerí platiť nechceli, ale aby neboli iní , tak zaplatili.
Platili sme i vymaľovanie a ani po prázdnibách na starej škole nič nevymaľovali.Peniaze sa minuli inde.
Preto vravím, že toto platenie ZRPŠ je blbosť, lebo je neadresné.Stačila by symbolická suma na malé výdaje, a ďalšie veci financovať so spoluúčasťou rodičou po dohode.

henulienka
27. sep 2011

Nechápem ako veľa platíte .... u nás sa platí 10 eur a ak chodia na ZŠ 3 deti, platí sa len za jedného, t.j. za rodinu.

Keďže som v školskej rade, tak ti môžem povedať, že cca 20% rodičov ho nezaplatí bez akéhokoľvek odôvodnenia a nič sa s tým nemôže robiť, keďže je to dobrovoľné, ale ja by som pre svoje dobré svedomie asi ten list napísala.
Niečo v štýle oznámenia, že nakoľko si sama, tvoje finančné možnosti ti nedovoľujú platiť...

Inak u nás sa deťom zo ZRPŠ hradí napr. cesta do divadla, kino, alebo tak.

stanislavao
27. sep 2011

citam tu strasne sumy a som stastna, ze sa u nas plati "len" 15 eur na "rodinu" + 5 eur triedny fond. viem, ze aj tie skoly musia z niecoho zit, lebo obec, ako zriadovatel im toho vela neda a viem, ze musia "priam zobrat" o kazde euro navyse. kam sme to dopracovali? a keby aspon bolo skolstvo na takej urovni, kolko sa plati, ale ked som pocula, ze cca 10 ziakov u nas z tretieho a stvrteho rocnika prepadlo a robilo reparat, tak to je strasne. to by sa za mojich cias skolskej dochadzky nestalo. strasne sa "spustilo" to skolstvo. ked na to nemate, tak to neuhradte, ked je to dobrovolne, tak nepotrebujete ospravedlnenku.

milota11
27. sep 2011

U nas sa plati ZRPS 120 eur ! na rok....bolo to odsuhlasene na rodicovskom a teda mne sa to zda prisrne premrstena suma. Maju z toho byt uhradzane poplatky za vylety, divadla, muzea, karneval, dokupit koberec do triedy atd. Vsetky pomocky sme nakupovali kazdy rodic sam pre svoje dieta, vsetky kruzky su platene osve. Este musim povedat, ze ide o beznu statnu skolu.
A v statnej skolke platime 50 eur za dieta ZRPS, aj ked su tam deti 2 tak za kazde.
Takze ja si tiez myslim,ze ked to proste nevychadza, nie je to v ziadnom pripade hanba.

sisaha
27. sep 2011

ja predpokladam, ze sa pytas na ZŠ,nie MŠ. Kedˇže v MŠ, kde je maly počet deti vidíš na čo sú tie peniaze používané (výkresy, farbičky, odmeny pre deti, hyg. potreby), v kolese ako je ZŠ a ktora ma 500 žiakov je to čierna diera. U nas na rodičku bolo takisto spominane, že prispevok je dobrovolny a 1x v živote som sa rozhodla, že dobrovolne nezaplatim. Bolo nam povedane, že na čo sa tieto peniaze používajú (na prevádzku ŠKD, vybavenie kabinetov telesnej výchovy, prirodovedy, prípadne z toho platia skolske "olympiady" a pod.) Moje dieta uz davno do SKD nechodi, dcera mi povedala, ze na telesnej uz velmi davno nemali nove nacinie, takze kam idu peniaze netusim a rozhodla som sa ze to sponzorovat nebudem. Tym ze ide na prijimacky tento rok, musim jej platit doucovanie z matematiky a SLJ, takze tie peniaze budu vyuzite urcite lepsie. A rozhodne nemusis nikde zdovodnovat, preco prispevok nezaplatis. Ja to takisto nebudem. 20 eur je aj pre mna dost.

najjulinka
27. sep 2011

http://www.skolskyportal.sk/clanky/skoly-si-nes...
http://www.sme.sk/c/6049054/skoly-si-nesmu-vynu...
http://spravy.pravda.sk/sk_domace.asp?r=sk_doma...

akože nemáš čo ty vysvetlovať... maximalne ked, tak napiš pisomne, že od nich žiadaš pisomne prečo to zaplatiť maš... nech oni slohuju... 😝 proste čo ti oni kažu čo pisať... to je nonsens.... akože mne dakto bude davať domace... ha ha...

simsalabim
27. sep 2011

Podla mna mas narok nezaplatit, lebo to je dobrovolne....pripadne zaplat mensiu sumu s tym, ze na viac nemas. ono tieto "povinne dobrovolne" sumy sa znacne lisia...U nas v skolke chceli 70 euro ZRPS + dalsich 30 euro na pranie pradla apodobne zalezitosti. O tom, ze sme doniesli 2 sirupy, wc papier, 1x mydlo, 2x balik vreckovie a pod. ani nehovorim.
A starsia dcera v skole? 200 euro ZRPS, 40 euro "zapisne" plus 50 euro na nove skrinky (satne)! Pravdupovediac, v skole som zatial zaplatila iba 20 euro (skolku som zaplatila uz skor, skor bolo rodicko). Ved co, kradnem???? Pre mna su to horibilne sumy a to su obe institucie statne...ale v BA. Postupne sa budem snazit vsetko zaplatit, ale naraz sa mi neda. A to v skole vydieraju, ze dieta nemoze pouzit skrinku na oblecenie a topanky, pokial ju nezaplati....celu ciastku. Minuly rok to spoplatnene nebolo.

sashabb
27. sep 2011

Škoda, že zakladateľka nedala tému ako diskusiu aby sme sa mohli pobaviť viac ..
no simsalabim ani sa ti nečudujem, a určite by som sa ohradila. Veď to su neskutočne sumy. Že 200€ ???a ešte + 40 + 50 ??? to som ešte v živote nepočula a ani nečítala!
Pekne by mali dokladovať na čo dane peniaze budu slúžiť. Nakoľko ako viem, ešte budu počas roka vyberať na tamto a na toto ...
Nechutné zdieranie!