Ako naučiť prváčku spájať slová?

vina
19. nov 2015

Ahojte, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Ide o to, že stredná dcérka nastúpila do prvého ročníka a má problém s čítaním... Písmenká čo sa učili pozná, samostatne ich prečíta a aj napíše, ale ako náhle je slovo, tak prečíta úplný blud a ja už naozaj neviem ako jej to vysvetliť aby to spojila a prečítala správne. a už som naozaj zúfalá...
Ďakujem veľmi pekne

nany100
19. nov 2015

Vie čítať slabiky? Ak áno, tak jej to zatiaľ stačí. Nech slová číta po slabikách a ono to časom pôjde 😉

jasminet
19. nov 2015

@vina netreba to silit, moja tiez teraz nastupila. to co maju v citanke precita, tazsie alebo viac slabicne slova tiez vymysla. staci aby zatial citala tie kratke slova - sova, siva, visi, som, sama, mama, misa a podobne...

vina
autor
19. nov 2015

@jasminet Lenže ona mi neprečíta ani tie krátke slová ako napr, Ema, mama... Prečíta ma, me, mi, mo, le, li atď, ale keď má prečítať mama, to nespojí... už som skúšala tuším všetko aj kartičky

marinablue
19. nov 2015

Napíš jej na počítači a vytlač na A4 dvojslabičné slová. Napr. NOHA, SOVA, JAMA, RANA, ŤAVA, KÁVA, DEKA,
A nech číta po slabikách NO-HA, SO-VA, a po každom slove sa jej opýtaj čo to je, či to lieta alebo pláva, alebo či to máte v obývačke??? Je to celkom zábavná hra. Postupne môžeš pridávať ťažšie slová ako napr. MAČKA , KAČKA, PRÁCA, RIEKA, DIERA, a tak ďalej.

vina
autor
19. nov 2015

@marinablue to vyzerá fajn, len preberali ešte len samohlásky a písmená m, l

marinablue
19. nov 2015

No tak to budeš mať ťažšie vymyslieť slová 😉 To už budete musieť sa obmedziť na MAMA , EMA, Ale aj tak sa môžete začať hrať. Veď postupne budú preberať aj ďalšie písmená.
@vina

tehula
19. nov 2015

ja toto prave idem riesit. vobec nespaja ani slabiky poriadn. Mam pocit, ze v skole na slovencine (maju len raz v tyzdni) velmi nevenuju cas citaniu. Priznam sa ze vcera som mrkla slov. slabikar, co maju, tak ma skoro vystrelo, ze autora Lipku by som do zadnice nakopala. Kopa obrazkov a potom miesto jednoduchych Ema, Hana....su tam mena, ze RUZENA, a ine zbytocne komplikovane slova s diakritikou

Objednala som z antikvariatu nas stary dobry slabikar Brtka a kolektivu a z toho budem s nou citat
rakusky slabikar je lepsi nez od Lipku, ale nenosi ho vzdy domov, niektore knihy len obcas, tak budem ju podla slovenskeho ucit citat

vina
autor
19. nov 2015

@tehula Naša má slovenčinu každý deň, 4x dokonca 2 hodiny . a šlabikár nemajú od Lipku...
Ale už neviem ako jej vysvetliť to spájanie slov....

miska143
19. nov 2015

Oni maju slovensky jazyk raz za tyzden???a ti ake hodiny maju cely tyzden?to je nejaka divna skola,ved slovencina-citanie je pre nich prvorade samozrejme aj pisanie.neviem si predstavit co maju cely tyzden...inak tieto dnesne slabikare,otras oproti tym co voli dakedy

lolonka
19. nov 2015

@vina ...úplne zbytočne sa stresuješ aj ty....aj malú....celý prvý ročník aj druhý môže čítať po slabikách....nám to učiteľky vždy prízvukujú....časom jej to pôjde samo..

tehula
19. nov 2015

@miska143 ona chodi do skoly v Rakusku, ale maju raz tyzdenne aj slovencinu 2 hodiny. O to nejde, ved citat by mali aj na hodinach nemciny, ale malo sa tomu venuju. Inak matika je bez problemov, vie mi spocitat aj take veci ako 48+56, prechod cez desiatky stovky, ale citanie moc nejde teda

marinablue
19. nov 2015

@miska143 tehula zjavne nežije na Slovensku. Preto Slovenčina len raz do týždňa. Treba čítať poriadne príspevky.

tehula
19. nov 2015

@marinablue to je v tejto diskusii jedno, ide o to citanie a ani v mongolcine to netrenuju, ako by som si zelala. Ja som sa naucila citat a pisat este pred zacatim skoly, dodnes spominam na ten slabikar, co som naspamat uz poznala. Dcera je sikovna, verim, ze to dozenieme, ked budeme doma pravidelne aj citanie trenovat

zita19
19. nov 2015

@vina ja by som to riesila s psychologom. Moze sa jednat o dyslexiu (samozrejme nemusi, ale toto je jeden z priznakov) a spravnym treningom sa to da rychlo napravit. Skus sa o tom porozpravat aj s ucitelkou, ci to odporuca riesit alebo je to este v jej veku bezne

carodejnica
19. nov 2015

@vina ja som dcére vyrobila na počítači také cvičné vety z tých písmen ktoré sa doteraz naučili (čo ja viem Lola má mamu, Ema má malú bábiku - ale bábiku som pravdaže dala kreslenú.. atd., k tomu som vyrobila slabiky, rozstrihala som ich a potom si mala vybrať vetu a poskladať ju zo slabík...

marinablue
19. nov 2015

@tehula Nám veľmi pomohol ten systém čítania čo som opísala vyššie. Deti sa rýchlo naučili spájať slová lebo ich tá hra bavila a veľa sme sa nasmiali. Len musíš vymýšľať ku slovám smiešne otázky.

tehula
19. nov 2015

@zita19 ja psychologa absolutne neodporucam hned riesit. Neurazi sa dufam teraz nik, ale mnohokrat mam pocit, ze aj nezvladnuta vychova a rozne vzdory dietata sa v poslednej dobe obhajuju aspergerovym syndromom a inymi poruchami osobnosti, matky hned k psychologom behaju s kazdou prkotinou, ked nie je decko podla tabulecky linkovane okamzite.
Kazde dieta potrebuje cas a lasku a nie hned psychologa zhanat.
Moja sestra je zivy priklad, ako to moze sa psychologmi dokafrat. Citanie jej sprvu velmi neslo v ostatnom nezaostavala vobec, triedna ucitelka sa pocas sociku dostala zrejme k pojmom dyslexia a hned sestru odborne vysetrila a zhodnotila aj sama... robila natlaky na moju mamu, ze ju ma do osobitnej skoly preradit pomaly. Sestra z navstevy psychologa mala dlho traumu, ze ju maju uz zaskatulkovanu ako debila (lebo v sociku psycholog znamenal len pre debilov) a blok pri citani mala az do tretieho rocnika, kde tieto predmety ako citanie, uz nie su osobitne vedene, ale normalne sa cita v ramci inych odbornejsich predmetov. Zacala brutal napredovat a bola vyborny student, ukoncila medicinu s cervenym diplomom a v profesnom zivote je velmi uspesna. Po nejakej dysleksii ani stopy. Dodnes ale nerada spomina, ako decko ju terorizovala nejaka ucitelka na zakladke a strasili psychologmi a osobitnou skolou.

vina
autor
19. nov 2015

Vôbec nemienim riešiť psychológa ani nejakú dyslexiu... Snažíme sa vysvetlovať, čítať, vystrihli sme jej kartičky so slabikami. Len už mi dochádzajú nápady...

zita19
19. nov 2015

@tehula ja som dyslekticka, lenze v mojich detskych casoch sa to neriesilo a viem cim som si presla, kym som sa naucila citat a hlavne pisat bez zamin spoluhlasok. Dcera je dyslekticka tiez, diagnostikovana a pracovali sme s nou na tom aby sa tatato drobna mozgova dysfunkcia prekonala. Ano, da sa z toho vyrast, da sa s touyo disfunkciou, aj neriesenou, zit. Lenze ked sa dieta dospely clovek myli v pisani ta je castokrat povazovany za nevzdelaneho hlupaka. K poruche pisania sa pridruzuje aj porucha porozumenia citaneho textu, co moze robit problemy pri uceni, roeseni slovmych uloh... . A podotykam vsetko toto sa dialo za sociku.

tehula
19. nov 2015

@zita19 rozumiem, ale neda sa hned varovnym prstom na vsetkych preventivne, ked im to hned nejde
Ja sa priznam, dlho zvyknem pracovat. Dieta riesi ulohy v druzine, vecer uz o siedmej neriesim citanie, aj ja potrebujem navarit a vypnut trochu, ale budem musiet, lebo v skole sa tomu prilis nevenuju. Mam pocit, ze cita len ten, kto chce a hlasi sa. Ulohy , pisanie, matika, vsetko je ok, ale to citanie vraj ani v druzine nerobia, tak musime viac doma sa tomu venovat. Zas genia asi nemam, ze to ovlada sama a hned. Len som pisala zas skusenost opacnu, ze nie hned psychosom hon robit

miska143
19. nov 2015

Milujem premudrele mamicky...nevidela som v prispevku,ze je napisane,ze nechodi do slovenskej skoly....a hned vedia rypat!!!nepochopim to

hoogy
19. nov 2015

@tehula aj nasi malo citaju v skole, domov sme dostali dva harky co mame donekonecna citat. to je asi nejaky system v rakusku 😀

@vina tak kazdemu citaniu ma predchadzat pisanie, zial skoro ziadna skola to tak nerobi. mozes jej skusit pomoct este tak,ze slova, ktore chce precitat nech najprv pise. nemusi to robit perom,ale napriklad na tacku daj muku a prstom nech tam napise. co ide citat. ano moze mat aj dyslexiu,ale to by som riesila keby uz nic ine nezabralo. ja som dyslekticka tiez neriesena lebo vtedy bola taka doba. a vystudovala som aj VS 😀 len teda ked citam detom rozpravky manzel sa v druhej izbe rehoce lebo vidim vazne bludy 😀

melania1
19. nov 2015

@vina vyskusaj splyvave citanie. Ide o to, ze prvu hlasku dieta hovori/drží tak dlho, kým si zrakom neprečíta nasledujúcu hlásku a až potom ju prečíta. Čiže to vyzerá asi takto: Eeeeeeeemmmmmmaaaa.
Lahko na nete nájdeš veľa videí, napr.

https://www.youtube.com/watch?v=b18aMgpCaMA


https://www.youtube.com/watch?v=Cbn604eKq7I
wendy62
19. nov 2015

@vina to spajanie sa ma naucit za tento skolsky rok, po 2 mesiacoch skoly je velmi skoro - ma este stale dost casu, aby to neskor zvladla. Najprv sa zamerajte na spajanie 2 pismen. Sprav karticky s jednotlivymi pismenami, ktore uz ovlada, vytiahnes z toho 2 pismena a ona precita jedno, potom druhe, potom spoji. Moze to aj bez textu - ty jej povies dve pismena, ona spoji, takto sa da trenovat spajanie aj tych pismen, ktore este nepozna. Niektore deti sa lahsie naucia spajat tak, ze hovoria pismena natiahnute, napr. vylosujes M,A, tak povie MMMMMMMAAAAAAA - to M hovori az kym si nepomenie ako sa cita A, neda medzi to ziadnu pauzu. Najprv musi vediet uplne spolahlivo spajat 2 pismena, aby mohla prejst na spajanie slabik. Spajanie slabik skusajte najprv bez textu, iba tak ze ty povies dve slabiky, ona spoji.

mawka
19. nov 2015

hovori sa tomu fonematicke uvedomenie a toto sa trenuje u predskolakov a u nas je to zanedbane velkoplosne. a su na to treningy. ide o to, aby si dieta vedelo v hlave spojit pismena do slabik a do slova. aby si to slovo vedelo predstavit.

alenka2812
19. nov 2015

nas chodi tiez do 1.triedy a jemu citanie ide super,aj spajanie,slova si obycajnou ceruzkou rozdelia na slabiky a citaju po slabikach a uz citaju aj pisu,l,v,cita napriklad lo-ví,Vi-lo a ked uz to cita druhy,treti krat,uz mu to ide lepsie a nerobi medzery medzi slabikami

akvi
19. nov 2015

@vina daj jej hlavne čas. Najvacsi problem nasej skoly je, ze chce od vsetkych deti vsetko rovnako.. Ani sediet, chhodit, ci rozpravat sa nenaucili vsetky deti v rovnakom case a zrazu po nich chceme, aby vedeli v rovnakom case citat, pisat a pocitat.. Uplne zbytocne traumy a stresy, uplne zbytocne problemy.. Je mi z toho smutno..

katrin21
19. nov 2015

@vina nech to cita stylom :
slovo mami: nie ma mi, ale maaaaaaaamiiiiiiiiiiii a vlastne to spoji, bez pauzy.. stale takto skusat, az to pochopi a pojde jej to a nech si prstikom ukazuje uz dopredu aj ockamu pozera uz vzdy o jednu slabiku dopredu, ako tu , co vyslovuje,..
ale toto jej inak dobre vysvetli ucitelka, poziadaj ju, aby jej to na hodinach viacej davala citat ...

kacena4
19. nov 2015

ahojko ak problem s citanim odporucam ti hravou formou pismenka a slabiky a slova nam velmi pomaha https://www.mall.sk/znacka/alexander vid dole od tejto firmi je kopu hier ale pozor niektore su v cestine najma teda slova tak tie nekupuj slabiky sa daju vyuzit aj v slovencine a pismena su total super. maju aj nieco obdobne v hrackarstve alltoys v slovencine, ale to osobne nepoznam. vyskusajne su to super pomocky

tehula
19. nov 2015

My sme dnes vecer skusili socikovsky slabikar a paci sa mi. Slova su v slabikach farebne odlisene. Ja ju prave necham spojit slabiky a potom slova MA-MA. Ja ju nechcem ucit Maaaamaaaaaa, lebo horsie pochopi dlzne