Ako podporiť dieťa v hre na hudobný nástroj?

siusinocka
9. nov 2011

Dievčatá. máme druháka. od minulého roku chodi na gitaru.. a straašne šomre a nechce cvičiť.. už sme kadečo skúšali od uplácania sladkosťami, hranim na počítači a pod nič nezaberá... čo máme robiť? nemá niekto nejakú dobrú radu?

elenita
18. nov 2017

@lola5566 Ahoj, jasne, ze este nevie na nich hrat, ved ju to nikto neucil 😉. Vacsi problem by som videla v tom, ze jej povedali, ze nema hudobny sluch - to sa proste nenaucis. Bud ho mas alebo nie. A zaver bol aky? Vzali ju alebo nie? Inak ja mam doma maleho huslistu. Je to drina, ale teda krasne 😊

m_
18. nov 2017

@siusinocka necitala som prispevky vyssie. ale co si ja pamatam tak v minulosti druhakom hru na gitaru neodporucali. predsa len je to nastroj narocny. mozno je to aj vas kamen urazu ze maly nema (z jeho pohladu) doststocny uspech vzhladom k snahe ktoru vynaklada/l. tak to pomaly vzdava.
mne pomohlo ked som bola mala a brat nechcel cvicit (dva roky je medzi nami rozdiel) ze som hravala s nim. doprevadzala som ho a spravne detsky som ho pucovala ked hral blbosti🙂 skus to aj ty tak🙂 mna vzdy bavilo hravat viac s niekym ako samu🙂

cvikla969
18. nov 2017

Syn tiez chodi druhy rok.vlani vobec nemusel trenovat,vraj nech nema odpor,tento rok ma ale je na nom kolko.nech trenuje s dedom,poradi a povzbudi najlepsie ked sa mu gitara paci prave koli nemu.u nás zas mm nastartoval syna a spolu sa vzajomne ucia

jazminn
27. nov 2017

@jazminn tak my už chodíme na husle do 5 roč., t.j. do 1 roč. druhého stupňa. K husliam si dcéra pridala aj spev...Je síce v škole ešte len siedmačka ale dosť často počuť slovo konzervatórium....takže uvidíme, ale doktorka z nej isto nebude.

kvetinka75
27. nov 2017

nečítala som všetky príspevky ale nenúť ho. Ja som nechala dcéru vždy rozhodnúť kam chce chodiť. Ak nikam, nehrozilo žiadne sedenie za PC alebo TV. Ona to vedela. Ale vždy si neičo vybrala. Buď čo sa jej pozdávalo alebo kam chodili kamarátky. Pri niečom vydržala 1/2 roka, pri ničom 4 roky. Ale vystriedala aj výtvarku, športové krúžky. Myslím, že každý krúžok jej niečo dal. Hlavne tie športové. V podstate vie skoro všetko - plávať, lyžovať, korčulovať, hrať šach, kresliť, piecť. Príp. to boli jazykové kurzy, tábory, tanečná. Ke´d niekde ide, nemám problém po tejto stránke niekde zapadnúť. Ale vždy bola podmienka, na aký čas sa zaplatilo, tak ten tam musela chodiť. A nikdy nemala pocit že tam chodí nasilu. Mohla sa rozhodnúť, či tam pôjde alebo nie. To striedanie krúžkov jej pomohlo aj po inej stránke. Našla si kopu kamarátiek, má prehľad. Jediné čo nechcela tak chodiť na hudobnú. Tiež som chcela aby mala aspoň základy, klavír, husle alebo gitara. Ale to ju nejako nechytilo. Nútiť som ju nechcela. To by nemalo zmysel.

sense
27. nov 2017

Urcite dieta nenutit ale zas nedovolit cas travit pri internete ci telke...mám j itec ani brat neboli.ani.jeden den v hudobnej a hrat na gitaru vedeli, nie sice podla not ale podla akordov a podla pocutia ,brat ako 12r dal do tyzdna kralovnu.bielych tenisiek, kazdu volnu minutu trenoval...lebo chcel nie musel ....dotetaz tvrdi ze keby musel tak take potesenie z toho nems

kvetinka75
27. nov 2017

@sense presne tak, ja si mylsím, že niekedy tí rodičia zbytočne tlačia na deti. Musíš vedieť toto a toto aby sa ti darilo aby si bol úspešný. Ale bude aj šťastný? Niekedy tlačia detí do vecí na ktoré ani nemajú a chcú z nich mať šampionov. Na čo je to dobré? Dcéra keď chodila na bedminton tak povedala, že toto je asi jediný krúžok, kde chodili všetci dobrovolne a nie nasilu. Lebo pri každom inom, vždy sa našlo dieťa, ktoré sa stále sťažovalo, nechcelo sa mu, nadávalo na ten krúžok. Ona chodila na krúžky s radosťou a takéto deti to tam iba znepríjemňovali ostatným. Krúžkov je strašne veľa, tak si myslím, že každé dieťa by sa v niečom našlo. Potom záleží už len od možností čo je v mieste bydliska.

petrofka
27. nov 2017

Mne sa tiez nechcelo. Nakoniec som hudbu studovala na VS 🙂 Mama ma nutila, drela som. Na strednej skole to už bolo super, bola som moc rada, ze viem hrat. Treba sa maleho opytat, co by chcel hrat. Dnes to uz nie je len o klasike. To deti nebavi a cestu si k tomu najdu neskor aj same. Skuste spolu nieco jednoduché vybrat a zajst s tym za ucitelom. V súkromných ZUSkach su zväčša kreatívnejší ucitelia 🙂 Alebo niekomu len tak domov chodit. K niekomu kto ma kapelu, mozno metalista dajaky, to ho zaujme. Hudba je aj zivotny styl.

sense
27. nov 2017

@kvetinka75 nas tiez mama nenutila a tancovala som 11r folklor aj standard s latinom a keby nie urazu tancujem dalej...brat rovnako gitara a programovanie., ...kt si dodnes na seba zaraba...

mijo53
27. nov 2017

@petrofka no drsňak metalista, ešte dať potetovať malé dieťa, dať mu koženú bundu s cvokmi, hnus, niet nad klasiku, ľudovú hudbu, a ostatnú nežnú muziku

bobricek1979
27. nov 2017

@katusska1 presne tak aj u mňa to taj bolo a sim vďačná, skús či vôbec chce tu gitaru, alebo je problém učiteľ niwjedy keď sa učiteľ nevenuje nemotivuje aj to dieťa orestane mať záujem.. No myslím si, že ako druhák je ešte malý na gitaru teda hlavne rúčky mu tak nejdú a to ho možno odrádza ktovie poinfomuj sa určite, ale niesom zástancom toho, že to ma nebaví tak ma odtiaľ vezmi. Oni zistia aké to bolo super do života a ZUŠ je super na detstvo aj inak kamaráti konccerty raz ti poďakuje teraz je malý ty ho formujes nie on teba👍😊

siusinocka
autor
27. nov 2017

@m_ Ahoj nakoniec teraz chodí už 8 rok 🙂 a stále šomre 🙂 ale chodí a niekedy mam pocit že ho to aj baví ale puberta plieska tak sa tvárí že je mu to na obťiaž. radšej by sedel za mobilom 🙂 ale nie nie.. chodiť sa bude 🙂

m_
27. nov 2017

@siusinocka ved to je parada ze chodi🙂 pre mna to bol aj uzitocne straveny cas🙂 a ked sme potom zacali hravat s bratmi a celkom to aj ladilo a tesilo tak to bolo fajn🙂
drzim palce nech to mlademu vydrzi co najdlhsie🙂 a bez komentarov!🙂)

midka
16. feb 2022

dievcata, oprasila som staru temu,,,, 🙂 mala chodi 2 rok na klavir, tiez sa jej zacalo nechciet doma cvicit podla not,,, je celkom sikovna,, chcem, aby vydrzala,,, viem, ze teraz, ked si tie noty este musi hladat,, je to take, ze ju to hneva, dlhsie to trva,,,, poradte,, co Vam zabralo