Ako pomôcť synovi prekonať strach zo škôlky?

suz2
4. sep 2015

Žienky moje, môj Miško začal od stredy chodiť do škôlky... hotová katastrofa. Celé ráno plač, aj v škôlke plač, ani sa nezapája do hier, len si pomrnkáva "maminka moja kde si", doma je apatický, nechce sa so mnou ani hrat, ani nic, co predtym sme sa spolu nahrali a nasmiali..... Večer nechce ani zaspinkať, aby nebolo ráno. Vždy som mu o škôlke pekne rozprávala, boli sme sa tam pozrieť, keď bol doma so mnou, tak som ho dávala na 4 hod týždenne do súkromných jasličiek a tam to celkom zvládal...ale teraz je to strašné, srdce mi trhá...on sa nehnevá, ale strašne smúti... a už aj keď ho mám na rukách, tak opakuje kde je moja maminka a potom sa spamätá... vychovávam ho so všetkou láskou, má určené aj hranice, ale je na mňa veľmi naviazaný. aj ja na neho... neviem, ako to zvládať. v noci sa mi budí s plačom, že nechce ísť do škôlky...snažím sa byť pred ním silná, pozitívne motivujem, rozprávam o škôlke len pekne, aj keď tieto dni sa snažím len opýtať čo robil v škôlke a potom ju už nespomínať...ale neviem ako ďalej... ked mi place, ze sa boji o moj zivot ked nie som pri nom...ze sa boji, ze sa mi nieco stane...neviem, kde na to prisiel...ale je velmi rozumny. Vysvetlujem trpezlivo, niekedy aj obraciam na zart...neviem ako dalej, ako mu pomoct... pomooooc

natalym
4. sep 2015

Možno je ešte malý, niektoré deti sa nevedia tak prispôsobiť. Nedalo sa inak?

suz2
autor
4. sep 2015

@natalym v oktobri bude mat 3 rocky. zial, neda sa inak, ja od 15.9. nastupujem do prace, manzel (nastastie) pracuje tiez a moja mamka s partnerom tiez, nikoho ineho nemame.. inak sa to ozaj neda...len moj Misko ani nikoho ineho nechce okrem mna... totiz okrem tych jaslieicek na 4 hod tyzdenne som ho nemala kam dat, manzel stale v praci a Misko stale so mnou a tak sme sa na seba strasne naviazali... a on je taka moja citliva povaha a este tvrdohlavy po manzelovi, chuda moje, aj tazku ma povahu a pritom nad vsetkym strasne duma do hlbky....
keby to bolo mozne, urcite by som s nim zostala doma, mozno do januara by bol zas o nieco pripravenejsi, ale nemam na vyber :(((

natalym
4. sep 2015

@suz2 Tak to zase nie je malý. Inak my sme mali vychytávku - kúpila som mojej takú malú bábiku, handrovú, mala také vlasy ako ja no akože ja, tú nosila do škôlky. To fungovalo na 100 %. 🙂

suz2
autor
4. sep 2015

@natalym jeeej to je krasny napad 🙂 urcite vyskusam 🙂

natalym
4. sep 2015

@suz2 Už som a to aj zabudla, ja už mám veľké deti, obe boli také mamoše. Jáj tak som sa narozmýšľaľa a toto bol fakt super nápad. Všade ju nosila so sebou a vždy: ,, beriem si aj teba. ,,
Bábika samozrejme nemala meno, bola to mama. Mám ju ešte.

ejanjelik
4. sep 2015

Skus ho motivovať odmenou. moja známa má dcerku, s ktorou mala podobny problem. Každý týžden si na papier nakreslili 5 okienok akoze pondelok az piatok a v siestom okienku nakreslili nejaku odmenu. Vzdy po navrate zo skolky vymalovali jedno okienko tak mala vedela, ze sa blizi k odmene.

suz2
autor
4. sep 2015

@natalym uzasne to je 🙂 dufam, ze sa mi podari zohnat kdesi taku babiku 🙂 hned zajtra vyrazime hladat 🙂 a mozno obetujem nejake moje tricko a z toho usijem pre babiku 🙂 este raz dakujem. moj drobok, verim, ze sa mu to zapaci .-)

suz2
autor
4. sep 2015

@ejanjelik dakujem, toto sme uz vcera nakreslili, davame peciatky do okienok a vikend to budu nase 2 dni... a Misik mi stale opakuje ze kedy uz budu tie 2 dni... verim, ze sa postupne adaptuje...ale uz som uvazovala aj nad psychologickou poradnou...

natalym
4. sep 2015

@suz2 My máme aj ocka. Aj sestru mala, to si potom balila do školy v prírode. Mne sa dala vyzliekať sukňa, no večne som bola bez sukne. Sranda to bola. Aj my sme to boli kupovať spolu. Keď nie som doma, alebo boli choré, tak spávali v mojom tričku.

suz2
autor
4. sep 2015

@akvi ta tema je o maminke, ze nezvlada nastup dietata, nie ze dieta nezvlada nastup do skolky.

akvi
4. sep 2015

@suz2 no nemyslim si, precitaj si..mama to nezvlada, lebo ani dieta to nezvlada 🙂

siska53
4. sep 2015

@suz2 moj 4,5r.prechodil prve 3m.,preplakal,vracaval,"telefonoval"mi chodiac hore-dolu..potom maly ml mikulassky vecierok,ochorel,nasledne prazdniny a po nich zrazu zmena. Maly v pohode,do skolky zacal chodit rad,zacal spolupracovat. Len on tam mal aj problem s 1chlapcom co mu robil zle. Pritom som bola s jeho skolkou uz bola stotoznena,poplakala som si trochu len prve dni.
Mala zas inak -ta plakala rano,nasledne uz ok,zapajala sa chvalili ju,len ako protest sa im tam takmer kazdy den raz pocikala.
A obaja sa v ten cas zhorsili v spravani....na tych par mesiacov.

Takze ono to prejde..neboj..nasi si mohli zobrat so sebou nejaku hracku sice zvacsa zostavala v skrinke,ale mavali ju aj v triede. To im pomohlo.

mickao
4. sep 2015

Aj moj strasne plakaval, az mi trhalo srdce. Casto bolo do placu aj mne. Strasne sa na mna upal a nikoho ineho nechcel. Vydrzali sme to asi 10 dni a potom som to vzdala a nechala ho doma. Dlho mu potom trvalo, kym sa dostal do normalu. Dokonca nechcel chodit ani von, ani so mnou do obchodu- bal sa , ze ho tam zanesiem. Skusili sme to o pol roka a uz bolo dobre. Sem- tam este vymysla , ale je to neporovnatelne lepsie.
Neporadila som ti sice, lebo viem, ze ty musis ist do prace, ja som este nemusela. Len chcem, aby si vedela, ze nie si v tom sama.
Mne este aj ucitelka povedala, ze som na neho citliva, lebo ze v skolke je v pohode. Len si nevedela predstavit, co bolo, kym sme tam prisli. Doslova ma prosil, aby som ho tam nedavala. Vzdy sme mu tiez o skolke rozpravali pekne.

suz2
autor
5. sep 2015

Ach jaj tak k tomu vsetkemu mi dnes syncek povedal, ze ho ucitelka zatvorila sameho do izby kde chodi teta upratovacka. Myslim, ze neklame, lebo mi opisal co tam videl, takze urcite tam bol... Neviem, co si mam o tom mysliet. Totiz nechce tam spinkat cez obed a oni spinkavaju v herni, ze si tam rozlozia lehatka a ucitelka sa mi stazuje, ze jej budi deti... Ja mu dohovorim, ale ako mam ani nie 3 rocne dieta prehovorit, aby neplakal za mamou... Kua, tak nech si s nim cita alebo co a nie ho zatvarat do kumbalu... Neviem, ako reagovat... Som nestastna fakt

leeenka26
5. sep 2015

@suz2 na to sa isto opytaj ci je to pravda a povedz im ze kazdopadne si taketo spravanie nezelas a budes sa stazovat aj vyssie. Skus sa dopatrat ci to tak je lebo tymto ho traumatizuju ak je to pravda!! A ak si fakt syn nezvykne a bude to tqko

leeenka26
5. sep 2015

@suz2 na to sa isto opytaj ci je to pravda a povedz im ze kazdopadne si taketo spravanie nezelas a budes sa stazovat aj vyssie. Skus sa dopatrat ci to tak je lebo tymto ho traumatizuju ak je to pravda!! A ak si fakt syn nezvykne a bude to takto velmi zle znasat (co je teda oproti nam fakt des a to tiez moj teraz nastupil a plakava) skus poziadat o vratenie na rodicovsku dovolenku predlzenu ak uz dovrdil 3 roky pre separacnu uzkost minimalne do januara. Aj par mes. Spravi divy.

ika_ba
5. sep 2015

ahojte
my sme na tom podobne, mala zacala chodit od stredy do skolky, v stredu bolo vsetko OK, stvrtok a piatok mi volali aby som si po nu dosla skor, ze ju nedokazu zvladnut. Vraj hrozne vrieskala. Ked som po nu dosla, tak bola ticho, len cela uplakana. Dokonca nam hrozi ze ju zo skolky vylucia. Ja mam nastupit do prace tiez od 15.9., muz pracuje, nikoho tu nemame. S malou som pravidelne chodila do detskeho centra, dost sme chodili, po ihriskach a podobne. Nikde s nou nebol problem, skor detom ustupila.Je pravda ze v stredu bola pri nej jedna pani ucitelka a mala vysla z triedy uplne spokojna, vo stvrtok a piatok tam bola druha. Tak tiez neviem co dalej. Mala je doma pokojna, len je hrozne unavena, rychlo zaspi. V noci sa prevracia a mrmle zo spanku a rano sa nam velmi skoro budi.

ika_ba
5. sep 2015

ja by som malej rada dala nieco vlastne do skolky, ale mame to zakazane, do skolky si moze priniest iba jedneho plysaka aj to na spanie, nic ine ☹

lola911
5. sep 2015

s tym zatvaranim do kumbala si to urcite vybav s nimi lebo to moze byt jeden z dovodov a odporucam ti aby si sa skamaratila s mamickami so skolky a zacali sa navstevovat a chodit spolu von samozrejme aj s detmi aby sa deti skamaratili mimo skolku. je mozne ze tvoj misko si tam este nenasiel kamarata tak sa nema na co tesit. ak bude mat kamarata alebo kamaratku tak nebude mat problem ani so spavanim v skolke.... zober si to podla seba, ak by ta zaviedli medzi cudzich ludi kde sa s tebou nikto nebavi, tiez by si chcela ist domov... sa ho spytaj kto vsetko chodi do skolky, ci pozna deticky po mene, ci sa s nimi hral a ktore deticky ma rad... podla toho sa zoznamuj s ich rodicmi a pozvi ich napr domov 😉

leteku
5. sep 2015

@suz2 - ten napad s babikou je super, ja som dostala na narodky takuto babiku s mojou podobiznou, este aj oblecenie ma take ako vacsinou nosim. Len neviem kde presne ju dali robit.

suz2
autor
5. sep 2015

Nechapem, preco ucitelky vlastne bojuju proti detom a rodicom.. Ved urcite by kazdy rodic chcel co najviac pomoct svojmu dietatku sa adaptovat v skolke a myslim, ze vzdy sa to da urobit tak, aby sa zachovala autorita ucitelky... Bozinku, ved tie deticky maju dusicky krehke ako vianocne oblatky... V pondelok sa opytam, preco a ci ho tam zatvorili... Ale neverim, ze by si to vymyslal... Ma uplnu paniku ist tam... Som zufala.

margarita
5. sep 2015

tento problem som zatial neriesila, ale v skolke kam chodila starsia dcera bol tiez chlapcek, co veeeelmi plakaval, a im zabralo, ze mu mama dala do skolky svoju staru elektricenku ci co to bolo, skratka plastova karticka s jej fotkou, a on to nosil stale pri sebe vo vrecku, a utesilo ho, ze sa pozrel na fotku a bolo....akoze maminka je vlastne s nim a sa na neho pozera, ze neplace 😉
treba skusit, co by mohlo zabrat, na nieco urcite prides, mozno aj spolu s nim.....drzim palce.

suz2
autor
5. sep 2015

Urcite sa opytam na kumbal, ale zas si nechcem znepriatelut tie ucitelky, bojim sa, co bude, kedze maleho nemam kam inam dat...
A to sa da vybavit predlzeny rodicak pre separacnu uzkost? Ale to mi uz asi nebude stat platit, to je ako neplatene volno, ci?

lola911
5. sep 2015

@suz2 male deti si hentake nieco nevymyslaju, treba sa stazovat nech si nemyslia ze im to prejde

annalena
5. sep 2015

@suz2 ahoj , tiez sme si presli peklom pri nastupe do skolky a to uz mala predtym chodila k opatrovatelke, kde to v pohode zvladala.
Tiez u nas pomohol handrovy sasko, to je od babatka taky jej ukludnovacik a na zaspavanie.
A dala som jej taky maly album s fotkami, nas a babky, dedkov, jej sesternice, postupne sme tam dokladali fotky z vyletov 🙂 velmi sa jej to pacilo, nosila ho stale so sebou, prve mesiace skolky mame fotky len take, kde ho tisne k sebe (ale neplace, to bolo hlavne) a plus mali super ucitelky, doteraz spomina, ako si ho s nou dokola pozerali a ona kazdej vysvetlovala, kto je kto, kto co robi, sme sa vtedy doma smiali, ze ucitelky spoznaju vsetky tajomstva nasej family 😀
Viem si ale predstavit, ze niektore deti by to mohlo viac rozlutostit, nato treba dat pozor..... nam to ale velmi pomohlo, sama to chcela, spolu sme vyberali fotky, vedela, ze ked jej bude smutno, bude sa moct na mna pozerat... 🙂

suz2
autor
5. sep 2015

Zienky a ucitelky sa v skolke s detmi aj normalne hraju na koberci ze si s nimi sadnu a tak? Bo ja mam pocit, ze oni ich tam len tak nechaju nadivoko.... A potom ako keby sa Misko nevedel odhodlat hrat... On je velmi rozimny, ma rad technuku, stroje, aj ucitelkam som vravela, ze nieco take ked mu povedia, ze ho to isto zaujme. A oni, ze nie je prilezitost sa s nim rozpravat, lebo len mrnka, ze lubi maminku a ze aj budi ine deti, ked to stale opakuje... Ja neviem. Ved sme 2x tyzdenne chodili do centra, denne na ihrisko, ku kamoskam s detickami, vsetko ok... Aj v tych sukromnych jaslickach kde bol raz ryzdenne na 4 hod to celkom zbladal a teraz uplne cele zle...

ika_ba
5. sep 2015

ja tiez nechapem ako to je, moja isla do skolky bez problemov, neplakala ani ked si ju ucitelka odvadzala do triedy, ani nas nehladala, ale co je potom, tak netusim

abbey1
5. sep 2015

@suz2 Ano, učiteľky, ktoré to robia s láskou, sa s deťmi normálne kamarátsky i hrajú. Aspoň ja mám takú skúsenosť s oboma dcérkami.

lola911
5. sep 2015

@suz2 nemate na blizku inu skolku? pravdepodobne to pani pedagogicky beru len ako zamestnanie ze odbuchaju si a idu domov