Ako riešiť šikanu v škole?

maruska75
4. mar 2013

Ahojte. Môjho syna v škole spolužiaci šikanujú. Je šiestak .Robí to takmer celá trieda. Prišiel do tejto školy v piatom ročníku a rozhodli sa že mu dajú najavo ,kde je jeho miesto. Posmievajú sa mu (vždy si nájdu nejaký dôvod),schovávajú mu veci, lámu ceruzky, keď sa snaží ich nevšímať prídu odzadu a kričia mu do ucha.Odmietajú mu dať opísať si poznámky ,keď sa po chorobe vráti do školy. A keď to poviem učiteľke tak jej povedia že si nepýtal.Keď sa niečo udeje v triede vždy to hodia na neho.Samozrejme proti takmer celej triede nemá šancu sa obhájiť.Dokonca dochádza aj k fyzickým útokom. Nahovoria nejakému spolužiakovi, že syn niečo povedal o tom dotyčnom a potom sa takmer celá trieda zabáva na tom ako syna bijú a robia mu zle. Pani učiteľka verí väčšine a hlavne neverí tomu ,žeby žiaci ,ktorí sa dobre učia mohli také niečo robiť. Pôvodná trieda drží spolu a pani učiteľka im všetko uverí ,najmä dievčencom,lebo dievčence by určite neklamali. Všetko sa to odohráva cez prestávky. Vtedy sa tam žiaden učiteľ nenachádza .A keď sa syn triednej posťažuje,lebo príde už k nejakému incidentu, tak to skončí tak ,že syn z toho vyjde ako ten, ktorý to všetko spôsobil. A pani učiteľka nedohovorí útočníkom ,ale synovi . Syn sa kvôli tomu zhoršil v prospechu,pretože hoci sa doma pripravuje do školy ,nedokáže sa v škole sústrediť. Začal mať zdravotné problémy. Každé ráno ho bolí brucho, odchodu do školy predchádzajú naše spoločné dlhé rozhovory. Nechcem ,aby to vyústilo v zaškoláctvo. Viackrát som žiadala triednu aby to riešila. Ale bez úspechu ,ona verí tomu čo povie väčšina triedy. A hlavne všetko rieši pred celou triedou. Neporozpráva sa s každým aktérom osobitne. Tí ktorí by sa aj postavili na synovu stranu sa boja hovoriť ,pretože ona ich konfrontuje s útočníkmi. Konflikty sa vyskytli aj piatom ročníku, kde to vyústilo do tetanického záchvatu ,ktorý syn dostal v škole. Poraďte prosím ako by ste to ďalej riešili vy.

hettinka
23. mar 2017

@zltyslonik j tiež možné obrátiť sa na zriaďovateľa, pre ZŠ to je mesto, mestská časť. Pre SŠ samosprávny kraj, prípadne ministerstvo (niektoré bilingválky).

cka
23. mar 2017

Syn k psychologicke, ziadat posudok, dat potom podnet na vychovnu poradkynu, stretko s ucitelmi v skole, ked nepomoze, tak riaditel a ak nic, tak zriadovatel ako pise vyssie,, a staznost na ucitelku, kontrolu

dankabodvanka
23. mar 2017

Halóóó ženy, čo sa vám porobilo? Článok je z roku 2013 a autorka aj tak vôbec nereagovala na žiadny komentár ☹

nenne27
23. mar 2017

@maruska75 nozik sa mi vo vrecku otvara lebo sama som ucitelka.pani ucitelka zlyhala.zmen skolu.okamzite

zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gydy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hettinka
24. mar 2017

@gydy tragédia v našom školstve je, že spravidla rodič a šikanované dieťa ťahajú za kratší koniec
zo ZŠ nikoho vyhodiť nemôžu, a tak násilnícke agresívne deti chodia do školy ďalej, ak ich rodičia nespolupracujú, ťahá sa to roky. Škola môže maximálne donútiť takého rodiča, aby šiel s deckom k psychologovi, tí porobia testy, skonštatujú niečo, odporučia ... ale či sa s dieťaťom naozaj pracuje, to už je zasa len na rodičoch. Alebo môžu zalarmovať sociálku, ale to by musel byť naozaj vážny prípad, že by dieťa bolo celkovo zanedbané.

gydy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
1kiwik
15. aug 2017

ahojte maminky,
tiež hľadám riešenie podobného problému, moja dcéra nevyniká v športe tak je terčom posmechu dievčat, hlavne v škole. Je ku každému milá, nápomocná, učila som ju, aby bola na strane slabších a vypálilo to tak, že na jej stranu sa nikto nepostaví. Toto by bolo na dlhé písanie. Riešila som to aj so psychologičkou, ktorá mi povedala, že nájsť v kolektíve spriaznenú dušu je dosť problém v tejto dobe, dcéra je vraj po všetkých stránkach v poriadku. Veľmi jej chýbajú kamarátky, také ozajstné 🙂 veľmi by som jej chcela pomôcť tak mi napadá, či náhodou aj tu nenájdem maminy, ktoré tiež majú pomaly puberťákov vo veku 11,12,13... aj chlapcov aj dievčatá, radi vás spoznáme.......

dai
15. aug 2017

@1kiwik ahoj. tvoja dcera viditelne nezapadla do triedy - otazka je ci je tam hlavne v tomto obdobi ktore je zlozite myslim ze pre vsetky deti - ci oblubene ci neoblubene... moznost este zapadnut... V triede mojej dcery su napr. len 2 dievcata ktore sport realne bavi, ine nosia ospravedlnenky vseliakeho druhu len aby cvicit nemuseli🙂 ale teda nikdy kvoli sportu neboli deti vylucovane z kolektivu... Ozajstnu kamaratku najst je velke zivotne vitazstvo a tak to treba aj dcerke vysvetlit - tie mnohe mnohokrat povrchne kamaratstva ktore v skole vznikaju lebo mame obe doma psa ci sa nam obom paci ten isty herec, nie su realne kamaratstva - moja dcera ma 10 a teda my mame vela rozhovorov na tuto temu - ona by tiez chcela BFF🙂 taku ako vidi v tv😉 a ma pocit ze ma vela kamaratok ale nie BFF😉 ale mam pocit ze to pomaly zacina chapat😉
skus byt ty najlepsia kamaratka dcerke... a v triede riesit jej postavenie na rodicku s ucitelkou ( teda ak mate formu rodicka 1ku1 ) - mozno ked dostane nejaku specialnu ulohu ktoru si decka povazuju tak to pomoze, prip. ju posadi vedla najoblubenejsej ziacky a pod. ... je vela veci ktore mozu pomoct dostat dieta do kolektivu... a ak to nepomoze tak ja ako rodic by som hladala asi inu alternativu. Ak to chapem spravne tak tvoje dieta sikanovane nie je, akurat nie je v triede oblubene... srandu si pubertalne deti robia zo vsetkych - ver mi ( ja som patrila medzi najoblubenejsie a aj tak si nesiem par traumatickych zazitkov so sebou ked ma napr. sledovala skupina chalanov a vykrikovali po mne oplzle veci - jasne ze spoluziacky mi to zavideli ale ja som sa tych chalanov vtedy tak bala a hambila☹ viem ze som sa hambila vyjst z domu ked tam nejaky chalani stali lebo ma hned oslovovali a pod. ... som z okna pozerala kedy tam nikto nebude a rychlo prebehla - ako moze sa to zdat chore ale pamatam si ako som sa bala - proste clovek v puberte je divny☹ ) Cize naspat k tvojej dcerke - ta alternativa by bola pre mna zmena triedy, pripadne skoly - poznam mamky co hovoria ze ich dieta uplne ozilo v inom kolektive ktory to dieta hned prijal, neriesil...

macik166
15. aug 2017

@maruska75 ahoj chcela by som vedieť, čo sa zmenilo od roku 2013...je to lepšie? zmenila si školu...my riešime niečo podobne

1kiwik
15. aug 2017

@dai
Ďakujem Ti veľmi pekne, to s tou BFF si vystihla presne. Veľa sa spolu rozprávame, snažím sa byť jej nablízku, podporovať ju.... Ona je strašne citlivá duša, ja som taká ako dieťa nebola, neriešila som nikdy podobné problémy a o to je to ťažšie teraz aj pre mňa. Najviac ma bolí to, že je poslednú dobu strašne smutná. Taký hlboký smútok v detskej duši som ešte nevidela, o to viac ma to bolí.

barbicania
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
wustora
3. nov 2022

Dobrý večer prajem chcem sa spýtať ci poradiť ide o môjho 7r syna ktorého sikanuje jeho spolužiak taktiež 7r chlapec s ADHD diagnózou.Je postrachom celej triedy každému ubližuje robi zle škola si sním newie dat rady nakoľko rodičia nesúhlasia špeciálnou školou tak za 1ho chlapca trpí celá trieda normálnych deti a on je pohode!!!Dohovor s rodičmi je nabode mrazu nezdelani zaostali sociálne slabších pomerou a podotýkam nie sú to Rómovia len rodina viac detna zitim dnešku na zajtra hovorím o vlastnej skúsenosti viac x rozhovore hádke stými ľuďmi triedna uč je zneho tiež na nervy ale newie sním nič robiť riesi to tak ze chlapca dá sedieť k sebe nech neublízuje deťom neruší hodinu atď ale akonáhle ma danú príležitosť hneď niečo niekomu niečo vyvedie, dany incident sa zapíše do knihy urazou a vec je uzavretá. PROSÍM o radu kam sa mam na koho stým to problémom otočiť vyriešiť problém s problematickym chlapcom ďakujem za odpoveď

srdeenko19
3. nov 2022

Riaditeľ, sociálno právna ochrana detí, pôjdu to skontrolovať, môžu spraviť prípadovu konferenciu, s rodičom, učiteľkou, riaditeľom. Ak nič nepomôže, treba osloviť aj školskú komisiu, ta to musí riešiť, skúmať. Držím palce.