Ako vaše deti trávia voľný čas ?

sveti69
12. jan 2020

Ahojte mamičky, chcem sa len opýtať aký máte vy názor na túto, podľa mňa celkom rozoberanú tému. Včera som čítala príspevok jednej mamičky, ktorá sa pýtala, či sa ešte 13 ročný chlapci hrávajú s hračkami a často boli odpovede, že skôr len na počítači. Ako často/dlho si myslíte, že by mali deti byť na počítači? Taktiež si myslím, že za našich čias sme chodili omnoho viac von.
Ako často chodia von vaše deti? A musia vaše deti chodiť na nejaký krúžok alebo si sami zvolia čo chcú robiť vo svojom voľnom čase?

jantato
12. jan 2020

ja mam 11 ročného a jar leto je stale vonku pri cinziaku s deckami, na jesen pomenej ale chodieva, teraz v zime chodia von ale kratsie vydrzia,skoda ze snehu vôbec nieje. Tym padom je o nieco viac na mobile, ale hrava sa aj s legom este. Na kružky ho nenutim,to nechavam na neho,športy skusal,na tie moc nieje, teraz chodi raz tyzdenne do ZUŠ a raz tyzdenne na doucovanie z anglictiny.

andrejka1974
12. jan 2020

mam starsie deti tie ak nie su v skole alebo v praci tak su na pocitaci moja 11 rocna ma dost kruzkov takze jej vela casu nezostava ale rada stavia lego alebo sa hravame spolocenske hry cez vikend ma viacej casu a to je aj na pc ale chodi von

patka06
12. jan 2020

moja 13 ročná veľa cez školský rok veľa voľného času nemá - PC a tablet používa len na učenie, maximálne je na telefone ...cca 1 - 2 hodiny, ale to nie v kuse, keď sa dá je vonku /túto zimu málinko, nemáme sneh/ alebo si číta knihy, občas niečo tvorí, raz za čas pripraví večeru, hrávame spoločenské hry, večer si pozrie telku

nenne9
12. jan 2020

Moja 13 rocna okrem skolskych povinností ma 3x do týždňa sport a raz výtvarnú.jedno volne poobedie v týždni stravi polihovanim, pozeranim videi na youtube a naslednim vyrabanim veci ktore tam vidí, s knihou alebo si zatancuje.pohra sa na dvore so psom.cez vikendy ak nikam nejdeme tak dvor pes kniha youtube cvičenie obcas s kamaratkami von.Syn ma 2x Hudobku, raz cudzi jazyk inak knihy pc hry alebo hra na gitare doma.velmi vela chodi von s kamarátmi.ale on uz ma 17.samozrejme maju aj povinnosti vylozit pracku umyvacku vyniest smeti a upratovat si izbu

hettinka
12. jan 2020

@sveti69 syn má necelých 13 rokov.
Voľný čas trávi rôzne, 3x do týždňa má volejbal (tréning 1,5 hodiny) a 2x do týždňa ZUŠ - obidva krúžky si vybral sám a dobrovoľne, teda tam chodiť chce.
Domov chodí okolo 16:00 po krúžkoch a školskom klube, a potom sa musí ešte naučiť, takže voľného času až toľko nemá. Zvyčajne sa pol hodiny zahrá na mobile, potom si číta, skladá puzzle, občas ešte lego, lepí modely, hrá na klavíri, chodí k starým rodičom (tam sleduje športové kanály a s dedkom rozoberajú športové výsledky). Cez víkend sa snažíme zaradiť nejaké športové aktivity, v zime chodí lyžovať, na korčule, v lete bike, plávanie, turistika, prechádzky a tak rôzne. Ak je škaredo, zahráme sa nejakú hru. Jasné, ak by sme sa deťom nevenovali, sedeli by len pred obrazovkou, ale snažíme sa toto obmedzovať. Počítač má starý, vhodný na školské prezentácie, ale na hry je slabý a konzolu domov nekúpim. Takže jedine sa môže zahrať na mobile, ale aj ten mu nedovolím držať v rukách nonstop.
Sám von ešte nechodí, ani ku kamošom ... u nás je to trošku komplikovanejšie, do školy dochádza a spolužiaci bývajú v iných mestách. ale cez prázdniny sa občas stretnú, u nás, alebo u nich.

deti95060810
12. jan 2020

zrovna moju 13 r. slečnu som dnes v noci načapala ráno o 2:30 h. ako sa s niekým na mobile zabávala - smiala, rozprávala.... Napálilo ma to. A ešte viac postoj mm ráno, že no a čo on s tým...😈
Mobil som schovala mimo domu...😉

hettinka
12. jan 2020

@deti95060810 na noc mladému mobil beriem, pod zámienkou, že ho treba nabiť. Dalšia možnosť je vypínať wifi na noc.

deti95060810
12. jan 2020

@hettinka ďakujem za typ, ale u nás to vypínanie nejde....syn uči na VŠ a alebo sa pripravuje na vyučovanie, alebo robí články ...niekedy aj do 2 h. ráno...

sveti69
autor
12. jan 2020

@deti95060810 ja mobil nezvyknem brať, syn ho v noci nezvykne používať a dcéra (15) si často začne večer s niekym písať, ak to už trvá naozaj dlho tak ju zvyknem upozorniť, že je veľa hodín. Niekedy poslúchne, inokedy len zhasne a je na mobile ďalej... ak to zistím tak jej ten mobil zoberiem, no už sa to dlho nestalo, radšej ide spať, než aby som jej zobrala mobil. 😉

ruzicka603
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
yukki
12. jan 2020

@sveti69
" A musia vaše deti chodiť na nejaký krúžok alebo si sami zvolia čo chcú robiť vo svojom voľnom čase?"
Vôbec neprichádza do úvahy, že si deti vyberú krúžok nie preto, že na neho musia, ale preto, že si sami zvolia že chcú vo voľnom čase robiť to, čo práve na tom krúžku je im umožnené? 😉

sveti69
autor
12. jan 2020

@yukki ja som za to, aby deti chodili na také krúžky, aké si vyberú. Môj syn, ktorý má 13 chodí 3 roky na floorball, pretože chce. Myslím si, že je zbytočné, aby deti chodili niekam kam ani chodiť nechcú... No osobne poznámky maminy, ktoré svojim deťom doslova organizujú život. 🙄

yukki
12. jan 2020

@sveti69 jáj... Bo mne to tak vyznelo, že vždy by si deti vybrali všetko iné, len nie krúžky, na ktoré musia.
Moje majú 11 a 13, mobily len tak dva tri razy v týždni u babky, aby z nich nezosalela, lebo sú to nie jednoduché deti. Inak prázdniny a víkendy sme spolu vonku, lyže, vandre, stanovacky, turistika. Krúžky si vybrali, obidve hudobné nástroje, ale viem, že by chceli aj športy, ale tu nie sú príležitosti. Škoda. Inak voľného času veľa nemajú, bo tota škola.....

hettinka
12. jan 2020

@sveti69 myslím, že 13-ročnému sa asi už veľmi nedá rozkazovať, že má chodiť na krúžky. Menšie deti možno, tak do 10 rokov ešte poslúchnu. Ale puberťák to proste odignoruje, ak tam nechce chodiť.

sveti69
autor
12. jan 2020

@hettinka to je jeden z dôvodov, prečo si myslím, že by sme nemali deti nútiť chodiť na nejaký krúžok... 👍🙂

nenne9
12. jan 2020

@sveti69 ked boli mensi tak som s deťmi travila vela casu (som učiteľka takze vsetky prázdniny a volne poobedia som mala ten luxus ze som bola s nimi a nefungovali babky)a sama som videla co by ich asi bavilo...spolu sme vyberali krúžky.aj sme sa dobre sekli ked som maleho dala na ping pong.najprv bolo ok ale postupne zistil ze mu to vobec nejde.nechcela som ale aby sa hned vzdaval tak som ho presviedcala aby tomu dal sancu a snazil sa. Skusal to teda ale potom uz to bolo v takom stadiu ze sa mu ostatni smiali ako mu to nejde a on tam isiel s krcmi a nechuťou.vtedy som povedala ze to stačilo.otocila som sa a odkracali sme domov.potom som mu ponukla ateliér kedze vela kreslil a vyrábal.nechcel tam ist ale ukecala som ho aby išiel pozrieť.isiel teda raz a potom uz chcel veľmi chodiť.chodil až doteraz(10rokov chodil).urobil absolvetnske skúšky a skoncil.teraz sa venuje hudbe a chodi na jazyk kde chcel ist dobrovoľne ked bol malý.dceru som zobrala na atletiku ked bola menšia...bola pár krát ale nepacilo sa jej vôbec.venuje sa tancu a to ju baví a chodí uz 9 rokov a pred dvomi rokmi zacala chodit aj na vytvarku lebo videla co tam robi syn tak sama chcela

kaliiii
22. feb 2020

Mám 14. Sama som sa rozhodla chodiť na krúžky-kone, futbal, crossfit, beh. Neprežila by som kebyže mám robiť to čo nechcem. Samozrejme aj mobil mám vždy po ruke.