Ako vysvetliť druháčke čo je sex?

lias
12. okt 2011

Takúto otázku mi položila včera moja druháčka. Vraj chalani sa na tom v škole stále smejú a ona nevie prečo. Otázku sexu sme doma nepreberali, sme s manželom skôr ostýchavé typy a o takýchto veciach sa nám napriek tomu že je to normálne nehovorí jednoducho prirodzene. Ako jej to teda jednoducho vysvetliť? Mám ešte 2 mladšie deti (6 a 4), ktoré budú mať ušká tiež nastražené, tak aby to pochopili i oni. 😉

bambi2
12. okt 2011

hm... ja by som jej to normalne vysvetlila, ved je to uplne prirodzene... 😉

lucula73
12. okt 2011

bambi2..a to je ako normálne?to treba vysvetliť tak,aby to pochopilo 8 ročné dieťa....mňa by to tiež zaujímalo,mám tretiačku,ale toto sa ešte nepýtala...
ale myslím,že tu o tom už bola tema alebo otázka dávnejšie 😉

exupery
12. okt 2011

...no,ked sa dvaja ludia lubia,tak ako ja s ockom,tak si davaju pusinky,hladkaju sa,a ked sa lubia uplne najviac,tak maju take pekne dievcatka,ako si ty...tak nejak by som to povedala ja.

izuzi
12. okt 2011

🙂 zakerna otazka, ale celkom prirodzena. Cudujem sa, ze prisla az teraz, moje dieta skoro 5 rocne zo skolky nosi tiez kadejake novinky. Myslim, ze treba byt celkom otvoreny, neklamat, neodvadzat od temy, dieta sa aj tak bude pytat, kym nebude mat pocit, ze odpoved je dostacujuca. Je pravda, ze my doma sme dost otvoreny, takze s tym nebol taky problem. Ja by som povedala, sex je ked sa dvaja ludia velmi lubia, tak ako mamka a ocko. Hladkaju sa, mojkaju sa, tulia sa a je im to velmi prijemne. Robia to vacsinou ked su nahi, lebo vtedy citia dotyky viac ako ked su obleceni. Predpokladam, ze pre druhacku by bolo treba spomenut aj co to o pohlavnych organoch, lebo v skole sa to urcite dozvie aj od spoluziakov a mohlo by to byt skor vulgarne ako normalne. Kedze som ucitelka, tak viem o com hovorim. Deti dokazu o sexe rozpravat velmi vulgarne a potom z takej krasnej veci ako je sex, spravia nieco hrozne. Tak drzim palce pri vysvetlovani 🙂

zajaciq
12. okt 2011

Temu sexuality priblizujeme detom s ohladom na ich vek. V kazdom veku vsak plati, nevymyslat si. Sedem ci osemrocne dietatu by sme mohli zvolit napr. biologicko-anatomicky pristup. Najprv by som sa asi snazila zistit co o veciach samotne dieta vie. Opytala by som sa na heterosexualnost ludi, ci vie cim sa odlisuje muz od zeny, chlapec od dievcata. Podla odpovedi by som rektifikovala nazvy jednotlivych casti tela, ak nazyva posvu(vaginu) cikula, tak by som pridala aj "dospelacky" nazov, to iste aj pre pipika - je to penis. Sex ako taky pocas latencie, teda v odbobi pred pubertou, by som opisala strucne ako (zdrava )cinnost dospelych ludi, ktori sa maju radi (ziju spolu, su manzelmi - nie kamarati) , ktori moze mat za nasledok pocatie babatka. Uvidis, ked sa bude pytat, pridas informacie. Ostatnym surodencom by som to vysvetlila obsirnejsie, jednoduchsie. Cim starsie, tym viac detailov.

mamkaivka
12. okt 2011

ak sa deti pýtajú treba odpovedať, klamať sa nemá ani vyhýbať odpovediam sa neodporúča, deťom sa takéto veci vysvetľujú v závislosti od chápania a vyspelosti daného dieťaťa, tak ako sa v škole učia počítať do 10, neskôr do 100 až do nekonečna, tak je to aj s intímnymi otázkami-postupne,pravdivo

titkovamiriam
12. okt 2011

Myslím si že druhacka by pochopila pravdivu odpoved.Cez spoluziakov a popripade net sa moze dozvediet veci co nemusia byť prave navhodnejsie. 😉 a nebude na ne pripravena.

ivett1
12. okt 2011

@lias ahoj, aj mňa to určite čaká, tak som si tu na MK našla diskusiu s podobnou tematikou, skús si ju pozrieť, možno tam nájdeš nejaké dobré nápady, ako na to 🙂...ja sa tiež chystám, že sa tam mrknem, lebo aj tá moja sa už začína vyzvedať a to má len 5 rokov 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/staram-sa-o-dietatko/rozhovor-s-detmi-o-sexe-ako-a-v-ktorom-veku/

mitinka
12. okt 2011

my sme toto riešili so 4ročnou keď prišla zo školky a opýtala sa nás a čo je sex???a my do výbuchu a nevedeli sme čo jej povedať 😀 tak sme ostali ticho a rýchlo sme rozmýšlali a ona ,že sex je to keď sa dvaja boškávajú?tak sme jej s manželom povedali,že áno.... 😀 a tým to zhaslo... A najlepšie bolo,keď sa opýtala ako sa robia zo sexu deti... 😀 😀 😀 ako sa to boškávaním može urobiť 😀 😀 😀 Tak som jej povedala,že to nie je tým boškávaním,ale každý chlap má veľkú ruku (a vzápetí ju skúšala mužovi 🙂 ) a oni vídu na balkón a strašne kývajú bocianovi a ten keď ho zbadá tak potom spraví čári máry fuk a bábo je v brušku 😀 😀 😀 😀 a zožrala to 😀 😀 sme sa tešili....

kvojtanikova
12. okt 2011

My sme Matejkovi "vysvetlili" tuto temu velmi zlahka zatial kvoli tomu, ze som bola tehotna, a on chcel pochopitelne vediet "ako sa to stalo", tak som mu povedala, ze on ma vajicka (pozrel, skontroloval 😀 ) aj tatik ze ma vajicka (pozrel, skontroloval 😀 ) a aj ja ze mam vajicka (tu nastal nechaaaapavy pohlad "Kde????", kedze ma uz predtym videl obcas nahu pri sprchovani a tak, neslo mu to do hlavy). Povedala som mu, ze ja ich mam vnutri, v brusku, a ked sa moje a tatikove vajicka spoja, vznikne z toho babatko, ktore je najprv malilinke a rastie (ukazala som mu knizku, kde boli obrazky tyzden po tyzdni). Sexu ako takemu (akoze bez toho, aby vznikalo babatko) sme sa zatial nevenovali. Kazdopadne, maly potom este par dni rozpraval, ako sa tesi, ked uz bude velky a bude spajat svoje vajicka s dievcenskymi 😀 😀 😀 😀
Druhacke by som to uz vysvetlila normalne, pravdivo, ze zeny a muzi maju odlisne organy.... ako pisala @zajaciq, a pomaly by som aj nacrtla temu menstruacie, v dnesnej dobe to dievcata dostavaju ovela skor ako predtym, aj 9 rocne deti, tak len tak zbezne, aby vedela.

geegee
12. okt 2011

Mitinka, prepac, ale myslim si, ze si opisala presne sposob, ako sa to nema robit - vymysliet blbost a tou nakrmit deti.
Detom treba hovorit PRAVDU PRIMERANE VEKU, uz to tu odznelo.

ninaoli
12. okt 2011

ahoj riesili sme tento problem, aj ked nas synator sa este nepytal ,ale zacal chodit do prvej triedy takze je to asi len otazka casu,preto som dnes kupila super knihu od lubice brix-kluce od tabu, je tam vsetko pekne opisane nakreslene a je to pre deti a dospelych rodicov ,starych rodicov ktory si to s nimi mozu citat tak si myslim ze ak ste ostychavy tak toto je to prave pre vas 😉

ani3012
12. okt 2011

celkom dobrý link,pozri 😉
http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/2210/ak...

a majú aj knižky o sexe určené pre deti
http://www.gorila.sk/product/239503

radšej takéto veci prebrať s dieťaťom sama,ako keby ho mal zaúčať nejaký iný dospelý 😔
deti sú zvedavé a ľudia veľmi zlí ......

lenka1108
12. okt 2011

moja ma 5 rokov a pytala sa to uz davno lebo ma 6 rocnu sesternicu a ta to ma od jej brata.vysvetlila som jej to pravdivo.ja sa s malou kupavam aj manzel.nahota u nas neni tabu.takze ked som jej to vysvetlila povedala len "ahhaaa" a viac sa nezaujmala.ked som jej povedala ze budeme mat babatko tak sa pytala ako pride na svet a tiez som jej povedala pravdu.sestra otehotnela 5 a pol mesiaca po mne a moja mala to vysvetlovala jej 6 rocnej dcere ako sa jej narodi surodenec ako nejaky profesor 😉

dzazmine
12. okt 2011

Zaujimava tema a velmi dobre rady..super myslim, ze o chvilu nas to tiez bude cakat....🙂

mmonika
12. okt 2011

no ja už tiež uvažujem že to mojej malej (9 rokov ) pomaly začnem vysvetlovať .. a včera som našla v knihkupectve knihu vola sa moja prva kniha o sexe .. a je tam uplne všetko pekne vysvetlene ,sice takym detskym sposobom ,ale myslim ,že to mala pochopí ..

kaja73
12. okt 2011

Existuje encyklopedia pohlavneho života-ma to viac dielov-podla veku dietata-prvy diel je od 7 rokov.
Ale napr moj st.syn položil svoju prvu otazku o tom ako vznikne babatko už ako 3 rocny a primerane veku sme mu aj odpovedali-žiadne somariny o bocianovi a podobne haluze.
To bol vlastne aj nas prvy rozhovor ciastocne aj o sexe-ale ozaj len okrajovo.
potom casom sa pytal viac a vždy sme pravdivo odpovadali-opat primerane veku.
Ked dostal tu encyklopediu v 7 rokoch,tak už vacsinu ovladal z nasich odpovedi 😉
A suhlasim s izuzi-ked sa o tom doma rodicia s detmi nebavia-vysledok je plno vulgarizmov a posmech na danu temu.
Na hocaku temu sa da bavit už s ozaj malym dietatom-treba len zvolit tie spravne slova a neklamat. 😉

annaopialova
13. okt 2011

ahoj vysvetly jej ze sex je to ked mamicka a otecko chcu babo to je tazko ja mam 15rocneho syna a ten tiez ked zadre tak sa viac hambim ako on

dulkagabulka
13. okt 2011

Aj naše deti davali podobne otazky. Nikdy som neklamala a nezavadzala rozpravkami a vymyslami a snažila som sa im to vysvetlit primerane ich veku. V podstate som prišla na to, že sa vždy pytali otazky, ktore už zodpovedané mali /od kamaratov, zo školky, školy, z vonku/ a u mna akoby si preverovali, čo im na to poviem ja. Bola som rada, že sa ma to pytaju, lebo som mohla korigovat tie nesprávne informacie. Nikdy som ich za taku otazku nezahriakla a vzdy som odpovedala. Osvedčilo sa mi to a deti v puberte boli ku mne otvorene. Ked mali nejake problemy v tejto oblasti, nevahali a prisli za mnou a pytali sa, či radili- to uz v časoch, kedy sa na sex nielen pytali 🙂 Cítim z ich stranu doveru a to je v tychto otazkach doležie.

skoricaxx
29. máj 2012

Ahoj
môj mali ma len 2,5roka no nevedela som ako mam pomenovať, keď sa ma opytal kade cika mamička, že on ma pipika a mamička?? Tak ako som zavahala on na to že cez ritku tak to som mu objasnila, že nie nechcem aby mal chybne info.

Tak tu lustrujem dake rady aby som nabuduce nebola zaskočená jeho otázkami,

veronika_pp
29. máj 2012

Ahoj 🙂 .. my sme tieto informácie dávkovali. Keďže máme dievčatá, tak táto téma ostala na mne.. Najprv sme si vysvetlili jednu pasáž z rozprávky Krtko - kde zajačica priviedla na svet zajačiky.. a asi v 5-tich rokoch sme sa otvorene porozprávali. áno, padli aj slová ako penis a vagína, aby vedela o čom je reč. teraz je staršia dcéra prváčka a z takýchto školských "diskusií" sa len usmieva, pretože je informovaná a nepotrebuje vyzvedať.. najsmiešnejšie bolo, keď sme sa s mužom po dlhom čase mali vidieť, tak sa naša dcéra tešila, že konečne budeme mať sex 😀 a vznikla z toho sestrička 😀

xenicka13
29. máj 2012

-ja som synovi kupila enciklopediu ludske telo pre deti od 7 do 10 rokov 🙂

ktore
13. júl 2012

som tehotna.moja 9 rocna dcerka mi raz dva povedala ze sa spermia spojila z vajickom a vyvija sa babetko ale to sa nepytala ako sa dostala dnu spermia.ona si asi zatial mylsi ze to tak vnutri pracuje a ked pride cas tak sa to tam spoji.neviem aku odpoved by som jej dala.to ze sa dvaja lubia je uz otrepane.ale pride na to cas lebo nechcem aby o tom nevedela.zda sa mi este male dievcatko a bojim sa by to zle zobrala a zacala by sa hnevat na dospelich.som druhykrat vydata aby nezacala ziarlit a hnevat sa nas co robime.to co vie o oplodneni vie z rozpravky bol raz jeden zivot a z tej enciklopedie ludske telo.

jerryjanka
13. júl 2012

myslím že jej to fakt najlepšie vysvetlíš ked jej na youtube pustíš čast o plodení z cyklu bol raz jeden život.

tretulka
29. júl 2012

primerane veku...tiez nie som zastanca rozpravok o bocianovi, cakali sme druhe dieta a maly /3,5r/ bol samozrejme zvedavy, ako vznika dietatko, povedali sme mu, ze sa v mojom brusku spojilo moje vajicko a tatinkova rybicka-spermia-je pravda, ze zahliadol v tv cast serialu Bol raz jeden zivot a zrovna o oplodneni, velmi ho to zaujalo, takze sme nadviazali na to 🙂 /. Ako sa "rybicky" dostali do bruska ho nezaujimalo, zatial 😅 , ale myslim, ze budeme reagovat podobne ako pise @izuzi. Dokonca to vysvetlil v skolke ucitelke aj detom 😀 , mali nejaku debatu a uc. mi potom prekvapene hovorila, ze ako to vsetko vie - zrejme cakala nejake bachorky.
Neskor sa pytal, ze kde mam tie vajicka, ci ich tam mam stale, pomenovanie pohlavnych organov vie, ale pouzivame detske pipik a cikulka 🙂

kepassa
29. júl 2012

moja 4rocka zapocula v radiu na funku pesnicku v anglictine kde spomenuli slovo sex viackrat...jasne, ze sa ma to hned spytala mamka a co je to sex...priznam sa zaskocila ma riadne ale kedze som bolka akurat tehotna tak som jej to vysvelila tak asi ako @izuzi 🙂 s tym, ze vysledok je babo ako mam v brusku 🙂
zatial dufam stacilo 😀

rodinnevikendy2
24. aug 2012

Ahojte,
ja mam dve deti 4 a 6 rocne, a obaja su velmi zvedavi. Dcerka uz vie, ze sa musi spojit spermia s vajickom, ale minule doslo k otazke, ako sa ta spermia dostala od ocka do bruska k maminke...
Vtedy nas prerusil telefon a temu sme este nedokoncili. ale urcite jej klamat nebudem a vsetko jej vysvetlim, aby to rozumela. Je to prirodzene a lepsie to vediet odo mna ako z casopisov alebo kamosiek 🙂

anetka1020
4. sep 2012

moja prvá dcerka prišla po prvom týždny v škole domov a spýtala sa že čo je to sex. Nás to velmi zaskočilo, lebo take niečo sme nečakali, tak sme sa jej spytali že s kadial má takú odtázsku, a ona povedala že v škole o tom hovoria. My sme jej povedali že ked sa majú manželia radi tak im bocian prinesie bábetko. ale o 1-2 roky nam povedala že to neni pravda a chce vediet pravdu, tak sme jej povedali pravdu. a ked sa más na to pýtala druhá dcérka tak sme jej pravdu povedali rovno. podla nas je hned povedat pravdu, aj tak potom dieťa zisti že sme jej klamali.

dianka2374
18. nov 2012

Moja dcéra to zístila už veľmi dávno ani neviem ako . ja si myslím že by si jej to mala normálne stručne povedať

polomi
19. jan 2013

treba jej to povedat takto ci sa jej paci niaky chlapec ak povie ano tak jej povec ze ludia ked sa maju radi a maju aspon 16 tak tak si lasku prejavuju tym ze sa hladkaju a tak a potom pride na ten SEX ked chlapec ma penis a dievca vaginu tak chlapec penis da do dievcatka a budu sa vzrusovat a povec jej ze je to normalne 😉 ak ty povie ze neni do niakeho chlapca tak jej povedz ze pride na to cas mne to takto mama vysvedtlovala