Ako zapísať dieťa žijúce v zahraničí na slovenskú ZŠ?

luciauk
20. jan 2009

My práve riešime túto dilemu. Dieťa chodí do školy už druhý rok a na slov. školu sme ju zatiaľ nezapísali,ale chystáme sa budúci mesiac. Zákony poznám, ale podľa mňa sú diskriminačné. Aké máte skúsenosti a ako ste postupovali pri svojich deťoch?

vroni
28. nov 2011

@monika279, skole pisomne oznamis, ze sa na Slovensko nebudete v dohladnej dobe vracat, skola v Nemecku je momentalne a bude aj v buducnosti kmenovou skolou a deti budu podla zakona navstevovat skolu v Nemecku.

katkaakarinka
21. feb 2012

Ahojte.
Ja mam ten isty problem .....
Mala ide od septembra 1x do skoly ..Prihlasili sme ju do Rakuska do skoly....
Boli sme aj na povinnom zapise tu na SK skole ..lebo zakon tak kazal....aj sme dolozili papier, ze bude navstevovat skolu v AT .... Bolo nam povedane, ze pokial nebudeme mat trvaly pobyt v AT musime chodit raz rocne na skusky na SK skolu ..... No my sa planujeme stahovat do AT a tympadom si tam dat aj Trvaly pobyt ..... tak snad je to tak ako pisete, ze potom malej odpadnu tu na SK skole skusky so SJ a s predmetou kde sa ucia o Slovensku .....

Na inej stranke a podobnom fore mi vkuse tvrdia, ze na skusky chodit musi tak ci tak .....

Teraz neviem ci sme dobre urobili ked je uz zapisana aj na SK skole .... (mala uz mala rok odklad ) takze sme boli na druhom zapise ..... a aj sme dolozili papier s AT skoly kde bude chodit .....

grimaska4
21. feb 2012

@katkaakarinka
aj my sme v Rakusku,moj syn je prvakom od septembra mame tu aj trvaly pobyt,na slovensku som ho do skoly prihlasila pretoze tam sme mali este v januari mi.roku trvaly pobyt,takze to bola moja povinnost,tiez mi riaditelka slov.skoly hovorila ze bude musiet chodit na skusky ale ja ho nebudem davat,po slovensky vie,tu sa uci v skole po nemecky a nemienim svoje dieta dvojmo ucit,ved to je ako keby dva skoly navstevoval,a kaslem slovenske zakony,sice neviem ako to je ked uz nemas trvaly pobyt na slovensku

katkaakarinka
21. feb 2012

No my tu este trvaly pobyt mame...ale do 2r sa to zmeni .... Zatial budeme malu dovazat do AT skoly .....a tiez ju nemienim trapit...ich mozem z vysoka ... 🙂

Sa mi to zda cudne .....ale sama riaditelka v skole mi povedala, ze ak uz nebude mat mala trvaly pobyt na SR ale v AT a bude odhlasena nemusi vykonavat skusky na SR .....ale na inom fore ma zas presviedcaju o opaku ..... 🙄

katkaakarinka
21. feb 2012

Grimaska a maly vedel dobre po nemecky??? My sme sa tak len rozhodli v lete...mala chodi od septembra na nemecky kurz ... no co jej to da netusim .... 🙂
ja som zvedava ako to cele bude zvladat...je tazky prvy rocnik ?? diiiik

luciauk
autor
21. feb 2012

@katkaakarinka a aká je stará tvoja dcérka?

čo sa týka nás, tak my máme všetci slov. občianstvo. nechce sa mi to celé zasa študovať, ale ja som vedela tak, že rozhodujúce je občianstvo a nie trvalý pobyt. moje deti majú trvalý pobyt na sk, inak by sme sa nikdy nedopracovali k slov. rodnému listu. ale teraz čo tu čítam, tak asi sa všetci piati odhlásime z trvalého pobytu na sk. aj tak nám tam nikto nič nedá, nemôžeme si tam zobrať úver, hypotéku, nič z toho nemáme, len nostalgický pocit, že sme slováci.

čo sa týka tých skúšok. v tom nevidím až taký katastrofálny problém. problém je v učení. ako ja mám učiť deti? ja nie som pedagóg, náš deň má tiež len 24 hodín, tak ako na slovensku. ja som sa na začiatku trápila s najstaršou dcérou, bolo to utrpenie. a to bolo prvácke učivo. žiadna pomoc, žiadne odpovede na maily, nič.
najmladšieho syna na slov. školu neprihlasujem a basta. nech si tí plešatci sadnú a normálne vypracujú zákon. ale to sa asi nedočkáme, kedže najprv musia vyriešiť to, že v slov. školách nemajú dostatočné osvetlenie, že tam učia deti vo vetrovkách a nemajú peniaze ani na platy učitelov....čo tam po zahraničných slovákoch 🙄

katkaakarinka
22. feb 2012

@luciauk
Mala budem mat 7r koncom augusta ...
No ja to vidim tak, ze nas cely SK system asi oklameme .... My ked sa raz prestahujeme tak uz sa na SR nevratime byvat...jedine bude manstevovat rodinu kamaratky a znamych .... Je to na hlavu padnute, ze v ramcu EU musia deti este aj v SK skole robit skusky ..... ☹

luciauk
autor
22. feb 2012

@katkaakarinka ja som sa pýtala len preto, že čo vás asi čaká. tak tvoja dcérka je už dosť stará, bude si uvedomovať všetko. moja najstaršia mala 7,5r ked sme odišli zo slovenska a prvé mesiace boli pre ňu ťažké. ale asi závisí aj od dieťaťa. držím vám palce x

katkaakarinka
22. feb 2012

@luciauk No ja si to tiez myslim...ale zas vravim si zvladnli ine zvladne aj ona .... Aj keby mi mala prvy rocnik skoncik s trojkami ci stvorkami jej nic nepoviem .....
My sme sa pre AT rozhodli len v lete a mala chodi od septembra na kurz nemciny .... uz skoncila jeden a teraz zacala druhy level...co jej to da neviem...lektorka vravela, ze po druhom leveli bude rozumiet ... no ale zas su pred nami 2mes prazdniny tak uvidime co vsetko zabudne ☹

V skole ma 5x do tyzdna zadarmo nemcinu tak hadaaaaam bude vsetko OK a bude zvladat ucivo a vsetky jej doterajsie aktivity ... 🙂)))

freyaabarish
1. apr 2012

Ahojte baby, ja mam zo vsetkeho taky chaos. Moja mala ma 6 rokov a v septembri by mala ist do 1. triedy na sk. Zijem v uk uz 17 rokov deti sa mi narodili v londyne, zijeme tam a oni maju dvojite obcianstvo no trvaly pobty na sk. Isla som do skoly na sk oznamit ze uz 2. rok navstevuje skolu v uk a oni blbci mi povedali, ze aj tak musi robit skusky na sk zo sj, dejepisu a zemepisu. Je to hlupe neviem co robit ja ju nebudem nutit ucit sa citat a pisat po slovensky aby mala z toho chaos. Chodi mi kazdy den domov o 4. potom ma kruzky a kedy by som mala na to cas? Po slovensky hovori velmi dobre dohovori sa bez problemov a na co ju mam trapit s inymi vecami?

lillah
1. apr 2012

Baby, keď túto tému čítam až ma hlava rozbolela. Žijeme v UK, syn má 4 roky a v septembri nastupuje do školy. Neviem či sa vrátime na Slovensko, zrejme áno. Aj trvalý pobyt máme celá rodina na SVK. Ale asi deti odhlásim a vybavím im Britské občianstvo aby sme nemuseli chodiť na tie skúšky. A ak sa vrátime deti prihlásim do bilingualnej školy. Dúfam že ju dovtedy nezrušia lebo by to bol riadny škrt cez plány.

vroni
2. apr 2012

@freyaabarish, v skole ti povedali kravinu, tento zakon sa NETYKA deti, ktore maju aj ine nez slovenske obcianstvo. Takze im pekne PISOMNE zasli, ze dieta je aj statnym prislusnikom toho ktoreho statu a zije momentalne mimo SK a zakon o povinnej skolskej dochadzke na Slovensku sa ho netyka a tymto im to davas na vedomie. Potvrdenie o inej statnej prislusnosti prilozis a zbohom. Ale aj tak nechapem, naco si dieta do sk skoly vobec prihlasovala

aliza
2. apr 2012

@vroni nie je to podla trvaleho pobytu? ak ma dieta stale trvaly na SK, tak do skoly sa zapisat musi, ci?

aliza
2. apr 2012

@freyaabarish nas to caka teraz v lete prvykrat 😖. Ale tazku hlavu si z toho nerobim, pripravovat ju specialne nebudem, mam ich na haku 😝.

vroni
2. apr 2012

@aliza, je to totalne prastene, ale nie. To je prave ujety argument skol a ministerstva, preco aj deti bez trvaleho pobytu na Sk musia chodit robit skusky. Zakon o povinnej skolskej dochadzke sa pochopitelne tyka vsetkych deti, ale pre "neslovakov" moze byt ta skola kdekolvek (cize aj v UK) a nemusi byt slovenska

bubelko
2. apr 2012

@vroni ahoj. fakt sa to tyka aj deti, ktore nemaju tp na svk? ako to chcu vlastne kontrolovat bez toho tp a na aku skolu to dieta potom treba prihlasti?

vroni
2. apr 2012

@bubelko, tyka, ale je to dost nekontrolovatelne. V podstate kym sa nechces vratit, nedeje sa nic. Potom ti mozu maximalne ulozit pokutu nejakych 330 euro za dieta. Tvoje deti nie su aj "inoobcania" po otcovi?

bubelko
2. apr 2012

@vroni nie su, nakolko otec je taktiez slovak. inak by to bola vybavena zalezitost. ale dik za info. bola som v tom, ze zrusim tp a mam po probleme, ale takto to s muzom preberieme a rozhodneme sa. u nas je problem este aj v tom, ze na svk by starsi mal ist uz buduci rok do 1. triedy, ale tu bude v tom case navstevovat este stale skolku, kedze mu tu zle vychadzaju roky. 🙄 no je to na porazenie 🙄

katkaakarinka
12. apr 2012

Ahojte je tu niekto z AT kto pozna zakony v Rakusku??
Potrebovala by som nieco prezistit.

Dakujem pekne

katharrina
20. sep 2012

http://ec.europa.eu/youreurope/citizens/educati...
a podľa toho samozrejme nikto nemôže od Slovákov s trvalým pobytom v zahraničí žiadať aby svoje deti nahlasovali DUPLICITNE do školských systémov. Pretože podľa EU dohovorov jasne z toho vyplýva, že vzájomne sa povinnosť školskej dochádzky uznáva. Ak existuje napr. v Rakúsku zákon, že dieťa ktoré má tam trvalý pobyt, hoci je i cudzinec, má povinnosť školskej dochádzky a aj slovenský zákon definuje povinnosť školskej dochádzky v súvise s trvalým pobytom, nie je predsa možné aby sa po dieťaťi (resp. zákonnom zástupcovi dieťaťa) žiadalo aby sa rozsekal na dve polky, t.j. aby si plnilo zákonnú povinnosť voči (napr.) Rakúsku ktorá mu vyplýva z titulu trvalého pobytu v zahraničí a zároveň, aby si plnilo zákonnú povinnosť voči SR. To je absurdum. Jeden žiak, jedna osoba, s jedným trvalým pobytom v zahraničí predsa nemôže byť prihlásená na povinnú školskú dochádzku v dvoch krajinách naraz. To je nepredstaviteľné, aby napokon ešte slovenská škola si vytvárala fiktívnych imaginárnych žiakov. Ak platí čo je v rámci EU fixne dohovorené a platné, t.j., že: Ako občania EÚ majú vaše deti nárok chodiť do školy v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ za tých istých podmienok ako štátni príslušníci daného štátu. (koniec citácie), Tak potom to značí, že nik po týchto deťoch nemôže žiadať aby chodili navyše paralelne na nejaké skúšky na SK atď. Bolo by to nad rámec, opakujem, tie deti majú nárok na tie isté podmienky, čo znamená o nič menej, ale ani o nič viacej povinností. A keď už ide o to, že na ktorýchsi fórach sa spomínala Ústava SR, že dieťa má právo na vzdelávanie v svojom materinskom jazyku (áno má, ale ad1 zdôrazňujem je to právo a nie je povinnosť, a ad2 o tom práve na vzdelávanie v materinskom jazyku rozhoduje rodič, jeho zákonný zástupca, a on môže rozhodnúť i o vzdelávaní v cudzom jazyku). Takže by som všetkým radila, aby tí čo majú trvalý pobyt v zahraničí, zbytočne na seba neupozorňovali prihlasovaním sa na SK školské úrady, či školy, pretože ľudia sú vo všeobecnosti "blbí" , učitelia zvlášť, riaditelia o to viac ešte navyše, SK školské zákony sú deravé ako ementálsky syr, a pravdu má nie ten čo má pravdu, ale ten kto drží v ruke štátnu pečiatku.

babulena
3. nov 2012

aj ja sa pridam.Takze nas pribeh-ked sme prisli do Irska najstarsi syn mal 5 a mladsi 3r.Prihlasili sme ich na sk do skoly z dovodu,ze sme sa chceli po par rokoch vratit domov,takze kazdorocne robia skusky.No ale nasa pani riaditelka,je taka sv..a,ze deti robia skusky zo vsetkych predmetov okrem vytvarnej a hudobnej a dopravnej a telesnej vychovy.Hovorili sme si,ze je to chore,kedze tu maju vsetky predmety okrem sj a vlastivedy o sk.Ale riaditelka sa vynasla a povedala,ze irske skoly nemaju ten isty obsah uciva v danom rocniku.Volali sme na ministerstvo a tam nam povedali,ze povinne je sj a vlastiveda plus literatura od 5triedy a ostatne predmety si riaditel sam urcuje-ci sa z nich robia alebo nerobia na ich skole skusky.Riaditelka povedala,ze ,,ved ked tie predmety maju aj v Irsku tak to pre nich bude hracka urobit skusky na sk z tych istych predmetov.A samozrejme kazdy rok jej musime davat kopiu vysvedcenia z Irska.Chceli sme zmenit skolu,volali sme na ine,ze z akych predmetov sa robia skusky u nich,ale nechceli nam povedat pokial deti u nich nebudu zapisane.,,Mila a ochotna pani zastupkina,, nam povedala-prihlaste deti k nam a tak sa dozviete.Skoro ma porazilo.Samozrejme to ucenie nas vsetkych nici,stresuje,kricime na deti a potom je nam to luto...Tuna konci skola o 3tej,takze nehrozi ucenie cez tyzden-to by cely den boli v knihach.Ucili sme sa cez prazdniny a vikendy,deti az plakali,ze nemaju ziadne volno.Teraz sme po zvazeni situacii na sk sa rozhodli,ze v Irsku ostavame na stalo,takze tie skusky su nam nanic.Tak ma napadlo,co sa stane,ked sa na tie skusky uz nedostavime?Zavru nas?Vezmu nam pridavky ktore na sk ani nepoberame?Ved cigani na sk poniektori do skoly ani nechodia a akurat tak vezmu im pridavky a deti idu do decaku,ale nasi do skoly chodia,akurat ze v inej krajine ako na sk.Tak co sa stane ked neprideme?Daju nam pokutu a co este?Tiez ideme rusit trvaly pobyt,ale ,,mila pani riaditelka,, povedala,ze to ich od skusok neoslobodi.Ked bude treba tak zrusime aj obcianstvo,ale neviem ci nam uznaju irske,takze to je este vo hviezdach.Narodila sa nam tu v Irsku dcerka,ktora ma dvojite obcianstvo,ju na sk skolu nikdy nenahlasim,myslim,ze na nu sa to aj tak nevztahuje.Ale je to fakt blbe-tak poisteni na sk byt deti nemozu lebo tu odvadzame dane a aj zdravotnu,ale do skoly tam chodit musia aj ked sme rozhodnuti ostat tu.Nasi chalani rozpravaju plynule slovensky,anglicky,polsky a vedia aj irsky,ale to uz nie tak perfektne,ucia sa vlastne v 2skolach.Ktore dieta na sk ma take znalosti?Ani sama pani riaditelka nie,a oni mi tu idu stresovat deti skusanim.V juni sa na skusky nedostavime,som zvedava co urobia.A na fb v skupine pre slovakov v irsku mi1pravnik,tiez zijuci v irsku napisal,ze ked sa nedostavime tak nam neurobia nic.Tento pan aj v Irsku pracuje ako pravnik a pomaha slovakom,tak hadam to ma nastudovane spravne,no ale uvidime v juni,co bude

luciauk
autor
7. nov 2012

@babulena my sme v živote na žiadnych skúškach neboli a teraz zvažujem, či najmladšieho syna vôbec nahlásim na školu, keďže tu už do školy chodí. Ja tie slovenské zákony nechápem. A to jednanie...prihláste k nám dieťa a potom vám povieme... práve preto sa väčšina z nás na sk nechce vrátiť... pre takéto jednanie s ľuďmi

babulena
7. nov 2012

@luciauk a boli alebo su deti prihlasene?Napr. vidim ze najstarsie ma 13r.Ak ano,tak vam nic neprislo,nejake sankcie alebo nieco,nejake zastrasovanie zo socialky....?My to fakt najblizsi jun flakneme,spolieham sa,ze ten pravnik to ma dobre nastudovane a nic zle nebude z toho,ale predsa,ak mas skusenost tak si budem istejsia a spokojnejsia

luciauk
autor
8. nov 2012

@babulena náš plán bol, že deti budeme učit, trápila som sa asi pol roka, ale ako si ty povedala, dcéra nemala nikdy voľno, prišla zo školy rovno do školy. mala dobrý miš-maš v písmenách a číslach, mala len 7 rokov. po čase som sa na to vykašlala. ked mladšia mala 6r tak sme ju nahlásili na školu na sk. nikto nám nikdy neodpovedal na naše maily. myslím, že im ide len o to, aby mali dieťa na zozname a dostávali naň dotáciu. ešte sme si zo školy požičali šlabikár a nejaké iné knihy, potom sme ich vrátili a ked sme chceli iné knihy tak nie a nie sa dohodnúť. to bolo dobrých pár rokov dozadu. nič nám nemôžu. deti si riadne plnia školskú dochádzku tu. nikto nám v zahraničí nepomáha, prečo majú byť naše deti diskriminované? učiť sa dvojmo? a čo my? všetci si máme urobiť pedogogickú školu? ja som teda mala dosť naučiť a vysvetliť jej vybrané slová alebo vzory. nie som učitel.

rancuzkaf
8. nov 2012

@babulena my sme vo fr uz 14 rokov a moji chalani tiez zo zaciatku chodili na skusky, velky ma urobene po 7. triedu a stredny prve 4 rocniky.......no bolo to o hubu....ked si na to spomeniem, ani sa mi nechce verit ako sme to zvladli (tu mame skolu do pol piatej, pol siestej), tiez sme si mysleli najprv, ze sa vratime na sk, ale ako nahle mame trvaly kontrakt vsetko sme stopli.....v skole sme nechali ziadost o ukonceni navstevovania sk skoly z dovodu trvaleho pobytu v zahranici, aby boli aj oni kryti a bol pokoj.....od vtedy nikto po nas nejde 😀, ziadne sankcie, socialka nik.(je to uz 8 rokov).....tiez uvazujem, ze malu ani nikde nezapisem, citat a pisat po sk ju naucim aj sama!

babulena
8. nov 2012

@luciauk no,nas problem je,ze aj ked my sa neozyvame,tak ony hned kontaktuju svokru,myslim,ze ked sa teraz nedastavime,a svokra im povie ze uz vobec nemienime prist,tak riadietelka upovedomi socialku.Ale ako hovoris,tu chodia riadne do skoly uz od 4rokov,max.mozu vynechat 20dni,takze maju nizsi pocet vynechanych hodin ako hocktore dieta na sk.Svokra nam dnes volala,ze nam chcela zrusit ten trvaly pobyt,ale ucitelka,ktora bola doteraz ,,akoze triedna,,nasemu najstarsiemu a aj ho skusala a byva v nasej dedine tak ta jej povedala,ze sa poinformuje u nasej ,,milej a ochotnej,, riaditelky,ci sa da podat nejaka ziadost alebo nieco take o ukonceni povinnej dochadzky na sk.Som zvedava co jej ta kra.a povie,ale nech uz povie cokolvek tak aj tak neprideme.Popripade prideme,ale deti urobia skusky na 5,lebo ja ich uz trapit nebudem.
A mimo temy sa ta chcem spytat,ako je to v tej uk s tymi adopciami,vazne je to take zle ako to davaju v tv?Nebojis sa?
@rancuzkaf urcite ju nezapisuj,naco ked ostavate.Aj my mame malu,a nezapisem ju.Slovensko ma cim dalej tym viac rozculuje,kazdy straca pracu,vsade prepustaju,zohnat novu je takmer nemozne aspon na vychode a tych politikov vobec nezaujima z coho ti ludia maju platit byvanie a ine poplatky,hlavne ze oni sa maju jak prasata v zite,tak preco by som mala svoje deti dalej ucit nieco slovenske?Vinou tych vsetkych super slov. zakonov a prepustani sme sa ocitli v zahranici,daleko od rodiny a znamich,uplne sami,tak kaslem aj ja na nich,o nejakych 20rokov nebudu na slovensku skoro ziadni slovaci,vsetci utecu von

luciauk
autor
9. nov 2012

@rancuzkaf moja mladšia sa sama naučila čítať slovensky. nijako sme ju neučili. čítala slovenské knižky, pýtala sa na niektoré písmenká a šlo to bezbolestne 🙂

@babulena podľa mňa ti nič nemôžu. my tiež zvažujeme zrušiť trvalý pobyt. už sme zrušili všetky poistky a bankové účty. čo sa týka tých adopcií, tak to sledujem, veľa sme sa o tom rozprávali s mužom. ked sa v tom človek pošpára, tak zistí, že toto sa deje úplne všade a desiatky rokov, len teraz to v UK prehnali, tak sa to prevalilo. práve teraz majú Boorovci súd...

ebbi
29. nov 2012

@grimaska4
@katkaakarinka
Ahojte, zaujimalo by ma, hlavne tych co deti chodia do nemecky hovoriacich skol, ci ste deti ucili najskor citat po slovensky-ak to mate materinsky jazyk, alebo najskor po nemecky, resp. paralelne???
My mame materinsky jazyk sk, dcerka ale chodi do nem. skoly 2. rok, slovensky vie perfektne, nemecky tiez uz velmi slusne, aj skola jej ide dobre, len neviem, ci sme na nu toho vela nenalozili, s citanim sa trapime. Nie je to na dieta vela? Pribrat novy jazyk a zaroven sa ucit v nom a aj v materinskom citat?? Ako to zvladli vase deti? Mam strach, aby sme nieco nepokazili.

grimaska4
29. nov 2012

@ebbi
a preco sa uci aj materinsky jazyk?Ja ho neucim,myslim tie predmety co maju na slovenskej skole,my uz tu mame trvaly pobyt,poslala som riaditelke skoly na sk o tom aj potvrdenie a odvtedy mame pokoj,moj sa uci len nemcinu,je prvak,ide mu to,ale maju toho vela,to je pravda,preto si ani neviem predstavit po slovensky ho ucit,naucim ho sama,ale po case,najprv nech sa nauci po nemecky,rozpravat po slovensky vie a o rok,dva mu dam nejake slovenske rozpravkove knizky nech sa uci z nich citat,to je moj nazor 🙂

ebbi
29. nov 2012

@grimaska4 Ja chcem, aby vedela slovensky citat a hlavne sa chceme na Slovensko vratit a aj tam chodit do skoly 😉