Ako zapísať dieťa žijúce v zahraničí na slovenskú ZŠ?

luciauk
20. jan 2009

My práve riešime túto dilemu. Dieťa chodí do školy už druhý rok a na slov. školu sme ju zatiaľ nezapísali,ale chystáme sa budúci mesiac. Zákony poznám, ale podľa mňa sú diskriminačné. Aké máte skúsenosti a ako ste postupovali pri svojich deťoch?

grimaska4
29. nov 2012

@ebbi
tak to je iny pripad,my sa tam nevratime,akurat na navstevy,a ked sa nauci poriadne po nemecky citat,nucim ho aj po slovensky,rozpravat rozprava a to je dolezite,ked pisat nebude vediet,po slovensky citat bude urcite s chybami,ale mne to nevadi,slovencina mu v zivote vela nepomoze,nech sa uci ine cudzie jazyky,ktorymi sa vo svete nestrati 😉

vroni
30. nov 2012

No, ja mam sice len prvacku, ale jej je uplne fuk, v akom jazyku cita, takze som sa temou citat, pisat len v jednom jazyku alebo troch (chodi na bilingvalnu skolu) vobec nezaoberala. Este sice neprebrali vsetky pismenka (ale vacsinu uz ano), takze sa chodi pytat, ale povazuje za automaticke, ze ked vie v jazyku hovorit, bude v nom vediet aj citat (a pisat). Na slovensku skolu by som ju nezapisala, fakt netusim naco.

sisinka29
30. nov 2012

moja dcera chodi na svk skolu, ale chceme sa odstahovat do Budapesti, čiže musí byt zapisana aj tu

worldtravel
2. dec 2012

My mame 5 rocneho syna s trvalym pobytom na Sk, dvojitym obcianstvom slovensko-australskym, narodenym v Thajsku a dlhodobo zijucim v zahranici. Vie mi niekdo poradit ako je to so skolou. Syn chodi do medzinarodnej skoly a neplanujeme sa vratit na SK, musel by robit rozdielove skusky? Neviem si predstavit, ze by som ho musela ucit slovencinu ked ma zvladat anglicke ucivo. Sanca, ze by sme sa vratili na SK je minimalna. Ma niekto podobne skusenosti?

babulena
2. dec 2012

@worldtravel neprihlasuj ho do sk skoly,kedze sa nenarodil na sk,nikto o nom nevie-na skusky ho volat nebudu 😉
A ja konecne nemusim doma deti trapit,svokra sa bola informovat,ci musia chodit na skusky ked sa nevratime a vraj nemusime len bude treba podpisat nejake papiere a pravdepodobne aj papier zo skoly,ktoru navstevuju tu v Irsku.Konecne.

babulena
2. dec 2012

@worldtravel a ani si neviem predstavit,ze by ste sa kazdy rok koli tomu trepali az z Australie na sk

prasiatko30
3. dec 2012

@worldtravel - pokial ma dvojite obcianstvo tak sa to na neho nevztahuje - normalne ho budes posielat do skoly v mieste trvaleho bydliska. Uz to tu bolo pisane viackra🙂

ebbi
5. dec 2012

@vroni ja som skor myslela deti, ktore vedia uz naozaj citat, nie po pismenkach 🙂 Ona precita texty v oboch jazykoch, len v 2.triede si deti vacsinou vedia precitat aj celu knihu a ide im to rychlo(ale co poznam, tak su to vacsinou jednojazycne deti) chcela som vediet, ci su tak male deti, ktore vedia uz citat knihy aj v 2 jazykoch. Btw. my nie sme bilingvalna rodina, obaja sme slovaci 🙂 Tak to som ja asi len prilis narocna..ups 😖

dedenini
5. dec 2012

@erikasadek ahoj..tak toto iste napada aj mna... uz som to riesila na inej stranke... co mi zato mozu ked svoje dieta neprihlasim na slovensko do skoly? je to hlupi zakon..a ja si myslim ze musi mat povinnu skolsku dochadzku, ale?? bude ju mat tu v UK... a aj ked ma obcianstvo a trvaly pobyt na svk tak nehodlam ju zatazovat a vlacit koli tomu po skuskach na slov.skolach... co chcem aby vedela ju naucim sama... a oznamkovat si ju mozem aj ja... zije tu v UK, a aj bude zit, tak snad nebudem lozit na svk a spat.. stale jak debil...len koli nasim svk posranym zakonom... skolsku dochadzku bude mat tu a hotovo.. a tohto nazoru mam aj kamaratky co ziju tu v UK..nebudu sa so slov.skolou zaoberat

erikasadek
5. dec 2012

@dedenini ten debilny zakon je robeny kvoli slovenskym ciganom!!!

netrap sa nikto na teba nepride jedine ak by ta niekto bonzol... 😀 😀

dedenini
5. dec 2012

@erikasadek je to hlupost... proste dieta ma mat povinnu skolsku dochadzku..a aj bude mat..a bude ju mat tam kde zije... takze mi kazdy moze ......... radsej sa nevyjadrujem...

renab
5. dec 2012

@erikasadek práveže keď má dieťa trvalý pobyt na SK, tak na to môžu prísť, ak budú na úradoch zodpovedne pristupovať k svojej práci. a nejedna matka tu už písala, že na to prišli len na základe trvalého pobytu. po aférach, ktoré tu boli, si myslím, že budú viac striehnuť. 😒

dedenini
5. dec 2012

@erikasadek a nechapem preco niektori ludia zatazuju deti dvoma skolami... ved jasne ze na slovencinu nezanevrem... naucim dcerku slovensky, nejake tie dejiny , a myslim ze ju to bude viac zaujiat ked jej to poviem ja, a nie tak ze ju to budem drtit lebo pojde na skusky..a este aj lietat snou koli tomu hore dole.. co mi zaplatia tu letenku a pobyt za to ??? no to urcite... 🙂 to je blaznovstvo

vroni
5. dec 2012

@ebbi; neviem, ci je to presne ono, ale mala necita pismenka, ale normalne, suvisle texty. Knihu asi este nie, ale rozpravky, pribehy a tak - s tym nema problem (teda ak si odmyslim, ze jej to este ide relativne pomaly) a cita vo vsetkych jazykoch (v tych troch, ktore ovlada)
Inak neviem, ako je to v inom zahranici, ale tu napriklad ponukaju vyucovanie slovenciny pre deti Slovakov v Rakusku (robi to spolok Slovakov v zahranici, ktory existuje v spuste krajin mimo SK) - tusim to byva v sobotu - a pripravia dieta aj na rozdielove skusky....

erikasadek
5. dec 2012

@renab problem je ze moje deti nemaju trvaly pobyt ako ja, ale len slovenske obcianstvo.... a tym pravom je nutne ich nahlasit podla prava......

neviem nechcem sa hadat, pred dvomam rokmi ked osm opakujem sa volala na ministerstvo tak medzi recou mi dotycna osoba povedal ajedno ano je to blby zakon a my nemame velmi paky nato aby sme zistovali, jedine ak vas niekto bonzne... 😉

teraz utekat za kazdym slovakom zijucim v zahranici a pisat mu doporucene listy ze musi dat svoje dieta len preto ze ma slovenbske obciantsvo do slovenskych skol s ami zda uplny nezmysel..... 😉

renab
5. dec 2012

@erikasadek tvoje nemajú, ale deti @dedenini, ako píše, trvalý pobyt na SK majú. a to je rozdiel. na tvoje deti naozaj nemajú ako prísť.

ebbi
5. dec 2012

@vroni mala som na mysli hlavne plynulost a rychlost. Ona hovorila len slovensky, s nemcinou sa zziva len nieco vyse roka ale ide jej to velmi dobre. Tvoja asi vyrastala aj v bilingvalnom prostredi, ked hovori 3 jazykmi? Nasa mala posledny rok dost tazky, hlavne psychicky to asi nie je sranda, hodili sme ju totiz len tak do skoly, bez znalosti jazyka, pre nas to nebolo nic prijemne a bala som sa. Kde v Rakusku ste? Ake jazyky sa mala uci v skole? My sme v DE, mala ma aj anglictinu ale z tej si zatial tazku hlavu nerobime.

vroni
5. dec 2012

@ebbi , ona je prirodzene bilingvalna (otec Rakusan, ja Slovenka), ale my sme ju strcili do francuzskej skoly (tiez bez znalosti jazyka), ten zaciatok bol pekne o drzku, ale teraz uz to celkom ide. My sme priamo vo Viedni, na Sk to mame na skok..

ebbi
5. dec 2012

@vroni to sa mi prave na AT paci, ze to je na SK na skok, zbehnem si tam nakupit a vybavit co potrebujem, na navstevu-parada...my to mame strasne daleko 😒 AT mi bolo aj tak vzdy sympatickejsie ako DE 🙂 mozno raz🙂
Urcite sa to detom raz zide, len tie zaciatky su tazke. Tvoja tam ma asi oba jazyky v skole, len moja mala vsetko v nemcine a nerozumela ani sadnut, stat, jest, vobec ani ceknut. Asi 20 slovicok sa nam podarilo natlacit do nej mesiac predtym, to bolo vsetko. Mala to perne ☹

garzonka
5. dec 2012

@worldtravel tak ako pisali, ak ma vas syn aj ine nez slovenske obcianstvo, tak na rozdielove skusky nemusi chodit. mam to potvrdene uradnickou z odboru skolstva na MU. Prihlasite ho do skoly tam, kde zijete.

d296
18. feb 2013

ak má dieťa dvojité občianstvo a žije v zahraničí, absolvovanie slovenského školského systému je dobré v tom prípade, ak by šlo študovať na Slovensko na verejnú alebo štátnu vysokú školu, ktorá by v tom prípade bola "zdarma". Ak by neabsolvovalo slovenskú zš a sš, pri štúdiu na vysokej škole by bolo brané ako zahraničný študent (i keď by malo slovenské občianstvo).

lehockymiro
22. apr 2013

Zaujimava diskusia. Mam 5 rocneho syna, ktory ma Slovenske obcianstvo, ale narodil sa v UK, kde chodi uz druhy rok do skoly. Po slovensky hovori plynule. napriek tomu nevidim dovod aby chodil na nejake skusky, popripade bol zapisany na nejakej Slovenskej skole. Nanestasite to co si myslim ja nie je rozhodujuce a ani to co si mysli kto kolvek na tomto fore. Dolezite pre mna je to co si bude mysliet ten najtupsi a najzaujatejsi uradnik na Slovensku, na ktoreho mozem natrafit (nie mozno, ak by, popripade) a teda co mu zakon dovoluje urobit. Posledne co chcem je prist na navsetvu toho bananistanu a byt zatknuty, alebo mat dieta odobrate na letisku, pretoze im to zakon umoznuje a aj som zanedbal vychovu/ starostlivost o dieta. Bolo by fajn ak niekto s parvnickym vzdelanim, alebo niekto kto ma znameho co dokaze ten "uzasny" zakon interperetovat, napisal aka povinnost nam vsetkym z toho zakona vyplyva a nie co by nam mohlo byt odpustene, alebo prehliadnute.

zdenkam
22. apr 2013

ja som zapisala dieta do skoly cez internet, teda sa na zapise dohodla, akurat mal but moj rodinny prislusnik alebo ja doniest rodny list. Ziaden problem. Zijeme v Irsku kde sa aj narodil. Manzel je Cech a je otazne, ci sa vratime - hoc sme stale chceli /tahame to tu uz 8 roky/, chystam sa rodit tretie dieta. Syn nepozprava cisto slovensky......sklonovanie mu robi problem a navye mixuje cescinu, ktoru zjavne pocuje od manzela a anglictinu hoc tu uz pomenej. Sklonuje s chybami asi preto, ze v anglictine sa nesklonuje dedukujem. Opravujeme ho ale ja ho opravim po slovensky a manzel po cesky tak chudak v tom musi mat hokej......Makacka mat multilingualne prostredie. Ale kedze na Sk obcianstvo - druhy syn uz nie, tak ma povinnost absolvovat sk skolsku dochadzku. Ja osobne to chapem ako zvlastne, zvlast, ked sa mozno vratime do CR tak naco mu sk vzdelavanie bude. Ale zakon je zakon. A nechcem s tym mat problemy. Skola nam odpisala ze rozdielove skusky mozeme robit raz za rok alebo raz za 4 roky...

zdenkam
22. apr 2013

a kym v Sr nas syn v septembri nastupi do prveho rocnika. tu v septembri nastupi uz treti rok do skoly. Uz cita, spocitava, hlaskuje .......ale samozrejme v anglictine. Paci sa mi myslienka ho ucit slovensky rovnako ako manzel ho uci cesky / a ak si myslite ze je to rovnake, pozrite sa zblizka a zistite furu rozdielov/ ale urobit z toho povinnost sa mi uz nepaci, no nepomozem si. Ked musim tak musim. Tesi ma, ze dalsie deti s tymto problemy mat nebudu.

lumiva
23. apr 2013

@zdenkam Ja som sa nedavno dozvedela na Ministerstve skolstva, ze ak deti nemaju trvaly pobyt na Slovensku, nemusia mat kmenovu skolu na Slovensku. Treba len poslat na adresu posledneho trvaleho pobytu potvrdenie zo zahranicnej skoly, ze si plni povinnu skolsku dochadzku v zahranici. Navsteva slovenskej zakladnej skoly je cisto vecou vlastneho zaujmu.

lehockymiro
23. apr 2013

Par viet o podvojnom obcianstve:
Dvojaké štátne občianstvo je nežiadúci jav, pretože udelením ďalšieho štátneho občianstva vzniká štátoprávny vzťah k dvom štátom súčasne. Z hľadiska práv a povinností, ktoré z takéhoto vzťahu štát-občan vyplývajú, môže dochádzať v praxi k závažným problémom. Negatívne dôsledky sa znásobujú, ak nejde o ojedinelé prípady, ale dochádza k hromadnému udeľovaniu štátneho občianstva.

Štátny občan Slovenskej republiky stratí slovenské štátne občianstvo dňom, ktorým na základe výslovného prejavu vôle /žiadosť, vyhlásenie alebo iný úkon smerujúci k nadobudnutiu cudzieho štátneho občianstva/ dobrovoľne nadobudne cudzie štátne občianstvo.
K strate slovenského občianstva nedôjde, ak štátny občan Slovenskej republiky nadobudol cudzie občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva s občanom iného štátu, a to za predpokladu, že cudzie štátne občianstvo manželského partnera nedobudol za trvania spoločného manželstva.
K strate slovenského občianstva nedôjde, ak bolo cudzie štátne občianstvo nadobudnuté narodením.
Osoba, ktorá získala cudzie štátne občianstvo na základe výslovného prejavu vôle, je povinná túto skutočnosť oznámiť obvodnému úradu v sídle kraja. Ak si túto povinnosť nesplní, bude jej uložená pokuta vo výške 3319 €.
Dňom straty slovenského štátneho občianstva zaniká pracovnoprávny, štátnozamestnanecký a služobný pomer, alebo obdobný právny vzťah zakladajúci funkciu, zamestnanie alebo povolanie, výkon ktorých je podmienený štátnym občianstvom SR. Zároveň takejto osobe zaniká oprávnenie na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami.
Novela zákona nemá retroaktívne účinky. To znamená, že ak niekto nadobudol a nadobudne cudzie štátne občianstvo pred účinnosťou novely (t.j. pred 17. júlom 2010), nestráca štátne občianstvo Slovenskej republiky.

Novela zákona neobsahuje žiadne prechodné ustanovenia, to znamená, že ak je žiadosť o nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva podaná pred 17. júlom 2010 a k jeho nadobudnutiu dôjde po 17. júli 2010, dôjde k strate slovenského občianstva ku dňu nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva.

K strate štátneho občianstva Slovenskej republiky dôjde až nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva po účinnosti tejto novely, teda po 17. júli 2010.

zdenkam
23. apr 2013

@lumiva no vidis a ja som kontaktovala 2 zakladne skoly a obe mi tvrdili,ze musim. Priamo k zdroju ma nenapadlo ist. Mne by nevadilo ze musi mat slovensku skolu ak by sme boli obaja slovaci, ale takto? Dnes som akurat bola po vysledky testovania z matematiky a anglictiny a ucitelka vravela, ze patri medzi najlepsich - v jeseni sa mu cisla trochu plietli a ze je velmi impressed s jeho vysledkami a zdoraznila ze vzhadom na fakt, ze v podstate pouziva 3 jazyky je toto krasny uspech. Tak sa tesiiiiiiiiim zan, lebo jeho to nejako nezaujima. 😀

zdenkam
23. apr 2013

@lumiva inak kedze Irsko nepozna pojem trvaleho a prechodneho pobytu ale iba pobytu ako takeho, syn starsi ma trvaly pobyt v Sr, rovnako ako ja, aj mladsi syn ma sice irsku narodnost ale sk trvaly pobyt. Manzel ma zas cesky trvaly pobyt. Pretoze k odhlaseniu od trvaleho pobytu sme potrebovali potvrdenie o inom trvalom pobyte svojho casu a tu nam taky papier nik neda. Kazdy rok napr. musim riesit tak banalny problem ako je poplatok za komunalny odpad.......takze posielam potvrdenie z prace, potvrdenie zo skoly ale kamen urazu bol donedavna maly, kedze do skolky nechodi...ale stacil im papier z Materskeho centra zastresovaneho skolu. Ked som im pisala v case, ked mal 6 m ze logicky ked je so mnou starsi, tak aj mimino predsa so mnou bude, cestne prehlasanie mi neuznali. Niektore postupy mi fakt nedavaju logiku.

lumiva
24. apr 2013

@zdenkam Mne tiez neustale v skole hovorili, ze musim, ale tento rok, ked bol Monitor, tak som zavolala do tej firmy, ktora zastresuje cely Monitor. Lebo Monitor je vlastne ako statistika studijnych vysledkov a nejako mi nesedelo, preco by mal moj syn zapadat do tejto statistiky, ked uz druhy rok chodi do skoly v Rakusku a pokracuje aj na strednu. A ta pani mi povedala, ze Monitor samozrejme robit nemusi, ze skola to mala oznamit, ze maju zahranicneho ziaka. A dala mi kontakt na Ministerstvo skolstva na konkretnu osobu a ta mi povedala, ze ak ma dieta trvaly pobyt v inom state a riadne chodi do skoly, tak nemusi mat kmenovu skolu na SK. Ale MÔZE, ak chce, to sa nikomu neuakazuje, ak sa v buducnosti vrati spät na SK, aby to potom nemusel naraz dohanat. Ale to je zase len o tom logickom mysleni a ponímaní, ale to máš všade, vždy natrafis na úradníka, ktorého úlohou je popri vykonu svojej prace komplikovat ľudom zivot.

katie555
24. apr 2013

ja sa len tak spytam, ked spominate ze deti ktore maju len slovenske obcianstvo tuto povinnost maju, a deti co maju dvojite obcianstvo nie ..
Ako uradnici na svk zistia rozdiel medzi
1. mojim dietatom co ma dvojite obcianstvo, doma je prihlasena na adresu mojich rodicov, rodny list atd bol vybavovany cez osobitnu matriku atd (klasika) a dietatom
2. ktore nema dvojite obcianstvo (teda podla tohoto zakona ma tu povinnost prihlasenia do skoly) kedze rodny list bol vybavovany tym istym sposobom? a technicky ma tiez dve adresy ako mame my atd?
Lebo neviem ako by to oni zistili rozdiel mezdi tymito dvoma pripadmi? alebo mam cakat aj ja ze ma budu kontaktovat a dolozit ze mala ma dvojite obcianstvo?