Ako zapísať dieťa žijúce v zahraničí na slovenskú ZŠ?

luciauk
20. jan 2009

My práve riešime túto dilemu. Dieťa chodí do školy už druhý rok a na slov. školu sme ju zatiaľ nezapísali,ale chystáme sa budúci mesiac. Zákony poznám, ale podľa mňa sú diskriminačné. Aké máte skúsenosti a ako ste postupovali pri svojich deťoch?

susik77
4. feb 2009

precitala som o tom par clankov na nete a vyjadruju sa, ze ak sa neplanujete do 18-tich rokov dietata vratit sa na Slovensko, tak sa na to vykaslite 😎
ma to vyznam vtedy, ak by dieta malo navstevovat ZS al. SS na Slobvensku. My takisto neplanujeme...
Rodicia deti, co takto ucia deti doma hovoria, ze deti su v strasnom strese a nemaju ziaden volny cas...A ze vraj ten zakon je zastaraly-tusim od r. 1984

lienocka235
4. feb 2009

erikasadek... ja som byvala ucitelka... a zrovna sa mi stalo ako triednej ucitelke .. ze som tak mala chlapca.. boli v irsku.. a nedosiel na to preskusanie.. ako sme mu povolili.. teda riaditel skoly... tak sme ich kontaktovali.. a predlzili sme im to ze moze prist nie az o rok ale az o dva.. na to preskusanie... neprisiel ani potom.. tak sme to hlasili na obec a socialku... lebo to musime zo zakona.. obec im posielala nejake doporucenky.. co nepreberali.. ja som potom z zo skolstva odisla.. tak neviem ako to dopadlo... ale skola to musela hlasit lebo by to inak bol pruser pre nu...
islo o ziaka 2 stupna...

ako pozri... ak nepoberas pridavky na deti tu na SVK ani nic na co by ti mohli siahnut... a nehodlas sa vratit sem spat.. ani tvoje deti.. a zit tu.. tak to mozes mat na haku....

ale problem nastava v tom pripade.. ak sa po case vratis.. tak co potom s detmi.. ako pokracovat vo vzdelavani v studiu a pod...

cele je to len o tom.. samozrejem je to len do ukoncenia povinnej sk. dochadzky..

toze je ten zakon na prd.. to viem aj ja.. z praxe ucitelky... ale nenarobim s tym.. nic... jedine ako som tu babam pisala.. zapisat sa da aj pomocou e -mailu.. ak je ochotny riaditel.. /najlepsie mensie skoly.. co anhanajuziakov/ a odlozit skusky o dva roky..

erikasadek
4. feb 2009

no ved to aj ja tak spravim ... len dalsia zataz pre deti.... 😉

no aj moja znama mi hovorila ze to je uz davno ten zakon..

jarka007
4. feb 2009

erika citala som prispevok nejakej mamicky, ktora fakt musela kazdy polrok dochadzat z USA 😒 , az kym to nevzdala chudera. Myslim, ze ju nikto nestiha.
Nerozumiem ale ako je mozne, ze Slovensko neuznava ine zakladne skoly v EU. Predsa by tam mala byt zo zakona vynimka. Ved praveze tieto skoly, aspon tu u nas su ovela tazsie ako na Slovensku. Ja sama som bola jednotkarka, ale tu nieco take neexistuje. 1ky ma snad len Boh a potom ucitel a az potom nejaky priemer 1.4 ma aj ziak. A jazyky sa ucia 3 ci 4.

jarka007
4. feb 2009

vidim, ze ste ma predbehli 😉 . Ale ved ked SR vstupovalo do EU, tak sa to muselo nejako menit, nie ? Nie je predsa mozne, ze platia este stale tie stare zakony.
My mame problem, ze sa chceme vratit. Teda chceli sme 😒 .

erikasadek
4. feb 2009

jarka aj u vas aj tu, len pan boh ma jednotky.. ved ma 4 roky, a ma taky zaber v skolke, ze moja znama na slovensku nechape.. ked porovnavame. skolka uz davno nie je na hranie, ale je to skola.. uz pocitaju, uz musi vediet citat pismena ked mal 3 roky, teraz ma vediet napisat aspon svoje meno.. a veci co pisu a ziadaju od nich v skolke ani nehovorim....

mas pravdu sme EU tak co blbnu....

nezavidim ti, tu volbu ci sa vratit, alebo zostat..

u mna je to jasne my zostavme tu, pre nas je to neutralne zem s muzom, kazdy chodime do svojej krajiny len na navstevu... 😉

lienocka235
4. feb 2009

kocky prave som pozerala zakony.. inak je to novy skolsky zakon z minuleho roka.. tak dneska je uz mozne preskusat ziak aj po 4 rokoch...

to znamena zapisete ziaka do skoly... a na preskusanie staci prist na konci 4 triedy... samozrejem to musi potvrdit a odsuhlasit riaditel... takze aspon tak.... je to presne popisane v paragrafe 25

erikasadek
4. feb 2009

no ak odsuhlasi riaditel, a ked natrafis na blba...

ja nato kaslem, neurobim to... ale stve ma to najprv povinne ockovanie, ateraz povinna skolska dochadzka, boze moj.... 😠

lienocka235
4. feb 2009

Erika.. ako v tvojom pripade nie je o com.. nechces sa vratit .. tak co...

ale pre baby.. co sa chcu vratit s detmi....

ak je vase dieta zapisane na skole na SVK tak riditel na neho dostava peniaze tak ako keby tu chodilo !!!! ak nie ej riaditel ochotny tak zmenit skole.. resp. si vybrat taku mensiu dedinsku.. ktora sa bije o kazdeho ziaka...
ja som ucila na dedinskej.. a tam sme takym ziakom este aj museli na priakz raiditela robit konzultacie cez net.. a doucovat ich v poobednych hodinach... ked boli doma.. ako na dovolenke.. normalne cez prazky... takze je to len o pristupe.. jasne ze velka skola sa na to vykasle...ale na tejto skole zavazil kazdy ziak...

lienocka235
4. feb 2009

bay pardom.. za chyby.. pisem rychlo.. popri robote. a moc nesledujem...

erikasadek
4. feb 2009

tak to som nevedela....... to je smutne, s tym systemom.... 😒

jasne nebudem este drobcovy komplikovat zivot viac.. neviem si predstavit , do neho trepat pravidla francuzskej gramatiky a spolu so slovesnkymi.. ved, ani my slovaci mame co robit, a co take dieta afranina je tazka ako jazyk teda gramaticky, ako slovencina... teda anglina je lahucka 😉

digysa
4. feb 2009

lienocka235: od koho zalezi ako casto musi dieta robit preskusanie? Da sa to robit raz do roka? Ja chcem aby moje deti mali vysvedcenie a zo slovenskej skoly....aj ked maju dvojite obcianstvo.

digysa
4. feb 2009

Ja by som tiez dala syna zapisat do dediny...vlastne do mojej zakladnej skoly. Som z dediny a myslim, ze by mi asi viac vysli v ustrety, ak by to bolo v skole s mensim poctom deti.

Baby a kde zhanate ucebnice? Ak by som ho dala zapisat do skoly, dostala by som aj ucebnice zo skoly?

bluebell12sr
4. feb 2009

moj maly ma 5 rockov a je v prvom rocniku tuna v UK, kedze je narodeny v auguste, tym padom mam na SK narok do skoly ho dat az v 7 rokokoch...co znamena, ze tu v UK bude uz davno tretiakom...hmmmm....tak to mi velmi do hlavy nejde..... 😕 ... podobne ako erika, aj ja nesuhlasim velmi s tym, aby deti cestovali na nejake skusky, pokial sa uz na SK nikdy vratit neplanuju....ano, ti ktori odisli za pracou a vedia, ze sa o rok alebo dva vratia, pre tych je to ine. ale moje dieta ma len slovensky pas, a tym to pada. na slovensku nezijeme, nikdy sme tam nic nepoberali, tak nerozumiem, preco to 'povinne' ...??? moj maly po slovensky vie, ale ja to volam skor taka kuchynska slovencina....zensky rod zasadne neuznava, a gramatika u nas uz velmi neexistuje...tak si neviem teraz predstavit, ako do neho budem tlacit vlastivedu, ked pre neho je vlastne vlastiveda nauka o anglicku....
tiez by som chcela pocut nazory tych, ktori sa na ten 'povinny' zapis jednoducho vykaslali, lebo ja to tiez planujem...

erikasadek
4. feb 2009

ja to iste nic som nikdy nepoberala so slovenska ale povinnosti som mala vzdy vela zo zakona, najprv si platit dvakrat zdravotnu poistku, dlhe roky .....
same povinnosti.. tento stat je snad postavenny len na povinnosti, a nie na dobrovolnosti...

lienocka235
4. feb 2009

disyga.. podla noveho skolskeho zakona je to tak ye preskusanie musi byt min. jeden raz do konca 4. rocnika
rozhodnutie zavisi na riaditelovi....
do septembra to bolo min. raz za dva roky..
ucebnice ti vyda skola kde dieta zapises je to jej povinnost...

jediny problem u nas je ten ze je povinna sk. dochadzka. keby nebola.. tak nie je tento problem..

bluebell12sr
4. feb 2009

jaaaaaj erika, no na to som zabudla.... tak tu povinnost som mala aj ja... tiez dlhe roky.... 🙄

erikasadek
4. feb 2009

keby tak ciganov kontrolovali , bolo by lepsie..

luciauk
autor
4. feb 2009

no, vidím, že debata sa rozprúdila 🙂 lienočka, díky za ten zákon, dobre, že si prihodila, ale zhruba to všetci vieme. ja som vedela aj to, že v takomto znení to zostalo aj naďalej. pred rokom sme sa s mužom strašne vytešovali, že robia nový školský zákon a budú určite riešiť aj deti v zahraničí, ale zostali sme sklamaní ☹ na naše deti sa pozerá, ako keby do školy ani nechodili a všetci od inštalatéra po lekára máme vedieť učiť slov. gramatiku a dejepis a zemepis...

mňa by napr. zaujímalo, či záleží na tých skúškach aj na detajloch, ako je písmo. lebo my sme sa učili aj slov. aj tunajšie písmo a dcéra z toho bola na nervy, tak som to slovenské zrušila. už ju učím len gramatiku, ale za kvalitu neručím. vie, kde sa ako spodobuje a kde ide y a i, ale poučky....to nech od nás na skúškach nechcú 😠

a k tým konkrétnym prípadom....ja som čítala niekde príspevok riaditeľa školy, kde prišiel chlapec z kanady po rokoch do 8. triedy a nezvládal matiku, lebo v kanade bola menej náročná a on nevie čo s ním.... veď ani pedagógovia nevedia, ako postupovať. ideálne by bolo, keby, tak ako napr. v anglicku, mali učiteľov osobitne na doučovanie. tí doučujú anglické deti, ktoré sú pozadu napr. s čítaním a popri nich učia aj deti, ktoré prišli z cudziny.
mojej mamy kamarátka sa vrátila s dcérou po 5-tich rokoch zo švajčiarska. nechodili na žiadne skúšky, normálne chodí do ročníka podľa veku a učiteľka ju asi doučí čo treba, alebo povie rodičom, čo ju doučiť....žiadny postih nemali. to sa stalo asi pred 3-ma rokmi.... 😕

luciauk
autor
4. feb 2009

joj a spomenula som si na jednu rodinu, ktorú sme stretli v londýne v hyde parku. boli slováci, mali 4 deti, všetky krásne rozprávali slovensky. dali sme sa do reči a zistili, že ani jedno sa nenarodilo na slovensku, že ich aj napriek tomu, že sa nehodlajú vrátiť, zapísali do slov. školy pre cudzincov, už nepamätám, ktoré mesto spomínali a vraj tam chodia na skúšky 4x ročne a všetky deti majú samé jednotky ako v nemecku, tak aj na slovensku 😲 😲 😲 takže, ono sa to dá, ale to boli asi veľmi cieľavedomé deti 😖

erikasadek
4. feb 2009

luci urcite sa da, no ja neviem taka silna komunitav parizi nie je aby tu bola slovenska skola... takze o nicom.. a finncne by som to ja nezvladla chopdit na slovensko.. a poviem ti ako pises neviem si predstavit tlacit do drobcov francuzsku gramatiku ktora je na nervy tazka, aeste aj slovensku s nasimi mekcenami a dlznami , vedsa zblazni.. teraz ma co robit v dvoch jazykoch...

vsetko sa da , urcite; ale kolko to stoji rodocov a dieta...!!!!! 😉 nemyslim penazi... 😉 hoci aj to nie je zanedbatelne...

luciauk
autor
4. feb 2009

viem ako to myslíš. tu ide o princíp. 😉

cukrikk
5. feb 2009

a ak je riaditel skoly aspon trosku korektny tak vase dieta nebude trapit a skusat z predmetov ako je dejepis, zemepis, chemia, atd🙂)))) a potom netrapte deti skolou ved vase deti ked ovladaju cudzi jazyk su vzdy vpred ako deti ktore ho nevedia... deti zo snalostou cudzieho jazyka mozu navstevovat jazykovu skolu ... samozrejme je dolezite aby vedelo citat a pisat po slov. ale dejepisom atd ich netrapte 😉

bluebell12sr
5. feb 2009

taktiez by som chcela dodat,ze deticky sa omnoho lahsie naucia po slovensky ak su obaja rodicia slovaci, to je asi samozrejme, lebo slovencina je predsa len doma, aj napriek tomu, ze ziju v cudzine dominantnym jazykom. ale ak uz je dietatko zo zmiesanej rodiny, kde sa hovori nie len jeden, ale napriklad 3 cudzie jazyky, jazyk matky, otca a krajiny v ktorej ziju, tak hovorit absolutne perfektne slovensky, jazykom otca a krajiny ....no to dieta musi byt teda absolutny genius.... a klubuk dole pred takymi detmi....
...alebo sa jednoducho priznam.... ucenie slovenciny nechamam na starych rodicov, brata a sestru ktori sa tomu velmi radi venuju, led ich drobec pocas prazdnin navstevuje.... 😀 .....

erikasadek
5. feb 2009

bluebell ja mam to iste my mame tiez tri jazyky doma... takze je to zataz uz sama o sebe pre dieta... 😉

a len preto aby mal dve vysvedcenia kazdy rok aby som ho mala kde odkladat zato mi to trapenie mojho dietata naozaj nestoji!!!!! 😉 😉 budem rada ked tu vo francuzsku vzladne skolu ved je to tu tak tazke.... samotna franina, je tazka sama o sebe....

prasiatko30
5. feb 2009

baby a ako by to fungovalo kebyze chcem dceru nechat napriklad len na nejaky mesiac dva v skole na sk - alebo teda len prvy polrok v prvom druhom rocniku aby si utvrdila slovencinu - a ani by teda nemala slovenske obcianstvo - je to tak mozne? lebo viem ze jedna moja znama to urobila tak ale v skotsku - dohodla sa so skolou tu v spanielsku - nemali ziadny problem lebo predsa len prvy stupen tie deti aj tak nemavaju nejake horor predmety a napor a v skotsku jej ich zobrali na prvy stvrtrok bez problemov tiez bez ziadnych rozdielovych skusok a sprostosti - dalo by sa to urobit aj takto na sk - alebo je to absolutne nemozne? alebo len dohodou na sukromnej skole kde si to aj zacvakas?

luciauk
autor
6. feb 2009

cukrik, máš absolútnu pravdu, len aby potom neboli ponižované na slov. škole, že nič nevedia a sú sprosté, len preto,že to nevedia po slovensky ☹ ja zatiaľ učím len slovenskú gramatiku, kedysi som učila aj prvouku a matematiku, ale to sme celý deň nerobili nič iné, len sa učili ☹

bluebell, ja ťa absolútne chápem. veď to bude super, keď sa malý bude vedieť aspoň dorozumieť slovensky 😉 moja švagriná sú na tom podobne. ona slovenka, manžel pakistanec a žijú v anglicku 😒

erika, veď jasné, ja by som sa na to tiež vybodla, keby sme absolútne zavrhli návrat na sk, ale stále je to otvorené...

prasiatko, myslím, že s tým by nemal byť problém. ja som na základnej mala občasného spolužiaka, Čecha. boli cirkusová rodina, tak tí menia školu každých pár mesiacov 😉 jasné, že v anglicku, škótsku a pod. s tým nerobia také caviky ako na sk, ale hádam im povipisuješ nejaké papiere a bude to ok. i keď predpokladám, že jazyk sa najviac naučí z komunikácie s deťmi, nie od učiteľov. tí sa s ňou nebudú trápiť, dajú jej farbičky nech si kreslí a je ticho.

jarka007
6. feb 2009

A mozno trochu od temy, ale odovzdavali ste obcianske ? Nezalezi to napr. aj na tom, ci MUSIME dieta zapisat ? Teda my ich stale mame a pani tu na radnici nam vynadala, ze to je trestne 😲 . Ze to musime vratit, ak mame trvale bydlisko v zahranici. Uz aj tak tu vraj mame dceru nelegalne, kedze nema pas 😒 .

erikasadek
6. feb 2009

jarka ja som odovzdala , ked som konecne mohla sa odhlasit s trvaleho bydliska na slovensku, nakolko som si musela podla zakona dovtedy platit 10 rokov sama poistenie; zdravotne, a neskor boli mudry tak aj zahranicbne union... vies si predstvait tu moju radost;;.

preco nelegalne zaziadaj o rodny list slovensky a abude mat pas...

moj druhy este len teraz mu idem robit slovensky rodny list... nema niake ine obcianstvo.. 🙂
len francuzsky rodny lmist, ale nie obcianstvo..

jarka007
16. feb 2009

Takze som dnes dostala odpoved Ministerstva skolstva, vyberam:

Nikoho nemožno oslobodiť od plnenia povinnej školskej dochádzky. Zákonný zástupca je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt. Žiak môže plniť PŠD osobitným spôsobom.

Co samozrejme neodpoveda na moju otazku, ci aj my, kedze trvaly pobyt deti nemaju na SR 😒 . Takze musim pisat este raz, teraz sa konkretne spytam, ci aj tie deti, ktore maju trvaly pobyt v zahranici. Kocurkovo.
A inak idem poziadat o nemecke statne obcianstvo pre seba aj pre deti. Vraj ak sme clenmi EU, mozeme mat dvojite. Aj SR aj nemecke. A niekde som citala, ze v tom pripade sa na nas tento zakon nevztahuje. Takze mam pripravenu dalsiu otazku 🙂 .