Ako zapísať dieťa žijúce v zahraničí na slovenskú ZŠ?

luciauk
20. jan 2009

My práve riešime túto dilemu. Dieťa chodí do školy už druhý rok a na slov. školu sme ju zatiaľ nezapísali,ale chystáme sa budúci mesiac. Zákony poznám, ale podľa mňa sú diskriminačné. Aké máte skúsenosti a ako ste postupovali pri svojich deťoch?

erikasadek
14. máj 2013

@cmulinko ak nemas trvaly pobyt na slovensku nemas pravo volit!!! tak to mi je novinka, pravo volit je dane obcianstvom a nie pobytom v kazdej krajine...

teraz nechapem ako som volila ja minule, ako slovak v zahranici... vsetko sa da. normalne cez . alebo na ambasade.... staci pas!!!! 😉

cmulinko
14. máj 2013

@erikasadek dakujem za vysvetlenie..uz mi to vysvetlene bolo a ja sa k tomu uz nevraciam.uplne dobrovolne porusujem zakon aj nadalej,lebo nehodlam s tym nic robit a obciansky si nadalej necham (nech ma nahlasi za porusenie zakona kto chce 😅 )

cmulinko
14. máj 2013

@erikasadek toto pravo volit mi bolo tiez v predoslich komentaroch vysvetlene...nemusis mi este viac davat najavo,ze som nemala korektne informacie a v predoslich komentaroch som aj tak napisala ak si si nevsimla ,ze by som uprednostnila ak sa budu pisat komentare k podstatnej stranke temy a nebudete rozoberat mna.

dedenini
14. máj 2013

tak ako to je? Su rodicia trestne stihany ked nezapisu svoje dieta na slovensku skolu? lebo ja to v plane urcite nemam a poznam plno ludi co so mnou suhlasia ze je to hlupost aby som dcerku este mordovala so SK skolou a chodila jak blazon hore dole na skusky z Anglicka...

erikasadek
14. máj 2013

@cmulinko vsetko som necitala!!! len par komentarov. nahodne.. 😉

luciauk
autor
14. máj 2013

@dedenini teoreticky...

sisaka
14. máj 2013

@dedenini este som o takom pripade nepocula. Za seba ti mozem napisat, ze nikoho to nezaujimalo/nezaujima - kedze sme zrusili trvaly pobyt vsetkym, vratane nasej dcery, tak nas nemal kto nahanat. Neviem ako to funguje, ked su deti prihlasene na trvaly pobyt, ci si skoly ziadaju nejake zoznamy deti z evidencie obcanov a potom rodicov nahanaju to fakt neviem, ak sa chces vyhnut problemom odhlaste sa z trvaleho pobytu (ak ste tak uz davno nespravili).

vroni
15. máj 2013

@dedenini, trestne stihani samozrejme byt nemozu, moze sa maximalne prejednavat priestupok a byt ulozena pokuta. Ale aj to je len v teoretickej rovine.

ebbi
15. máj 2013

@krasavica77 Ahoj,
myslim, ze sa nemusis obavat, viem, lahko sa to povie 🙂 , tiez som to prezila a moja nevedela nic tzn. ani zakladne slovesa, takze ak jej niekto povedal, ze sadni si, tak chuda moje, hroza predstavit si to 😒 Ale zvladla to vyborne, zacala sice az po polroku rozpravat ale to uz rovno zlozene suvetia, inak sa jej v skole velmi pacilo, velmi sa tesila aj velmi obavala, prvy den bol asi najemotivnejsi - vtedy dokonca plakala, isla do triedy s tatinom a robili spolu, to co ostatne deti same ale od toho dna fungovala sama a uplne v pohode, do skoly sa tesila. Dnes po skoro 2 rokoch mozem povedat, ze hovori velmi pekne a na slusnej urovni a to je dost hanblivy typ, to v tomto smere nie je vyhoda, rychlejsie to ide detom, co su bezne velmi ukecane a nebojacne 😉
Ale na druhu stranu dcerka po tom istom case v skolke nemcinu nezvladla ale musim konstatovat, ze tu je skolka na nizsej urovni oproti Slovensku (ta nasa je konkretne nemcami vyhladavana ako jedna z lepsich 😉) je to skor len take volne hranie s dozorom, takze ak ma v triede kopu turkov, rusov a podobne a musi sa len od deti naucit, tak nic moc, v skole to je ine, tam sa skratka stale nieco ucia, musia davat pozor, su nuteni. Pri celodennej volnej hre v skolke je to o nicom, najlepsie ak si najde dieta kamarata, ktory tiez nehovori nemecky(co sa stalo aj nam) 😉 ale u predskolskych deti je to normal,ze tak reaguju, ze "nehovoriace" dieta odstrkuju - taka prirodzena segregacia. V skole su uz starsie, tam to moze byt aj opacne - niekedy dokonca az moc pomahaju - dcerke parkrat uz aj vadilo, ked jej spoluziacka, rychlo vyberala veci z tasky, strcila do ruky pero, asi si prisla ako uplna neschopacka-ale aspon ju to nakoplo rychlo sa sama zorientovat 😅
Dufam, ze som ta povzbudila a prajem nech to prvotne obdobie, ktore je najstresujucejsie (kedy to uz konecne pride ☹ ) mate co najkratsie 🙂

dedenini
15. máj 2013

@vroni akoze podla mna je to riadna hlupost... my mame trvali pobyt na SR, aj dcerka, ale len preto ze sme dcerke vybavovali pas... inde mi zeny pisali ze by som musela chodit na skusky na SR a tak. A napr. co ked na tu cestu nemam peniaze? ved vsetci vieme ze to nestoji 5 korun, cesta na SR... a ked clovek nato nema?? aj tak porusi zakon ze nesiel s dietatom na skusky? ved nikto nevravi ze ju nebudem ucit po slovensky a popripade nejake dejiny , ale len podstatne veci... naco su mordovat inymi vecami ked jej budu na velke h... a este aj stresovat lietackami hore dole a skuskami..sak to je chore....aaaaaaach

yanni
15. máj 2013

@dedenini je otec dietata Anglican alebo inej narodnosti ako slovenskej? A ma mala aj ine obcianstvo ako slovenske? Ak ano, tak si nerob velku hlavu so skuskami na Sk. Ak ma dieta aj ine obcianstvo ako slovenske, tak na sk na skusky chodit nemusi. Ak by vam nieco prislo, ze mate dieta prihlasit do skoly na sk, tak sa odvolate na to druhe obcianstvo a ze povinnu skolsku dochadzu absolvuje v Anglicku. A je vybavene.

dedenini
15. máj 2013

@yanni praveze nie.. vsetci mame slovensku, a aj trvale pobyty na SR... no fakt nemienim behat s malou po skuskach na SR... sak to je chore ..

yanni
15. máj 2013

@dedenini tak to skuste jednoducho ignorovat. zavriet vas nezavru.
Alebo sa odhlaste z Sk. Ono je to fakt trosku na hlavu padnute. Ale zial, vsetko je podmienene len tym trvalym pobytom. Keby ste malu na SK neprihlasili, tak o nej skolstvo nevie.

aliza
15. máj 2013

@dedenini ja som zase pocula, ze aj ked zapises, tak nemusis chodit na skusky, ak sa neplanujete vratit. Ale zapisat musis. Ja mam dceru zapisanu uz 2 roky a na skuskach este nebola. Toto leto sa tam pojdem spytat a dohodnut, ze na skusky nechceme chodit, kedze sa nemienime vratit. Dam ti potom vediet.

valy
15. máj 2013

ak ma dieta na SK trvaly pobyt, rovno Ti pride papier, ze ju mas zapisat do skoly. Ked tam nezije, treba dat potvrdenie, ze chodi do skoly inde a robit rozdielove skusky zo slovenciny a neskor aj z vlastivedy. tolko moje informacie. Neviem, co sa stane, ked to nerespektujes.

valy
15. máj 2013

este si myslim, ze nevies, co Ti zivot prinesie a tie skusky dieta nejako zvladne a ak by ste sa vratili, moze v pohode pokracovat v skole tu.

aliza
15. máj 2013

@valy a ked skusky nebude mat, tak ho do skoly nezoberu? Musia dieta zobrat tak ci tak, pokial je v skolopovinnom veku, takze naozaj zbytocny stres. Ja neviem, ale na Sk si Vsetci myslia, ze deti v zAhranici sa nic neucia a nechodia do skoly? Ze maju este cas aj na slovencinu? Ved to je proste nerealne....

aliza
15. máj 2013

@valy a zaujimave, ze napriklad v UK prijimaju deti do skoly pocas roka a velakrat su to deti, co nevedia ani slova po anglicky a nie je problem to Zvladnut. U nas na SK je vsetko problem, zial.....a slovencina najdoleitejsia na svete 😝

slivka233
15. máj 2013
dedenini
15. máj 2013

@aliza dakujem moc

krasavica77
15. máj 2013

ahojte, ja som dceru zapisala v SR, ale oznamila som ze bude plnit skolsku dochadzku v Nemecku. Nepovedali nic, len ze si ju budu evidovat ako dieta studujuce v zahranici... ziadne ine veci, preskusania a ine koniny nespominali. Zrejme je ten zakon taky deravy, ze je kazda skola ina a inak pristupuje ku konkretnej rodine. Ved tu uz padlo, ze niektore mensie skoly sa biju o ziaka a je to pravda. Moje deti maju zatial trvaly pobyt v SR, ale to sa o dva mesiace zmeni. No obcianstvo maju slovenske.
🙂

krasavica77
15. máj 2013

@ebbi Velmi pekne dakujem za povzbudive slova Vcera sme boli v skolke /Monchengladbach / a tam s nou robili normalne testy pre predskolaka pri zapise do prvej triedy. Na to, ze hovori malo ich vraj spravila na vybornu. Nevedela povedat stonozka 😝 Inak uspela a ja som bola stastna za nu. Takze sa teraz menej bojim tej prvej triedy. Ozaj vy ste boli na lekarskej priehliadke pred prvou triedou? Ja tu nemam lekara. Mam zo SR pytat nejake papiere od pediatra pre noveho lekara v DE? Neviem ci si mam pytat aj papiere od svojho lekara... ako to je , ked odchadzam zo SR???
poradite?

ebbi
15. máj 2013

@krasavica77 my sme vstupnu skolsku zdravotnu prehliadku mali v specialnom pracovisku na to, dostali sme predvolanie kedy a kam mame prist, kontrolovali sluch, zrak a take zakladne veci-nejake obrazky jej ukazovali, no v slovencine mohla odpovedat. mala mat aj test ako cisto rozprava ale to logicky nerobili, spytali sa ci rozprava materinskym jazykom cisto a ked sme povedali, ze rozprava absolutne cisto, bolo vybavene🙂 my sme ale prisli b auguste, takze vsetko bolo robene az vtedy, kedze je len maj, tak asi je este casu dost....neviem

ebbi
15. máj 2013

@krasavica77 tiez sme NRW🙂

valy
16. máj 2013

@aliza osobne poznam ludi, ktorych deti zili v zahranici a tie skusky robievali, fakt taky strasny problem to nebol.
neviem, ako to je, ked prides zo zahranicia a nemas ich, mozno potom musis urobit tie rozdielove skusky vsetky naraz.
a tie rozdielove skusky urcite su v zakone.

krasavica77
16. máj 2013

My sme vlastne v Nemecku dlhsie, ale len ako sprievod manzela. Teraz dostal riadnu zmluvu a tak ostaneme pri nom. Dcere hladame skolu a preto sa pytam co nas caka. Mladsiu , bude mat 2 roky dam do skolky aspon na par hodin aby sa naucila jazyk . Medzi detmi to ide rychlo, vraj. Preto ma strasia tie povinnosti voci SR. Ja dostavam rodicak, mame tam trvaly pobyt, lekarov, rodinu... netusim co vsetko musim porusit a co mi tu treba priniest.... strasna sranda nas asi caka 😎

aliza
16. máj 2013

@valy a ked ich dieta neurobi, tak ho nezoberu do skoly, ci ako? mozno ty to nevidis ako fakt strasny problem, ale pre moju dceru, ktora je tu v UK v skole cely den, tu je skola do 15.30 (normalne vyucovanie), plus robi kazdy den sport a musi sa este aj doma ucit, tak pre nu ta slovencina problem je, kedze nou iba doma rozpravame, ale na ine cas nezostava. Fakt si neviem predstavit, ze s nou budem parkrat do tyzdna sediet nad slovenskou gramatikou a vlastivedou...jednoducho nie je kedy.

aliza
16. máj 2013

@krasavica77 k tomu rodicaku, ak zijes v zahranici, tak ho nemozes poberat z SK, takisto si uz davno mala byt aj s detmi odhlasena zo zdravotnej poistovni. Daj si na to pozor, ked vam na to pridu, budes platit pokutu a rodicak ti spatne zoberu.

prasiatko30
16. máj 2013

@aliza
@valy presne tak vacsina deti co sa uci na skolach v zahranici ma dost pestry program - vela krat aj ta skola trva dlhsie ako na sk a potom mimoskolske aktivity tiez zaberu svoj cas + ulohy + cez vikendy si aj rodina chce spolu uzit a niekam vyrazit takze vela casu neostava. to za prve a za druhe - ja neviem preco sa z toho robi taketo halo a potom pridu deti z inych krajin na sk a zaradia ich normalne do skolskeho procesu a je to 😀 alebo aspon co ja viem v mojom okoli pokial je to do tej 6-7 triedy tak nerobia problemy ked dieta ide studovat mimo krajiny posobiska - proste skonvaliduju vsetko aj s takymi znamkami ako malo dieta v inom state - problem nastava len v poslednych 2rokoch pred vyskou tam su o cosi vyberavejsi - lebo potom sa ten priemer berie do celkovej znamky s ktorou vstupuje dieta na vysku. neviem preco takto buzeruju sk deti 🙄

valy
16. máj 2013

ved sa zariadte, ako chcete a ako Vasej rodine vyhovuje. mne islo iba o to, zvazit dosledky.