Ako zapísať dieťa žijúce v zahraničí na slovenskú ZŠ?

luciauk
20. jan 2009

My práve riešime túto dilemu. Dieťa chodí do školy už druhý rok a na slov. školu sme ju zatiaľ nezapísali,ale chystáme sa budúci mesiac. Zákony poznám, ale podľa mňa sú diskriminačné. Aké máte skúsenosti a ako ste postupovali pri svojich deťoch?

prasiatko30
16. máj 2013

@valy neboj sa moje deti dosledky mat nebudu ;)

ja som len zauvazovala preco to tak komplikuju ked sa to da urobit aj jednoduchsie to za prve a za druhe ked na sk pridu deti pristahovalcov tiez od nich nevyzaduju aby mali urobene skusky za vsetky roky co by uz mali byt v skole ale zaradia ich podla ich rokov do skoly a pripadne poskytnu pomoc pri doucovani 😕

mamisali
16. máj 2013

povinnost hlasit dieta na ZS na Slovensku sa nevztahuje na trvaly pobyt, ale na statne obcianstvo, svojho casu som si prestudovala cely ten zakon, cize:
- pokial ma dieta zijuce v zahranici jedneho rodica cudzinca a vdaka nemu dvojite obcianstvo, povinnost sa nanho nevztahuje a absolvuje povinnu skolsku dochadzku tam, kde zije
- pokial maju obaja rodicia slovenske statne obcianstvo, zo zakona by dieta mali zapisat aj na skolu v SR a chodit na rozdielove skusky, dieta potom normalne dostane aj slovenske vysvedcenie
trvaly pobyt ma s tym spolocne akurat to, ze ak ho mate aj na SK, tak lahsie na vas pridu, resp. maju vam kam poslat list, ze ste dieta nezahlasili
pokial sa neplanujete vratit na SK, tak sa rovno na to vykaslite a nekomplikujte si zivot, pretoze tie rozdielove skusky, to je sice slovencina a vlastiveda, ale len pre prvy stupen ZS, na druhom stupni ma riaditel SK skoly pravo ziadat od vas komplet sylabus a ak nie je zhodny, dieta moze nechat preskusat aj z inych predmetov, to znamena aj trebars fyzika, biologia, matematika...

cawes
16. máj 2013

@mamisali toto leto som si to zistovala a mne bolo povedane ze zalezi od trvaleho pobytu dietata. TO ze je slovensky obcan je jedna vec, kedze nie vsade davaju obcianstvo na pockanie, ale zalezi prave od trvaleho pobytu. Lebo ked dostanem trvaly pobyt, tak musim odovzdat obciansky preukaz, t.z. som slovak este ale nezijem tam a ani moje dieta, takze nemusi robit ziadne skusky. Takto mi to bolo povedane v auguste 2012

cawes
16. máj 2013

@krasavica77 toto mi povedala tiez riaditelka skoly ze ak maleho nahlasim do skoly tak ok, a ze mozem potom hned poziadat o studovani v zahranici a ze tym je to vybavene

mamisali
16. máj 2013

@cawes v zakone to je jasne definovane, tato povinnost vznika na zaklade statneho obcianstva

cawes
16. máj 2013

@mamisali ok ja som si pisala na ministerstvo skolstva a odtial mam toto stanovisko. Ono je rozdiel ked odidu rodicia pocas uz chodenia do skoly do zahranicia alebo sa ti dieta v zahranici narodi. Kedze moj maly sa tu narodil, jasne ze je obcanom ale nic ine.

erikasadek
16. máj 2013

tento blby zakon je robeny kvoli ciganom!!!!!!

teraz to ze je robeny na obcianstvo tiez blbe!!!!
osobne kao chceu najst vsetkych slovakov zijucich v zahranici a trestat ich aby ich deti davali do slovenskych skol!!!

do certa ako vzdy jeden z bbych zakonov!!!
osobne uz pred dvom arokmi som volala na ministertsvo tam , v telefone medzi nami mila pani, my nemame paky nato aby sme na vas prisli !!! jedine ak vas niekto uda!!!!!!!
nemate trvaly pobyt tak sa tym netrapte, nehodlate sa vratit na slovensko tak uz uplne vypustite z hlavy!!
ok po zlozeni uplne vypustila tento blby zakon z mojej hlavy aodporucam to aj vam ostatnym!!!!

akoby moje deti nemali nic ine na praci , akoby v zahranici neboli uz samotne skoly tazke pre deti a nezto im este hadzat dalsie slovenske predmety!!!!! 🙄

mamisali
16. máj 2013

@cawes nie je to tak, ale nechcem sa hadat, proste si obcan SK, vztahuju sa na teba zakon SR a zo zakona mas povinnost umoznit dietatu vzdelavat sa v rodnom jazyku
pokial nemas na SK trvaly pobyt, podla ktoreho by ti urcili na SK spadovu skolu, tak ti ju urci organ miestnej statnej spravy v skolstve
preto som si studovala ten zakon, lebo zo zastupitelskeho uradu som mala jednu informaciu, z ineho zdroja zase inu a prave ten trvaly pobyt tam robil sarapatu, zo zakona to je jasne, ci sa nam to paci alebo nie

http://www.minedu.sk/data/att/4605.pdf

cicimon
16. máj 2013

o obcianstve ?
V súlade s § 20 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole.

Zákonný zástupca prihlasuje svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky do základnej školy v školskom obvode podľa miesta trvalého bydliska dieťaťa (spádová škola).

Nikoho nemožno oslobodiť od plnenia povinnej školskej dochádzky. Zákonný zástupca dieťaťa, ktorý má trvalý pobyt na území SR, má povinnosť zapísať dieťa do základnej školy v školskom obvode, v ktorom má dieťa trvalý pobyt v čase zápisu. Má však právo vybrať pre svoje dieťa aj inú základnú školu mimo školského obvodu.

krasavica77
17. máj 2013

@aliza ja nemusim byt odhlasena a ani deti zo zdravotnej. My sme v zahranici neni nikde evidovani. Sme tu iba na navsteve, kazdych 10tyzdnov zijem v SR 2-3 tyzdne. Takze neodhlasim sa . Ale situacia sa zmeni od augusta, a to sa odhlasim , lebo ziskam trvaly pobyt v DE a deti tu budu riadne plnit skolsku a skolkarsku dochadzku. Manzel ma zmluvu az od augusta. On tu bol iba na dlhodobej sluzobke zo zakona nepresiahol 183dni pobytu v DE. Preto chodime pravidelne do SR. My sme speci pripad.... 😉 Ale pytala som sa hlavne pre buducnost, lebo v DE ostaeme byvat zit a pracovat.

modrazaba
17. máj 2013

nerozuiem tomu..... ked napriklad sa vam narodi dieta v UK alebo v Nemecku alebo hocikde inde mimo Slovenska a od narodenia s nim nehovorite slovensky a dieta nevie slovensky - aj tak je rodic -slovensky obcan povinny ho prihlasit do slovenskej ZS? toto je strasna blbost. rodic aj ked je slovak a zije mimo SR predsa nie je povinny ucit svoje dieta slovencinu, alebo ano???? da sa tejto povinnosti vyplyvajucej zo zakona vyhnut tak; ze novonarodenemu dietatu jednoducho nevybavim SR obcianstvo?

cicimon
17. máj 2013

@modrazaba obcianstvo sa ziskava, ak je aspon jeden rodic slovak tak dieta ho ma automaticky....nie?

modrazaba
17. máj 2013

@cicimon no prave to neviem ci ho ma automaticky, to akoze musim ist na policiu SR a vybavit mu pas? aj ked by bol po otcovi Francuz?

cicimon
17. máj 2013

@modrazaba no neviem ci MUSI mat aj sk pas alebo ci mat pas je PRAVO sk obcana..... a RL ma sk?

modrazaba
17. máj 2013

@cicimon ja este len planujem 🙂 dieta by malo francuzsky rodny list lebo urcite by sa narodilo tu kde zijeme s priatelom /nadejnym otcom/ 🙂

vroni
17. máj 2013

@modrazaba, toto plati pre deti, ktore maju IBA slovenske obcianstvo. Ziadne ine. Takze ak je tvoje dieta po otcovi Francuz, tento zakon sa ho nijako nedotyka bez ohladu na to, ci mu vybavis alebo nevybavis slovenske obcianstvo. Na slovenske obcianstvo bude mat tvoje dieta narok, ci ho aj uplatnis - to je len tvoja vec, povinnost taku nemas. Tak isto nie je tvojou povinnostou ucit dieta po slovensky. Inak cely tento uchylny zakon sa schovava za vagnu formulaciu, ze dieta MA PRAVO vzdelavat sa v materinskom jazyku, z coho nasi zakonodarci usudili, ze je psou povinnostou kazdeho dietata so slovenskym obcianstvom chodit do sk skoly. Nie som pravnik, ale z vyrokovej logiky by tito experti skusku neurobili nikdy.....

alka221
17. máj 2013

@modrazaba nad tymto som rozmyslala aj ja. ak by sa mi druhe dieta narodilo v zahranici a nevedelo by po slovensky, nemalo by tam ani trvaly pobyt, tak potom je to dost riadna hlupost hlasit ho do skoly na sk.

prasiatko30
17. máj 2013

@cicimon je rozdiel medzi tym ze ono ma pravo ziadat o sk obcianstvo a ci on aj poziada - na to aby nakoniec malo to sk obcianstvo musis ziadat o zapisanie dietata do specialnej matriky v ba a tam ti potom aj vydaju rodny list - ale ten ti vydaju aj ked nemas trvaly pobyt na sk staci ze jeden z rodicov je sk obcan

cicimon
17. máj 2013

@prasiatko30 jj, to viem, ved to potom chvilu aj trva

prasiatko30
17. máj 2013

inaksie mna co zaujalo - musim sa priznat ze som necitala ten zakon cely - ale toto bolo velmi zaujimave o uznavani studii v zahranici

Uznávanie rovnocennosti dokladov o vzdelaní vydaných zahraničnými školami § 31
(1) Doklad o vzdelaní vydaný zahraničnou školou v štáte, s ktorým bola uzavretá zmluva o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní, ktorou je Slovenská republika viazaná, sa na účely pokračovania v štúdiu v Slovenskej republike uznáva za rovnocenný bez nostrifikácie.

cize v podstate ak ma sk vlada uzavrete zmluvy o rovnocennosti dokladov o vzdelani tak by malo byt jedno ci studuje na sk alebo v inom state eu'

modrazaba
17. máj 2013

@alka221 podla mna by ani dvom slovenskym rodicom zijucim v zahranici nemal zakon nariadovat vzdelavat dieta v slovenskom jazyku, ja som to vzdy povazovala za sukromnu vec kazdeho paru a dost ma sokovalo ze vobec takyto zakon existuje lebo to dost komplikuje zivot slovenskym rodicom v zahranici. ale ja som za vodou 😀 buduci otec je Francuz tak ako mi pisala vroni, na mna sa to nevztahuje 😉 ale ten zakon je postaveny dost na hlavu, podla mna slovaci v zahranici maju dost aj inych problemov ako este mysliet na nejake rozdielove skusky. 🙄

prasiatko30
17. máj 2013

@cicimon tak preto ti hovorim ze ono to dieta nie je automaticky sk obcan lebo ty ho najprv musis nahlasit - ono to pravo ma ale musis to vybavit pokial nevybavis tak nie je sk obcan

mamisali
17. máj 2013

myslim, ze to je tak, ze dieta dostava automaticky statne obcianstvo podla matky a ak ma otec ine, moze mat dvojite
ak sa dieta narodi v zahranici slovenskym rodicom, neznamena to automaticky, ze dostane statne obcianstvo statu, v ktorom sa narodilo, na to su stanovene urcite podmienky, ktore musia rodicia - Slovaci - splnat
este k paragrafu, ktory citovala cicimon ... trvaly pobyt je tam spominany v suvislosti s priradenim dietata do spadovej skoly na SK, samozrejme, rodic by mal, pokial dieta zahlasi do inej skoly informovat skolu, do ktorej dieta patri podla trvaleho pobytu, ze je dieta zahlasene inde, co vsak neviem, ci sa vobec robi a ci si skoly vedu v tomto smere evidenciu
dalej sa v zakone uvadza, ze pokial dieta nema trvaly pobyt na slovensku, trvaly pobyt za ucelom zaradenia dietata do spadovej skoly mu urci organ miestnej spravy v skolstve

sisaka
17. máj 2013

@vroni lepsie by som to nenapisala 😉
suhlasim s @prasiatko30 dieta automaticky neziskava slovenske obcianstvo, musis on poziadat. Moj syn sa sice narodil, ked sme uz mali obaja s muzom dvojite obcianstvo, ale viem, ze aj ludom, co nemali kanadske obcianstvo a narodilo sa im dieta, dieta ziskalo kanadske obcianstvo. Samozrejme zalezi na krajine, ci na ziskanie obcianstva staci narodenie sa v danej krajine. Syn dodnes nema slovenske obcianstvo a ani nikdy nebude mat (samozrejme ak sa sam, ked bude dospely, nerozhodne inak) Dcera ma dvojite obcianstvo a ako som pisala i ked ho nemala, do ziadnej skoly som ju nezapisovala.

mamisali
18. máj 2013

K statnemu obcianstvu:

Podla zakona 250/2010, ktorym sa meni a doplna zakon c.40/1993 Z.z. o statnom obcianstve Slovenskej republiky:
2. § 9 sa dopĺňa odsekmi 16 až 22, ktoré znejú:
„(16) Štátny občan Slovenskej republiky stráca štátne občianstvo Slovenskej republiky dňom, ktorým na základe výslovného prejavu vôle, ktorým je žiadosť, vyhlásenie alebo iný úkon smerujúci k nadobudnutiu cudzieho
štátneho občianstva, dobrovoľne nadobudne cudzie štátne občianstvo.
(17) K strate štátneho občianstva podľa odseku 16 nedôjde, ak štátny občan Slovenskej republiky nadobudol cudzie štátne občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva so štátnym občanom cudzieho štátu, a to za predpokladu, že cudzie štátne občianstvo manžela nadobudol za trvania spoločného manželstva.
(18) K strate štátneho občianstva podľa odseku 16 nedôjde ani vtedy, ak bolo cudzie štátne občianstvo nadobudnuté narodením.

vroni
21. máj 2013

@mamisali, myslis nespravne, ziaden zakon ani predpis, ktory by dietatu automaticky (ci dokonca prednostne) priznaval obcianstvo matky neexistuje. Dieta dostane obciansvo na zaklade naroku (podla obciansva aspon jedneho z rodicov alebo miesta narodenia - len v pripade niektorych krajin) PLUS rozhodnutia rodicov. Cize ak mam dieta s Francuzom, rozhodujem vyhradne ja a jeho otec, ci nase dieta bude mat obcianstvo francuzske, slovenske alebo obe.
Strata statneho obcianstva je celkom ina kapitola a v tejto teme uplne irelevantna, nakolko sa deti vobec netyka.

mamisali
23. máj 2013

@vroni presne takto som to myslela, len som nezvolila spravne slova, chybalo tam to slovo narok
o strate obcianstva som pisala v suvislosti s prispevkom, ktory pisala sisaka, ze s manzelom ziskali dvojite obcianstvo, co ale slovenska legislativa neumoznuje, konkretne islo o ten prvy bod, takze s temou sice priamo nesuvisi, ale suvisi s prispevkom v teme

vroni
23. máj 2013

@mamisali, hlavne, ze sa zhodneme 😉
Strata obcianstva je takto platna od r. 2010, ak sisaka s muzom prijali ine obcianstvo mesiac pred nadobudnutim platnosti tohto zakona, tak sa ich netyka, takych pripadov je velmi vela...

sisaka
24. máj 2013

@mamisali ja nemam dovod si tu vymyslat rozpravky, ja mam dvojite obcianstvo uz vela rokov, kedze kanadske som ziskala este pred tym, nez tento zakon prisiel do platnosti. Mne osobne jedno obcianstvo, samozrejm to kanadske, bohate staci, ale za zrusenie slovenskeho odo mna stat pytal poplatok, kedze tym hajzlom na Slovensku nemienim za nieco taketo platit, ostane mi uz, to tak vyzera, az do smrti. Keby som vedela, ze staci pockat par rokov a automaticky on pridem, tak fakt si na to pockam (nie som ale Sybila 😀 )

sisaka
24. máj 2013

@vroni az teraz som si vsimla, ze si jej to uz vlastne vysvetlila 😉