Ako zapísať dieťa žijúce v zahraničí na slovenskú ZŠ?

luciauk
20. jan 2009

My práve riešime túto dilemu. Dieťa chodí do školy už druhý rok a na slov. školu sme ju zatiaľ nezapísali,ale chystáme sa budúci mesiac. Zákony poznám, ale podľa mňa sú diskriminačné. Aké máte skúsenosti a ako ste postupovali pri svojich deťoch?

prasiatko30
24. apr 2013

@katie555 ak ta vyzvu aby si urobila zapis do skoly predlozis potvrdenie o tom ze tvoje dieta ma aj druhe obcianstvo - asi pas by bol brany ako dostatocny dokaz a oni ta uz nemozu nutit a vyhrazat sa ti paragrafmi ked odmietnes zapisat tvoje dieta do sk skoly - neviem ale vacsinou ty musis preukazat "polahcujuce okolnosti" 😉

katie555
24. apr 2013

@prasiatko30 heh ze poukazovat...ako zakon je zakon, ale podla mna by mohli mat rodicia co ziju v zahranici mat na vyber, a podpisat to ze je to ich zelanie a ziadost.. a ked sa nahodou rozhodnu vratit na svk tak teda potom riesit skusky , sukromnych ucitelov a podobne ...mnoho rodicov nevie co bude alebo kde budu o 2 roky nieto este za 10...
sorry ale to uz mimo temy

prasiatko30
24. apr 2013

@katie555 ale ja som ti odpisalana tvojuotazkuze odkial maju vediet urady ze dieta ma dvojitu narodnost - a na to som ti odpovedala - ty musis preukazat ze tvoje dieta ma aj inu narodnost.

K tomu ze rodicia by mali mat na vyber - ja neviem necitala som to vsetko do podrobna ale ja si myslim ze pokial ak dieta nema trvaly pobyt na sk a navstevuje povinnu skolsku dochadzku v inom state unie tak oni ta nemozu nutit aby si robila este aj rozdielove skusky - neviem ci som to zazrela spravne ale v jednom z tych vyjadreni z ministerstva skolstva, co tu baby publikovali to bolo tak napisane - takze v podstate v tom nevidim problem zrusit trvaly pobyt dietatu na sk a poslat potvrdenie o zaskoleni dietata v kmenovej skole v zahranici - iny problem ke ten ak s akychsi inych dovodov nepride vhod to dieta z toho trvaleho bydliska odhlasit - ale to si musi prehutat uz kazdy rodic sam, co sa mu oplati

cmulinko
24. apr 2013

@zdenkam uz si pocula o tomto? http://www.exil.sk/site/irsko.php?p=16933&more=... vraj sa tam daju robit tie rozdielove skusky pre deti co su v Irsku a nemusis s nim cestovat domov ale neviem presne ake podmienky su tam.Napadlo ma aj to,ze nas slovensky zakon by sa vo vasom pripade dal oklamat ak by tvoj syncek mal dvojite obcianstvo slovensko-ceske po otcovi.neviem ci by aj vtedy trvali na slovensku na tych skuskach ak by si povedala,ze vy sa vratite do ciech a dieta nie je cisto slovak ale aj cech.Nastastie u nas ten problem nie je..vsetkych troch mam s dvojitym obcianstvom.inak v mojom okoli co maju deti zapisane aj do slovenskej skoly,tak vsetci do jedneho maju velke problemy s detmi.to su deti cca od 7 do 13 rokov a vsetci mi vravia,ze to nie je normalne co v tych slovenskych skolach robia s nimi cez tie skusky.doslova si to ti ucitelia vychutnavaju...niekedy dokonca im vadi aj anglicky prizvuk u deti.

cmulinko
24. apr 2013
zdenkam
24. apr 2013

@cmulinko dakujem za link, idem studovat.

zdenkam
24. apr 2013

@cmulinko ano, ano, tiez si vravim, ze presne ze by sme ho obisli tym ze Petr by mu vybavil ceske obcianstvo. Inak pikoska, na Velku Noc boli v Cr a uradnik na letisku nechapavo kukal na slovensky Patrickov pas a cesky Petrov a az mu nedalo a opytal , ako to, ze Vas syn ma slovensky pas? Muz na neho, lebo zena je Slovenka .......ale stale nechapavo kukal. A to keby mal Jakuba zo sebou, tak uz by asi vobec nepochopil, lebo Jakub ma Irsky, takze jeden otec a 2 deti a kazdy iny pas. 😀

zdenkam
24. apr 2013

@cmulinko kamoska ma 10rocne a teraz prvykrat ma celit skuskam, kedze sa ich rozhodli robit raz za 4 roky. Navyse oni su pripad ako my, kedze jej manzel je Cech. Ale mne sa vidi hlupe zatazovat dieta po vikendoch este studiom podla sk skolskych osnov a u nas by teda ten jazykovy problem bol. Lebo ani jedno z deti nema tu slovencinu cistu a bezchybnu. Vies, to su take paradoxy s tou cescinou napr. horky u nich je horuci u nas ako chutovo horky......a je viacero takych veci. Ked sa vrati Patrick z cr melie viac po cesky, ked zo sr tak po slovensky 🙂 . Musime nieco vyspekulovat.

cmulinko
24. apr 2013

@zdenkam mne tiez obaja melu ceskoslovensky.Ja sice cecha nemam...mam len zahoraka 😀 ale deti pozeraju rozpravky len po cesky(jim jam,minimax a ostatne programy su len po cesky) a z tych rozpravok veru vela pokukali a fakt maju teraz ceskoslovencinu 🙂 Mne to tak troska vadi,lebo by som bola radsej za spisovnu slovencinu a prave preto ani manzel s nimi nerozprava po zahoracky a predsa sa stalo to co sme nechceli aby sa stalo 😀 Na vasom mieste by som rozhodne za tym ceskym obcianstvom isla...na skodu mu to nebude a nikdy nevies z coho mozes mat do buducna osoh.

sisaka
24. apr 2013

@zdenkam ale aj ine baby, moc si komplikujete zivot
1. ak sa nemienite vratit na Slovensko treba sa na celu skolu vykaslat
2. zrusit trvaly pobyt (uplne som nepochopila na co si tam tie deti vobec prihlasovala) v kazdom pripade z vlastnej skusesnosti viem,ze na tlacivo o zruseni trvaleho pobytu netreba ziaden doklad. Ja som napisala krajinu, mesto a povedala som,ze adresu zatial nemam i ked som teda mala, ale sorry, co koho do toho, kde idem byvat, odovzdala obciansky preukaz a dovi-dopo. Ak by si chcela byt super poctiva staci ti urcite predlozit vodicky preukaz, alebo inu ID, kde mas adresu, pripadne vypis z banky, kde je uvedena tvoja adresa (osobne by som sa im na to vy...a) Takze zrusit trvaly pobyt nie je ziadne umenie.
3. poznam rodinu, ktora so synom zila vo viacerych krajinach, syn zacinal v skole na Sk, potom v zahranici, ziadne skusky, po 7 rokoch sa vratili domov a ich syn normalne nastupil do 9. rocnika, predlozili vysvedcka zo zahranicia, nieco si musel dostudovat a bolo. Co si myslite, ze co vam asi tak spravia, keby ste sa vratili a deti by nemali slovenske vysvedcenia? no nic ....
4.Absolutne nechapem, ako mozete toto robit vlastnym detom, vobec len zvazovat moznost nechat ich studovat naraz v dvoch jazykoch, viete si predstavit, zeby ste studovali naraz dve skoly?, aj deti potrebuju nejaky oddych a nie este ich vo volnom case zatazovat dalsim studiom a este ich vystavovat stresu zo skusania, vsak vsetky dobre vieme, ako to chodi na slovenskych skolach - vystresovat deti a ukazat im, co vsetko nevedia. Ja som toto svojej dcere teda nedokazala spravit, ak by ma isiel niekto nahanat, ze nema slov. skolu oplieskala by som im o hlavu vysvedcenia z Kanady (snad si niekto nemysli, ze slovenska skola je nenahraditelna a vzdelanie nadobudnute v zahranici nie je dost dobre)

zdenkam
24. apr 2013

@sisaka stale sme sa planovali vratit, len otazne je ci do Sr alebo do Cr....nikdy nebol plan, ze sme sem prisli navzdy. Nerada robim plany v duchu...toto je navzdy. A nekomplikujem s tym az tak zivot, ako to tu vyznieva. 😉

A este sme studovat nezacali, az v septembri mame. A ktovie, mozno sa buduci rok vratime, hoc to sme uz planovali pred 2 rokmi 🙂 /len sa tak zhodnut kam.....a to sa nevieme, tak ostavame 😀/ A paci sa mi argument c. 3 a 4....suhlasim, to je jediny dovod, preco sa pozastavujem v tejto diskusii. Z pocutia mam pocit, ze v sk skolach vladne silna sutazivost viac nez motivacia. Asi sa z cias mojho detstva toho tolko nezmenilo.

Inak sa tu opomenul jeden taky dovod, pre skolu je vynikajuce mat ziaka, ktory tam je zapisany ale tam nie je...Tak ci ona dostava nan peniaze ale vydaje s nim nema. Mozno aj to zohralo ulohu v odpovedi, ktore som dostala od skol a jedna sa tym vobec netajila. Co ocenujem.

zdenkam
24. apr 2013

@sisaka a je pravda, ze keby som to do Sr mala dalej len ako z Europy, ze by som nic neriesila......a tiez ma na chvilku nenapadlo ze by sk skoly boli tak pefektne, ze sa nahradit nedaju. Toto presvedcenie teda fakt nemam.

Jedine, coho som sa bala, bolo aby ma niekde na pas kontrole necapli, ze porusujem zakon. Hoc, to by nas bolo asi vela 😀 .

cmulinko
26. apr 2013

@sisaka nieco by som este rada doplnila okrem toho co @zdenkam napisala.hned prvy bod je u nas asi taky,ze clovek mieni ale Pan boh meni.V nasom pripade neexisatuje nic take,ze mienime alebo nemienime sa vratit.Mozes mat naplanovany cely zivot dopredu a rano ta zrazi auto.Hlavne ak si v zahranici,kde okrem holeho zadku ti nic moc nepatri a vsetko co mas mozes behom sekundy stratit...aj tu najistejsiu pracu.Pre mnohe rodiny je preto Slovensko nieco ako zadne dvere...nieco ako istota uteku ak by sa nieco stalo a prave preto mnohe rodiny chcu byt pripravene na to najhorsie a v tomto pripade aj prestup do skoly je znacne problematicka zalezitost.....komu to islo ako po masle,tak mal stastie a ozaj im zavidim.K druhemu bodu o pobyte....@zdenkam nemusela ani jedno dieta hlasit na trvaly pobyt na SK.Robi sa to automaticky pri vypisovani udajov do osobitnej matriky a obecny ci mestky urad len dostane list z matriky,ze sa narodilo dieta matke,ktora ma trvaly pobyt v danje obci ci v danom meste.Dieta ma automaticky trvaly pobyt matky.Ja som vyplnovala udaje o nas a nasich detoch.Co sa tyka zrusenia trvaleho pobytu u dospeleho cloveka.Mozno esxte existuje clovek-slovak v zahranici,ktory sa nechce vzdat svojich prav akym je napr taka moznost zucastnit sa na volbach.Po odovzdani obcianskeho preukazu stracas toto pravo.A tu zas neplati argument,ze vsak ste v zahranici x rokov a naco chcete potom volit.Kazdy slovak ma pravo volit a casto krat vieme o diani na Slovensku viac ako nasi prislusnici rodiny co ziju na Slovensku.

sisaka
26. apr 2013

@cmulinko po odovzdani obcianskeho preukazu mozes stale volit, pokym si obcanom slovenskej republiky. Pravo volit starcas zrusenim statneho obcianstva nie zrusenim trvaleho pobytu, to po prve.
Po druhe, ja viem,ze plany su plany, ale naprikald ja nedokazem zit zo dna na den,mam urcitu predstavu o svojej buducnosti a kazdy rok sa nezamyslam nad tym, ci nejdem balit a neodidem. Predtym nez som odisla som si to prehodnotila viac ako 1x. Takze pre mna napriklad neexistuje situacia koli ktorej by som sa musela vratit. Ak by som tuto moznost hypoteticky pripustila stale sa spolieham na to, ze by moje deti mohli pokracovat v studiu na Slovensku, bez toho, aby som ich mordovala slovensko skolou x rokou - vsak pre istotu ..... Taktiez som nemala vnutornu potrebu dat synovi slovenske obcianstvo, naco? Co je benefit? Ja som neni odkazana na ziadne socialne davky zo slovenska a uz vobec nie na slovensky pas, takze som sa vobec neunuvala, tym padom som nevypisovala ziadne papiere .... Takze vsetko je o tom, ako je clovek nastaveny a ako si zije a ako planuje svoju buducnost. tym nechcem povedat, ze moja cesta je spravna, tym som chcela poukazat na fakt, ze sa to da aj bez stresov a vykaslat sa na cele slovenske vzdelavanie. kazdy nech sa zariadi ako si mysli, ze je pre jeho dieta najlepsie.

cmulinko
26. apr 2013

@sisaka budem reagovat len na tvoju poslednu vetu...ta je asi najpodstatnejsia a najviac vystihuje tie ostatne rodiny,ktore sa vybrali inou cestou a mas pravdu v tom,ze kazdy nech sa zariadi podla seba a podla toho co je pre jeho dieta najlepsie.V tomto smere ja nemam komu co oponovat.Konkretne tvoja volba riesenia problemu je pre mna nevyhovujuca a neprijatelna.Pre mna je dolezite,ze moje deti su aj Slovaci aj ked z toho nemam mozno ziadny trebars aj financny benefit...mozno moj benefit siaha troska hlbsie ako do mojej penazenky.nase ''vnutorne potreby'' ako si napisala sa nezhoduju a tiez tym nenaznacujem,ze akurat moja volba bola ta spravna.Koniec koncov nase rozhodnutia boli obe spravne...lebo sme ich prijali za nase rodiny a za nase potreby a presvedcenia.

prasiatko30
26. apr 2013

@cmulinko ja som z toho blbec ale preco by mal byt problem zrusit trvaly pobyt ved obcianstvo ti ostava a mozes aj tak volit na velvyslanectve len to zrusenie trvaleho pobytu je aby ta neviedli v evidencii ze dlhodobo byvas na sk a ty tam aj tak nebyvas a tym ze zrusis trvaly pobyt ti zanikne mozno narok na rozne socialne davly a prispevky ale mne sa tak nejasne zda ze pravo na volenie ti nezanika vsak teraz asi posledne dve volby oznamovali z ambasad ze aby sa ludia registrovali a isli volit

aliza
26. apr 2013

@cmulinko k tomu pobytu, podla noveho, ak zijes dlhodobo v zahranici, myslim vacsinu z roka, tak si povinna zrusit trvaly pobyt na SK. Povedali mi to na urade, ked som predlozila obcianku. Vraj obciansky nemam co mat, ked zijem v zahranici. Namiesto obcianky sa vydava doklad o statnej prislusnosti, cize volit mozes a pod.

cmulinko
26. apr 2013

@aliza to kedy zaviedli?to sa mi nechce verit...este nedavno ked sme vybavovali slovensky rodny list pre dceru,tak jeden z dokladov co sme museli predlozit obaja bol prave obciansky preukaz a nikto mi nic nevravel na ambasade,ze mam svoj obciansky preukaz ''ilegalne'' u seba.

aliza
26. apr 2013

@cmulinko mne to povedali na urade v Bratislave, ked som malemu vybavovala pas, kde som predlozila obciansky. Medzitym som sa zakecala s tetuskou a nevedomiac som prezradila, ze zijeme v UK a ona mi hento povedala a ze sa bude spravat, akoze o nicom nevie, ale ze je to moja povinnost odovzdat obcianku, ak zijem dlhodobo v zahranici. Vela ludi o tom nevie, vlastne to ani nikto nekontroluje, zatial! Ja som tiez vybavovala pre maleho rodny list a tiez mi nic nepovedali. Asi zalezi, ze kde to povies, na akom urade, ale v platnosti to je.

sisaka
26. apr 2013

@cmulinko
@aliza odovzdanie obcianskeho nie je ziadna novinka, tato povinnost platila uz pred 10 rokmi, ked som obciansky odovzdavala ja.

cmulinko
26. apr 2013

@sisaka Podľa §11 ods.1 písm. h zákona č. 224/2006 Z.z. o občianskych preukazoch je ,,Občan alebo jeho opatrovník je povinný odovzdať neodkladne občiansky preukaz príslušnému úradu, ak občan stratil štátne občianstvo alebo ukončil trvalý pobyt na území Slovenskej republiky".
tak v tomto pripade ja nic nemusim odovzdavat.

sisaka
27. apr 2013

@cmulinko to nie, staci sa tvarit,ze ty v podstate v zahranici ani nezijes uz x rokov, ty si tam len na dovolenke.....
Ci vyklad je taky, ze ked tam niekto neplanuje byt az do smrti, tak to nie je dlhodoby pobyt a moze si v pohodicke nechat trvaly pobyt na Slovenku? No neviem, neviem, ak sa na nejakej adrese zdrzujem par tyzdnov v roku neznie to zrovna ako TRVALY pobyt, osobne je mi to jedno, ja som si povinnost zo zakona splnila a ostatni nech sa zariadia ako uznaju za vhodne.

cmulinko
27. apr 2013

@sisaka uz som si skoro myslela,ze mas nieco proti mne...nebyt tych tvojich poslednych slov...lebo z tych predoslich som to tvoje ''je mi to jedno'' moc nepostrehla.ja nikoho neriesim ako sa v zivote zariadi a nikto nemusi riesit ani mna...nech sa uz '' tvarim '' akokolvek.tato tema nie je o mne takze z mojej strany asi tolko.

sisaka
27. apr 2013

@cmulinko neboj, nic proti tebe, vsak ta nepoznam, ja len pisem svoje nazory, je mi jedno ako sa kto zariadi 😉 , vsak nie som policajt ...

aliza
27. apr 2013

@cmulinko no, odovzdat musis, ale ci to tak naozaj urobi s, je tvoja vec. ' Ak obcan ukoncil trvaly pobyt'....no a to je to, o com sa tu bavime, ze ak zijes vacsinu roka v zahranici, si zo zakona povinna zrusit si trvalo pobyt.

cmulinko
27. apr 2013

@aliza tym padom teda ja osobne vedome porusujem zakon a uz sa mi to viac rozoberat nechce.nepokladam to za dolezite tu furt dookola riesit mna.

lehockymiro
28. apr 2013

@cmulinko Mas pravdu s tym trvalym pobytom a odovzdavanim OP. Dokonca sa na SK uvazuje o schvaleni zakona podla ktoreho po 90 dnoch musis upovedomit prislusny urad o svojej novej adrese a tym Ti automaticky zanika trvaly pobyt.
http://www.sme.sk/c/6572447/zmenit-pobyt-sa-bud...
Uz som tu pisal vyssie, horsie ako nezmyselnost podobnych zakonov je to co nam z toho vyplyva. Nie je podstatne co si tu myslime, alebo co sa domnievame, ale co sa nam moze stat v pripade ak dany zakon nedodrziavame.

aliza
28. apr 2013

@cmulinko nikto teba nerozobera, nevidim dovod....rozobera sa iba info o tom, ze zo zakona sa musi odovzdat obciansky....fakt mi je uplne jedno, ako sa ty zariadis, reagovala som len na info, co si tu pisala, ze nemusis nic odovzdat. A nechapem, preco taky urazlivy ton...ja som tie blbe zakony nevymyslela 😒. Opravila som ta len preto, aby sa tu nezavadzalo a aby sa podavali spravne info, nic viac.

krasavica77
14. máj 2013

@ebbi ja som tiez v DE a mala nastupi do prvej triedy so slabilnkou nemcinou... obabam sa prvej triedy

erikasadek
14. máj 2013

@cmulinko zaviedli od nepamati to ze od teba ziadali obciansky na ambasade je normal; oni nekontroluju ci mas trvaly pobyt na slovensku zruseny alebo nie 😉
ps na francuzskej to bude prva vec co sa ta spyataju mate trvaly alebo uz ste zrusili trvaly pobyt... 😉
ak zrusis trvaly pobyt na slovensku automaticky po podspise ze rusi beru obcianku

teraz slovaci ktory si udrzuju trvaly pobyt pre X moznosti , 😉 je vela , niektori ani neviedia z ej eto protizakonne, ak nezijes na uzemy slovenskej republiky viac ako 6 mesiacov neprerusovane musis nahlasit prechodny pobyt len a stracas trvaly.... stratou trvaleho sa nestraca slovenske obcianstvo !!!! existuje vela osmarov co si to myslia...