Ako zapísať dieťa žijúce v zahraničí na slovenskú ZŠ?

luciauk
20. jan 2009

My práve riešime túto dilemu. Dieťa chodí do školy už druhý rok a na slov. školu sme ju zatiaľ nezapísali,ale chystáme sa budúci mesiac. Zákony poznám, ale podľa mňa sú diskriminačné. Aké máte skúsenosti a ako ste postupovali pri svojich deťoch?

jarka007
24. jan 2009

lucia ake diskriminacne 😲 ? Moju dceru chceme tiez zapisat do skoly, ale pravdepodobne az buduci rok, este zatial nie sme na SR. Prave kvoli jazyku. Ona slovensky rozprava malo a dost nespisovne, tak dufame, ze buduci rok sa to v skolke nauci. Vidim, ze aj ty mas 5rocnu, ako to mate premyslene ?

luciauk
autor
24. jan 2009

myslela som to tak, že slov. zákony kladú samé podmienky a žiadna pomoc...staršia dcéra chodila do 1. tr. na Slovensku. do Uk sme ochádzali s knižkami a zošitami. mordovali sme sa rok a od riaditeľa školy žiadna odozva. nepáči sa mi ani to, že deti máme učiť doma sami a chodiť na skúšky. je to fakt zaberák pre pedagogicky nevzdelaného človeka vysvetliť gramatiku, o nejakej chémii a ôsmackej matematike ani nehovorím...tu sme prišli a jednoducho ich doučili, čo bolo treba. akceptovali slov. vysvedčenia.
práveže to nemáme nijako poriešené, keďže náš riaditeľ so Slovenska neodpovedá na maily. asi sme príťažou 😒 deti chodia do školy, takže kvôli dochádzke nás nikto napádať nemôže. a slov. školu riešim len pre prípad, že by sme sa v budúcnosti vrátili. staršiu učím gramatiku, mladšiu začnem od 6 rokov.

jarka007
24. jan 2009

Ak som spravne pochopila, tak chodi dcera akoze do dvoch skol ? Anglickej v Anglicku a slovenskej na dialku ? To je dobra zataz. Mas obe dievcata v skole 😕 ?
My sme chceli, aby nasa isla do skoly na SR, ale teraz ma v skolke predskolsku pripravu a chcu odo mna aby som sa vyjadrila do ktorej skoly pojde. Ale kedze sami nevieme, kedy odchadzame na SR (ta kriza nam vsetko pokaslala), tak asi bude musiet este rok ist do skolky tu a az potom v SR do skoly.
No vidim, ze to este budem musiet vsetko prestudovat, aby som nieco nezanedbala 😒 .

luciauk
autor
24. jan 2009

jarka, a kde ste? lebo my sme v anglicku a tu chodí mladšia do školy od 4roch rokov. teraz má 5 a pol a vie čítať, písať, počítať. 🙂 a keď prídeme na sk, tak nás sprdnú, že sme ju nezapísali do školy 😀 So staršou to bola záťaž hlavne na začiatku. nová škola, prostredie, nič nerozumela, doučovali ju jazyk, potom prišla domov a písali sme diktáty, počítali matematiku, učili sa prvouku. po čase mala poriadny miš-maš z písania. lebo inak píšu tu a inak na slovensku. tak sme zostali u tunajšieho písma. po roku som mala aj ja dosť a povedala som si, že to dieťa nemá žiadne detstvo, vkuse nad zošitami, tak som si povedala, že zostame len pri slovenčine. učím ju gramatiku, nič viac. v podstate sa učia podobné veci ako na slovensku, akurát, že to nevie slovensky pomenovať, vyjadriť sa ☹ tak sa rozprávame a snažím sa, aby si osvojila slov. pojmy z matematiky, fyziky a zemepisu, atď. no, velmi som zvedavá, čo nám povedia na jej škole na slovensku, ked tam vo februári nabehneme. možno ju aj vyradili z evidencie 😖 práve preto by som chcela vedieť, čo s mladšou. nechcem ju zasa len zapísať, škola za ňu bude dostávať prachy a tým to hasne. rodičia starajte sa. ☹

jarka007
24. jan 2009

lucia v Nemecku 🙂 . Jezisi, teraz som si precitala clanok http://www.rodinka.sk/index.php?id=373853 podla ktoreho fakt musis zapisat dieta este aj do slovenskej skoly. To su trknuti ? To ti verim, ze je to pre dceru zataz, ved to nie je normalne 😠 . Cudzi jazyk, este do toho slovenske predmety ... 😲 A neviem ako u vas, ale tu sa v skole ucia 3 jazyky, takze by mal so slovencinou 4.
To fakt neexistuje nejake vzajomne uznavanie studia v ramci EU ?
A urcite ju mam zapisat v mieste trvaleho bydliska, ze ? A to ma uplne inde ako budeme byvat. To je cisto na hlavu....

jarka007
24. jan 2009

Nasa je "kann Kind", moze ale nemusi do skoly. Ale asi ju zapiseme. To ked nahodou pridete na SR, tak do ktorej triedy ti zoberu dceru ? Ved ma predsa 2 roky naskok, nie ?

sassi
24. jan 2009

ja som ako dieťa žila s našimi 3 roky v nemecku a vtedy sa naši rozhodli tak, že ma dali len do slovenskej školy, mama ma doma učila a každy polrok som chodila na skušky. Takže som robila len 1 školu. Ale mali naši vybavenu vynimku od Ministerstva školstva, to sa už asi menilo.

podla SK zakonov, všetky deti, ktoré do 1.9. dovršia 6 rokov musia byť zapísane do školy, ale rodič može požiadať o 1 rok odklad. Neviem, či sa tam da uviesť dôvod, že ste mimo SR,a lebo to musí byť podložene vyjadrením psychologa (ved ale to sa da zohnať, nie?)

jarka ... no neviem, či náskok, aj ked pozna pismenká a vie rátať, ale su tam aj ine veci predsa, hned v 1. ročníku ... asi by dieťa muselo urobiť rozdielove skušky, aby ho vzali rovno do 2. ročníka. A tiež tam možu byť problemy s jazykom, u niektorých

luciauk
autor
24. jan 2009

sassi, ale moja dcéra chodí do školy už druhý rok, chápeš? preto sa mi ten zákon nepáči. so staršou sme odchádzali tak, že sme požiadali riaditeľa o vykonávanie povynnej školskej dochádzky v zahraničí a on to akože odobril a viac ho nezaujímame. ☹
a neviem si predstaviť, že by dcéra chodila len do slov. školy. príde mi to prirodzenejšie, že ráno vstaneme a ideme do školy. navyše by sme tu potom žili izolovane a keď už sme tu, tak nech sa naučia aj jazyk, nie? 🙂
a originál slov. škola tu nie je. to sa asi rokmi zmenilo. 😉

sassi
25. jan 2009

luciauk, pred vyše 20-imi rokmi bola ina situácia,vtedy dieťa slovensku školu robiť muselo... teda ak by ma aj dali do nemeckej školy, musela by som po poobediach robiť aj slovensku, ešte bola možnosť dať ma do Medzinárodnej školy v Berkíne, čo však bolo cez celu republiku a ja som bola prváčka až tretiačka 😉
jazyk som sa naučila aj tak a izolovaní sme tiež neboli, bola tam aj velka československa komunita, niektorí aj s deťmi a tiež sme sa stratvali s nmeckími známymi, vyrastala som normálne s nemeckými deckami na sídlisku 🙂

Ale ked je taka možnosť, je to samozrejme prínosné, a tiež prirodzenejšie, ako domáce vzdelávanie 🙂
no isto je možnosť dať aj rovno do vyššieho ročníka, ale rozdielove skušky asi bude musieť zvládnuť - napr. slovenské čítanie, písane, ovládanie dlžňov a mäkčeňov ...

sassi
25. jan 2009

a podla mna je tiež otázne, ako zvládne chodenie do triedy s deťmi o 2 aj 3 roky staršími ... neviem, či by som do toho šla (konkretne ked beriem svoju dceru), to si ale musíš sama posudiť, či by toto mohol byť problem

luciauk
autor
25. jan 2009

sissi, veď ja chápem, ako si to myslela. 🙂 ale my tu slov. komunitu nemáme, ani školu. takže keby som ich učila len doma, tak by to bolo trocha divné. keby nevedeli jazyk, tak by sa s angl. deťmi hrať nechceli. tak to bolo v začiatkoch.
nad tým, aby šli do vyššieho ročníka som ja nikdy neuvažovala 😲 ja budem rada, keď tými skúškami prejdú aspoň na 4-ku 😒 to len jarka007 to spomenula 😉 to čítanie a písanie bude teda dosť veľký problém 😖
inak, môj švagor žil s rodičmi v alžírsku ako dieťa a po nejakej slov. škole tam ani chýru ani slychu, takže chodil do francúzskej. myslím, že tak to bolo u veľa ľudí. moja najlepšia kamka zasa takto chodila do anglickej, keď žili v lýbii.

luciauk
autor
25. jan 2009

jarka, tu sa učia na základke len 1 jazyk. naše konkrétne franinu 😉

sassi
25. jan 2009

luciauk, ja som jedináčik, nič ine mi neostávalo 😀 , len sa hrať s nemeckými deťmi (aj ked par Čechov tam bolo, ale nie vždy s deťmi v primeranom veku) ... A jazyk soms a anučila ani neviem ako... Viem, že naši tiež uvažovali nad nemeckou školou, ale nejako z toho potom zišlo ..., moja mama tam aj tak nepracovala, a za 2 hodinky sme mali učivo zmáknuté

tu sa učia tiež len jeden, len v jazykovom variante sa učí od 1. ročníka 1 jazyk a od 7. ročníka druhý
ale neviem, ako to bdue podla noveho školského zakona - ale tvoja 9-ročná dcera pojde ešte podla starého 😉 V tom budu mať určite super vyhodu
a ešte maš jednu možnosť, dať ich do bilingvalnej školy, napr. tu v Žiline je sukromna anglická ZŠ, isto su take aj inde na Slovensku ... nad tým ste neuvažovali?

luciauk
autor
25. jan 2009

sassi, uvažovali. ale to je o budúcnosti, a my teraz riešime skôr to, čo s mladšou....ale nejako mi nikto neodpovedá ☹

lienocka235
25. jan 2009

ak si v zahranici.. /docasne/ a dieta ma trvaly pobyt na SVk.. tak musi byt zapisane.. tu v kmenovej skole.. kde robi rozdielove skusky.. sa sa dohodnut max. po dvoch rokoch.. lepsie je po roku..
Skusky ale predsa robi.. len zo slovenciny + slovensky zemepis dejepis.. a pod. u prvakov citanie pisanie..

pokial ste obcanmi SR.. tak si nepomozete.. zo zakona je povinna skolska dochadzka..

ked je problem v riaditelovi.. tak doporucujem preradi tn ainu skolu.. najlepsie. na dedinsku kde si vazia kazdeho ziaka.. a su ochotni aj doucovat.. prip. komunikovat cez net.. a dovysvetlit..
tito ziaci su pre tieto skoly vyhodny.. lebo dostanu normativ ako keby tam chodili.. a tak su ochotni viac sa venovat..

sassi
25. jan 2009

luciauk, asi by som tu mladšiu dala zapísať do 1. triedy a vybavila ten odklad
a potom ked sa vrátite, ukázať tie vysvedčenia a skusiť rozdielove skušky a nastup až do 2. resp. 3 triedy

luciauk
autor
25. jan 2009

lienocka, tak to je dobrý nápad, to som ani nerozmýšľala, že malé školy bojujú o každého žiaka 😉 ale sama píšeš, že pokial ste občanmi sr, tak školská dochádzka je povinná. veď oni do školy chodia. dokonca o dva roky skôr ako keby sme boli na sk. prečo sa to chápe, ako keby do školy nechodili? ten zákon nie je dobrý. no a máš pravdu s tým, že si nepomôžeme, musíme sa podvoliť. po škole urobiť domáce úlohy z tunajšej školy a potom sa učiť to isté v slovenčine ☹ 😅 😠 no hneď sa znýmych popýtam na tie dedinské školy 😉

sassi, ale ja netuším, kedy sa vrátime 😖

sassi
25. jan 2009

tak ale aspon na 1 rok to vyriešite a potom uvidíte 😉

luciauk
autor
26. jan 2009

sassi, s mladšou by to teda bolo ok na ten jeden rok. ale aj tam musíme ešte riešiť staršiu 😒 pekný deň

erikasadek
3. feb 2009

kocky tak to ste ma dostali a zaskocili..mna by zaujimalo co riskujem ak to neurobim ako na mna pridu... aky trest mi hrozi........... 😀 🙄 ale vazne... viete to niektora..
ja uz nemam trvale bydlisko 5 rokov na slovensku , a nehodlam sa ani vratit.. avsak moj syn ma slovenske obcianstvo...

jarka007
4. feb 2009

erika neviem ci su za to niekde stanovene tresty. Ale ja som ostala tiez paf, ked som to 1krat citala. Hned som volala kamoske, ze ci to vie, ze sa to tak musi robit. A vedela 😖 . Ale ona hovorila, ze dceru prihlasili a nikto sa im ovtedy neozval 😕 . Ale podla mna to potrebuju len deti, ak by ste sa vratili. Naco ine by to Slovensku bolo ? No a my sa vraciame 😲 . Teda dufam, ze aj kvoli tomu sprostemu ockovaniu to tak skoro nebude. Ale mame tam postaveny dom, tak asi budeme musiet prist 😒 . Sakra.

lienocka235
4. feb 2009

je to precin ohrozovania mravnej vychovy deti a mladeze a trest je 6 mesiacov az 5 rokov

ale urcite sa to prvom rade riesi pokutami zo socialky, odnatim davok pridavkov a pod... skoly nahlasuju obci riadne zapisanych ziakov do 15. aprila tusim... a potom sa to riesi dalej...

Zákonnú povinnosť zapísať dieťa do základnej školy na Slovensku má každý rodič, ktorý je občanom SR a takisto aj jeho dieťa má slovenské občianstvo,

vynimka jej len ak by dieta malo dvojite obcianstvo

jarka007
4. feb 2009

lienocka waw, precin ohrozovania mravnej vychovy mladeze ? Tak toto dam precitam manzelovi.
Pochybujem, ze to vsetci ludia v zahranici vedia.
Takze ked prideme na SR, tak nas budu stihat za ohrozovanie mravnej vychovy a kvoli ockovaniu pravdepodobne za ublizeni na zdravi. 😒 Este porozmyslam, ci ten dom na SR, na ktory sme sa tak tesili nepredame a nezacneme stavat v Nemecku. 😲 .

erikasadek
4. feb 2009

jarka lienocka dakujem.... teda neviem , inac ja som s toho ostala paf..a najlepsie je ze osm vcera volal na slovensku ambasadu v pariziz, aby mi to vysvetlili, a oni zostali paf , oni o nicom nevedia.. teda mam zavolat v stredu, aby mala cas sa so mnou rozpravat...

ja si vobec nemyslim ze vsetci o tom vedia..; v zahranici, ak by som nemala net tak nai nemam ako...

jarka zacni uvazovat , ci nezostanes v nemecku, mas asi nato uz viac dovodov, aj ockovanie a toto teraz normalne sa hrozim co bude dalej.....

lienocka ... precin ohrozovana mravnej vychovy tak to je sila...
odobratie pridavkov, tak to sa nemusim bat slovensko to neplati ...

len neviem akoby na mna prisli..
teda jedno je iste ze na slovensko zit sa nevratim , takze ako nato pridu??? 😠

dvojite obcianstvo bude mat , al eto este potrva, mam pocit ze bude mat narok on poziadat ked bude mat 11 rokov ...

docerta, preco nasa legislativa je vzdy taka komplikovana... 😒

jarka007
4. feb 2009

erika daj vediet, co ti povedali. Ja sa chystam, ze dnes napisem ziadost o informaciu priamo na Ministerstvo.

luciauk
autor
4. feb 2009

ohrozenie mravnej výchovy? to akože len slovenské školy sú dobré a ostatné zlé? tie zákony nie sú komplikované, ale debilné.

a to, že my alebo niekto iný o tom nevie, to ich nezaujíma. lebo....neznalosť zákona neospravedlňuje...

o týždeň idem na SK, tak vám dám vedieť, čo som povyzvedala na škole 😉

lienocka235
4. feb 2009

pozrite si to na www.modernaskola.sk

erikasadek
4. feb 2009

jarka jasne... ze dam, vediet...
luci, mas pravdu keby som tu necitala tak to ani neviem, a mas pravdu neznalost zakona neospravedlnuje to je tiez debilne.. clovek aby bol jasnovidec aby vedel co vsetko smie moze a musi...........

daj vediet....

lienocka235
4. feb 2009

...žijete v zahraničí a vaše dieťa dosiahlo vek povinnej školskej dochádzky
- Zákonnú povinnosť zapísať dieťa do základnej školy na Slovensku má každý rodič, ktorý je občanom SR a takisto aj jeho dieťa má slovenské občianstvo, bez ohľadu na to, kde žije.

- V prípade, že má dieťa dvojité občianstvo, rodič tak urobiť nemusí, pokiaľ navštevuje školu v danom štáte podľa jeho legislatívy.

- Dieťa je možné zapísať aj na diaľku. Rodič alebo zákonný zástupca môže splnomocniť niekoho na Slovensku, aby dieťa zapísal do hociktorej základnej školy na Slovensku. Splnomocnená osoba by sa mala preukázať rodným listom dieťaťa, splnomocnením od zákonného zástupcu dieťaťa a svojim občianskym preukazom.

- Rodič oznámi pri zápise riaditeľovi, že dieťa bude navštevovať školu v zahraničí a podá si písomnú žiadosť. Riaditeľ ZŠ, ak nie sú pochybnosti o rodičovstve a zodpovednosti žiadateľa, vydá povolenie, že môže navštevovať školu mimo SR.

- Pre postihnuté dieťa, ktoré je vzdelávateľné, platia rovnaké podmienky ako pre ostatné deti.

- V prípade, že dieťa i rodičia sú občanmi SR a nezapíšu dieťa po dosiahnutí veku začatia povinnej školskej dochádzky do základnej školy na Slovensku, porušia zákon a mali by to čo najskôr napraviť. Najlepšie je osloviť riaditeľa niektorej ZŠ na Slovensku a dohodnúť sa s ním, aby dodatočne dieťa zapísal. Táto škola potom bude pre dieťa kmeňovou na nej bude vykonávať skúšky.

- Dieťa, ktoré sa vzdeláva v zahraničí, navštevuje normálne školu v danom štáte a na Slovensku musí raz za určený čas (podľa ustanovení príslušného zákona) absolvovať na svojej kmeňovej škole preskúšanie zo slovenského jazyka a prípadne aj z ďalších predmetov, ktoré sa v zahraničnej škole nevyučujú a sú povinné pre príslušný ročník slovenskej školy a tých predmetov, ktoré sú odlišné (dejepis, zemepis). Len v takomto prípade dostane aj slovenské vysvedčenie.

erikasadek
4. feb 2009

LIENOCKA PEKNE OD TEBA;;
ja to chapem , vsetko, ale aj tak je to pre mna blby zakon.. ja sa nevidim ani financne ist stale na slovensko, a este aj do syna trepat ine predmety tu to maju uz dost tazke teraz, tak si ani neviem predstavit , nieco naviac...

osobne by som chcela vediet , a poznat vypovede ludi , co to nespravili a nenahlasili svoje dieta, ake mali problemy, myslim si ziadne..

ved ako na teba pridu, niak, len ak by som sa chcel avratit na slovenko a moje dieta by malo navstevovat , skolu...
predstvate si ludi v amerike , uz ich vidim ako idu hromadne na slovensko , aby ich deti robili skusky;, alebo v australii...

docerta so vsetkym...