Ako zapísať dieťa žijúce v zahraničí na slovenskú ZŠ?

luciauk
20. jan 2009

My práve riešime túto dilemu. Dieťa chodí do školy už druhý rok a na slov. školu sme ju zatiaľ nezapísali,ale chystáme sa budúci mesiac. Zákony poznám, ale podľa mňa sú diskriminačné. Aké máte skúsenosti a ako ste postupovali pri svojich deťoch?

erikasadek
23. feb 2009

jarka j asom volal na ministerstvo....
hura mna s ato netyka.. pokial sa nechystam zit, na slovensku, tak mi to moze byt fuk...
trestane, urcite by som nebolo.. nechcel to povedat po telefone, ono je to skor pre ciganov.. 😉 aby isli do dkoly..

takze pokial, nemate trvaly pobyt na slovensku tak klud... 😉

luciauk
autor
23. feb 2009

jarka, dvojité občianstvo môže mať hocikto, nie len členovia EU a ak vám uznajú nemecké občianstvo, tak sa na slov. zákony môžete ...hmm...hmm...

my sme boli v "našej škole", mladšiu sme prihlásili do 1. ročníka a staršej sme objednali knihy za 3 ročníky, aby sme mohli skúsiť tie skúšky...konečne s nami jednal niekto ochodný. čakám na mail, kde nám povedia, čo ju učiť a na čo sa vykašlať. tak som zvedavá 😉

kathi76
23. feb 2009

ahoj jarka 007!
Aj ja mam s malou dvojite obciansto.nemecke a aj slovenske.na landransamte mi povedali ,ze nie kazdy to moze mat iba urcite staty a patri k nim aj slovensko.boli to strasne vybavovacky.mam ho asi rok a pol.moj muz musel zohnat papiere a dokazat,ze jeho rodina narodena od roku 1918 su vsetci nemci inac obcianstvo nedostanem.aj skusky som robila z nemciny na vhs skole a potom z ich zakonov.no strasne.ani turci tu tolko nevedia.teda nemusia vediet.prajem ti vela usechov... 🙂
do skoly ideme od septembra a len do nemeckej aj ked som z ich systemom ucenia moc spokojna neni... 😉

erikasadek
23. feb 2009

baby ja sa ospravedlnujem za tu tatarcinu........

pisala som od stastia rychlo..... 😉

jarka007
24. feb 2009

kathi76 ten nem. system je asi na dalsiu temu 😒 . kde ste ? my sme tu uz viac ako 8 rokov, takze to tiez plati.

kathi76
24. feb 2009

no my sme pri chiemsee mam to odtialto domov 530km takze da sa zvladnut.ja som tu uz 10 rokov.tento ich system je strasny to mas pravdu je to na dlhu debatu...ani oni sa v tom nevyznaju s tym som sa stretla uz viackrat.

kathi76
24. feb 2009

jari a vy kde ste hodili kotvy? 😅

ebbi
2. sep 2011

@luciauk
@kathi76
@jarka007
Ahojte, chcem sa spytat ako ste to nakoniec poriesili, prave sme pred rozhodnutim co robit, neviem, ci zvladnem ucit dcerku doma vsetko to, co sa ucia deti v prvom rocniku na SK. My sa planujeme vratit tak o rok o dva. Sme v DE, ako ste to mysleli s tym ich systemom, mam mat obavy, ze ju tu nic nenaucia, vratime sa a pridu problemy??? Dakujem za rady

luciauk
autor
2. sep 2011

myslím, že teraz už dvojité občianstvo nie je povolené. sa mi zdá, že zmenili zákony, hm?

ebbi, ak sa chceš naozaj vrátiť, kým sú deti školopovinné, tak ich treba učiť, ale nie preto, žeby ich v Nemecku nič nenaučili, ale hlavne preto, že ked sa vrátiš na SK, tak tam nikoho tvoje deti zaujímať nebudú, nikto ich nebude doučovať, samé problémy. možno sa už nájde výnimka, ale moc by som na to nespoliehala.
mňa neskutočne štve to, že ty musíš deti učiť? čo si učitel? ja som to ťahala skoro rok, potom som bola v koncoch. aj skryptá od učitelky z Sk mi boli na nič, lebo som nerozumela ani slovo. žiadna spolupráca, žiadne odpovede na maily. ale o pár rokov musíme zasa prihlásiť najmladšieho, hoci už bude dva roky chodiť do školy tu, budú za neho dostávať prachy aj na nejakej škole v košiciach. super vymyslené.

sisaka
3. sep 2011

@luciauk vy sa chcete vratit este na Slovensko? Ak nie, tak by som sa na to .... Ja ked som sa dozvedela o tej povinnosti tak ma skoro porazilo, ocividne nieco nedomyslene, ale my sme sa neplanovali nikdy vratit, tak som neriesila a dceru som do slovenskej skoly ani nezapisovala, medzi casom uz ma dcera aj druhe obcianstvo (ziskala este pred zakonom) tak sa nas to uz nastastie netyka a synovi som slovenske ani nevybavovala, clovek nikdy nevie, co ich na Sk moze napadnut (napriklad znamy kedysi rusili synovi ktory od 10 rokov zil v Kanade slovenske obcianstvo, v casoch, ked bola povinna vojenska sluzba.)
Inak ta obdivujem, ze si to skusila, ja si to neviem ani predstavit, zeby som po skole (dcera chodieva domov az po 16.00) este morila dieta dalsim vzdelavanim, ja som rada, ze vie vobec po slovensky citat ....

luciauk
autor
4. sep 2011

zatial neplánujeme. ale je to fakt nedomyslené, v každom detajle 😠

e_z
23. sep 2011

Ahojte kocky,
nas sa to este uplne netyka, zatial nam deti zacali chodit len do skoly, ale jasne, ze to riesime.
Tak som si prestudovala zakon a dospela som k tomuto,

Nikoho nemožno oslobodiť od plnenia povinnej školskej dochádzky

(2) Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej
dochádzky v základnej škole (ďalej len „zápis“). Zápis sa koná od 15. januára do 15. februára,
ktorý predchádza začiatku školského roka, v ktorom má dieťa začať plniť povinnú školskú
dochádzku.

Žiak, ktorý nemá trvalé bydlisko, plní povinnú školskú dochádzku v spádovej škole,
ktorú určí orgán miestnej štátnej správy v školstve.

Takze ak su deti slovaci ale maju trvaly pobyt v zahranici, tak budeme cakat, kedy sa ozve organ miestnej statnej spravy v skolstve a nieco nam napise. Nikde sa tam nepise, ze musim organ kontaktovat.
Ak by sme sa aj vratili a deti by nevedeli dobre po slovensky, tak nevidim v tom problem. Aj v Rakusku prihlasia slovenske deti, ktore nevedia super po nemecky. Riesi sa to tak, ze deti idu spravidla kvoli nedostatocnej znalosti nemciny, do nizsieho rocnika. Nikto v tom problem nevidi a aj tak tie deti uroven ako domaci dosiahnu vacsinou o niekolko rokov neskor. V pripade, ze by teda deti zapisane boli (keby sa organ ozval), tak poziadam o vykonavanie dochadzky v zahranici - t.j. budu skuskyt zo SJ a ostatnych predmetov, ktore sa v zahranici neucia. A kde je napisane, ze dieta tie skusky spravit musi? No ak nespravi, tak bude na slovensku opakovat rocnik,nikde nepisu, ze dieta tie skusky spravit musi a takto az do ukoncenia dochadzky. Aj tak sa bude vsade preukazovat vysvedceniami zo zahranicia, tak mi moze byt jedno, co eviduju na slovensku.
A este uplne dole sa pise, ze za cudzincov su povazovane aj deti rodicov zijucich v zahranici, ale dalej sa nic nepise, ze ako to je s nimi, lebo napr. detom cudzincov, su poskytovane rozne kurzy slovenciny, ale o nas a o pomoci ani slovko. Takze sme tiez povazovani za cudzincov a tym padom by ma asi nemalo trapit (az dokym sa neozvu), ze co a ako na slovensku. Kto sa chce vratit, tak to ma horsie, ale ono aj slovenske deti, ktorych rodicia sa o 5 rokov prestahuju do Nemecka, nechodia predsa celu dochadzku aj do nemeckej skoly (ako by aj mohli, jedine, ze by rodicia boli super vestci buducnosti), lebo asi ked pridu neskor, tak uz su nevzdelavatelny.
Tak ja co som si precitala, tak som dospela k nazoru, ze je to o trvalom pobyte dietata a rodica.
Ak mate trvaly pobyt na SK, tak na vas dojdu, takze v tom pripade jedine prihlasit. (overene, kamoska takto nezapisala syna na SK, ziju uz dlho v CR, ale trvaly pobyt maju aj tu a vobec ich nenapadlo riesit nieco na SK a ono sa ozvali)

e_z
23. sep 2011

deti chodia zatial len do skolky🙂

e_z
23. sep 2011

aha a este k tym skuskam, ak sa ziak nedostavi (jedine z vaznych dovodov), tak to nespravil, takze netreba potom ani chodit, len si dohodnut tie terminy🙂

sisaka
23. sep 2011

@e_z dobre si to premyslela 😉 , takze urcite odhlasit z trvaleho pobytu a potom cakat, kym sa niekto ozve (co sa neozve, kedze nevedia, kde byvate (nam sa doteraz tiez nikto neozval) no a ak by sa nahodou ozval, tak ako pises, nikde nie je napisane, ze musi skusku spravit, jednoducho naplanovat terminy a nedostavit sa (boooze ake jednoduche, ked si predstavim, kolko ludi to berie vazne a doma trapi deti este aj zo slovenskou skolou ....

e_z
27. sep 2011

Ahojte,
tak ja nasich planujem trochu tyrat so slovencinou, pretoze obaja s manzelom sme Slovaci a mame tam aj celu rodinu.
Skolu, ak nebude treba, tak riesit nebudem, urcite nebudem zbytocne pretazovat deti. Ked dojdu zahranicne deti do slovenskej skoly, tak tiez nikto necaka, ze vie presne to iste, co tie slovenske. Proste ho niekam zaradia, zvycajne do nizsieho rocnika a dieta sa s kludom vzdelava aj po slovensky. Tak to robia aj so slovenskymi detmi v Rakusku, ked dojdu uz pocas skoly. Z nemciny jasne, ze nemaju hned jednotky, ale tu ide o to, ze ako sa k tomu stavaju rodicia. Mne to nevadi a nebudem mi ani vadit, ked nebudu mat jednotky zo slovenciny, ak by sme sa vratili. Viem, ze sa slovencinu neucili ako ich spoluziaci. Vadilo by mi, keby sa na to vyflakli.

maggie2
6. okt 2011

@e_z @sisaka poviete mi prosím o čom to tu prejednávate? To je snáď nejaké nedorozumenie, či? Predsa žiakov ktorí majú trvalé bydlisko v zahraničí, nie je možné identifikovať so žiakmi, ktorí trvalé bydlisko (podľa citácie zákona) nemajú (vôbec).

maggie2
7. okt 2011

Tak som trochu pozerala po nete mne doteraz neznáme a nevídané absurdity čo sa popísali aj na podobných fórach ohľadom údajnej povinnosti slovenských štátnych občanov a ich detí voči SR...proste nechajme to... každopádne som našla toto: http://ec.europa.eu/youreurope/citizens/educati... a podľa toho samozrejme nikto nemôže od Slovákov s trvalým pobytom v zahraničí žiadať aby svoje deti nahlasovali DUPLICITNE do školských systémov. Pretože podľa EU dohovorov jasne z toho vyplýva, že vzájomne sa povinnosť školskej dochádzky uznáva. Ak existuje napr. v Rakúsku zákon, že dieťa ktoré má tam trvalý pobyt, hoci je i cudzinec, má povinnosť školskej dochádzky a aj slovenský zákon definuje povinnosť školskej dochádzky v súvise s trvalým pobytom, nie je predsa možné aby sa po dieťaťi (resp. zákonnom zástupcovi dieťaťa) žiadalo aby sa rozsekal na dve polky, t.j. aby si plnilo zákonnú povinnosť voči (napr.) Rakúsku ktorá mu vyplýva z titulu trvalého pobytu v zahraničí a zároveň, aby si plnilo zákonnú povinnosť voči SR. To je absurdum. Jeden žiak, jedna osoba, s jedným trvalým pobytom v zahraničí predsa nemôže byť prihlásená na povinnú školskú dochádzku v dvoch krajinách naraz. To je nepredstaviteľné, aby napokon ešte slovenská škola si vytvárala fiktívnych imaginárnych žiakov. Ak platí čo je v rámci EU fixne dohovorené a platné, t.j., že: Ako občania EÚ majú vaše deti nárok chodiť do školy v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ za tých istých podmienok ako štátni príslušníci daného štátu. (koniec citácie), Tak potom to značí, že nik po týchto deťoch nemôže žiadať aby chodili navyše paralelne na nejaké skúšky na SK atď. Bolo by to nad rámec, opakujem, tie deti majú nárok na tie isté podmienky, čo znamená o nič menej, ale ani o nič viacej povinností. A keď už ide o to, že na ktorýchsi fórach sa spomínala Ústava SR, že dieťa má právo na vzdelávanie v svojom materinskom jazyku (áno má, ale ad1 zdôrazňujem je to právo a nie je povinnosť, a ad2 o tom práve na vzdelávanie v materinskom jazyku rozhoduje rodič, jeho zákonný zástupca, a on môže rozhodnúť i o vzdelávaní v cudzom jazyku). Takže by som všetkým radila, aby tí čo majú trvalý pobyt v zahraničí, zbytočne na seba neupozorňovali prihlasovaním sa na SK školské úrady, či školy, pretože ľudia sú vo všeobecnosti "blbí" 😝 , učitelia zvlášť, riaditelia o to viac ešte navyše, SK školské zákony sú deravé ako ementálsky syr, a pravdu má nie ten čo má pravdu, ale ten kto drží v ruke štátnu pečiatku.

erikasadek
7. okt 2011

@maggie2 presne si to vystihla to je akoby my sme mali dve poistky jednu v zahranici a druhu stale platili na slovensku!!! presne si to vystihla je to blbost , a mas pravdu tiez sa mi nepaci ze maju fiktivnych ziakov zaznamenaych a ko ich potom eviduju co s adochadzky tyka, a vysledkov!!!!! ale jasne su v tom prachy kazda skola ma tym padom viac penzi len menej ziakov v skole!!!! 😠
ja uz to neriesim voebc!! proste nevidim aby moje deti zu tu maju dost uciva aby som do nich hucala este slovebnske ucivo!!!!!! slovenske zakony ako bananovej republike!!!!!

maggie2
7. okt 2011

@erikasadek nadobúdam presvedčenie, že školy si to vysvetľujú zle. Ten paragraf ktorý hovorí o deťoch, ktoré nemajú trvalý pobyt, sa musí vzťahovať na KOČOVNÍKOV. Predsa o dieťati žijúcom v zahraničí ktoré má tam trvalý pobyt nemožno povedať, že NEMÁ POBYT. A pokiaľ som dobre čítala, nijako to tam nie je ďalej vyšpecifikované. Navyše, máme už EU, a občania musia mať zaručenú rovnoprávnosť v prístupe ku nim.

e_z
7. okt 2011

@maggie2 Problem je, ze nikde nie je zakotvene, ze ak sa nahlasis na trvaly pobyt v krajine XY, tak ze sa musis odhlasit zo slovenskeho trvaleho pobytu. Co inak nie je zakazane mat dva trvale pobyty, odhliadnuc od toho, ze nie v kazdej krajine poznaju taky trvaly pobyt ako mame my alebo maju viac druhov pobytov oproti nam.
Takze ak svoje dieta neodhlasim z trvaleho pobytu na Slovensku, tak ma budu nahanat slovenske urady kvoli skolskej dochadzke a v lepsom pripade budu ziadat nejake skusky. Ak ho odhlasim, tak by malo byt po probleme.
Takze ide o to, ci dieta odhlasis z trvaleho pobytu alebo nie. Co ale vela ludi nespravilo a teraz chodi s dietatom po skuskach a stresuju seba a aj dieta.

maggie2
7. okt 2011

@e_z no ono práve nie je dovolené mať dva trvalé pobyty, ak by človek postupoval podĺa zákona. Lenže nik to nekontroluje lebo medzi eu štátmi nie je taká súčinnosť. A ľudia si to neuvedomujú. Presne ako píšeš, nemôžu sa potom čudovať, ak si ich potom slovenská škola volá. Mne prišlo len nepatričné a nezmyselné aby dítko ktoré má jediný trvalý pobyt v zahraničí a na Slovensku nikdy ani žiadny trvalý pobyt nemalo, aby ho ktosi nútil hlásiť sa tam do školy.

maggie2
7. okt 2011

@e_z tu na ústrednom portáli verejnej správy je napísané http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat... že trvalý pobyt môže byť LEN JEDEN 😉 Isto to majú zo zákona, ten zákon teraz nevládzem dohľadať

e_z
7. okt 2011

@maggie2 Tak napr. v Rakusku existuju dva typy trvaleho pobytu a aj prechodny. Pri tom jednom type trvaleho nemas narok na ziadne davky a centrum svojich ekonomickych zaujmov mas v inom state, takze napr. ten trvaly pobyt na Slovensku alebo inde v EU potrebujes. Skor si myslim, ze tie zakony by sa mali zmenit, nieco v style ako pri zdanovani a socialnych davkach. Takze malo by sa to skor zjednotit v ramci EU.
A ani nejde uplne o to, ze ci tam niekedy dieta trvaly pobyt malo alebo nie. Skor o to, ze ak ho ako skolaka neodhlasis, tak musi plnit skolsku dochadzku na Slovensku. Ono ludia sa stahuju a slovenska skola povie, ze musi chodit aj na SK a robit skusky, ved prachy na tvoje dieta dostanu a ani podla mna nepoznaju moznost, ze ak sa odhlasis z trvaleho pobytu, tak mas po probleme.

maggie2
7. okt 2011

@e_z nie je to celkom tak. pošlem Ti IP. V tom s tou školou úplný súhlas. Samozrejme, ja som pri tejto debate, opakujem, automaticky predpokladala, že hovoríme o deťoch, ktoré na SK nikdy trvalý pobyt nemali alebo ho už nemajú (sú odhlásené)

erikasadek
7. okt 2011

@e_z v fr na^riklad trvaly pobyt neexistuje;. 😉

maggie2
7. okt 2011

@erikasadek no hej bývalá kolonialistická krajina 🙂 tá má občanov po celom svete 🙂

vroni
7. okt 2011

@e-z, žiadne dva typy trvalého pobytu v Rakúsku neexistujú. Centrum životných záujmov sa len deklaruje, väčšina dávok od neho nezávisí (s výnimkou niektorých sociálnych dávok).
Inak zákon stanovuje len "povinnosť" dieťa zapísať do školy a občas priviesť na preskúšanie. Nikde nie je stanovená povinnosť skúšky aj urobiť 😀 😀 😀 "Hlboký zmysel" tohto zákona je len o tom, že dieťa, ktoré bude mať skúšky porobené a vráti sa s rodičmi na SK nebude musieť byť zaradené do nižšieho ročníka alebo robiť rozdielové skúšky.
Ja by som moje dieťa rada zapísala aj do slovenskej školy (len kvôli slovenčine), ale aby som decko stresovala aj matikou (lebo na SK idú "jediným správnym" spôsobom a nie tým miestnym) a blbou angličtinou (v škole majú iný jazyk), lebo nejaký dement objavil Ameriku a všetky deti ju majú na Sk povinne - nuž, sorry, nezáujem (moje dieťa nemá ani trvalý pobyt na SK ani slovenskú štátnu príslušnosť, takže ma môžu aj zákonne milovať)...

anjelicek26
7. okt 2011

@luciauk - dvojite obcianstvo je stale povolene, pokial sa jedna o dieta, v 18-tich sa dieta musi rozhodnut. Max ma tri obcianstva ked sa to tak vezme, aj mu budeme vybavovat treti pas, ked bude mat dva roky. Je to povodom nemec, slovak a rodeny anglican. Mozno mu to raz na nieco bude.

Kazdopadne moje deti do ziadnej slovenskej skoly chodit nebudu, kedze maju dvojite obcianstvo a dcerka uz teraz chodi druhy rok do skoly - teda plni povinnu skolku dochadzku.

monika279
28. nov 2011

Ahojte všetci .-) Taká som rada, že som natrafila na túto debatu...lebo sa už týždeň rozčulujem nad týmto nezmyslom. Pred dvomi mesiacmi sme sa odsťahovali do Nemecka, deti som riadne odhlásila z trvalého pobytu aj zo Základnej školy, všetko bolo zdanlivo v poriadku. A keď ma pred týždňom kontaktovala "kmeňová škola (bývalá škola mojich deti na SK), že im mám zaslať adresu školy, ktorú deti navštevujú v Nemecku, a tiež, že budú musieť chodiť na skúšky, tak som myslela, že sa mi to sníva!!! ...dokonca vraj musia v deviatom ročníku musí písať monitor 🙂 ok, my nie sme až tak ďaleko, ale neviem si predstaviť Kanadu alebo Austráliu 🙂 A úplne smiešne mi pripadá zapísať dieťa na jeden rok fiktívne na nejakú strednú školu, to má aký zmysel??? Pochopila by som to, ak by to bolo dobrovoľné, ak napr. niekto vie, že sa o tri roky vráti, a jeho dieťa na SK bude ďalej pokračovat v škole a nestrati zbytočne roky, alebo tiež pochopím, že chcú mať povinnu školskú dochádzku pod kontrolou.. ale keď im k..a pošlem potvrdenie, že tu do školy chodia, tak čo ešte???Jediné, čo tým dosiahnu je zistenie, že zbaviť sa slovenského občianstva je jednoduchšie.Keby taký zákon malo Poľsko, tak s dochádzaním na skúšky by uživili niekoľko leteckých spoločností 🙂 Alebo by ma zaujímalo -príklad: Na slovensko príde 13 ročný imigrant, ktorý by mal byť žiakom 8. ročníka. Musí robiť skúšky z prvého stupňa ZŠ alebo napríklad aj z ďalších ročníkov II. stupňa inak ho do 8. ročníka nezoberú? A ak ho zoberú, aj napriek tomu, že tu celé roky na skúšky nechodil (lebo zrejme sťahovanie neplánovali desaťročie dopredu), tak je to potom diskriminácia slovenských detí žijúcich v zahraničí !!! Poraďte, čo robiť...ako sa dá teraz odignorovať žiadosť kmeňovej školy??? Som rozhodnutá normálne rozpútať nejakú mediálnu kampaň proti tejto iracionálnosti !!!