Ako zrušiť komisionálne skúšky deťom žijúcim v zahraničí?

mirka80
7. sep 2012

Ahojte!!!!...Uz som zufala,a neviem,kto by mi poradil....Je to ako vzdy: NIKTO NIC NEVIE!!!....Pokusam sa detom skolopovinnym-ZS- zrusit kazdorocne skusky na slovenskej skole uz 5 rokov....Nakolko 5 rokov najstarsi syn navstevuje skolu v UK a kazdy rok musi robit neuveritelne komisinalne skusky aj na SVK....Ma nejaka z mamiciek s takouto vecou skusenostiii?...Alebo priatelia,ktorych poznate?... Potrebovala by som aspon NASMEROVAT!!!!...Dakujem VELMI pekne...pp

martinasip
10. apr 2017

@sofi2510 Dakujem Sofi. Este ma napadlo toto. Kedze je to viazane na trvaly pobyt. Syn je teraz v piatok rocniku. Nastupil do neho v CR, kde ho hned od zaciatku aj klasifikovali. Mame zatial prechodny pobyt. Keby teraz skusky nerobil (akoze kazdy rok povedzme) a potom ziskame trvaly pobyt, tak by musel robit skusky za predchadzajuce rocniky, za ktore skusky nerobil?

sofi2510
10. apr 2017

@martinasip mne prislo z minesterstva skolstva vyjadrenie v tom zmysle, ze komisionalne skusky su pre nas moznostou a nie povinnostou ... do 15.septembra musim poslat potvrdenie o navsteve skoly v it a do konca skolskeho roka vysvedcenie. Keby sme sa rozhodli vratit na svk dame si ziadost o komisionalne skusky a podla vysledkov bude zaradena do prislusneho rocnika zs .
Skuste si napisat aj vy na ministerstvo skolstva.
Komisionalne skusky sa aj tak nemuseli robit kazdy rok,ale na konci 4.rocnika a na konci 9.rocnika ... ale ja som bola pevne odhodlana,ze sa na to vykasleme uz teraz (dcera je v 4.rocniku) a je to pre nu doat velka zataz ... ma doat ucenia tu a nie to sa este ucit na svk.
Od nas vyzadovali aj skuaky z aj ... ale tu je len v 3.rocniku a aj sa ucia az od 4.rocnika ... ako sorry ma 2 cudzie jazyky a naozaj jej nejdem platit aj doucovanie z aj

sofi2510
10. apr 2017

@martinasip a ja som aj z toho zakona pochopila,ze sa to neviaze len na trvaly pobyt ... ak by ste mali trvaly pobyt tak sa vas komisionalne skusky netykaju vobec

mnamko
10. apr 2017

Nie su povinne ak ich chcete musi sa dohodnut najneskor v maji datum kedy vam to vyhovuje ked nie tak dieta na sk je stale vedene ako prvak teraz som to riesila na sk.

martinasip
11. apr 2017

Syn na stupil v Cr do piateho rocnika a normalne ho klasifikuju a prestupuje do 6. rocnika na inu skolu. Tak asi nevidim nejaky vznam, aby robil tie skusky. A na sk sa nevratim. Sak to mame kusok na navstevy tak v pohode. sofi2510 pisala si list oficialny na ministerstvo? ci komu adresovat? dakujem za pomoc

sofi2510
11. apr 2017

@martinasip pisala som mail ... na odbor zakladnych skol-sekciu regionalneho skolstva ... ja konkretne som pisala p. Ingrid Kovacovej ... odpisala mi v priebehu 24 hod.

martinasip
11. apr 2017

@sofi2510 super díky zajtra píšem

martinasip
9. máj 2017

@sofi2510 este som sa k tomu nedostala ale neviem najst na nu email dakujem za pomoc

silvia07
4. jún 2017

Ahojte, je tu niekto, komu dieta studovalo na secondary school a musel ist robit rozdielove skusky na sk? Ake vam dali koncorocne vysvedcenie?
Museli ste ziadat o ekvivalneciu znamok na ministerstve skolstva?
Dakujem

etulikmia
26. júl 2017

Ahojte, prosím vás o rady. Sťahujeme sa za manželom do UK ktorý tu pracuje 2 a pol roka. Chcem deti prihlásiť do školy. Teda ak je to pre ne dobre. ( Radili mi ze ich mam dat do skoly, xe si rychlo zvyknu. Maju 7 a 9 rokov). Ale neviem ako postupovať. A nehovoria po anglicky, iba veľmi malé základy. Je tu niekto s podobnými skúsenosťami? Môžte mi prosím poradiť?

llanusia
26. júl 2017

@etulikmia no vsak kade dieta ma povinnost chodit do skoly od urciteho veku. Ak budete zit v uk, tak musia do skoly. Jazyk sa naucia raz dva.

etulikmia
27. júl 2017

Ilanusia Ďakujem za odpoveď. Ale ako mám postupovať? Na Slovensku sme dostali slovenské knihy. Budú teda chodiť na to preskúšanie, komisionalne skúšky? A ako tu? Ako ich zapísať? Kde mám dať žiadosť?

llanusia
27. júl 2017

Obvilat skoly, vypisat prihlasky a zistit kde ich zoberu. Na sk mozu chodit kazdy tok na preskusanie, ale nemusia.

llanusia
27. júl 2017

@etulikmia

Pokial maju na sk trvaly pobyt tak musia kazdy rok dokladat kde navstevuju skolu v zahranici. Potvrdenie zo skoly v uk.

sisaka
27. júl 2017

@etulikmia skús sa spýtať v nejakej skupine žien žijúcich v Anglicku i keď v dnešnej dobe fakt nechápem, prečo si to nezadas do Google. Napr. school + registration + názov mesta kde ste a vypľuje ti webovú stránku školskej správy, kde si nájdeš registration - podmienky, postup, tlačiva. Máš to nájdené za 5 min a za 10 min to môžeš mat už aj vypísané ....
Čo sa týka vzdelávania aj na Slovensku aj v zahraničí tento zákon sa buď neustále mení, alebo je neustále inak vykladaný... ja som sa na to vykašľala, odmietla som dieťa zaťažovať 2 školami a robenim 8000 km výletov za účelom preskúšania, ale sú aj takí fanatici ...

cicimon
27. júl 2017

@etulikmia preco ste sa nespytali v sk skole co a Ako? Nik ti to lepsie nepovie

martinasip
27. júl 2017

@sisaka Tak hlavne to skusanie je myslim pre deti, ktore planuju navrat a pokracovanie v studiu v skole na Slovensku. Ja som sa tiez na to vykaslala.

missguerlain
27. júl 2017

@etulikmia Tak ty si dobra, idem do sveta a nic o tom neviem. Musis poslat prihlasky na skoly a niekam by ich mali umiestnit. Pokial nevedia anglicky, tak ich nebudu zrejme hodnotit dokial sa nenaucia. Teraz su prazdniny, tak im najdi nejake aktivity, kluby, kde pridu do kontatku s jazykom, s detmi, aby nesli do skoly s vyplasenymi ocami.

llanusia
27. júl 2017

@sisaka
Hovoria deti slovensky? Vedia citat slovensky?

sisaka
27. júl 2017

@llanusia dcera, ktorej sa zákon kedysi týkal vie hovorit po slovensky a vie aj čítať a písať (gramatiku neovláda dokonale) Prekvapujúco nenaučila sa čitať zo slovenského šlabikára i keď som jej zaobstarala 3 rôzne, ale vôbec ju to podľa nich nebavilo. Keď už vedela čítať po anglicky jednoducho som jej vysvetlila makcene dĺžne a spôsob spájania písmen, pochopila okamžite za pár minút. Nemusela koli tomu chodiť do slovenskej skoly. Študuje na univerzite u nás, takze nepotrebuje mat Slovensku slovnú zásobu v odborných predmetoch. Tak ako sa dieťa naučí cudzí jazyk krajiny, do ktorej sa presťahuje tak by sa dieťa naučilo aj po slovensky keby to veľmi k životu a šťastiu potrebovalo. Syn nemá slovenské občianstvo takze jeho sa tento zákon netýka, po slovensky vie pasívne, ak by niekedy tento jazyk potreboval určite by ho zvládol aj bez toho, aby každý rok bol skúšaný zo slovenskej gramatiky, vlastivedy a pod.

vydrnik
27. júl 2017

cetla jsem Vasi diskuzi,z dcerou pochazime z Ceska,na Slovensku jsme 4 roky,k zapisu do ZS BYLA DCERA JESTE V CR,TADY NASTOUPILA DO 1TRIDY,TED PO PPAZDNINACH PUJDE DO 5 TRIDY,I V CESKU REDITEL ZS KDE MELA CHODIT MI REKL,ZE KAZDE 3 ROKY MUSI CHODIT NA ZKOUSKY,NA KONCI SKOLSKEHO ROKU MOJE MAMKA TAM VZDY ODNESE VYSVEDCENI,A BYLO RECENO,ZE ZKOUSKY UZ ZRUSILI,ZE DCERA UZ NA ZKOUSKY NEMUSI,ALE ZE VZDY MUSIM DOLOZIT VYSVEDCENI,JINAK SE P.REDITEL INFORMUJE TADY KDE DCERA CHODI A JESTLI NENI PROBLEM Z DOCHAZKOU

etulikmia
28. júl 2017

@cicimon Ďakujem. Ešte nie sme v Londýne. Len to začínam vybavovať. Takže sa v skole na SR môžem ešte informovať.

beatrix2606
10. feb 2024

Milá pani Sarah1986,
Môžete mi prosím zaslať nový link a tiež potvrdenie z ministerstva školstva, že Vám túto správu potvrdili. Reagujem na Vašu správu ohľadom komisionálnych skúšok kde ste napísali:

' Ďalšou novinkou je zjednodušenie napĺňania školskej dochádzky pre deti, ktoré sú s rodičmi v zahraničí a navštevujú zahraničnú školu. „Zákon dáva rodičovi právo kedykoľvek požiadať o komisionálnu skúšku pre svoje dieťa, čím si overí jeho spôsobilosť zaradiť sa do školského systému na Slovensku,“ povedal minister. „Na druhej strane, doterajší systém, keď boli rodičia nútení každý rok cestovať na Slovensko z dôvodu vykonávania postupových skúšok, bol pre deti aj rodičov traumatizujúci a v mnohých prípadoch úplne zbytočný.“

Ďakujem veľmi pekne za pomoc.

S pozdravom,
Beata