Aku vybrať strednú školu?

5. mar 2020

Maminy, učiteľky poradte😀syn je v 8 triede.Uci sa dobre mal 2 dvojky.Vobec nevieme akú školu vybrať neinklinuje k nicomu.Technicky typ, že by niečo majstroval nie je...Z jazykov má jednotky, bavia ho viac menej všetky predmety matematika je trocha problém.Zvazovala som gymnázium, že získa pár rokov a možno sa nájde a bude vedieť comu sa chce venovať.Obavam sa, že sa na gymnáziu bude musieť ešte veľa doma ucit on nie je typ, že chce sedieť nad knihami.Viac menej sa naučí v skole, má dobrú pozornosť, je trpezlivý.

autor
5. mar 2020

Poraďte kde ste dali chalanov, či počkali ste na psychotesty v škole?Začínam byť nervózna deti v škole už vedia čo chcú je mi jasné, že možno polka reálne nebudem robiť čo vyštudovala, ale zase nie je nič horšie ako chodiť na školu kde zisti, že ho nebaví a toto robiť nechcem.
Radšej by som bola za odbornú školu možno dopravná?logistika, spedicia....ja, keby som mohla vrátiť čas chcem byť zubný laborant či fyzioterapeut😂neviete pár dní dozadu tu bol link kde bol prehľad všetkých stredných škôl a odborov.Tak budem rada, keď sa podelíte o skúsenosti či ste vedeli, ci to bola náhoda...jediné čo som z neho dostala, že ho baví variť čo aj doma robieva, ale to ma oblial pot a zakusla som si do jazyka😀ale stále razim teóriu, že remeslo má zlaté dno a bola by som najradšej, keby neskončil niekde v open office na cele dni zatvoreny.

0silvia0
5. mar 2020

keď ho baví variť a idú mu jazyky, mohla by byť fajn voľba hotelová akadémia... moje deti sú obe na sš a školy si vyberali sami, nehovorila som im do toho...

deti95060810
5. mar 2020

je ešte len osmak....vôbec ešte nemusí nič v škole na túto tému hovoriť. Ešte má min. pol roka na rozhodnutie. ...
Nechceš aby skončil zatvorený v nejakom open office ...Myslíš že za pásom v automobilke je lepšie? Je ťažko radiť keď vôbec nepoznáme tvoje dieťa.
Mám dcéru osmačku ale ona má už akú takú predstavu čo by to mala byť za škola. Má vybraté 3 povolania - možno že nevyjde ani jedno...a bude robiť niečo úplne iné...😉

autor
5. mar 2020

@0silvia0 ja som nespravila prijímačky z matematiky na hotelovú a som aj rada.
@deti95060810 áno, to nechcem.Tak robí jeho otec a vidí čo to obnáša.Dakujem za reakcie skôr by som uvítala aké školy a podľa čoho ste vybrali

h2
5. mar 2020

To, čo bude Tvoj syn v budúcnosti robiť, nezávisí až tak na tom, kam bude chodiť na strednú školu. Kopec ľudí robí iné, ako vyštudovali a to aj absolventi VŠ, nieto ešte SŠ. Trochu ma prekvapuje, že to riešiš zaňho, ja som si SŠ vyberala sama, aj moja sestra, aj všetky kamošky, aj môj muž... Nechaj výber naňho, možno sa spolieha, že vy, rodičia, mu niečo vyberiete. Treba mu dať najavo, že je to jeho rozhodnutie.

0silvia0
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
iveta7677
5. mar 2020

Na gymnaziu je trosku tazsia matematika. A viac ucenia...

ibrunova
5. mar 2020

aké psychotesty máš na mysli?

sendy1977
5. mar 2020

ťažko písať keď nepoznáme tvojho syna. My sme od mala vedeli, že syn pôjde technickým smerom, buď stavebná, strojnícka, alebo elektrotechnická. Vybral si gymnázium, triedu z IT zameraním. Ale napríklad si viem predstaviť syna aj ako automechanika, alebo ako klasického elektrikára, ktorý robí el. rozvody v domoch, ty majú stále prácu a zarobia slušne, ak sú šikovný a chcú sa učiť nové veci. 😉

sendy1977
5. mar 2020

a ešte píšeš : Radšej by som bola za odbornú školu možno dopravná?logistika, spedicia....Poznam viacerých absolventov týchto škol, Chlapci robia po stavbách ako robotnici a dievčatá si radšej urobili VŠ v inom odbore v ktorom aj pracujú.

cairka
5. mar 2020

V dnešnej dobe by som sa vôbec netrápila tým, že si vyberie zle. Kedysi bolo tak, že len po gympli na výšku, resp. po odbornej strednej škole na výšku podobného zamerania. Ale to teraz už neplatí. Keď sa dobre učí, tak nech ide na to, k čomu ho ťahá s maturitou a keď bude chcieť študovať po maturite aj niečo úplne iné, tak nebudú prekážky. My už vieme, kam budeme posielať prihlášky, ale obe školy si vybralo dieťa. Ozaj, naši boli na Burze stredných škôl a to trošku pomohlo pri výbere, možno aj vaši niečo také absolvujú ešte.

autor
5. mar 2020

@0silvia0 tak to áno, keď vedeli, že sú nadané týmto smerom výber bol jednoduchší.
@h2 ja som si tiež vyberala sama pred 20 r teraz je iná doba, viac možností.Samozrejme bola by som najradšej, keby si sám vybral a vedel čo chce, keďže vôbec nevie zaujíma ma ako postupovali ostatni
@ibrunova v škole bude sedenie s psychologickou, ktora testuje logiku, predstavivost, podľa známok a typu osobnosti odporučí pár škôl, ktoré by boli vhodne.Kazdy žiak bude robiť 3 h testy zoči voci
@sendy1977 to je moja reč.Najradsej by som bola, keby bol automechanik, stolár, elektrikár, geodet mať niečo v ruke.
Samozrejme, že on sa vidí ako IT technik, lebo bude mať homeoffice a salám parky😀v tomto ponímaní a názoroch mi príde ešte ako dieťa.
Za mňa je logistika, doprava dobrá škola veď firiem čo niečo dovážaju je veľa.Bol to len nápad sused má dopravnú a dobre sa uchytil ani som nevedela, že taká existuje😀

h2
5. mar 2020

Jéj, vidím, že spomínaš geodeta. To je fajn povolanie. Ak by ho zaujalo, študuje sa na stavebnej fakulte, takže stredná škola buď stavebná, alebo gympel. 👍

radolina
5. mar 2020

Ak mu idu jazyky tak moze skusit aj bilingvalne gymnazium nejake 🙂 Uvidi co ho dovtedy chyti a bude mat aj dobry jazykov zaklad a moze potom mozno skusit studovat nieco aj v zahranici 🙂

mpg
5. mar 2020

@h2 V našom meste (NR) je na strednej škole stavebnej aj odbor geodezia, hlásia sa tam aj dievčatá, je o ten odbor veľký záujem.

h2
5. mar 2020

@mpg Ja som síce v Nitre neštudovala, ale na geodézii na stavebnej fakulte nás bolo najviac dievčat zo všetkých študijných odborov. 😁

hello21
5. mar 2020

ak ešte hľadáš tú stránku so strednými škola a odbormi, tak tuto nájdeš https://www.stredneskoly.sk a čo si dovolím povedať za seba, aj ja som si vyberala SŠ aj VŠ sama, hoci mama by chcela niečo iné 🙂 a dovolím si povedať, že som sa rozhodla pre niečo čo ma s odstupom času bavilo oveľa viac 🙂

983
5. mar 2020

Ja som si školu vyberala podľa toho akých pracovníkov najviac hľadali firmy v kraji 🤭 mamku skoro porazilo, ocka porantalo a starká mi doteraz nadáva ale po skončení som do týždňa mala robotu, a bola som spokojná.

sendy1977
5. mar 2020

@983 ja som sa suseda pred 6 rokmi pýtala, na akú školu plánujú dať dcéru. A on " ta pozeral som profesiu (www. stránku) ta pôjde za zvárača, každí druhy inzerát hľadáme zvárača " 😂
čo si si vybrala, ak to nie je tajomstvo ? 😉

983
5. mar 2020

@sendy1977 som sústružníčka 🤭😀 aj zvarat viem

danielahamar
5. mar 2020

@mpg môj starší keď robil prijimacky v NR mohol na tej skole podať dve prihlášky, ale nechcel, nakoniec aj spravil skúšky na stavebnú, ale prenechal miesto iným deťom, vybral si inú
Za mňa osobne, mam osmaka, ale ide skúsiť z 8r. na bilingval OA, chodí mi tam aj starší, inak by som si vedela prestaviť mat doma aj komína ra s maturitou😁😎, dnes je to lukratívne zamestnanie. A určite, keby vedeli robiť rukami, tak vodar, elektrikár, murár, ja neviem po kom tie deti su😬 len by sa to ucilo😆

moni73
5. mar 2020

Za dceru 8macku som vyberala ja - bilingvalny gympel. Ked sa nedostane a vsetko zostane pri starom, skusi o rok. Nechcem jej zatvorit ziadne dvere, takze gympel urcite.
Vsetkym, co ste vedeli, co by ste v zivote chceli robit, zavidim. Ja v tom nemam celkom jasno doteraz a myslim, ze je drviva vacsina deti nerozhodnuta. Mozno ich rodicia niekam smeruju.

zuzkaluk
5. mar 2020

Na stránke www.kampo.sk je test, ktorý môže vaším deťom pomôcť zorientovať sa v tom, na čo by sa hodili, akú školu vybrať.

lussinda2
5. mar 2020

@danielahamar ahoj mozem sa opytat, kde na bilingvalnu OA sa hlasi? My riesime tento isty problem....zo zaciatku iba bilingval gympel nakoniec upustila, ze vlastne ak by sa jej uz nechcelo dalej, by vlastne nemala skoro nic, tak ze asi na zdravotnu a druha OA a nakoniec natrafim na temu a zistujem, ze existuje aj bilingval OA a dieta ide porazit, ze keby o niecom takom vie, tak uz ide aj z osmicky 🙈

gabi_green
6. mar 2020

@lussinda2 Syn chodí na bilingválnu OA do Handlovej, je prvák a tiež sme až v deviatom ročníku zistili, že v blízkosti máme takúto školu. Keby sme o tom vedeli, asi by išiel už z ôsmeho ročníka. Štúdium je päťročné. Ale pokiaľ viem, tak na bilingválne stredné školy sa prihlášky museli podať do konca februára...

lussinda2
6. mar 2020

@gabi_green a mozem sa opytat na jazyky? Ucia sa pravdepodobne v Ang jazyku, maju na vyber nieco dalsie? Ja som nasla v KE az a to sme z PD, hlavne kvoli spanielcine a moznosť vybrat dalsi jazyk v ramci kruzku, strasne chce vediet po rusky, tak ak by tam bolo aj toto tak je to top pre nu.

stvura
6. mar 2020

@lussinda2 u nas je bili OA v Suranoch a viem ze je taka i v Galante (sukromna), nepozerala som odkial si, moze tam ist dieta po osmicke - znamej mala tam chodi a su spokojni (v Suranoch).
Ja velmi neriesim bili skoly, lebo nevies koho vystihnes, ak neschopneho cloveka to mas tak ci tak zbytocne a dieta sa nic nenauci, skor budem riesit studium vonku cca v tych 16-18tich u svojich deti ak nastane spravny cas a budu mat o to zaujem (chlapcov mam v jazykovych tiredach, tak tam je predpoklad).
Moje najstarsie dieta je momentalne v siestaku ale stale nad niecim spekuluje, takze nevieme kde pojde (zacali sme sa zaujimat o skoly minuly rok, lebo mal tuzbu odist na 8r gymnazium ale potom si to rozmyslel). Momentalne je jeho top stavbarina, chcel by byt architekt - Nitra.
Dopravnu ja osobne neodporucam, neviem co chapes pod tou skolou, ja mam VS byvalu Dopravnu a vobec nerobim v odbore...vystudovala som projektovanie technologickych systemov...

danielahamar
6. mar 2020

@lussinda2 ZM, tam chodí aj starší, ten išiel z 9rocnika, mladší z 8rocnika ma prihlášku na OA a aj gymnázium, ale ruské, ale toto by bola skôr prechodná škola a možno zostane v 9,ale tomu neverim. Takže veríme, že spraví OA. A ešte sme mali v hľadáčiku Golianovske v NR, ale za cestovanie sme to zrušili.

dennkka
6. mar 2020

@stvura v Galante nie je biligválne OA, ale gympel, syn tam chodil

gabi_green
9. mar 2020

@lussinda2 Prvý ročník je taký na preklenutie, majú 20 hodín angličtiny týždenne, druhý jazyk sa pridáva až v druhom ročníku. Syn sa na základnej tiež učil ruštinu, tak v tom bude aj pokračovať. Niektoré učivá v prvom ročníku (napr. z dejepisu, geografie) sa učia po slovensky, niektoré po anglicky... Zatiaľ je to v pohode, uvidíme, ako bude pokračovať 🙂