Aký máte názor na osemročné gymnáziá?

pupka74
5. feb 2007

Ahojte,
Mám syna štvrtáka a veľmi by chcel ísť na túto školu. Zo začiatku som bola voči gymnáziám skeptická, ale potom som začala zbierať všetky informácie a dá sa povedať, že som zmenila názor. Do úvahy beriem, to, že úroveň miestnej ZŠ je strašná, že nie je problém v prípade záujmu prestúpiť na inú odbornú SŠ a v neposlednom rade nebála by som sa, že by to nezvládal pri jeho intelekte. Ale včera som sa na túto tému začala rozprávať s mojím krstným, ktorý je zároveń riaditeľom jedej SŠ a on mi povedal, že v dnešnej dobe by dieťa na gymnázium nedával, hoci aj on, aj jeho dcéra študovali na gympli. A že nie všetky SŠ zoberú dieťa z 8-roč.gym, keby chcel prestúpiť.
Moja prosba do pléna teda znie: vyjadrite sa mi k tejto téme. Ďakujem

janinah
6. feb 2007

Ahoj, mám dve dcéry na 8-ročnom gymku a sme spokojní, rodičia aj deti.Predpokladá sa, že tie deti chcú ďalej študovať, takže by som tam dieťa nedala, keby som videla, že sa nerado učí a treba ho do učenia naháňať.Učenie sa dá zvládnuť, robia veľa pís, projektov, hľadajú si info na nete, samostatne pracujú, ja ako rodič len podpisujem známky, neučím sa s nimi ani ich neskúšam.Majú čas aj na krúžky.Opýtaj sa syna, prečo tam chce ísť, idú tam aj jeho kamaráti,tak preto? aký ti povie dôvod,aj podľa toho by som sa rozhodovala.

verulka
7. feb 2007

pupka, moja dcera je len tretiacka, ale som isto pojde skussit prijmacky na 8r gymko. Mne sa ten system paci- z mnohych ohladov( ak budes mat zaujem rozpisem ti to podrobnejsie). Krpata je chytra a ak prejde prijmackami, tak na to ma a rozhodne jej to neuskodi. Podla mna, ak dieta chce pestupit a spravi prijmacky, musia ho zobrat.
janinah, si z BA? Ak ano, mohla by si mi pls napisat kam chodia tvoje dcerky (mozes aj do IP).

janinah
7. feb 2007

Ahoj,verulka, ešte som nezistila ako písať di IP,ledva s mojim technickým nadaním toto viem, ale nie som z BA, ale z východu. Pred prijimačkami sme sa učili z tých knižočiek z tesca, kde sú testy z minulých rokov, sj a matika a mali aj test taký všeobecný prehľad-nič ťažké. Najťažšia sa im zdala matika, logické myslenie bolo treba používať.A informuj sa na danom gymku, robia asi pol roka pred prijimačkami doučovanie pre cudzie deti, čo tam chcú ísť, ja si myslím, že si ich tam chcú oťukať.Zoberú len určitý počet, tie pod čiarou nie, aj keď urobili testy.To doučko by som odporučala.Ak ešte niečo chceš vedieť, rada napíšem

verulka
8. feb 2007

No ja este nemam vybrate konkretne gymko, len si robim prehlad. Na doucko chodit nebude( asi), lebo aj z cisto cas. hladiska je to u nas problem. Moja mama je matikarka, muz je v tom tiez dobry. Ja si myslim, ze ak na to ma, tak pri primeranej priprave by to zvladnut mala. Ja sa skor bojim SJ lebo je nepoziorna. Matiku chodi uspesne riesit pytagoriadu...ak sa nepodari, tak sa nic nedeje. Len momentalne je v triede medzi najlepsimi a je vytazena max na 50%. Ososbne nesuhlasim s nazormi, ze tio berie detstvo a pod. Podla mna to vyrazne zefektivni vyuc. proces, ked deti pracuju 8 rokov vkuse a rychlo sa dostanu na rovnaku vedomostnu uroven(aspon prioblizne)
IP- vedla mena, je obrazok malej obalky so sipkou=interna posta. kliknes na to a pises- cita len ten, komu to posles 😉

zuz11
28. feb 2008

adinka3 • 1d • 25. jan 2008 o 18:55
Ahojte, zrejme máte väčšinou malé detičky, ale potrebovala by som nejaké testy na prijímacie pohovory na osemročné gymnázium. Bola by som rada, lebo si myslím, že by to hádam aj stačilo pre syna, keď by sme si doma prešli príklady z matematiky a niečo zo slovenčiny. Ďakujem pekne

janazuza • 1d • 7. feb 2008 o 22:43
ahoj , švagriná chce dať chlapca tu, sú tam aj nejaké testy s minulých rokov( tiež doma skúšajú) 😀 http://www.ekgym.sk/ekgym/web/sk/index.jsp?id=5...

felixa
2. mar 2008

Testy na prijimacie pohovory nemam, ale mozem napisat nejake skusenosti z osemrocneho gymnazia, snad to niekomu pomoze:

Tie deti, ktore sa na ZS same ucia, rodicia im ulohy len kontroluju a maju ich vzdy dobre vypracovane, maju same jednotky, potom v pohode zvladaju gymko: su vo velmi podnetnom prostredi medzi seberovnymi.
Tie, ktore su mimoriadne nadane, a tych zase nie je az tak vela, potrebuju nieco viac, aby boli primerane vytazene a v puberte "sa nedali zlakat do nevhodnej partie" (a tiez boli motivovani k svojemu buducemu povolaniu): napr. bilingvalne gymnazia s prirodovednym zameranim, rozne zahr. studia, olympiady atd...
Tie deti, s ktorymi sa rodicia doma ucili, alebo im platili ucitelov na domace doucovanie (a nasledne mali jednotky na vysvedceni), to maju na osem.gymku velmi tazke. Preliezaju s trojkami, stvorkami do dalsich rocnikov, alebo im rodicia nadalej platia domace doucovanie, na vysvedceni maju dvojky, jednotky (popr.su vyznamenani), ale neustale sa len ucia a ich vedomosti su naozaj "encyklopedicke", nevedia ich vyuzivat v praktickom zivote, pricom mozno na stvorrocnom gymnaziu by prospievali lepsie (inak ucitelia si "zaskatulkuju" ziakov uz na zac.studia). A este: ich rodicia sa neustale na rodicku stazuju, ze osnovy su prilis narocne.

A co sa tyka samotnych prijimaciek na osemrocne gymnazium: Cela dcerina trieda sa hlasila na osemrocne gym. a vsetci sa pripravovali navyse. Niektori v kurzoch, ini individualne, to musi zhodnotit rodic. Dcera chodila do Examu, kde vypracovavali z M.aS.j. ulohy, ja som to nesledovala, ale vzdy bola prva vo vypracovani (popr.jedina) a zrejme to ani nepotrebovala, zhodnotila prijimacky ako: "otrasne lahke".

alica111
6. mar 2008

Rok čo rok je detí menej a menej a tým klesá aj úroveň prijímačiek. V Nitre do nemenovanej školy sa hlásilo minulý rok 25 detí a prijímali 30. Tak je samozrejmé, že zobrali všetky a medzi nimi aj tie (viem že dosť slabé deti). Potom je už na škole či profesorovi, či ponechá vysoké tempo ako sa od gymn.očakáva alebo sa začne prispôsobať priemeru triedy. Ale súhlasím s Felixou, že na gymnázium patria deti, ktoré sú na ZŠ samostatné a nepotrebujú sa doma učiť, pamätajú si učivo s výkladu z hodiny.

adinka3
8. mar 2008

ahojte, tak som písala pol hodinu príspevok a nezapísalo mi to!!! Tak to zhrniem. So synom skúsime prijímačky na 8-ročko. Pripravujeme sa doma, lebo nebudem pchať peniaze niekomu do vačku a myslím, že to bude stačiť. Školu už máme vybratú. Uvidím či prejde príspevok.

kakulka
2. jún 2008

je to vsetko fajn az na to ze matikarka mi dala z tej sprostej pisomky petec.tak ma nasrala ze som jej skoro povedala ja ze ja sto nezasluzim .kebi som si mala vibrat tak uz na gympel nejdem .vi kktori tam ide te ta vas lutujem .nechodte tam aj ja som na to doplatila.a pozdaravujem celu sextu Bgympel holleho v trnave. 🙂 😉 ☹ 😒 😠 😎 😖 😢 😀 😝 😔 😅 😕 🙄 😨 🤐 😵

cairka
2. jún 2008

kakulka, ty chodíš na pekne slabý gympeľ, keď máš takú gramatiku 😀 😀 😀

cairka
2. jún 2008

a k téme - ja s tým až tak moc nesúhlasím, ja som teda šla na klasický 4ročný, do osmej triedy na základke som sa učiť nemusela, rodičia ani nevedeli, že chodím do školy aj tak som na gympli horko zaplakala, pretože pamäť zrazu nestačila a učiť som sa nevedela, lebo do vtedy nebol dôvod sa učiť 😝 takže len to nestačí, určite je veľa, ak dieťa chce ísť, len aby ho to po pol roku neprešlo 😉 A v piatej triede je podľa mňa zavčasu vyberať, na čo sa bude dieťa pripravovať, to je skoro aj v deviatke 😒

jarus1
8. jún 2008

ahojte...ak dovolíte, pridám aj ja čerstvú skúsenosť. Na začiatku školského roka 08-09 sa moja dcéra rozhodla, že pôjde na 8-ročné gymnázium, zamerané na matematiku. Neviem síce prečo na tento smer, nemala nikdy s ničím žiadne problémy, ale predsa jazyk sa učila bez problémov, tak sme si mysleli, že pôjde do jazykovej triedy. Obávala som sa toho a nevedela čo robiť. Zverila som ju do rúk istému matematikovi a žiadala od neho jeho vyjadrenie, či je to iba jej vrtoch alebo skutočne má na to, aby sa vybrala touto cestou. Zhodnotil to tak, že je nesmierne šikovná, ale prhká. Na prijímacie pohovory som sa s nou pripravovala ja (možno dosť veľa veci navyše,ale zaujímalo ju to( a rovnako chodila na doučovanie na to gymnázium, kde sa hlásila. Odtiaľ dostala len dobré preferencie. Kedže je veľká trémistka, bála som sa skutočne prijímacieho konania.
Dcéra prijímačky urobila asi v prvej polovici zo všetkých prijatých, čo ma presvedčilo v tom, že má šancu stať sa dobrou gymnazistkou...či to bude naozaj tak, uvidíme v budúcom školstkom roku...

Teda nebála by som sa tejto voľby, vzhľadom k tomu, že prvé štyri roky som sa s dcérou nikdy neučila, nepripravovali sme spolu úlohy, tašky, veci...všetko si zodpovedne a úspešne riešila sama...

tina_
8. jún 2008

No nás to ešte len čaká, zatiaľ je dcéra prváčka, ale tiež sme uvažovali, že by vychodila len prvé štyri roky zš a potom ju chcem dať inde.
Učím, resp. učila som osem rokov na gymku (4-ročné, súkromné) a asi 3 roky popri tom aj na pridruženej zš (ale nie je to osemročné), ale najradšej by som asi svoje dieťa na gymko nedala..Čo sa týka osemročného gymka, počula som názory kolegýň, ktoré tam učili, vraj tie deti v kolektíve si už po tých rokoch fajne lezú na nervy...neviem...
Ja sama som skončila gymko, aj na ňom učím, ale stále si myslím, že ak dieťa nechce byť učiteľ, lekár alebo právnik, tak mu je gymko na milú.... Obzvlášť, ak sa nedostane na vš. Resp. teraz, pri tomto systéme sa aj dostane, ale možno neskončí...
Lepšia je škola, z ktorej má čosi do života, a myslím, že aj z Obchodnej či Priemyslovky, môže ísť na vš, ak chce...

Inak, JaninaH, na ktoré 8-ročné gymko chodia tvoje deti, je to v PO? Ak mám dať niekam dcéru, tak by som práve hľadala niečo, kde je taký prístup ako píšeš...že sa deti vedú k samostatnosti, lebo to je najväčší problém škôl a gymnázií zvlásť...

nastasia
23. jún 2008

Ahojte, ja som chodila na 8-rocne gymnazium vseobecneho zamerania a uz teraz viem, ze moje dieta tam nedam. Mali sme strasne malo volneho casu a uz od primy nas prilis zatazovali. Matiku nas ucila jedna profesorka, ktora pise skripta pre VS a casto sme riesili take priklady, ktore teraz riesia moji spoluziaci na VS. Na strednu som chodila so stiahnutym zaludkom a na vysku chodim s usmevom. Je pravda, ze na prijimacich pohovoroch mala nasa trieda 100% uspesnost, ale za ten stres to fakt nestalo.

titka
24. jún 2008

Ahojte tak moja dcéra má prvý rok na 8-ročnom gympli za sebou. Zhodnotenie:
Ak je dieťa na ZŠ šikovné a nepotrbuje sa veľa učiť má mu toto gymnázium čo dať. Moja dcéra bola jednotkárka a tak zostala aj po prvom roku na gympli. Je pravda že sa konečne začala niečo učiť, ale v priemere je to asi 1 hodinu poobede. Niekedy vôbec nič niekedy viac podľa písomiek a testov. Ale je pravda že veľa detí v jej triede pohorelo na matike, ktorú nestíhajú alebo na angline, kde bola na začiatku úroveň rôzna a tí horší sa museli dosť rýchlo prispôsobiť. Ale celkový dojem: som veľmi rada že tam je, škola ju baví, nie je veľmi náročná, uvidíme v ďaľšom roku.

verulka
24. jún 2008

Baby, tak moja cerstva skusenost- dcerru mi nevzali pre nedostatok miesta 🙄 az potom som sa dozvedela, ze je veeelmi dolezite dat dieta na doucko v tom konktretnom gymply, na kt. sa halsite 🤐 ale uz to neriesm. Ajka je velmi sikovna, nemusi sa ucit, zvlada to krasne, ale ja som povedalal, ze nebudeme tlacit- na prijimacky sa prirpavovala len doma z knizky a slo jej to super, zvlada aj vela veci nad uroven, uspesne riesi pytagoriady a pod, ale nestacilo to...tak ostava na ZS a pevne verm, ze je vsetko tak ako ma...

bubca
25. jún 2008

Ahojte, pridám aj našu čerstvú skúsenosť, Domku tiež nevzali pre nedostatok miesta 😖 . Na doučovanie nechodila, je šikulka, školu zvládá ľavou zadnou, takže sa pripravovala len doma z knižiek, ktoré nám doporučili. Asi to tak má byť, bola z toho sklamaná, ale vysvetlila som jej, že zostať pár miest pod čiarou je úspech, nehovoriac o počte detí, ktoré sa na školu hlásili...

katrin21
16. máj 2012

ahojte
obnovujem temu 🙂
dceru vzali na 8r gymnazium v trnave Holleho 🙂 na skusky sa "pripravovala" asi tak, ze som jej vytlacila par testov z netu z prijimaciek roznych gymnazii a tie si sama prepocitala, co nevedela, som jej vysvetlila... ALe nebolo to žiadne systematicke ucenie, slovencinu sa neucila vobec.. matiku dokopy v podstate tymto stylom velmi malo, bolo to len take zopakovanie... Niektore deti chodili na doucovanie, ona nie... len tych par testov prepocitala...viac menej sama.
Takze sme ani necakali, ze ju vezmu, bola to skuska, nech ma skusenost pre deviaty rocnik a cuduj sa svete, vyslo jej to a zobrali ju 🙂
Len teraz neviem, ci ju tam aj mam naozaj dať, dost ludi ma odhovara, sama som vystudovany pedagog, ale s 8r gymnaziami nemam skusenosti a ucit som ucila velmi kratucko, robim uplne nieco ine....

Deti su tam vraj velmi pretazovane, ze z jednotkarov su trojkari a pod.. ze pridu o detsvo, lebo ucitelia sa s nimi nemaznaju, proste uz su stredoskolaci zrazu a tak to aj beru, cize sa nepotia na gympli 4r ,ale 8r.-..
Osobne sa dcera nikdy ucit nemusela, ani ja s nou som sa nikdy neucila do skoly, od1r zvlada vsetko uplne sama 🙂 , cize je velmi sikovna, riesenia ma vzdy prva , alebo medzi prvymi z triedy, proste je premiantka by sa dalo povedať.... Preto dufam, ze na to gymnazium má, ale ..
Vraj konkretne na Holleho su dost prisni ucitelia, a ucebne osnovy su ine ako na 4r gymnaziach tie posledne roky a deti vobec nie su lepsie pripravene na VS , ako keby boli na klasickom gymnaziu.... teraz neviem, comu verit..

Mate niekto skusenost s tymto gymnaziom konkretnym? Ako to vnimaju deti? Zhorsili sa, alebo ani nie? Nelutuju? lebo niektorí sa vraj vracaju naspať do 7-8r rocnika.,,,, alebo su to skor vynimky?

katrin21
16. máj 2012

@silvia07 diky, pozriem