Aký povinný jazyk popri povinnom anglickom v 6 ročníku?

erika71
25. máj 2012

Ahojte maminky aj nemaminky ,do pondelka máme odovzdať rozhodnutie ,ktorý povinný jazyk si volíme popri povinnom anglickom v šiestom ročníku . Sú dve možnosti. Ruský a nemecký . Aký by ste zvolili vy ? Obidva som sa učila a viem synovi pomôcť s oboma jazykmi . Ale ktorý má v dnešnej dobe perspektívu ? Ráno som mu hovorila pár viet po rusky a išiel sa pocikať od smiechu. Ale nie je proti ruskému ,no rozhodnúť sa nevieme. Ďakujem za každú radu či názor !!!

anjelicek26
25. máj 2012

@erika71 - tazka otazka... rustina znamena komplet nove pismo, plus je podobna nasmu, cim sa bude asi snazit porustovat slovenske slova, co je pre siestaka asi tazke, ale na druhej strane ma nemcina gramatiku, no sranda to nie je. Vyuzije v praxi oba jazyky, aj ked teda aktualne slovenske firmy ziadaju nemcinu, je tu vela firiem z toho prostredia. Lenze toto sa o 20 rokov podla mna paradne zmeni a ta rustina (este lepsie cinstina hehe) bude dolezitejsia.

Zacnite jednym, na strednej prida druhy... nech si vyberie sam.

gabuska36
25. máj 2012

ahoj my sme vybrali synovi ruštinu.....je to síce niečo nové,čo sa týka písania,ale dosť podobné slovenskému čo sa týka reči.....kombinácia anglického s nemeckým/to ovládam obe/...je veľmi veľmi ťažká....bude sa mu to motať...chodíme aj na dovolenky a tam sa väčšinou dorozumieš anglicky,ale už prevažuje aj ruský jazyk...takže ja som jednoznačne za ruský jazyk.

mita9
25. máj 2012

ja by som volila tiez rustinu, ta ide riadne do popredia a ako povedala gabuska na dovolenkach sa clovek dorozumie v poslednej dobe hlavne rusky

m.i.r.i
25. máj 2012

ahoj..je to veru tazsie, ale asi by som zvolila nemecky...je pravda, ze su to pribuzne jazyky a mozu sa trosku miesat, ale rustina zas ma ine pismo a miesa sa aj so slovencinou...a ta perspektiva- to je tazko povedat..v dnesnej dobe si myslim je super mozno kombinacia anglictina-spanielcina..ale taku moznost nemate, tak na slovenske pomery je dobra nemcina...blizko Rakusko, Nemecko, ktori podla mna budu este dlhe roky nasimi najblizsimi obchodnymi partnermi, su tu ich firmy a tiez, nevies comu sa bude syn v buducnosti venovat ale moze mat moznos zamestnat sa v Rakusku ci Nemecku...O rustine sa hovorilo, ze ju netreba podcenit a bude mat buducnost uz po revolucii pred 20 rokmi...ja som mala v skole na zakladnej, gympli aj vysokej., rozhdoovali sme sa v 6 triede ci chceme ist na nemcinu alebo pokracovat v rustine..a tak som ostale pri rustine, lebo kazdy hovoril, ze ved Rusko ake velke, perspektivny trh, netreba podlahnut tlaku, ze len zapad...dopadlo to tak, ze v 21 rokoch som prerusila vysoku a sla som na rok do Nemecka naucit sa nemcinu, lebo rustina mi bola stale nanic..vdaka nemcine som si nasla pracu v nadnarodnej spolocnosti...nemcinu uz pouzivam minimalne teraz, presla som na anglictinu, ale urcite je stale ovela dolezitejsia ako rustina..a sice nie som vestica, ale mam pocit, ze pre uplatnenie mladych do buducna, moznost vyberu krajiny kde budu pracovat a tak bude ta nemcina lepsia..hoc len keby chcel ist v lete ako casnik na brigadu..

abbey1
25. máj 2012

Ja osobbne somrada, že sme mali možnosť si zvoliť francúzky jazyk. Ruština mi príde skoro zbytočná. Roky od svojej vlastnej maturity počúvam, aká raz bude užitočná. Ano, ale len pre veľmi úzky okruh povolaní.
Ak nemáte na výber nič iné, zvolila by som nemčinu, ale nie som s tým stotožnená. Osobne by som skôr tlačila školu do ponuky i iných jazykov.

gabinocka
25. máj 2012

nemcinu jednoznacne, aj ked ta gramatika je silena 🙄

abbey1
25. máj 2012

@m.i.r.i Presne toto som mala na mysli. ja som maturovala pred 20 rokmi a už vtedy nám sľubovali nemožné s ruštinou a stále mse sa nedočkali. 😀
Osobne poznám firmy, ktoré spoplupracujú s Ruskom a podobne, ale naozaj je ich minimálne. A uplatnenie s ruštinou len tak dieťa nenájde. Nemčina je skôr vhodná, keďže máme nemecky hovoriacich susedou , prípadne je možnosť väčšia nájsť uplatnenie v Nemecku, Švajčiarsku,... ako v Rusku.

m.i.r.i
25. máj 2012

@abbey1 presne..mne ta Rustina pride ako taky maly bonus..uz sice vela nepoviem, ale ze si viem precitat ked vidim ruske pismena, aj v praci sa obcas stretnem s ruskymi napismi, tak to potesi, len teraz si uz aj tak kazdy hodi do Google translate a vie to aj tak🙂 Jedna moja spoluziacka sa uplatnila s rustinou v Enele,Sl elektrarnach, v oblasti eneregetiky velmi spolupracuju s Ruskom, chodia do Moskvy na konferencie a tak..ale to je jedina oblast co v mojom okoli som zaznamenala..a nemyslim, ze sa to nejako extra zmeni...a do Moskvy asi dieta na letny tabor ci brigadu neposlem..

lucka1987
25. máj 2012

tiez by som volila pre 6 taka rustinu. ja som sa ju ucila popri angline a myslim, ze je to velmi jednoduchy jazdy. azbuku sa nauci rychlo a aj ked je to nieco nove, je to stale jednoduchsie ako nemcina s anglictinou. teda to je moj nazor. a nemcina je tiez fajn jazyk, rozsireny no mu urcite pribudne aj na strednej ...
co sa tyka perspektivy uplatnenia sa s ruskym jazykom ... je velmi vysoka presne ako napisala i anjelicek ako aj cinstina..

lienockaa
25. máj 2012

Ja som mala kombinaciu anglicky-rusky..chcela som ale nemcinu,no v tej dobe nebolo dost jazykarov na ine jazyky nez rusky,cize kombinacia anglicky-nemecky nebola mozna..rustina je lahsia nez nemcina,aj ked to mozno vnimam inak-kedze som este v casoch komunizmu chodila na ZS a rustinu sme mali povinnu od 5teho rocnika,mne sa azbuka ucila super a az tolko podobnosti so slovencinou tam nie je,ze by sa to plietlo..ked prisla revolucia,uz som bola siedmacka..🙂nemcinu by som teraz potrebovala viac,ale mne nejak nepasuje do pusy a viac ma to taha k slovanskym jazykom,aj sa ich s chutou ucim..a anglictina ostala mojou laskou spomedzi jazykov..🙂

radlinka
25. máj 2012

ja by som zvolila nemcinu, rustina je lahka, da sa naucit jednoduchsie ako nemcina a pochopit tiez rychlejsie, lebo je to jazyk slovansky. 😉 Ak by bola moznost...volila by som romanske jazyky, ako spanielcinu, taliancinu, francuzstinu, tie teraz velmi letia v kombinacii s anglinou. Tak vela stastia pri rozhodovani. 🙂

anjelicek26
25. máj 2012

@m.i.r.i - ja so s rustinou zacala az na vyske, len tri roky, zaklady mam, viac mi netreba, ja som popri nemcine a anglictine na strednej mala este spanielcinu, to hodnotim ako velke plus, to fakt vyuzivam.... Saska hovori plynule nemecky, anglicky, od prvej teraz bude mat spanielcinu, vyuka ostava v anglictine a teda vyrastat bude uz o mesiac opät v nemeckom prostredi... len ta slovencina nejako pokulhava, o plynulosti sa fakt hovorit neda, skor vie par slov a fraz a to je tak vsetko 🤐

m.i.r.i
25. máj 2012

ano podla prispevkov - ide o to, ci chces zvolit jazyk pre dieta kvoli tomu, aby sa mu lahsie ucil, alebo aby ho raz v buducnosti vyuzil.
Lebo ak nechces dieta zatazovat a zda sa ti to na neho vela, tak radsej rustinu, bude to mat asi lahsie...ale sice je pravda, ze na strednej skole pride vacsinou aj tak dalsi jazyk, ale zase potom zacinat s nemcinou na strednej po 2 -3 rokoch rustiny na zakladnej je podla mna horsie..tak radsej na zakladnej bude mat zaklady z nemciny, v ktorej moze pokracovat dalej...
Ja by som sa teda na to tak asi pozerala, ze ake mam dieta, ci ho uz ta anglictina bavi, ci nie je trebars viac matematicky typ, ci nejaky iny a zatazovat ho pomerne tazkou nemcinou bude horsie...alebo naopak,dari sa mu aj s anglictinou a tak mu dam jazyk co v buducnosti urcite viac vyuzije

irriss
25. máj 2012

@erika71
URCITE RUSTINU... 😉

Rusky a cinsky jazyk )(po anglickem)( je momentalne nejvyhledavanejsim "zdrojem" a investici do budoucnosti 😉

m.i.r.i
25. máj 2012

@anjelicek26 no vy to mate ale super..citam si ta, tak som trsoku v obraze..a to ti tak v dobrom zavidim..lebo nie je nic lepsie ako ked sa dieta uci jazyk v native krajine, od domacich, medzi domacimi...ked je samozrejme manzel cudzinec, tak to je uz opat ine..u vas je teda ta anglcitina a nemcina taka automaticka, kedze zijete striedavo v oboch krajinach a iny jazyk je bonus...no a slovencina - no to zalezi na tebe, ci to pokladas za dolezite, ako casto chodite na Slovensko..ci sa dorozumie s rodinou na SK...a ona to urcite dobehne ak to bude dolezite

hajanka
25. máj 2012

ja by som anglictinu s nemcinou nedavala dokopy vobec 🙂
sla by som do spanielciny, talianciny alebo rustiny

renab
25. máj 2012

@erika71 a ako mu idú jazyky? ak nemá problém, zvolila by som nemčinu. ak je problém, dala by som ruštinu, lebo síce sa musí učiť písmo, je príbuzná slovenčine a zdá sa mi jednoduchšia.
u nás bol výber väčší, zvolili sme kombináciu angličtina, franzcúzština.

tinki
25. máj 2012

@erika71 ahoj, ja súhlasím s @irriss. Momentálne sa všetko točí okolo ruska. Všade je svetová kríza, ktorá sa rusov netýka. Oni majú takzvaný svoj vlastný svet. Angličtinou a nemčinou sa dohovorí kde kto. Ale koľkokrát bol problém aj v robote, lebo nikto nevedel rusky komunikovať.
Ak má angličtinu, tak tá je troška podobná nemčine. Až na tú gramatiku. A vlastne v každej germánskej krajine sa učia aj angličtinu, takže tam by sa dohovoril anglicky. Horšie je to s východom, tam by potreboval hlavne tú ruštinu.

anjelik0907
25. máj 2012

ja sa prikladám k ruštine 😉 my máme ešte rok a tiež sa budeme rozhodovať medzi dvoma jazykmi ,ale už teraz viem ,že vyberieme ruštinu 😉

ikke
25. máj 2012

citajuc o slovenskom skolstve, jednoznacne nemcinu! a po maturite zbalit kufre a ist studovat do nemecka. jasne, studovat sa da aj v anglictine, ale nemecke univerzity su co sa financii a stipendii podstatne dostupnejsie 😉

p3tra11
25. máj 2012

@ikke suhlasim s tebou, bola som aj v Nemecku na univerzite, neda sa to so slovenskou ani porovnat... ☹ bolo tam ovela lepsie, citila som sa ako ozajstny student, tu ako iba chudak student... a co sa tyka pracovnych moznosti, tych sa momentalne ponuka aj tak viac v Rakusku ci v Nemecku... ja ako ucitelka oboch cudzich jazykov suhlasim, ze obe su v dnesnom case nutne, smola len, ze nemcina je stale brana ako tazky jazyk a jazyk nacistov... ☹

p3tra11
25. máj 2012

@erika71 myslim, ze s nemcinou dnes clovek dalej zajde... sama som ucitelka, ucim aj siestacikov a ked sa im nieco zda tazke, snazim sa im to cez anglictinu alebo slovencinu vysvetlit, ty ak vies jazyky a ucis sa so synom, tak vam to pojde jedna radost... drzim prsty pre spravne rozhodnutie...

m.i.r.i
25. máj 2012

@p3tra11 suhlasim..na strednej su potom rozne studijne pobyty pre studentov a vacsinou je to UK, US alebo Nemecko, Rakusko, Svajciarsko..obcas Francuzsko..ti, co maju jazykove znalosti v tychto jazykoch to maju ovela otvorenejsie ak su sikovni..a neskor na Univerzity...ja nechcem Rusko podcenovat, urcite je to krajina do buducna velkych moznosti a trhu, ale aj ja sa budem snazit orientovat maleho na to, nech ide studovat napr na dobru nemecku univerzitu ako do Moskvy...neviem..naozaj ale zalezi na tom dietati..nie kazdy vidi deti na zahranicnych univerzitach a nie vsetky o to budu mat zaujem..ale myslim, ze ta nemcina mu da viac..
A este si myslim, ze v pripade nevyhnutnosti sa rustina da naucit pomerne rychlo...kdezto s nemcinou je to ovela tazsie

titkovamiriam
25. máj 2012

tiež som za rustinu 😉 obaja stasi sa ju ucili a ucia nadalej 🙂

ivett1
25. máj 2012

@erika71... a ktorý jazyk by si vybral syn?...alebo mu je to jedno?...ja by som volila, vzhľadom na využitie v našich končinách, nemčinu🙂... mám síce maturitu z ruštiny, aj ročníkové skúšky (tri roky) na výške...ale od ukončenia školy som ruštinu využila resp. použila, max. tak 4-krát...raz pred desiatimi rokmi, keď prišli do našej firmy na návštevu ruskí "kolegovia" a potom na dovolenke, keď som "uzemnila" blbé reči ruských turistov v ich materskom jazyku...ale, keď sa tak nad tým zamyslím, tak u nás v práci komunikujeme hlavne v anglickom jazyku (aj s Nemcami a Rakúšanmi...) 😉

zuzka38
25. máj 2012

@erika71 ja by som volila podla toho ako malemu idu jazyky, niekto na to hlavu velmi nema a vacsinou chalani s jazykmi problem aj maju..

erika71
autor
25. máj 2012

@renab zatiaľ iba anglinu majú a z toho je taký slabý jednotkár.

erika71
autor
25. máj 2012

Ďakujem Vám za doterajšie názory . Anglina mu ide , ale vraj šiesty ročník bude aj bez jazykov náročný . 😖

31majka12
25. máj 2012

Ahoj ja by som volila rusky jazyk.
Dost teraz ide v skolach a aj v zamestnani sa uplatni clovek s ruskym jazykom

erika71
autor
25. máj 2012

@31majka12 Ďakujem, aj ja tak badám že všade tlačia ruský jazyk.