Báseň pre druháka. Viete mi niečo poradiť?

adda
17. feb 2010

ahojte,
syn sa má naučiť - je druhák, nejakú báseň, tak aby mala 4 slohy, je to na súťaž. Asi Hviez. Kubín alebo čo, neviem presne. Viete mi niečo poradiť? Surfujem po internete ale zatiaľ som nič nenašla a nechce sa mi teraz bežať do kníhkupectva.

babula90
17. feb 2010

adda, ja by som Ti poradila, ale kde si tu knizku potom zozenies, v kniznici?

adda
autor
17. feb 2010

no skús, tak pôjdem zajtra do knižnice

macca5
17. feb 2010

ahoj.my sme mali oblúbené Žabiatko a Čin Čin.Sú to lahké veršíky. 😉

spevacka
17. feb 2010

výborné sú aj knižky D.Heviera a Jozefa Pavloviča, ale nemusíš hneď bežať do knižnice, veľa básničiek býva aj v detských časopisoch a tie v stánku za pár korún (Vrabček, Ohník...)

tehula
17. feb 2010

Tomas Janovic napisal uplne simple basnicky, jednoduche na zapamatanie.

tehula
17. feb 2010

vola sa knizka Kto sa nehrá, z kola von. Su to verse pre deti

alca85
17. feb 2010

http://www.alinka.sk/c/basnicka-o-geometrickych...

tu sú nejaké básne, ale bez autora.....

babula90
17. feb 2010

adda: Ľ. Podjavorinská: Už ho vezú, je to pre druháka ako stvorené, ľahko si zapamataá, napr, na tie 4 slohy je básnička DEMIKAT. 😉

zitaje
17. feb 2010

Moja dcera tohto roku recitovala na HK basen Ako sa kubo stratil od M. Valeka. 🙂 Odporucam, da sa v nej krasne pracovat s hlasom a este je to aj sranda.

zitaje
17. feb 2010

A vlani recitovala Hviezdickovu rozpravku od Feldeka. Je to teda basnicka, napriek nazvu, ale ta je taka pomerne dlha, i ked sa dobre pamata.

martula_som_super
6. okt 2010

Babul90 - Strašne ťa prosím mohla by si mi napísať text básničky Demikát? Keď boli deti malé bola to naša najoblúbenejšia básnička ale nejako mi vyfrčala s hlavy a knižku nevieme nájsť 🙂

2459
13. dec 2010

Ahojte deťi sko sa maťe ja sa mam fajn

2459
13. dec 2010

@alca85 aqke

dominikacool
10. feb 2011

ahojky ludia mam 10 rokov a mame sa naucit nieco na hviezdoslavov kubin poradte nejaku basen najmenej 6 sloh ... ☹ ☹ nic som zatial nenasla

dzakomokasanova
9. feb 2012

😒

lucinocka
9. feb 2012

xixi klasika

RANENÁ BREZA
Mária Rázusová - Martáková

Mesiačik veľký, zlatistý
bozkával brezu na listy:
„Brezička, breza, riekni mi,
prečo tak plačeš noci, dni?“

Pozrela breza do neba,
otriasla slzy zo seba,
pritisla lístky ku perám:
„Mesiačik, druh môj ... umieram!“

„Čo?“ skríkol mesiac na skaly.
„Čo??“ skaly trikrát zvolali.
„Či sa ti dobre nedarí?
Veď si najkrajšia v chotári!“

Zastenal pníček spanilý:
„Deti mi srdce zranili,
sekerou ťali do dreva,
krv sa mi zo žíl vylieva!“

Mesačik zašiel – nastal deň,
plakali listy – plakal peň.
Keď svitla teplá nedeľa,
ranená breza umrela.

stanuska84
18. feb 2012

@adda ahoj mi mame chvalabohu uz potom som sa nahladala asi na dva razy ucitelka vratila synovi basnicku stale sa jej nepacilo az potom sme nasli tu vhodnu od Marie Razusovej Martakovej Kvety nadherna basnicka mali sa ju ucil syri dni a uz ju aj recitoval dostal jednotku. 😉 ale aj tak si myslim ze chcu od tych deti stale viac a viac nemyslite?

silvia07
20. feb 2012

u nas uz moc klasiku nedavaju....ze maju byt nejake novodobejsie basne...dcera (druhacka) mala od Marie Topolskej....to jej nasla ucitelka, lebo isla do skolskeho kola....take velmi zname nechcela

moni_001
9. feb 2014

Potrebujem nejaku basnicku na HK. pre 8. rocnik a pre 3. rocnik, nejake dievcenske basne. Moja dcera bola na okresnom kazdy rok od tretej triedy... tak chce pokracovat. DOPREDU DAKUJEM 🙂 🙂 🙂

mery333
9. feb 2014

Ahoj, pre 1. stupeň odporúčam knihu od Jána Andela - Klásky. Nádherné básničky aj próza. 🙂
@moni_001

mata128
9. feb 2014

@moni_001 pre treti rocnik je podla mna krasna Rozpravka o velkom hlade od Lubomira Feldeka..chcela som ju tento rok vybrat pre dcerku,ale uz ju ma jej spoluziacka....tak sa ucime Ako Laktibrada prisiel o bradu.....ta rozpravka,co som ti pisala,je versovana

danka4949
13. feb 2014

Moja dcera je prváčka a momentálne ju učím báseň Svetluška od Jany Humeníkovej.Zdá sa mi síce pre ňu dlhá,ale som ubrala posledných 5 strof. 😀 Pekná je podla mňa aj ten Káčer.Šak kuknite 🙂 http://www.zssacurov.edu.sk/ucitelia/ucitelia/h...

natty07
7. mar 2014

a musia mat basne na hviezdoslavov autora? asi ano ze?

martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivkaninka
3. feb 2016

Milé prekvapenie
Deduško rád každú stredu
chodieva k nám na besedu.
Dnes na tvári úsmev má,
v čiapke niečo schováva.

„Povedz dedko, čo to máš?
Čo v tej čiapke ukrývaš?“
„Len pozrite vnúčatká!
Kto z vás si ho pohladká?“

Neveril by tomu nik,
že v nej bude malý psík.
Hneď je s nami kamarát,
behá, skáče, chce sa hrať.

Od toho dňa pre šteniatko
častejšie nás vída dedko.
Len čo voľnú chvíľu máme,
na návštevu utekáme.

Mamička sa s ockom smeje:
„Dedkovi už smutno nie je.
Teraz okrem šteniatka
stará sa o vnúčatká.“
(Autor: Alica Náhliková)

julia1969
24. okt 2018

Dobrý deň, mám veľkú prosbu, mohol by mi prosím niekto poslať text básničky od Lubomíra Feldeka Rozprávka o velkom hlade? ďakujem vopred 🙂