Bulharská Základná škola v Bratislave

supersperkysk
27. sep 2011

Naša malá - veľká škôlkárka bude mať 6 rokov - treba nám hľadať školu. Našli sme túto: http://www.sk.bsou.sk/
je to bulharská ZŠ na Záporožskej ulici. Máte s ňou niekto skúsenosti? Vopred ďakujem za informácie. 🙂

usonicky
27. sep 2011

Osobnú skúsenosť nemám, ale materská škola je zameraná na prezentovanie bulharskej kultury a aj jazyka. Je orientovana pre bulharov žijúcich na Slovensku. Tak neviem, či je to vhodne, ja osobne ako odbornik by som tuto materskú školu neodporúčala.

lennuska
28. sep 2011

3 rocna neter tam chodi do skôlky a 12 rocna neter do skoly. Starsia ale nezacala hned od prveho rocnika v tej bulharskej skole, ale prestupila v tretej triede, tak to bolo trochu narocnejsie - kym dobehla spoluziakov v bulharcine. V triede je mensi pocet deti - max 15 a letne prazdniny im zacinaju uz v polovici juna 😉

jasminet
28. sep 2011

@usonicky odhliadnuc od prezentovania bulharskej kultury a jazyka je nejaky iny dovod na to, aby ste neodporucali tuto skolku? je totiz jedna z tych nad kt. rozmyslame pre dceru

usonicky
10. okt 2011

@jasminet okrem prezentovania bulharskej kultury je aj iny dovod, ale to je skor o odbornom pristupe,ktory v uvedenej materskej skole pouzivaju. Ja to hodnotim ako odbornik a tento pristup k vychove by som neodporucila, pretoze su aj ine a lepsie. Ale je to vec odborneho nazoru. Ostatne je viac na osobnu debatu, nechcem nikomu robit negativnu reklamu. Takze iba tolko.

mimka5555
11. dec 2011

ja mam osobne skusenosti lebo moja dcera tam chodi do 6triedy a su v triede iba 4 tak odporučam

bellie
11. dec 2011

Ja sice s bulharskou skolou nemam osobne skusenosti, ale mam jednu kamosku a jej syn tam chodi a je maximalne spokojna. Potom poznam este jednu rodinu, kde chodia do b.skoly obe deti, starsieho prehlasovali, takze musel dobiehat, ale zvladol, oni si tiez len pochvaluju. Ale so skolkou mam vlastnu skusenost , chodi mi tam mala a my sme maximalne spokojni. Je sice prezentovana aj bulharska kultura, ale ta slovenska nie je urcite zatlacena do uzadia a v skole je akurat navyse bulharcina. Kedze mi starsi syn chodil do beznej statnej skolky, viem porovnat. A aky neodborny pristup maju, usonicky? Nie som odbornik, preto sa pytam. Vsetkym prajem pekny vecer 🙂

elik81
8. aug 2012

@bellie Ahoj bellie, 3rocny syn nastupuje do tejto skolky od septembra. Nikde som nenasla nejaku debatu k tejto skolke (ani do otvorenej temy mi nik neprispel), tak som rada,ze si napisala svoju osobnu skusenost. Ak by si este pridala nejake info, kludne aj do mojho IP bola by som ti velmi vdacna. Dakujem 🙂

leco55
14. jan 2013

Len tak do buducna pre ostatne mamicky. Ja som chodila do skolky, sestra vychodila aj gymnazium a brat dal zakladnu skolu. Ja som casom presla na slovensku skolu a musim povedat, ze to bol riadny sok. Ale len v negativnom. Na bulharskej skole sa nam viacej venovali, mali sme spolocne aktivity so starsimi, vsetko to malo zmysel. Na slovenskej to bola doslovne masovka a z niektorych ucitelov som mala pocit, ze to tam maju za trest! Chcela som dat aj dceru do tejto skolky, ale sme z opacneho konca, cize dochadzanie by bolo pre nas komplikovane...

monikad40
10. nov 2015

Chcem sa opytat v akom jazyku sa tam vyucuje?

nelinka2009
30. dec 2015

Ahojte rada by som ozivila tuto temu... Mame niekto konkretnu skusenost s touto zakladnou skolou? Co to stoji? V akom jaxyku sa vyucuje a ako Out m deti zvladaju slivencinu?

rebeca_richard
1. feb 2016

@nelinka2009 Ahoj, my na zaklade recenzii od rodicov tam davame tento rok syna do skolky a dceru do skoly.Skolka stoji 90€/mesiac a skola ako statna len obedy.vyucuje sa tam kazdy den Slovensky jazyk, Bulharsky jazyk a niekolko x v tyzdni Anglicky jazyk.Na tejto stranke som prvy krat....ak by chcel niekto pokecat o tejto skole/skolke, tak som na FB pod menom Janka Strelecka ;)

nelinka2009
1. feb 2016

Budem rada ak.mas akekolvek info... Vzdy mi ich sem prosim kludne daj... Uz sme odovzdali prihlasku... A aj skolku tam budem riesit az sa maly narodi...

mirkabebe
9. apr 2016

Ahojte, pridávam sa do tejto debaty, oživíme to trošku. Mne tam chodí starší syn už 3 roky do škôlky, a aj mladší tam chodí 1 rok... Materská škôlka je výborná, nevidím žiadne neodbornosti, či čo to tu bolo popísané. Nemáme s bulharskou kultúrou nič spoločné, len do štátnej škôlky som odmietla uplácať nanažrané riaditeľky, a doslova vnucovať dieťa na vzdelávanie, kedže mladší mal len v oktobri 3ročky a deti mi do štátnej nevzali ani na x-tý krát...teraz od septembra ide starší syn do základnejš koly a samozrejme do bulharskej, je to v jednom areáli, recenzie výborné, nemám na čím dumať...do klasickej štátnej školy by som ho veru nedala...na ZŠ neplatíme nič, máme doniesť dieťaťu cvičebný úbor, školskú tašku, pero, ceruzku, fixky, pastelky a vodové farby...toť vsjo... žiadne ZRPŠ poplatky či ,,iné,, skryté zbierky, ako bežne v školách je... budú mať 4x do týždňa 5hodín a raz 6 hodín. vyučovacia hodina má 35min. a 15min. prestávka, veľká prestávka má 25min. do 17hod. je družina, dokonca pani riaditeľka zriadila bulharský kurz pre rodičov jeden krát týždenne 60min. ZADARMO! deti majú jedáleň, kam chodia na obedy za 1,50-1,90€. Majú 6 krúžkov do ktorých sa môžu v rámci družiny nahlásiť a navštevovať ich. Majú 1x do týždňa hodinu športu naviac, ako v št. školách. takže o akých neodbornostiach sa hore píše???Matematiku sa učia overenou kanadskou metodou Jump mats (stačí si to hodiť do google) v triede je maximálne 10-12 detí, čo je nevyčísliteľný bonus pre deti a učiteľov. a to, že budú deti vedieť o jeden zaujímavý jazyk navyše? vidím ako veľký bonus. od druhej triedy deti postupne pridávajú angličtinu, slovenčina je samozrejmosťou.bulharčina je min. azbukou blízka ruštine, čo považujem za užitočné vedieť....okrem angličtiny. takže tolko moje postrehy.... ja za seba a moje deti túto škôlku ako aj školu odporúčam všetkými 5timi..... poznám študentov, ktorí tak maturovali, a sami povedali, že by nikdy nemenili bulharské gymnázium za to slovenské....tolko k tomu.

nelinka2009
9. apr 2016

Jej tak som rada, ze nase deti budu spoluziaci... Starsia tam teraz bestupuje do skoly. Po otrasnych skusenostiach so statnou skolkou uz teraz viem, ze mladsieho ( este sa ani nenarodil) dam tiez do tejto bulharskej skolky. Inak myslim, ze sme sa videli na rodicku. Chcem sa ta spytat len k tej skolke: kolko za nu platite a ci je mozne, ze by krpca prijali aj pred tretim rokom. Dakujem

mirkabebe
9. apr 2016

jej jasne, že sme sa stretli na rodičku. Moji chodia do škôlky Matej do velkáčov a Janík do malkáčov, platíme dokopy 250€ plus stravné. Spolu nám to vychádza okolo 320€ mes. za oboch. Od septembra je školné 180€ plus stravné. Som v rade škôlky, tak trošku vidím aj do financovania, aj plánovania. Deti berú aj pred 3. narodeninami, ale dieťa musí byť odplienkované. Bud. týždne prídu k nim inštalovať interaktívnu tabuľu, a v piatok organizujeme brigádu na upratovanie v okolí aj s deťmi. Podporujeme škôlku 2% a presne vieme, kam sa peniažky investujú. pozri www.dobraskolka.sk je veľavecí naplánovaných tak uvidíme, čo sa podarí uskutočniť. Myslím, že deti sú tam naozaj šťastné.

nelinka2009
9. apr 2016

Super dakujem.

rebeca_richard
9. apr 2016

Ahojte, zaujimalo by ma ako je to presne s tym platenim skolky.Pri prihlaseni syna, ktory ma nastupit v septembri do skolky nam bolo ruaditelkou povedane, ze za skolku sa plati 90€/dieťa+ stravne.Po prijati dcery do skoly sa manzel este raz uistil a potvrdili mu 90€/plus strava.

mirkabebe
10. apr 2016

@rebeca_richard Za škôlku sa 90€ neplatilo ani pred tromi rokmi. Čo ja viem, (spravujem web škôlky) na Rade školy sa odsúhlasila mesačná platba pre jedno dieťa 180€ + stravné, ak budú v škôlke súrodenci, školné je 144€na jedno dieťa+stravné. Takže neviem odkiaľ máte túto sumu. 90€ na súkromnú škôlku je extra málo....hovorím,chodia mi tam deti už tri roky a školné 90€ nikdy nebolo.....

nelinka2009
10. apr 2016

@rebeca_richard aj ja som inak niekde zachytila takuto info. Je to priamo info od riafitelky skolky?

mirkabebe
10. apr 2016

ŽIenky jednu informáciu s kým ste hovorili o školnom? s p. Kaprálikovou alebo p. Doganovou????

mirkabebe
10. apr 2016

@rebeca_richard Janka hľadala som ťa aj na FB, ale našlo mi tri Janky (ktorá si ty?)🙂)

nelinka2009
10. apr 2016

Jej to je skvely napad skamaratit sa na fb... Mna najdete ako Silvia Olšiaková ( Palovčíková) a Janku uz v priateloch mam.

mirkabebe
10. apr 2016

@nelinka2009 poslala som ti na FB správu

nelinka2009
10. apr 2016

Dakujem

rebeca_richard
10. apr 2016

Ahojte, no nas ti teda zaskocilo.Akurat to s manzelom preberame, mala nam totiz chodi aj na tebis a uz ten je dost nakladny :(.manzel tam bol 2x.raz este minuly rok a raz pred cca 2 mesiace.pri oboch navstevach mu pani povedala, ze skolne do skolky je 90€.Vraj sa mu pani predstavila ako zastup.riaditelky.meno si nepamata(lebo chlap).Nerozumiem teda tomu. Ja som na fb ako Janka Strelecka.tusim som na profile s detmi.teraz chodim velmi malo na fb, pretoze nam tu v madarsku robia udrzbu t-home.dufam, uz len par dni.

mirkabebe
10. apr 2016

@rebeca_richard p.riaditeľka Kapráliková je v školke od 02/2016. Fakt neviem, kde vznikol tento komunikačný šum a nepravdivá informácia. Nakoľko som členkou Rady škôlky a zároveň aj zástup. rodičov v škôlke o týchto veciach by som mala vedieť. Túto informáciu som si hneď ráno overovala aj u zriaďovateľa p. Doganovej a o ničom takom nevie. Školné na rok 2016/2017 je dané stanovami a odsúhlasené na valnom zhromaždení, ktoré sa konalo v mesiaci február. Výška pre novoprijaté deti je 180€mes.+strava, pokiaľ chodia do škôlky súrodenci tak platba na jedno dieťa je 144€+stravné. Napísala som aj pani riadeteľke, čakám na odpoveď. Pokiaľ by si chcela ďalšie informácie, kľudne napíš do IP.

rebeca_richard
10. apr 2016

Mirkabebe si zlata, vdaka. ;) mozno sa len zle rozumeli ;) v kazdom pripade nerobime z toho nejaku dramu. U nas doma mam na starosti ja financie, seky, spravovanie webu...papierovacky a vsetko ostatne.mamzel dostal za ulohu prihlasit len syna do skolky 🙂))) je dost mozne, ze pani rozpravala o koze a manzel o voze a nie vsetko mu vliezlo do hlavy ;))))) urcite vsak nechcem vinit niekoho za podanie zlej info, kedze k tomu nedorozumebiu mohli naozaj dojst len nedopatrenim, alebo nepochopenim....nic viac.ked budem mat zpojazdnenu wifi, tak si vas pridam aj na fb.v roamingu fb "zerie" vela dat a tie potrebujem na pracu🙂.....dnes sme sa s manzelom zhodli, ze aj za tych 180€+stravne ho tam dame.uz sme na to tych nasich drobcov pripravili-ze spolu do skoly/skolky na to iste miesto.spolu domov atd., tak sa tesia a nebudeme im to kazit a aj to bude pohodlnejsie ako pendlovat najprv s jednym na jeden koniec petrzalky a s druhym na druhy koniec 🙂

mirkabebe
11. apr 2016

@rebeca_richard tak to som rada. Teším sa, že budete chodiť sem k nám, určite sa stretneme...Pekný pondelok. Mirka

sandanski
27. máj 2016

nas syn chodil 2 roky do bul. skoly -4.a5.rocnik. Momentalne sme uz rok v Bulharsku. So skolou sme boli mimoriadne spokojni- ziadne vystresovane deti ani nervozne ucitelky, co sa o slovenskych beznych ZS neda povedat.V triede bolo 8 deti Maju zauzivane , ked niekto novy pride, ostatne deti mu pomahaju a prekladaju mu ucivo z bulharciny do slovenciny. Tym sa zlepsuje empatia a komunikacia medzi detmi. Velmi dobri ucitelia, riaditelka. Odporucam!. Ziadne poplatky nic sme nemuseli platit akurat obedy .Velmi dobra skola!

doramora
21. aug 2016

@mirkabebe všetko to znie veľmi pekne, ale čítala som aj nie práve pozitívne hodnotenia tejto školy. My sme sem prihlásili dcéru, pretože bývame neďaleko a zdalo sa mi výhodné, že majú v triede menej žiakov = individuálny prístup. Manžel bol na stretnutí rodičov a prišiel celý nadšený - lebo tam vykreslili všetky pozitíva, ako ich uvádzaš v príspevku. Napriek tomu vo mne hlodajú isté pochybnosti podporené práve prečítaním si nelichotivých hodnotení. Napríklad je super, že majú kratšie hodiny a tiež školský rok - na druhej strane mi nejde do hlavy, ako to môžu stíhať v rovnakej kvalite (ak majú o jeden jazyk navyše) ako slovenské školy, kde sa deti učia minimálne o mesiac dlhšie...potom mi zrazu dáva zmysel aj názor, že zo slovenského jazyka vedia veľmi málo a majú množstvo domácich úloh...
Tiež čo sa týka metódy Jump math - prezentujú ju ako metódu, ktorú používajú, a pritom som sa na oficiálnych stránkach dozvedela, že v Bulharsku sa prvá trieda tohto typu otvára teraz v septembri
http://www.progresivno.org/english/
Budem šťastná, ak ma niekto upokojí a vyvráti moje pochybnosti.
Ďakujem