Máte doma "cezpoľnú prváčku"?

duduska25
9. sep 2019

Mile mamicky, chcem sa spytat hlavne vas, co mate alebo mali ste prvacku/prvaka, ktory z dedinskej skolky nastupil do skoly do mesta. Myslim vacsie mesto. Ako si deticky zvykli? Z okolia pocuvam len same negativne ohlasy, ako bude dcera nonstop unavena z cesty auto (30 min), ake strasne stresy bude v skole mat, ako bude odsuvana mestskymi detmi. Dcerke sa v skole zatial velmi paci, ale je len zaciatok roka.

eliska13
10. sep 2019

@duduska25 iba problém s tým, že kamaráti budú v meste...chcú sa stretávať po škole, ale to prváci väčšinou ešte neriešia.Dalsi problém, keď skončí družina v 5 triede a bude mať medzi krúžkami dlhý prestoj či bude musieť ďaleko chodiť mhd, alebo bude mať zlý spoj domov.Kazdy to má ináč, ale my máme chlapca, ktorý chodí do školy do mesta a ráno o 6 vyrážajú a večer o 18 prichádzajú, lebo poobede má futbal a mama zatiaľ naňho čaká, nakúpi, ale sú unavení všetci.Cez prázdniny im odchádza na cele dní do mesta ku kamarátom tu nepozná nikoho
Premysli čo bude aj ďalej....ak to má viac výhod ako nevýhod nedaj sa zmiast.

rawmamka
10. sep 2019

@duduska25 Ahoj, my sme mali takú prváčku 🙂, dochádzala takto až po štvrtý ročník (autom cca 15-20 minút tam a potom späť). Nemali sme žiadne problémy, v pohode sa to dalo zvládnuť, ale je pravda, že niekedy to bola fuška čo sa týka logistiky, lebo zladiť jej rozvrh s krúžkami a ostatnými deťmi (máme ešte dve) dalo zabrať + zhoršujúca sa dopravná situácia , mesto stále viac a viac preplnené....... Ale školu mala rada, s deťmi žiaden problém (my sme predtým bývali priamo v centre, až pred pár rokmi sme sa presťahovali do domu na dedinu, takže dcérka mesto poznala aj spôsoby, štýl života máme skôr mestský ako vidiecky 😀 ). V piatom ročníku sme ju preradili na tunajšiu dedinskú ZŠ a čuduj sa svete - dcérke sa tu oveľa viac páči ako v meste, je to malá škola, vládne tu rodinná atmosféra, učitelia sú úplne v pohode, deti tiež, kvalita vyučovania ma prekvapila - je porovnateľná, ak nie vyššia ako v meste, celkovo prístup k dieťaťu je tu osobnejší, zrejme tým, že tu sa všetci poznajú a aj aktivity obce a školy sú veľakrát prepojené. Vybavenie a areál školy super - ako v parku a navyše riaditeľka je šikovná a deti majú všetko, čo potrebujú. Platia tu lepšie pravidlá, čo sa týka možnej šikany (neskutočná prevencia, všetko sa rieši už pri prvých náznakoch), používanie mobilov (úplny zákaz), veľa pohybu cez prestávky a kopec iných vecí. Navyše dcérka nemusí cestovať, ale kamošky sa cestou do školy "pozbierajú"a takisto aj po škole. Taktiež krúžky sú v škole a majú ich požehnane, iba 2x do týždňa cestuje sama do mesta na krúžky, ktoré tu nemajú, ale zvyšné tri dni si užíva, že je slobodnejšia, čo sa času a pohybu týka. A asi najväčšie plus - keď chodila do mestskej školy, taksíce tunajšie deti poznala aj chodila von, ale ten kontakt s nimi je teraz oveľa oveľa užší, predsa len trávia spolu podstatnú časť dňa a tie priateľstvá sú pre ňu nenahraditeľné. Už po škole spolu kujú pykle 😀, učia sa spolu, cez víkendy u seba prespávajú,.... jednoducho teraz má k tunajším deťom oveľa bližšie a ja vidím, že je spokojnejšia a šťastnejšia ako predtým. A to som si myslela, že tým, že sme ju zapísali na prvom stupni do mestskej školy som jej urobila dobrú službu, dnes mám pocit, že skôr medvediu 🤐, ale vtedy sa mi to zdalo ok, až kým som to nemala s čím iným porovnať. Samozrejme, ber to ako individuálnu skúsenosť, lebo nie každá dedinská škola je kvalitná a funguje to tam na 100%.

namornicka
10. sep 2019

Dnes je v mestách veľa detí v triede aj z okolitých dedín a satelitov, nie je to žiadna rarita a nie sú to takí dedinčania-vidiečania" ako tu niekto spomínal. Normálne zapadnú do kolektívu podľa svojej povahy. Tí prvostupniari často ani nevedia kto kde býva. Takisto pol hodina cestovania ti zaberie často aj v hlavnom meste MHD. A čo si myslia ostatní na to sa môžeš vykašlať. Avšak ja ak by som bývala na dedine tak dám dieťa minimálne na ZŠ do dedinskej školy, tie školy vôbec nie sú horšie (často dokonca lepšie), neviem prečo si ľudia myslia že v meste sú lepšie. Lebo tú základňu kamarátov si dieťa robí medzi spolužiakmi. A potom na druhom stupni keď nie je družina tak buď čaká rodičov kým skončia prácu, alebo ide k rodičom do práce, na škole v dedine prejde pešo domov, urobí si úlohy a môže ísť von alebo na krúžok. Je to pohodlnejšie aj pre deti aj pre rodičov. Záleží aj na tom akú majú rodičia prácu a pracovnú dobu.

duduska25
autor
10. sep 2019

@rawmamka dakujem za nazor, u mna zavazilo aj to, ze ak by prisla z dedinskej skoly okolo jednej, tak musi byt len u babky, kde by len cumela do telky alebo tabletu. Takto je v druzine do tretej alebo kruzky. Osetrila som si aj situaciu, kedy by som ja nemohla do prace, tak dcerka by v meste mohla prespat u mojho brata alebo sestry, ktori su velmi ochotni mi na nu dohliadnut a postarat sa a doviezt do skoly. Co sa tyka mimoskolskych aktivit s kamoskami, to priznavam ze bude problem. Bude s nimi len chvilku v skole.

duduska25
autor
10. sep 2019

@namornicka velka pravda. Dnes je vizualny rozdiel medzi dedinskym dietatom a mestskym zmazany. Toho som sa neobavala. Zalezi skutocne na povahe.

lujza123
10. sep 2019

@duduska25 moja dochádza do školy tých 13 km keď je u otca (cca 4 - 5 školských dní v mesiaci). Na 1 stupeň ju vozil autom, teraz v 5 tej triede už začala poobede chodiť autobusom.
Ako najlepšie je keď je škola blízko a dieťa vie chodiť aj samé (moja už od 2 triedy šla aj z družiny sama a ak som sa náhodou zdržala v práci nič sa nestalo). Tak isto je super mat spolužiakov kamošov hneď s okolia môžu ísť spolu poobede von. Ale keď sa inak nedá co narobíte, nie každá dedina ma svoju školu, pripadne je tam 1 zmiešaná malotriedka s pani učiteľkou starou ako matuzalem, to by som volila väčšiu kvalitnejšiu školu ďalej.
Myslím ze dochádzanie je väčší stres pre rodiča ako pre dieťa. Ja som ako na ihlach keď teraz začala chodiť sama busom, ale mladá to zvláda v pohode.

rawmamka
10. sep 2019

@duduska25 A na dedinskej škole nemajú družinu ? Ani krúžky ?

eliska13
10. sep 2019

@duduska25 veď aj na dedine by bola v družine nie?prečo u babky?

duduska25
autor
10. sep 2019

@rawmamka
@eliska13 ano baby, maju tam druzinu, ale ta skola nie je v nasej dedine ale 5 km od nas na iny smer ako chodim do pracen

rawmamka
10. sep 2019

@duduska25 Tak to je nevýhoda, lebo takto by dieťa aj tak nevyužilo pozitíva školy v obci, v ktorej žije. Vo vašom prípade je zrejme jedno, či bude chodiť do mesta alebo do susednej obce.....

pragmaticka
13. sep 2019

Vies co by mi bolo pritom najviac luto? Ci si zachova aj kamaratsva zo skolky na dedine..Tiez som zvazovala dat dieta na privatnu skolu do hl. mesta,ale mna skor tento dovod zabrzdil.Mrzelo by ma keby potom nemala s kym behat po ihriskach,ist na bike a pod, ako som to videla a vidim u svojej neteri.Cele dni trci iba doma pri PC,lebo neni s kym a vsetky kamosky ma v meste...

simca06022011
13. sep 2019

@pragmaticka no ja mam dieta v meste v skole a ma aj kamosov tu, sice len chalanov, lebo v nasej casti malo deti v jej veku , ale ma... je to trosku o spolocneskom zivote v dedine,a aj tych rodicov.. tu kazde dieta chodi do inej skoly, mala skupina chodi do tej obecnej..(je tu malotriedka, a neviem ci maju vobec 15 deti v triede...) a napriek tomu sa tie deti prehraju spolu... a zaujimave, ze tie priatelstva zo skolky sa vobec nezachvoali :DDD naozaj je to velmi individualne...

marcelatje
13. sep 2019

Nečítala som všetky komentáre, ale mňa naši tiež dali do mesta a problém bol v tom ze po skole hneď na autobus domov, takže žiadny voľný čas so spolužiakmi. Cestovanie nebol problém. Ale nemala som kamarátov v meste ani u nás, lebo s tými som sa nepoznala 🤷‍♀️ oni mali svoju partiu zo školy a ja som bola mimo.

mahulienao
13. sep 2019

po prvé ak už chodí , netreba to asi meniť. okolie a rodina vie dosť zatlačiť na rodiča, či spravil dobré rozhodnutie. Poradím ti iba nemysli na to, čo by bolo keby tam nechodila. Ak nastanú problémy snažiť sa vyriešiť v kľude. Mám to podobné s predčasným nástupom do školy. Škôlka, psychologovia mi jednoznačne odporučili aby isla, tak som sa rozdhodla, že teda áno, aj ked velmi tažké rozhodnutie pre mna. Nikto , doslova že nikto z rodiny ma nepodporil , okrem manžela. Teraz malá občas plače ráno, tak mi to prislo tak luto, ze či to fakt nebolo zlé rozhodnutie. ale .....robia to aj iné 7 ročné deti, tak sa to snažím brat tak že tak to má byt, bude to ok.

duduska25
autor
13. sep 2019

@mahulienao pri nastupe do skoly plakali dokonca chlapci co som si vsimla, takze pohodka. Samotna ucitelka mi vravela, ze ta adaptacia trva cca 3-4 mesiace kym si dieta zvykne.