Chcem pre dcéru viac ako učiteľku

nelinka2009
8. jan 2016

Mam strach z vyberu zakladnej skoly... Nas skolsky system neznasam odkefy dom tam chodila ja a dnes som zistila, ze za 20 rokiv sa nic nezmenilo... Nechcem, aby moje dieta trpelo...

katarinamarkova
8. jan 2016

@nelinka2009 uč ju doma sama....alebo jej zaplať učiteľku, čo ju bude učiť ( existuje aj domace vzdelavanie ) ....alebo sa presťahujte do štátu, ktorého systém a spôsob vzdelávania by ti vyhovoval.....
čo presne je to, čo si na škole tak neznášala? prečo myslíš, že tvoja dcéra bude neznášať rovnaké veci?

saurian
8. jan 2016

@nelinka2009 je pravda ze nas skolsky system nevyhovuje kazdemu, malo prihliada na individualitu dietata, na rozvoj jeho osobnosti, danosti konkretneho dietata, roznej schopnosti ucit sa, samostatnosti v premyslani... sama si viem predstavit iny sposob vzdelavania - ale svet nie je dokonale miesto tak musime hladat z moznosti ktore mame tu co nam najviac vyhovuje.... napr niektore sukromne skoly ponukaju iny typ vyucby, napr waldorfska... alebo mozes dieta vzdelavat na prvom stupni doma. alebo si zriad nejake "terapeuticke centrum" na sposob sukromnej skoly kde sustredis viac deti ktorym nas skolsky system nevyhovuje a zamestnaj si pedagoga a zvol sposob vyucby aky si predstavujes.... 🙂

cecil36
8. jan 2016

@nelinka2009 a co by ta ucitelka ako viac ako svoju robotu mala robit? Specifikuj...

alexanotbad
8. jan 2016

@nelinka2009 tak daj dieta do programu APROGEN, ten nebol, ked si vyrastala. Nechaj ju otestovat a uvidis, ci na to ma predpoklady.

moni244
8. jan 2016

@nelinka2009 a co viac chces od skoly? V dnesnej dobe je viacero alternativ, len si vybrat, otazka je, ci dietatu prospeje, ked ho separujes od kolektivu a rovesnikov

bad_delight
8. jan 2016

ale ved su rozne skoly. Tak ju prihlas na americku skolu do juventy. Alebo do Galilea, alebo do lepsej sukromnej skoly jednoducho protoze myslim ze ak chces viac, tak aj za to musis zaplatit. Ja som mala skvelu školu. A. svojej dieta pojde presne do tej. Do dnesneho dna tam poznam jcitelov, riaditelu, my deti, ziaci v tej dobe sme ore ne boli ako vlasné, mali ku nám krásny pristup, bola to taka rodinna škola. Takže moje cesty viem kam povedú.
@nelinka2009

pribinak
8. jan 2016

Pozeram, ze si z BA, tak mas dost moznosti, v BA je Montesorri skola, waldorfska skola. Su tu rozne zahranicne skoly, takze je moznosti je dost
Samozrejme treba ratat aj s tym, ze nie je to zrovna lacna zalezitost

ceresnovci
8. jan 2016

Ako vies ze system bude neznasat aj tvoja dcera? Po vyucovani sa jej mozes venovat doma a dat jej to, co jej podla teba v skole chyba.

kosicanka1
8. jan 2016

My sme waldorfaci ... Vsetky tri deti... Uplna spokojnost

misimisi
8. jan 2016

Syn chodi do katolickej skoly, prisnej, ale velmi mili ucitelia, idu nad ramec, su skutocne obetavi, fantasticka triedna ucitelka a fantasticky riaditel a vobec zatial co sme mali skusenost s ucitelmi na tejto katolickej skole, VELKA VDAKA. Stale tam dakujeme. (Presli sme si peklom na inych skolach.)

sissy27
8. jan 2016

@nelinka2009 prepáč, ale píšeš o škole ako o koncetračnom tábore 😕 a čo keď bude dcéra v škole spokojná, nájde si tam nové kamarátky, dostane fajn učiteľku a príjemnú vychovávateľku? jasné, nájdu sa aj zlé skúsenosti, ale nemusí to byť vina učiteľa... stačí, ak je dietko rozmaznané, mamička zaujatá, ale problém sa bude pripisovať učiteľke (a ver, že takých prípadov nie je málo)... pochybujem, že existuje škola, kde majú paušálne všetky deti (alebo aspoň polovica) problém a teda sa dá hovoriť o zlej a problematickej škole...
nehovorím, že súčasný školský systém je super a ideálny, ale zas takto... lebo ty máš traumu... neviem, či by nebolo vhodnejšie riešiť tvoj existujúci problém, ako dcérin neexistujúci...

tajka1986
8. jan 2016

@nelinka2009 neviem co take sa ti v skole udialo,ale z tvojho peispwvku mam pocit ako keby ta tam kazdy den tyrali. Ani ja som nevstavala nadsena do skoly,ale tu som. Je to nutne "zlo"ktore treba prezit. V zivote sa stavaju aj horsie veci ako skola. A ano zmenilo sa za 20 rokov dost,urcite este k horsiemu. Vsetko v SR sa meni...k horsiemu...

tinyx
8. jan 2016

@nelinka2009 ja moc na tejto stránke nekomentujem, no na toto musím. Ľudí ktorí sa ťa pýtajú čo je zlé na našom školstve ?, prosím ťa nevšímaj si ich, totálne ignoruj, daj svoje dieťa na nejakú dobrú školu, súkromnú školu, ja som tak isto v škole prežívala peklo, škola mi veľmi nešla, tak som bola stále od učiteľov utláčaná a posmech triedy ! OD UČITEĽOV !! presne tí ktorí by mali ísť deťom príkladom !!! a potom ma tak brali aj spolužiaci. Ešte k tomu ten komunistickí režim, ktorí pretrváva aj v dnešných mladých učiteľoch. Tak isto mi strašne vadí to de*ilne chodenie dokola cez prestávku, žiadne vychádzky vonku, na telesnej- či si mrzák, máš nadváhu, nedokážeš ubehnúť ako ostatný, žiaden rozdiel !! Podľa mňa určite neuvažuj nájdi si viacej škôl a vyber si...

alby2014
8. jan 2016

Ja som ucitelka a garantujem ti, ze s zmenilo celkom dost. Dcera bude mat k skole taky vztah, aky jej aj doma navodis...ak od zaciatku bude pocuvat negativa, tak asi zo skoly nadsena nebude. Neviem, co cakas od ucitelky, ale je to ucitel, nie kamarat, nie rodic, nie psychoterapeut, nie rodinny poradca, etc ( hoci vsetky tieto funkcie obcas kazdy ucitel aspon trochu zastava), proste nuci tvoje dieta na uvod, citat, pisat, pocitat...

jeennyv
8. jan 2016

Ja mam 24 chodila som na zakladku, ktora bola stale zapajana do roznych projektov, hodnoteni, sutazi atd. cize mala super meno a mohla som porovnat s okolim vtedy aj dnes , ze ucenia bolo nad ramec ostatnych skol aj vtedy aj teraz, stale niekolko jazykov, disciplina atd...ale ucitelia s tebou presne jednali ako s nejakym premiatom, ze musis vsetko vediet, vsetko ti ist top, boli aj fajn ludia, ale vacsina......ako na jednej strane mi dala zakladka disciplinu a vedemosti, ze stredna bola lahoda, no na druhej to bol pre decko na zakladke nervy a stres, kym tvoji kamosi pobehuju von a ty pises 10 stranu niecoho nezmyselneho a ze ta skor ucitelia demotivovali ako motivovali...vsetko stoji a pada na ludoch, cize uciteloch, aky maju pristup... ja uz dnes viem o par dobrych skolach, kde by som svoje dieta dala chodia tam deti znamych, viem o pristupe......preto ja si nemyslim, ze je nieco vyrazne na nasom systeme skolstva zle, lebo mame ovela viacej vedomosti, ako deti z inych krajin...viem porovnat, lebo sme mali na skole zahranicnych studentov, od cinanov po americanov...ale je to o uciteloch, bohuzial o tych co pouzivaju pristupy z obdobia dinosaurov, a preto ja viem, ze svoje dieta na skolu kde som chodila nedam, lebo tam stale este strasia ludia co ucili mna a este tam aj strasit budu, ale nezavrhujem ine skoly nasho systemu...

majka35
9. jan 2016

@nelinka2009 booože, dnes si zistila, že sa nič nezmenilo, ako si to za jeden deń mohla zistiť? odtrhni dcéru od niečoho čo je prirodzenou cestou každého dieťaťa len preto, lebo máš nejakú paranoidnú pochybnosť ... neviem, kde bude tvoja dcéra viac trpieť ... 😝

zuzka38
9. jan 2016

@nelinka2009 sukromna zakladna skola marie montessori v lamaci je ina ako statne skoly, ucitel je tam pre deti, nie deti sa prisposobuju ucitelovi...

abeata
9. jan 2016

...niekedy je veľmi ťažké pochopiť, čo vlastne zakladateľa témy vo fóre trápi.... Nič konkrétne...len na základe vlastnej skúsenosti averzia voči školskému systému, ktorý predsa len za tie roky prešiel nejakými zmenami. A tak, ako už spomínali niektoré reagujúce maminky, na rozdiel od minulosti je možnosť vybrať si.
Čo ma však na vašom príspevku zaráža je skutočnosť, že už vopred predpokladáte, že vaša dcéra bude v škole trpieť. Prečo ? Takto nepriamo budujete strach a odpor ku škole aj vo svojej dcérke, pretože dieťa veľmi rýchlo vycíti vaše obavy a preberie vaše názory. Môže sa potom stať, že nech jej vyberiete akúkoľvek školu, bude mať tendenciu vnímať jej prostredie a edukačný proces negativisticky. Každá, aj tá najlepšia, najerudovanejšia, najmilšia a najempatickejšia učiteľka sa niekedy dostane do situácie, že musí trvať na tom, aby dieťa dodržiavalo pravidlá. A žiaľ, niektorí rodičia si neuvedomujú, že škola nie je iba o získavaní vedomostí, ale aj určitých sociálnych a spoločenských návykov, medzi ktoré patrí aj rešpektovanie autority a určitých skupinových pravidiel. Sú to situácie, s ktorými sa bude dieťa stretávať počas celého svojho života a dnešné deti majú s rešpektovaním autority problém najmä preto, že rodič často odmieta akceptovať skutočnosť, že jeho dieťa nedodržalo pravidlá a malo by za to znášať dôsledky a postaví sa na stranu dieťaťa aj vtedy, keď je evidentné, že by to urobiť nemal. .

meluela
9. jan 2016

@nelinka2009 skus ist cestou nejakej alternativnej skoly, idealne aj bez znamkovania, tam je sanca ze ju nebudu tak buzerovat kvoli sprostostiam ako na beznych skolach a neukradnu jej prirodzenu zvedavost a motivaciu k uceniu. Lebo aj ked si najdes skolu s dobrou ucitelkou do 1. rocnika, potom ucitelku vymenia a si tam kde predtym. na kadzej skole sa najde aspon 1-2 totalni debili. zalezi ale aj od vedenia, niektore skoly si vedia odplasit tych lepsich ucitelov. Skoda vsak ze si za to, aby dieta v skole netrpelo a malo sancu naplno rozvinut svoj potencial treba kazdy mesiac poriadne priplatit 😖
Druha moznost je pripravit sa na postupne "cestovanie" po skolach vzdy ked sa objavi zavazny problem.

V slovenskom skolstve sa co-to zmenilo od nasich cias, ale obavam sa vsak ze okrem tych smiesnych interaktivnych tabul len k horsiemu.

katrin21
9. jan 2016

@nelinka2009 myslim, ze si zbytocne malujes certa na stenu..
Dnesne skolstvo nie je ako pred 20r , ale ani deti nie su ako pred 20r.. bohuzial, vacsinou su horsie, rozmaznanejsie a rodicia ocakavaju od ucitelov viac, ako su schopní detom doma dat...
Nevravim, ze je to tvoj pripad, ale ver, ze dnes byt ucitelom je ako za trest... Rodic si mysli, ze vie vsetko....
Castokrat su naozaj ucitelky poslabsie, ale este vzdy sa najdu ucitelky, ktore tymto povolanim ziju, hlavne na 1. stupni, takze je zbytocne sa dopredu obavat a robit z ucitela nejaky postrach a uz vopred vrat skolu ako nejake " zlo".....
POckaj na realitu a potom sa zariad.. mozno budes ucitelkou aj prijemne prekvapena a hlavne, co vyhovuje tebe, nemusi tvojej dcere a naopak.... Rodicia maju niekedy prehnane narody a deti niektore veci zvladaju lepsie, ako si rodicia myslia 🙂
A ked ti realita ukaze, ze dieta neprosperuje, potom to ries k vasej spokojnosti. Ale nehadz hned flintu do zita 🙂.

koniarova
9. jan 2016

Najlepšie je pridať príspevok a potom sa ani neunúvať zareagovať na ženy, čo si dali tú námahu a prispeli názorom.
@nelinka2009

nelinka2009
autor
10. jan 2016

Prepacte... Pravexe som mala stretnutie s pani riaditelkiu na statnej ZS a mne sa teda vobec nezda, ze by sa nieco zmenilo... Este aj budovy a skolske pomocky su to iste....

horana
10. jan 2016

Je to tak, zmenilo sa malo, ale pokial clovek nema penazi na rozdavanie a ma viac deti, obvykle voli nakoniec predsa len statnu. Ono aj dochadzanie u mensieho dietata hra rolu, vie zatazit. Na prvom stupni viac ako od riaditelky ci skoly ako takej zalezi hlavne na ucitelke. My sme mali stastie, obom detom zatial mali vyborne ucitelky, hoc sa aj pomenili, takze nedostatky skolstva ako takeho boli ich osobnostami korigovane k nepoznaniu. Riskli sme to, a za sukromnu by som spatne nevymenila, aj kolektiv super mali.
Druhy stupen uz je horsi, tam uz je to divokejsie, zaujem o ziaka chyba, strojove, tam uz je aj vacsi problem nieco zohnat, ked mate dieta ktore nechce dat na 8 rocne gymnazium a zaroven viac z tych dobrych sukromnych skol viacere su len prvy stupen.

silaviat
10. jan 2016

mas vela moznosti- sukromna skola,jazykova skola,sukromny ucitel,prestahovat sa.. obiehat skoly kt sa modernizuju a su na dao zamerane-jazykovky,matematicke,chemia etc... ucitelia si robia len svoju pracu a nemyslim si ze zle- ved na sk mame vela vzdelanych ludi.. ono nestaci len v lavici sediet a nadavat ze skolu neznasas.. ak mas talent na nieco i zakladka ti da dobry odrazovy mostik... no ak si len "obycajna" hold smolA
😀 😀 😀 😀

cecil36
10. jan 2016

@nelinka2009 ono to tak strasne zalezi od konkretnej skoly. Dcera chodila do skoly v Petrzalke a to bola uplna hroza. A to sa skola hrdi skolou roka xy. Preradila som ju do stareho mesta a nevedela som si vynachvalit. K tej skole nemam jednu jedinu vycitku.

koniarova
10. jan 2016

@nelinka2009 Stále si nenapísala, čo konkrétne ti vadí.

meluela
10. jan 2016

@horana presne tak ... uz pri jednom dietati 300e mesacne+dochadzanie cez pol mesta je dost silny argument proti lepsej alternativnej/sukromnej skole, pri viacerych detoch to uz zacina byt kriticke.
ja som mala v skolskom systeme este ako-tak stastie, iste aj preco ze na dievcatach ucitelky menej sedia ... prve dva roky super ucitelka, dalsie dva roky to uz bolo horsie, ale odniesli si to iba chalani ... a neskor sa naslo par ucitelov ktorych hlavnym cielom bolo vyrabat deckam dozivotne komplexy .. az pri zivote v nemecky hovoriacich krajinach a studiu na nemeckej univerzite som sa napr. konecne zbavila pocitov, ktore nam vsugerovala nemcinarka ze nikdy nebudeme vediet nemcinu.
Ale su deti ktore natrafia na horsie veci uz v prvych rocnikoch, poznam chalana ktory ma fakt dozivotne nasledky kvoli drbnutej ucke z prveho rocnika. ta osoba by nemala ani kravy dojit a nie ze psychicky tyrat male deticky.
Ale okrem takychto ocividnych poskodeni deti su aj mnohe nebadane ktore sa prejavuju na celej detskej populacii ... ze ti ucitelia prevazne vyrabaju slepo poslusnych jednotlivcov, zabijaju zaujem o poznanie, sebamotivaciu, kreativitu, kriticke myslenie, dozivotne znechucuju prirodne vedy ... a zlyhavaju v uceni dolezitych zrucnosti ako citanie s porozumenim a pod.

@koniarova mne napr. vadi toto co som napisala

katka1981
10. jan 2016

@nelinka2009, existuju aj triedy s inym stylom vyuky. Dcera chodi do ITV triedy, ma uzasnu ucitelku, je vyborny psycholog aj pedagog, prisna, ale neskutocne empaticka, my sme maximalne spokojni. Nie je vsetko o skolstve a o skole, ak sa chce dieta ucit, tak sa vzdelava cely zivot. Moj manzel nonstop cita, vzdelava sa, mna to nebavi, ma neskutocny prehlad, on po informaciach siaha nonstop. Nie je vsetko o skole ale o cloveku. Ak tvoje dieta nebude mat zaujem o ucenie, mozes mu vybrat aj tu najlepsiu skolu a naopak. A samozrejme, ak bude vidiet aky mas ty postoj k skole, tak to jej nepomozes. My sme ju zapisali do skoly, o kt. sme boli presvedceni, ze je pre nu naj. Nastastie tam aj patrila, takze ju vzali, ajked mali natresk. Zatial sme max. spokojni a dcera tiez.

zajko_usko
10. jan 2016

@nelinka2009 tvoja dcera je nieco extrra????ste s nad z kralovskej rodiny???? Ked je dobra pre milion deti na slovensku bude dobra aj pre tvoje dietá

meluela
10. jan 2016

@zajko_usko nemam sice rada standardizovane formalne testovanie, ale aj jeho vysledky napovedaju ze ani pre ten milion deti nie su slovenske skoly dobre: http://domov.sme.sk/c/7026778/slovenski-ziaci-v...