Čo má dieťa vedieť na zápis do školy?

abetka
31. júl 2008

Caka nas zapis a neviem co maju deti vediet a co musia vediet

sassi
24. jan 2009

abetka, kupiš aj v papiernictve, u nas v každom mamu aj ine vzory, nemusíš objednávať a platiť poštu 😉

no a naši teda švihaju, ale radšej nech teraz švihaju a pred koncom roka maju volnejšie, ked decka už aj tak nerobia ... a po polroku už v 2. ročníku idu na nasobilku... bude veselo 😖

sassi
24. jan 2009

Inak z tej firmy, čo su tie dosky (ARS UNA STUDIO - je to Madarska firma) maju komplet všetko do školy, ale my sme mali peračník a nebol moc dobrý, tento rok som kupovala Herlitz a ten je lepší, ovela kvalitnejší. A kamoška mala od nich školsky vak a tiež sa jej pokazil a nevyreklamovali jej ho. Ostatne take tie potreby, ako struhatka, dosky, zakladače, ceruzky maju celkom fajn a su pekné.
Skor odporučam Herlitz alebo Topgal. My mame zatial taku klasicku aktovku, slovenská vyroba - tuším firma K6, sme spokojní, nepustilo nič, aj sa všetko do nej zmestí, len to nie je taka moderná. Ale dostane možno do 3. alebo až do 4. triedy. Ešte uvidíme, ako bude posluchať 😀

zveron
28. jan 2009

Pripravenost dietat na skolu /zdrave deti/

Spolocenske predpoklady:

- dieta je oblubene ostatnymi detmi, nie je trpitelske, agresivne ked sa stretava s tazkostami
- ma schopnost podelit sa s ostatnymi
- je ochotne doma pomahat a plnit jednoduche ukony
- je spokojne, ak sa hra v malaj skupine kamaratov
- vie sa postarat o voje osobne potreby a vie si samostatne umyt a utriet ruky
- ak mu ponuknete novu cinnost, je ochotne sa pridat
- ak dostane pokyny, je ochotne ich akceptovat

Telesne predpoklady:

- zapne si zips, gombicky, zasnuruje si topanky
- ma sikovne presty, vie pracovat s noznicami, sit tupou ihlou a nitou, navliekat koralky a ovlada ine cinnosti, pri ktorych sa vyzadujemanualna cinnost
- vie chytit a hodit velku loptu
- dobre udrzi rovnovahu /chodene po ciare, nizkom muriku/
- vie poskakovat /znozmo, na jednej nohe, striedavo/
- nie je bezdovodne apaticke ci nepokojne
- dosiahne ponad hlavu lavou rukou prave ucho a naopak

Psychike predpoklady:
- vie rozumne a s urcitou plynulostou hovorit o nedavnych udalostiach alebo skusenostiach
- rado pocuva rozpravanie a je schopne pocuvat bez prejavov nepokoja
- pozna farby a vie ich pomenovat
- vie svoje meno a priezvisko, adresu, prip. tel.c.
- vie si zapamatat o co ide v jeho oblubenych prihodach
- ma dobru vyslovnost a plynulo tvori vety
- vie naspamat niekolko detskych piesni a riekaniek
- rado spieva /nevadi, ze bez spravnej intonacie/
- ma tuzbu spoznavat nove veci, zaujimaju ho symboly cisel, pismen, pisene texty, obrazky, serialy

M. Stoppardova.:Otestujte svoje dieta alebo ako objavit a rozvijat schopnosti dietata, Ikar, 2005

abetka
autor
28. jan 2009
bibinka
28. jan 2009

abetka- ako veľká školáčka, zlatučká je 😉

cairka
30. dec 2011

@abetka , kukám túto tému, chystáme sa na zápis, rozmýšľam aj nad ZŠ Bernoláková - podľa fotiek som zistila, že aj malá tam chodí. Ako si spokojná zo školou? Myslím hlavne prístup k deťom a tak 😒

michalag
10. jan 2012

tak nás čaka zapis do 1 triedy za 2,5 tyždňa a ja mám z toho taký zmiešany pocit ☹

titkovamiriam
12. jan 2012

máme síce 20.1.zápis no máme odklad o rok

tessa
12. jan 2012

ahojte, tak aj nás čaká zápis do školy, len ja chcem tiež docieliť odklad pre syna, je júlový a nevidím to na prváčika..No a my máme zápis presne v čase, keď budeme na liečení v Tatrách...vôbec netuším, čo mám urobiť...

meg9
12. jan 2012

Odklad do školy moze byť prijatý len na nález psychologicko pedagogickej poradne, pod ktorú spadáte. vyplýva to tak raditeľovi školy zo zákona. Pri júlových detičkách sa aj doporučuje vyšetriť školskú zrelosť, lebo je to take hraničné obdobie. Pokojne možeš ísť na zápis, a v školke alebo priamo v škole zisťiť kam spadáte a potom ísť na vyšetrenie do poradne. Ak ste preč, robia sa aj dodatočné zápisy, treba kontaktovať školu. Podtstané pre teba je ze o odklade nerozhoduje škola, ale psychologická poradna.

meg9
12. jan 2012

@tessa moja odpoved mala byt pre teba 🙂

tessa
13. jan 2012

@meg9 zápis som vybavila skôr, ako nastúpime na liečenie...ešte doriešiť tú psych. poradňu...

tessa
13. jan 2012

tak fajn, už som komunikovala aj s psychologičkou (kedysi som so synom k nej chodila) a dohodli sme si termín, iný ako bude ona robiť testy zrelosti, a už sme sa aj dohodli na odklade, len mu musí urobiť tie testy 😉 a že dnes je piatok 13ho, a to som vybavila všetko 🙂

michalag
13. jan 2012

nas caka zapis 27-28.1.ale este stale neviem ci dat odklad alebo nie. V skolke im psychologicky robili nejake testy ale ci to bolo prave toto netusim. V pondelok by mali byt na rodicku tak som zvedava
Baby a tie co ste davali odklad aky bol najcastejsi dovod od psychologov? Moze dat odklad aj iny dr., myslim len potvrdenie ze ma nejake zdravotne problemi alebo musi len psycholog

meg9
13. jan 2012

@michalag pozri ak nevieš, určite nič nestratíš ak pojdeš do poradne. Poznám veľa detičiek , ktoré boli veľmi šikovné ale rodičia mali také tušenie , že ešte nie a potvrdilo sa. Boi aj takí , ktorí po rozhovore ustúpili a dali do školy a urobili správne. Odklad to nie sú len výhody ale má to aj možné riziká , preto je určite dobré aj sa o tom máš s kým poradiť 🙂 Ak by šlo o odklad kvôli zdravotným dovodom, bude zas poradené ako dalej stimulovať rozvoj, kedze okrem telesných dôvodov asi bude dieťatko ok s čím prirodzene súvisí aj rozumový a emocionálny rozvoj, ktorý sa v školke ťažšie stimuluje (keďže dieťa je rozumovo vyspelé na viac).

michalag
13. jan 2012

@meg9 S. sa do skoly praveze velmi tesi. Ja si myslim ze takto je sikovny, velmi ho bavia cisla, v lete uz zacal aj scitavat sam od seba a pri hre clovece nehnevaj sa spocita aj 3-4 cisla dokopy sam, ale este stale chodime na logopediu a bohuzial ma este jeden zdr. problem takze aj urologia ☹ , okrem toho je dost hravy, nesustredeny ... Ono sa do septembra este vela zmeni, ale fakt som na pochybach

meg9
14. jan 2012

@michalag nemusís sa rozhodnut teraz. U nas sa to robí tak, že dieťa je zapísane (pre istotu, zo zákona musís zapísať) a pozvané na vyšetrenie zrelosti. Práve sociálna a emočná zrelosť sa veľmi rýchlo vyvíjajú, preto ked sa nedá rozhodnúť napr vo februári je pozvané este v máji, niekedy ešte raz cez prázdniny. Záleži na koho natrafíš, dôležité by malo byť to , aby sa rozhodlo v prospech záujmu dieťaťa. Čo sa týka zdravotných obmedzení , zisti si do akej školy ide aký majú na to pohľad. Je možné ze pozornosť sa cieleným treningom (hry s tebou, rozne ulohy) zlepší a potom by okrem zdravotných dovodom iné na odklad nemala. No veľmi záleží na prístupe školy. Integrovať dieťa s istým obmedzením je na jednej strane veľmi prínosné, dieťa je flexibilné, nové podnety celkom znížia pnutie a stres z toho, že je niečim odlišné od iných. Na druhej strane ak je neochota zo strany školy a s týmto zaradením nie su vysporiadaní ani rodičia, robí to veľa zlého🙂 takze nemaj zatial ťažkú hlavu, ešte máš dosť času. Ešte by som ti doporučila hovoriť s malým o škole uvolnene ale nie tak , že tam určite pojde. Aby mu to potom nebolo luto. Davaj mu aj priklady z okolia , nejaké detičky ktoré ešte rok chodili do školky ale mohli napr chodiť na veľkáčske krúžky a pod. Držím palce

michalag
14. jan 2012

@meg9 ďakujem 🙂
V pondelok mame rodičko aj s psychologičkami tak uvidim co sa dozvieme.
Viem že zapisat musim ci bude mat odklad alebo nie.

titkovamiriam
14. jan 2012

@michalag Marek mal v skolke problem zaclenit sa do kolektivu deti,ani po dvoch rokoch to nebolo OK tak nam psychologicka doporucila ho nedat ani do predskolskej triedy a som velmi rada ze sme to nesílili,tento rok je v skolke uplne iný asi potreboval viac času,už ma aj lepsiu vyslovnost a hlavne chvilu vydrzi kreslit lebo farbicka pero -to bolo pre Mareka najhorsie-od malinka nerad kreslil a to sme mu kupili vsetko co sa len da aby aspon chvilku vydrzal,tak som zvedava co povedia v skole na zapise 😉

tessa
15. jan 2012

@michalag Daj malého preskúšať z tých testov zrelosti 2x.. Mne to poradila učiteľka v škôlke, že teraz vo februári testy môžu dopadnúť horšie a napr. v máji, júni môžem byť prekvapená, ako testy dopadnú dobre.. Proste tie 4 mes. do leta môžu dieťaťu veľmi pomôcť ešte 😉

katusskaa
16. jan 2012

ahojte, aj ja mam doma predskolaka a asi ako kazda mama, riesim ci je na skolu pripraveny. teda u nas je vlastne len jeden, ale dost velky problem a to vyslovnost. chodime k logopedicke od aprila, momentalne precvicujeme sykavky - s, š. c, č, z, ž stale to nie je ono. r a l je len pred nami. ked precvicujeme, tak to aj ide, ale v beznej reci je uz asi moj syn zvyknuty hovorit po svojom, resp je mu to jednoduchsie. vsetko ostatne by bolo ok, je vyspely, spolocensky, sikovny. som velmi zvedava ci to budu nejako riesit na zapise. syn je februarovy a uz teraz vyzera ako prvak, v skolke je najvyssi. mate s tym niekto skusenost? ze malo dieta odklad kvoli zlej vyslovnosti? nechcem, aby sa trapil v skole, ale ani v skolke - ak mu odidu spoluziaci do skoly, a on ostane s mensimi, to tiez neviem, ako by znasal. dakujem.

anjelicek26
16. jan 2012

@katusskaa - vyslovnost je dovod chodit aj pocas skoly na logopediu - ale nie neist do skoly. Ved by sa tam unudil, ved v hlavicke je sikovny. Treba s nim trenovat + do septembra je este casu dost, aby sa to zlepsilo.

akova
16. jan 2012

@katusskaa aj my mame presne tento isty problem s dcerou, chodime k logopedičke už cca 2 roky cvičíme sykavky ale stale ich rozprávame zle, možno o niečo lepšie ako pred dvoma rokmi ale stale nie správne. Už sme pribrali aj L a R lenže malá obe hovorí z hrdla, a je to velmi ťažko sa odnaučiť. Cvičime každy den, tak dufam, že sa to do septembra nejako upraví, myslela som si že už na zápis budeme pekne vediet rozpravať, ale bohužial nie. Tiež som mala obavy, či to nebude mat nejaky vplyv na zapise, ale tam sa sleduje hlavne zrelosť. Vela mamičiek mi potvrdilo, že v škole sa to hned napravilo. Tak držim palce na zapise. Nas to čaka 10. februára

katusskaa
16. jan 2012

@anjelicek26
@akova dakujem baby. my mame uz tento vikend.

xlucia
16. jan 2012

prosim vas a ako sa postupuje s dietatom, ked aj napriek treningu nevie povedat R

najmarlenka
16. jan 2012

Ahojte, aj my sa chystáme do školy. Myslím, že veľa detí má teraz problém s výslovnosťou a pripájam sa, že ani nás tento problém neobišiel. Trápime sa s R- kom. Vyvodené to malý síce má, ale v reči to použiť už nevie,alebo nechce.? Chodíme aj k logopédke a poctivo každý deň cvičíme. Pevne verím, že do školy sa to nejako rozbehne....Na školu sa malý aj napriek tomuto problému veľmi teší. Je to myslím aj preto, že chodíme na také "školské cvičenia" - do materského centra Bublinka v BA- a volá sa to "Hráme sa na školu". Veľmi ho to tam baví, takže budeme v tom aj naďalej pokračovať. Superné je, že po každej hodine dostaneme aj materiál a inštrukcie, ako máme doma ďalej pracovať, aké hry sa hrať, čo robiť ...všetko je také hravé, zaujímavé, veselé 🙂 Odporúčam

slivka3
16. jan 2012

Chcem sa opýtať, ak uvažujem o odklade školskej dochádzky ako sa to realizuje?Priamo na zápise?Tie testy zrelosti musia byť?Tiež o tom uvažujem.Máme doma augustové dieťa,ktoré je tiež dosť hravé,nevie sa dobre sústrediť a máme aj problémy aj s rečou a zdravotným stavom.Ďakujem za info.

anjelicek26
16. jan 2012

@slivka3 - len toto sa riesi este pred zapisom testami skolkej zrelosti o psychloga, ktory ti tvoju domnienku bud vyvrati alebo potvrdi... na zapise je uz dost neskoro vymyslat.

slivka3
16. jan 2012

@anjelicek26 Takže to musím riešiť cez psychológa.Ďakujem za odpoveď.

anjelicek26
16. jan 2012

@slivka3 - dostanes odporucanie, ktore potom mozes pouzit pri podavani ziadosti o odklad.