Čo má dieťa vedieť na zápis do školy?

abetka
31. júl 2008

Caka nas zapis a neviem co maju deti vediet a co musia vediet

slivka3
16. jan 2012

@anjelicek26 Ja som si myslela,že poviem pri zápise,že uvažujem o odklade,ale test zrelosti som chcela riešiť až niekedy máj,jún predsa za tie tri štyri mesiace sa dieťa môže rozvinúť.A podľa toho by sme sa rozhodli či ho dáme alebo nedáme do školy.

anjelicek26
16. jan 2012

@slivka3 - neviem, skoly chcu vediet finalne pocty skor, aj v skolke, ci pojde, ci nepojde aj dalsi rok, velmi by som to neodkladala. To, co to ma ci nema sancu za tych par mesiacov dobehnut ti aj dobr psycholog bude vediet teraz povedat.

slivka3
16. jan 2012

@anjelicek26 Musím sa na to popýtať synovej učiteľky ako mám pokračovať ona vie,že uvažujem o odklade.

anjelicek26
16. jan 2012

@slivka3 - ako nasa mala je tiez konco junova, v nemecku by tiez mohla mat odklad, ale ona v anglicku uz chodi dva roky do skoly, skor mam problem s tym, ze mi ju chcu pichnut rovno do druhej triedy, co si pri jej 105cm ani neviem predstavit 😕 😕 To bude s riaditelkou este burliva diskusia...

slivka3
16. jan 2012

@anjelicek26 Ak je tvoja dcéra šikovná tak by som ju nechala nastúpiť do druhej,aby sa Ti zas nenudila.A výšku nerieš,dcérine spolužiačky sú veľké asi ako môj syn cca 125 cm a to sú už tretiačky.My sme mali byť septembrový a sme sa narodili na konci augusta.A syn navštevuje aj takú triedu,kde je len 8 predškolákov a zbytok sú ešte škôlkári takže ani tá predškolská príprava nie je určite taká ako keby chodil čisto do predškolskej triedy.

tessa
16. jan 2012

@slivka3 No my ideme tiež najprv na zápis a až potom budú mať deti testy zrelosti 😉 Tiež sa chystám na zápise povedať, že chcem odklad pre syna..

anjelicek26
16. jan 2012

@slivka3 - ja to vidim uz teraz, je oblubena, ale beru ju ako take deculo, maznacika triedy, ked tam bude dieta, co ma v septembri 8, alebo malo odklad, normalnlu vysku, tak budu o dobru hlavu vyssi a dva roky starsi a to dobrotu nerobi. Pojde pekne do prvej. Ona vie sice pisat a citat, pocita tak, ze chodi s tretiakmi u nich v skole... ale... nevie pisat pisane pismo a citat nemecky (nastupuje v nemecku do prvej triedy), ale len anglicky. Takze NUDIT sa urcite nebude, toto sa bude musiet naucit.

slivka3
16. jan 2012

@tessa Ja by som to tiež tak chcela.Najprv zápis a potom tie testy zrelosti.A kedy by ste chceli asi približne absolvovať tie testy zrelosti?

slivka3
16. jan 2012

@anjelicek26 Určite Ty sama vieš,čo je pre tvoju dcéru najlepšie a nijaká riaditeľka Ti do toho nemôže kecať.

titkovamiriam
16. jan 2012

@slivka3 môžeš to mať pred zapisom ale kludne aj po nom,ja idem v piatok tak ti dam vediet,lebo dnes mi v skolke povedali že nemusia akceptovať vyjadrenie sukromneho psychologa,tak uvidim-ked tak pojdem niekam kam doporucia.marek nieje ani v predskolskej triede,tak dufam to nebudu tlacit ved prvackych tried bude u nas asi 7 ak nie už 8

tessa
16. jan 2012

@slivka3 No my to máme trošku viac komplikovanejšie...
Oficiálny zápis máme 10.-11.2.2011, ale v tom čase sme na liečení v Tatrách...takže som sa dohodla s riaditeľkou, že prídeme 30.1. po vyučku a malého mi zapíšu.. No nejak som nestihla oznámiť, že chcem pre syna odklad..
Zároveň však 8.2. budú v škôlke deťom robiť tie testy zrelosti, jasnačka, že sme vtedy na liečení, takže som volala psychologičku, ktorá má našu MŠ na starosti (ona syna pozná, lebo sme k nej chodievali) a povedala som jej, že prídeme až ku koncu februára z liečenia s deťmi a potom sa mám ohlásiť, urobí synovi tie testy..ale som sa jej aj spýtala, či by bol problém mu dať odklad a ona mi povedala, že určite nie... Takže tak akosi s tým rátam 😉

tessa
16. jan 2012

@slivka3 ešte ma napadlo, že daj ich synovi urobiť 2x... my dáme aj teraz a dáme aj v júni, uvidíš, aká to bude zmena, väčšinou tieto letné deti zvyknú pokročiť do leta..a možno by aj zvládli nástup do školy..ale ja i tak nechcem 😉

slivka3
16. jan 2012

@tessa Nie som si istá,ale neviem či tie testy nerobia aj u nás v škôlke.Popýtam sa v stredu učiteľky.Ak nie tiež to urobím ako ty jeden test teraz v januári alebo vo februári a ďalší až v tom júni.A potom sa rozhodneme či ho dáme alebo nie do školy.Som skôr za ten odklad,ale ak by výrazne pokročil určite mu nebudem brániť v nástupe do školy.

slivka3
16. jan 2012

@titkovamiriam Ja neviem,či tie testy zrelosti nerobia u nás v škôlke musím sa na to popýtať učiteľky.Ak nie tak mi poradí kam mám s ním zájsť na tie testy ,aby to škola akceptovala.Daj potom vedieť ako ste dopadli.

zmoz
16. jan 2012

... nemá niekto skúsenosti so zápisom do školy v Nemecku? vopred dakujem...

matac
16. jan 2012

Ahojte , ja odklad odporúčam. Tiež som to min. rok riešila . Teraz som veľmi rada a vďačná, že som poslúchla dobre rady. Najdôležitejšie je aké je dieťa ( sociálna, citová zrelosť) Dcéra je veľmi šikovná , v niečom nadpriemer. Riaditeľka a psychológ nesúhlasili s odkladom , ale ja som si stala za svojím Odklad! A hlavne som poslúchla dobré rady . Je narodená 20. 8 . keď si vezmeš, že sú tam deti staršie o rok , je to naozaj dosť veľký rozdiel. Nech je to dieťa šikovné akokoľvek je to vidieť. Majú toho dosť a stresovať ich to je naozaj zbytočné .Ja si myslím ,že prvý ročník je štart do života ,a mal by sa naštartovať správne . Dcéra sa min. rok vôbec netešila na zápis . Teraz sa nemohla dočkať kedy už konečne pôjde do školy na zápis. Asi je dôležitejšie počúvať naše deti pri takýchto rozhodnutiach , ako nejaké múdre rady odborníka ktorý sa riadi podľa X Y ďalších osnov. Každé dieťa je iné a my mamy si ich najlepšie poznáme ,vieme aké sú . Čo sa testov týka tie sa robia rôzne , každá škôlka to ma iné . Sú to veľmi jednoduché veci.V knihách pre predškoláka sú všetky úlohy zahrnuté. Detskú zrelosť robia, až keď nahlásiš odklad na zápise ( býva to od mája ) v psychologickej poradni . Prajem Vám všetkým správne rozhodnutie a detičkám veľa úpechov.

januarova
16. jan 2012

Ahojte, tak aj my riesime tieto veci momentalne. Dnes sme so synom absolvovali zapis a nahlasila som aj ze uvazujeme o odklade. Moj maly je julovy a vo vedomostiach je sice ok, ucit sa, zapamatat si veci a pozornost mu problem nerobia ale problem ma adaptaciu a citovu zrelost. Rano pri ceste do skolky plakaval este aj tento sk. rok ako predskolak az do novembra. A stale mi rozprava ako mu je za mnou smutno v skolke, lebo ja som doma este s mladsou dcerou. A az terza nejako od decembra sa zacal aj trochu tesit do skolky a ked som sa s nim rozpravala, tak mi povedal ze on sa este do skoly netesi, ze chce byt este v skolke. A ja ho zatial tiez vobec nevidim ako prvaka, pripada mi este velmi detsky a hravy oproti inym detom. Zajtra budem volat do psych. poradne a uvidim aky termin nam daju na tie testy. Podla toho sa zariadim, ale aj tak citim ze asi este nema ist. A este napr. baby, vase deti mavaju este take velke vybuchy zlosti, ked nie je nieco podla nich? Lebo moj je v skolke ako anjelik, ale samozrejme doma potom ten stres z celeho dna si musi vyventilovat a stale mava zlostne prejavy ako ked mal obdobie vzdoru. A toho sa tiez bojim, ze mal by sa od septembra doma ucit, jeho chyti rapel a budem sa s nim natahovat hodinu kym si spravi ulohy a pod.? Myslim ze aj to by sa mohlo este za ten rok zlepsit.

dori2
17. jan 2012

testy skolskej zrelosti sa robia uz aj teraz. takze sup sup na to, nic za to nedate a je to cenna informacia....

marione
19. jan 2012

ahojte baby, nemáte tu niektorá skúsenosti s logopédom? Môj syn bude mať v júni 6 rokov a od septembra by mal nastúpiť do školy. Máme problém s výslovnoťou niektorých písmen - č, š, ž. V školke majú špeciálnych pedagógov, s ktorými majú jeden deň v týždni logopédiu, ale zrejme to nebude stačiť. Triedna učiteľka v školke ma straší, že ho musím nútiť a hrešiť, keď niečo zle vysloví. Musí dieťa ovládať všetky písmená správne, keď ide do prvej triedy? Cvičíme doma každý deň, ale dlho pri tom nevydrží. Uvažujem, že navštívime ešte logopéda, lebo neviem čo ďalej.

renab
19. jan 2012

@marione dieťa nemusí pri nástupe do školy správne vyslovovať. ale keď to neovláda, môžu nastať problémy s čítaním a písaním, nakoľko dieťa vyslovuje niečo iné, ako má napísať. logopédku určite navštív 😀 , ešte má šancu sa to doučiť a vyhnúť sa prípadným problémom v škole.

januarova
19. jan 2012

@marione, ja chodim so synom logopedke, nejde mu c a r. Aj ked r su mu uz dari, aj sa uz zacal opravovat vo vetach a to c bude asi na dlhsie. Tiez cvicim ekazdy den, ale len tak 15-20 min. To podla logopedky staci. A urcite netreba dieta za to hresit alebo karhat a vyhrazat sa mu. Bude mat este vacsi odpor. A co mi logopedka hovorila niektorm detom trvaju sykavky dlhsie, aj po druhu triedu.

syslica
19. jan 2012

@marione Ja mám s logopédmi bohaté skúsenosti 🙂 . Staršieho syslíka som s ich pomocou vytrénovala na bezchybnú výslovnosť (za 3 roky), teraz to isté absolvujem s mladším. Pozri aj do tejto témy: https://www.modrykonik.sk/forum/mame-doma-skolkara-3-5-rokov/nechce-cvicit-vyslovnost-ako-ho-motivovat/
navštíviť odborníka by asi nebolo na škodu, rozhodne ale netrestať a nevyhrážať sa, čudujem sa, že ti to mohol nejaký pedagóg navrhnúť... a nestresuj sa, mnoho detí ide do prvého ročníka s nie celkom čistou výslovnosťou, no tréningom sa to spraví 😉 . Držím palce!

filipal
19. jan 2012

y@marione zial ucitelka ti radi praktiky, ktore moze dietatu ublizit a nie pomoct. prilisne tlacenie, hresenie, moze dokonca vyvolat zajakavost, alebo tiky. ucittelka v skolke nie je specialny pedagog, psycholog, ani logoped, aby sa vedela k tejto veci vyjadrovat kompetentne.

marione
19. jan 2012

Ďakujem Vám pekne za reakcie. Učiteľkina reakcia sa mi zdala prehnaná a dosť som potom zostala vystresovaná, že mi ho ani nevezmú do školy, keď nebude pekne rozprávať. Asi navštívime nejakého odborníka, nech sa to do septembra ešte zlepší 😉

daducha
19. jan 2012

@xlucia ahoj,som logopedicka, mozno ti pomôzem. Neviem ako daleko ste s nacvikom,aj mi teraz bojujeme s R.zacali sme s nacvikom minuly rok v aprili a teraz maly konecne dokazal rozkmitat jazyk v zmysle trrrrrr - ako ked jazdi traktor,auto.Ak toto dokaze,pohnete sa dalej.Nam velmi pomohol nacvik po leziacky a s mierne zaklonenou hlavou dozadu ( spustil isme ju z postele ). Po sediacky totiz hovoril medzizubne R - stale tam bolo pocut S.Tak sa po leziacky jazyk krasne spustil na spravne miesto a po 2 dnoch uz to dokaze krasne po sediacky.Teraz to uz nabera rychly spad,aj ked v beznej reci ho este nepouzije,aj ked sa uz sam opravuje.Skus mi napisat co doma cvicite a hadam prideme na to ,co je vo veci 😉 .
Inak s vyslovnostou ma v ich triede problem vela deti,no do septembra kym zacne skola sa da vela stihnut.Ono ak v 4-5 tich rokoch ma dieta problem s napr. sykavkami,L,R treba zacat cim skôr a necakat do pripravky.Niekedy R trva aj rok dva a ak je tam este L a nejake dalsie je co robit 😉

daducha
19. jan 2012

@marione ucitelka je " mešuge " ,ziadne strasenie a pod. veci.Cvicit raz do tyzdna ak je problem s recou je velmi malo.Dôlezite je kazdy den v kratkych intervaloch - napr. 10x po minutke.Hlavna praca stoji na rodicovi, logoped iba nasmeruje spravnou cestou,ukaze ako postupovat,no potom treba trenovat doma.Najdi cim skôr logopeda,sykavky by mal predskolak uz ovladat.Ale netreba zase stresovat ak to este nevie.Do septembra je este daleko,je velka pravdepodobnost ze sa to pod spravnym vedenim naucite 😉

daducha
19. jan 2012

@marione este som zabudla, do skoly ho urcite vezmu,len ta vyslovnost uzko suvisi so schopnostou sluchom rozlisovat hlasky co je dôlezite pri pisani a tam si to dieta môze zamienat a robit chyby pri pisani ...

xlucia
20. jan 2012

@daducha ked sa syn sustredi, tak povie aj sykavky, aj pismeno L. nejde mu vyvodit iba R

titkovamiriam
20. jan 2012

tak ja som doma zo zapisu-marek počital,rozoznaval farby a tvary,recitoval a skušala ho zo slovicok,chcela opis deja niakeho zažitku, ako vyslovuje,no ja som dala žiadosť o odklad,tak na rok znova 😉

rozala111
20. jan 2012

Ahojte, my mame ist na zapis, ale mame aj 4 rocneho syna a nemame ho kam dat, myslite, ze mozeme ist s nim, ako dlho trva taky zapis? dik, za rady