Čo má dieťa vedieť na zápis do školy?

abetka
31. júl 2008

Caka nas zapis a neviem co maju deti vediet a co musia vediet

tamarka
15. jan 2009

tak dnes nás to čaká, držte nám päste, my držíme tiež. Nezabudnite rodný list 😉

denisa555
15. jan 2009

baby, čo deti za tych 15 € dostanú? to sú zošity či čo? moja nevlastná dcérka je júlová. učiteľka v školke vravela, že je ešte nevyzretá, veľmi hravá a emocionálna. tým myslela, že je uplakaná, čo aj ozaj je. do septembra je ešte veľa času, ale neviem či sa až tak dovtedy zmení. jej mama si zmyslela, že pôjde do školy teraz stoj čo stoj. tak dúfam, že malá to zvládne.

monkula
15. jan 2009

denisa, ak nie je pripravená ,ta knemá cenu ju nútiť.. sú u vás nulté ročníky? Tie skvele pripravia dieťa na školu...

sassi
15. jan 2009

deti dostanu zošity, taku sadu pre 1. ročník, predpísané
potom ešte nejaké pomocky, zaklad - pero, ceruzky, lepidlo, nožnice ...
a ešte sme doobjednávali aj knižku, každy rok je jedna knižka schválená MŠ ako Prvá kniha

ale my sme pri tej platbe dostali aj presný zoznam tých vecí
bola som na to potom nehnevaná, lebo sa dala objednať len celá sada
zošity potom nevyhovovali, kupovala som aj tak ine (nie ta sada, ale klasicke 1.-cke linajkove nam dali zle)
pero nepísalo, lepidlo dali tiež sprosté a kupovala som ine, nožničiek sme mali doma habadej a dostali sme dalšie... 😠 😠 😠
ked pojde syn, už taka hlupa nebudem a nič objednávať nebudem, lebo dali šmejdy!

Ale možno je to inde lepšie 😉

ninka23
15. jan 2009

Príklad vyšetrenia školskej zrelosti (typy úloh):

nakresliť ľudskú postavu, hodnotenie je odstupňované, postava musí mať hlavu, trup a končatiny,
kresliť geometrické tvary (trojuholník, štvorec, srdce, kruh a pod.),
odkresliť rôzne znaky, ako body na hracích kockách, štvorlístok, jednoduchšie i mierne zložitejšie napodobneniny písaných písmen alebo ich prvkov,
schopnosť koncentrácie (Bourdonov test pozornosti: hľadanie jabĺčok obrátených stopkou určeným smerom v stanovenom časovom limite),
orientačná a rozlišovacia schopnosť (meno, adresa bydliska, určenie obchodu, priestorové pojmy "hore", "dolu", "vpredu", "vzadu", "vpravo", "vľavo", orientácia v čase, číselná orientácia v prvej desiatke, základné farby),
reprodukčná schopnosť (zopakovať dlhšiu vetu, číslo),
rečové predpoklady (primeranú výslovnosť slabík a hlások, napr. slama, strecha, ryba, drevo, čučoriedka, mačička, žubrienka, lastovička, lavica a i.). Deti testovanie obvykle zaujíma, čo vyplýva z príťažlivej podoby testovacích metód.
Testy „odhalia“ aj nadpriemerne schopné, nadané dieťa, ktoré môže zvládnuť náročnejšie osnovy a môže sa tak zaradiť do školy pre talentované deti.
Pracovníci pedagogicko - psychologickej poradne každý rok prešetria testom školskú zrelosť detí v materských školách, ktoré do 31. augusta príslušného roku dovŕšia šesť rokov veku. Tí, ktorí chcú vedieť, či ich dieťa je zrelé a dobre pripravené do prvého ročníka, môžu požiadať o posúdenie pedagogicko - psychologickú poradňu
🙂

sassi
15. jan 2009

alebo kuk na začiatok diskusie, je tam tiež, čo dieťa musí vedieť
a ta poradna nie je zla napad
ja som našu julovu dala, a tiež sme tam nakoniec skončili
šikovná ... ale tiež uplakaná a neposedná ☹

abetka
autor
16. jan 2009

tak mi ideme v pondelok 😲
Ako to zvladli vase deticky???
Vedeli vsetko???
Ako dlho to trva??? 🙂

bibinka
16. jan 2009

abetka-potom napíš ako a čo...verím, že Alžbetka i ty to zvládnete v pohode

abetka
autor
17. jan 2009

dakujem bibinka 🙂

didusa.risulo
17. jan 2009

ahojte ja som akurat bola vcera v skolkepo nejake info a asi v kazdej skolke je to ine, ale u nas trojrocne dieta sa nemusi vediet samo obliec ani samo papat nemusi vediet, musi byt bez plienok uplne,musi mu ucotelka rozumiet,takze rozpravat a ovladat vsetky hygienicke navyky a to nebyvam v zapadokove niekde ale v nitre

monkula
17. jan 2009

aj my máme zápis za sebou...
jarko musel nakresliť jednu šikmú čuiarku, potom rátal do dvadsať, učiteľka mu ukazovala prsty a on musel povedať, koľko ich ukazuje, potom ho skúšala, či vie farby, chcela nejakú básničku, ale Jarko ju zruušil, že si žiadnu nepamätá 🙄
dostal pamätný list, nejaké papierové zvieratká a dovidenia.... 😅 😅
a či ho zobrali sa dozvieme do konca júna.... paráda... 🙄 🙄

didusa.risulo
17. jan 2009

monkula ale jarko ma 6 rokovnie?do skoly na zapis?ja teraz neviem ze ci mam brat maleho so sebou ked pojdem do tej spravu materskyh skol vypisat ziadost

monkula
17. jan 2009

diduša, toto je diskusia o zápise do školy 😀 😀 😀 😀

keď sme boli dať zapísať do škôlky Jarka, tak sme ho zobrali... ale veľa rodičov tam bolo bez detí... 😉

didusa.risulo
17. jan 2009

kurnik,som sa pomylila 😀 😀 😀 😀 😀

sassi
17. jan 2009

monkula, prečo "či ho zobrali..." ved musia nie?
všetky 6-ročné deti do školy prijať musia
jedine ak by si chcela nejaku vyberovu triedu, tak nemusia, možu zaradiť do klasickej 😉
my sme tak robili testy do jazykovej prípravky
a vysledok sme vedeli až v septembri, teda ja som si zistila skor

an81
17. jan 2009

nemusia ho zobrat. ak to dieta nie je zrele na tu skolu (co posudi psycholog, ucitel), tak ho mozu poslat naspat do skolky.

an81
17. jan 2009

ja som pocula aj o takom pripade, ked dieta prijali do skoly a pocas skolskeho roka prisli na to, ze este nie je zrele na skolu a potom ho poslali naspat do skolky.

sobe
17. jan 2009

čaute baby môj syn má 6 rokov tak sme boli na zápise vzali nás ale bola tam divná pani psychologička nepáčilo sa jej ako kreslí a ako vyslovuje r. ale keď bol s logopedičkou tá povedala že r má v poriadku . tak som si hneď urobila názor na pani psychologičku asi sa rozhoduje podľa toho kto jej ako sadne. inak vedel aj básničku, počítať, písať, prečítať to čo napísal, kresliť pani učiteľka povedala že nieje dôvod na odklad.a ak deti v škole prvý rok zaostávajú má škola nárok po posúdení psychologa ho stiahnuť zo školy

monkula
17. jan 2009

sassi, ako píše an, ak sa im bude zdať nezrelý, nemusia ho zobrať... ale v októbri už mal šesť, do školy pôjde ako 7 ročný, tak hádam nepovedia nie 😅
Sobe, my sme tam psych. ani nemali, ale ja som s ním bola v utorok u psych. kvôli podozreniu na skríženú lateralitu, tak nehovorila, že by bol nezrelý... iba musíme cvičiť grafomotoriku, tak som pokupovala pracovné zošity, trojuholníkvú ceruzku a učí sa... aj ho to baví, tie zoity sú úžasné... 😉

sobe
18. jan 2009

ahoj monkula malého nebaví kresliť ani nič podobné ale písať tlačené písmenka to hej. on je skôr na učenie ako kreslenie on by sa chcel už učiť násobilku, zaujíma ho vesmír, pyramídy a tak takže nezdielam názor pani psychologičky že zaostáva iba k voli kresleniu. baví ho proste niečo iné.tie zošity máme aj my len malého to baví tak pol hodinu a konec ,ale držím palce

sassi
18. jan 2009

Zápis do 1. ročníka sa koná každoročne od 15. januára do 15. februára. Miesto a čas zápisu určuje riaditeľ základnej školy. Zákonný zástupca dieťaťa – rodič, pestún, príp. ústav, ktorému bolo na základe súdneho rozhodnutia dieťa zverené do výchovy, je povinný prihlásiť školopovinné dieťa do školy– zúčastniť sa zápisu a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas. Pre školský rok 2009/2010 sa zapisujú deti narodené od 1.9.2002 do 31.8.2003. Ak zákonný zástupca požiada, aby do školy bolo výnimočne ( predčasne ) prijaté dieťa, ktoré dovŕši šiesty rok veku v čase od začiatku školského roka do konca kalendárneho roka, k žiadosti priloží vyjadrenie pedagogicko – psychologickej poradne a detského lekára ( ide o deti narodené od 1.9.2003 do 31.12.2003 ).

Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nie je telesne alebo duševne primerane vyspelé a ak o to požiada jeho zákonný zástupca – rodič, príp. lekár alebo riaditeľka materskej školy so súhlasom zákonného zástupcu, mu odloží orgán štátnej správy ( podľa platnej legislatívy riaditeľ školy ) začiatok PŠD o jeden školský rok. O možnosti odložiť začiatok PŠD škola informuje zákonného zástupcu žiaka pri zápise. I dieťa, kde rodič žiada odložiť PŠD, sa musí zápisu zúčastniť, pokiaľ mu v tom nebránia vážne zdravotné problémy. Odporúčame rodičom a je to i požiadavka základných škôl, aby deti, zapísané teraz začiatkom roku 2009 a ktoré mali odklad PŠD, aby sa znovu zúčastnili zápisu z dôvodu možných nových informácií, potvrdenia nástupu na danú školu ... Ak sa u žiaka prvého ročníka základnej školy v priebehu prvého polroku prejaví nedostatočná telesná alebo duševná vyspelosť na školskú dochádzku, môže mu riaditeľ školy po prerokovaní so zákonným zástupcom, vyjadrení pedagogicko – psychologickej poradne a po prerokovaní na pedagogickej rade dodatočne odložiť plnenie PŠD na nasledujúci školský rok.

toto som našla, teda ak by mal mať odloženu škol. dochádzku, museli by o tom informovať pri zápise. A tiež s tým musí rodič suhlasiť, prípadne sa k rtomu vyjadriť psycholog alebo materská škola 😉 Nemožu to posudiť na zaklade pár minut strávených na zápise, kedy dieťa može byť nervozne 😉

monkula
18. jan 2009

sassi, vďaka... 😉
sobe, ani Jarka nebavilo kresliť, nikdy k tomu nemal vzťah, aj preto má grafomotoriku menej vyvinutú.... ale teraz ho to začína baviť, tie zošity si dokonca sám vypýta... tiež vydrží asi tak polhodinku, ale to stačí... 😉

sobe
18. jan 2009

monkula, práve som si všimla že tvoj malí je októbroví môj malí tiež. aj ste už na zápise niečo platili ? my 7eur dostali sme šek na stravné a zoznam zošitov aké treba nakúpiť je toho dosť. inak si neviem predstaviť ako to bude vyzerať keď sa budeme musieť učiť do školy malá ma rok a stále erikovi všetko berie a chce robiť to čo robí on , muž je stále v práci tak sa teším,

sassi
18. jan 2009

sobe, moj maly mal pol roka, ked šla dcerka do školy, a učili sme sa v čase ked on spával. Vtedy ešte spával 2x za den, takže som ho davala okolo 14:30, a ked prišla dcera z družiny o 15:00, tak po hygiene a olovrante sme hned písali DU. Neskor už písala cvične aj sama, a len do zošita sme písali spolu, lebo bola pozornejšia a napísala krajšie. S prváčikom sa učiť treba, ale do hodinky sa to zvládne. My sme mavali vždy dosť vela uloh, celu stranu písať, celu stranu čítať a aj z matematiky VŽDY niečo. A stáhali sme to tak za 1 - 1,5 hodiny, ale aj s cvičným písaním (ak bolo treba).

sassi
18. jan 2009

iank to bola super motivácia ... "Rychlo piš, kym maly spi !" 😀 😀 😀

sobe
18. jan 2009

sassi, vďaka no malá mi už teraz spí len raz za deň, a vraví sa že dievčence sú šikovnejšie ale dúfam že to neako zvládneme

sassi
18. jan 2009

teraz už mame kopa kružkov, tak ulohy píšeme každy den v inom čase, a ani už nechodí každy den do družiny, ale tiež sa snažím, aby to písala hned ked príde a kym maly spí.
Prváci končia väčšinou o 11:30, maximálne 12:30, takže ak nepojde do družiny, stíhať to budete myslím v pohode 😉

monkula
18. jan 2009

nie, nič sme neplatili, zoznam vraj dostaneme spolu s prijímacím listom...

tamarka
19. jan 2009

my sme neplatili nič, dostali sme zoznam, čo budeme potrebovať a pod tým bola poznámka, že prvé zošity dostanú. Tak som zvedavá. Pýtali sa ma aký jazyk jej vyberiem, tak som jej vybrala angličtinu a ešte chceli vedieť, či bude chodiť na náboženstvo alebo etiku, takže u nás etika. 😉

monkula
19. jan 2009

na našej škole budú mať cudzý jazyk až od druhého ročníka a my sme mu vybrali náboženstvo.... 😉