Čo má dieťa vedieť na zápis do školy?

abetka
31. júl 2008

Caka nas zapis a neviem co maju deti vediet a co musia vediet

abetka
autor
19. jan 2009

tak absolvovali sme zapis a boli to nervy. Malu si zobrali do triedy a po cca15 minvysla a isla do druhej triedy a tam ju skusali zase nieco ine. Cele to trvalo 40 min. 😉
ziadali- podla jej slov-geometricke tvary, farby, basnicku, pocitat, rozpravat pribeh, ak sa vie podpisat nech sa podpise, rozdelit zvierata na domace , ake druhy stromov pozna(ihlicnate, listnate), kolko ma suriodencov , ako sa volaju a kolko maju rokov, skusali skladat puzzle,
Nasa ide na cirkevnu skolu, tak nabozenstvo je povinne a jazyk od 2 rocnika tiez
Platili sme 7€ - ine za preac. zosity, slabikre, matematiku a este nejake prac. zosity a tiez zoznam veci, ktore potrebuje a je toho dost. Sa zapotim. Asi t idem postupne kupovat, lebo naraz by bolo toho vela

sassi
19. jan 2009

abetka a ty si nebola s nou? Ja som bola pri nej cely čas, teda nie vedla nej, ale videla som ju 😉

abetka
autor
20. jan 2009

nebola som s nou
Si ju yobrali a ja som cakala na chodbe.

sobe
21. jan 2009

čaute, nášmu malému sme vybrali náboženstvo jeho to baví /zatiaľ/, vybrali sme si nemčinu lebo už základy má a je povinný od prvého ročníka, ibaže nevedia či sa im podarí zohnať učiteľa,pýtali sa hneď aj na družinu ale keď som na MD tak sme zamietli, a celú dobu som sedela pri ňom

ukana
21. jan 2009

uz som pisala do skolkarov, ale aj sem musim...vcera sme boli na zapise, tiez siel maly sam do "Rozpravkoveho lesa", kde ho skusali, nevidela som vsetko, lebo sme zatial vypisovali papiere, objednali sme tie zosity, aj ucebnicu anglictiny (maju uz v 1.tr), dalo sa aj osobitne vybrat (ceruzky, pera, lepidlo a pod. bolo mozne len spolu objednat), este tam bola ziacka knizka, ale mohli sme si ten zoznam len zobrat a kupit mu to sami 🙂 Potom sme sli spehovat, co maly robi a chodil z triedy do triedy so starsim dievcatkom (Smolkom), ta ho sprevadzala, a pocital do 5, pytali sa, ci pozna cislice, v dalsej triede mal telesnu vychovu, hadzal loptu, robil kotrmelec, vsetko mali takou rozpravkovou formou...rodicia boli dole v triede, aby sme deti nerozptylovali...Len na zaver prisla jedna p.ucitelka za mnou, ze vsetko O.K., len ci chodime na logopediu ( to chodime)...

A tiez sme mohli vybrat nabozenstvo ( katolicke alebo evanjelicke) alebo eticku vychovu....dali sme katol.,(manzel je katolik) nech ma starka radost 😅 , ja som ateista, tak neviem, ci to predycham 😀 ale ustupila som... 😒

Uz sme dostali aj papier oficialny, ze je zapisany do 1.rocnika...

graziela
21. jan 2009

Ahojte,
aj my sme predvcerom absolvovali zapis do skoly s dcerkou, ktr. bude mat v aprili 6 rokov...bola som prekvapena, ako rychlo sme sa vybavili a ake to bolo jednoduche...skolu mame od domu 5 minut chodze, boli pripravene 2 triedy, jedna bola prazdna, tak sme isli tam...ja samozrejme s dcerkou..kym som ja vypisovala nejake formulare, tak ucitelka si sadla do lavicke k dcerke a davala jej nasl. ulohy:
Najskor mala obkreslit podla predlohy 7 malickych kruzkov, pod tym boli 3 slova napisane pisanym pismom - toto bolo podla mna dost narocne, jeden chlapcek sa pri tom aj rozplakal...moja dcerka sice pozna vsetky pismena (od 2 rokov pozna abecedu), aj si vie sama precitat vela slov, aj napisat, ale len tlacene... podla mna to ani nema zmysel, dieta ucit pisat pisane pismena este pred nastupom do skoly.. po1. dieta by sa v skole nudilo a po 2. mohlo by sa naucit zlym navykom, ktr. by sa v skole tazko "oducali"... to je moj nazor...
No dalsie ulohy boli - nakreslit postavicku (moja dcerka nakreslila seba)... medzitym ako dcerka kreslila, sa jej ucitelka pytala na kamaratov, surodencov, ci rada kresli a pod. Potom musela pomenovat geometr. tvary, cislice, farby a nakoniec zaspievat pesnicku...
Cele to prebiehalo v prijemnej atmosfere, aj ucitelky na mna posobili celkom dobre, snazili sa deti moc nevystrasit...a moja dcerka je odjakziva taka ukecana, ona sa dokonca vzdy tesi aj ku doktorke, ze si s nou pokeca...a ani pri jedle sa jej pusa nezastavi 😉
Takze ja som sa toho zapisu vobec neobavala a ani ona nie...Dufam, ze sa jej bude tak dobre darit aj v skole...hoci, ked si predstavim, ze ani nie o rok si bude takto sama cupitkat do skoly..juuuuj, az ma srdce zaboli...uz sa veru skoncia bezstarostne casy, uz pridu aj povinnosti... 😒 No, co uz zivot je taky, kazdy si tym musi prejst, vsak ano?

ukana
21. jan 2009

graziela, aj u nas bola taka mila a prijemna atmosfera, detom sa tam pacilo, Matko ani domov nechcel ist 😅

graziela
21. jan 2009

A este som zabudla spomenut, aj my sme platili cosi vyse 13 EUR za knizku (O prvackom maciatku od K. Bendovej) a zosity...ta knizka nebola povinna, ale vraj si ju prvaci citaju na hodinach, tak sme objednali a tiez zosity nebudem musiet potom zhanat...
A malu sme prihlasili na nabozenstvo, my sme s manzelom obaja katolici, a samozrejme, ze chceme, aby isla na 1.sv. prijimanie a ona sa uz teraz velmi zaujima a vypytuje sa, ako to bolo na zac. sveta, o Adamovi a Eve a podobne zalezitosti..tam jej to aspon vysvetlia takou inou formou a ona sa uz velmi tesi...
A chceli by sme malu dat aj kruzky - nejaky dramaticky (divadlo), resp. spevacky, ci tanecnu...Ona toto velmi lubi 🙂
Inac, je cudzi jazyk povinny uz aj v 1.rocniku? Na toto som sa zabudla opytat... Nasa dcerka chodila na angl. kruzok uz 2 roky v skolke, a velmi ju to bavi, tak by som to privitala...

graziela
21. jan 2009

Ukana, to je super, ze aj na nase deti to urobilo taky dobry dojem, a boli so sebou spokojni...podla mna to je dost dolezite...ten 1.kontakt so skolou a ucitelkami 🙂

ukana
21. jan 2009

graziela, cudzi jazyk nie je povinny, zalezi od skoly...tu knihu O prvackom maciatku sme neobjednali...fakt ju budu potrebovat?? 😕 ja som myslela, ze to len tak na uvitanie do skoly budu dostavat, tak som ju neobjednala 😅 tak dokupime 😵

graziela
21. jan 2009

Ukana, no mne ucitelka povedat, ze ju budu pouzivat, tak som radsej kupila, lebo ked vsetky deti budu mat a nasa Saska nie... 😒 A ona celkovo rada "cita" knizky a od Kristy Bendovej este nemame ziadnu, takze urcite je to dobra vecicka, aj keby ju nemali pouzivat v skole, isto sa zide...

sassi
21. jan 2009

garziela, aj ja som Prvácku knižku kupila, že ostatné deti dostanu a naša malá nie 😖 Ale keby som bola vedela, aká otrasná knižka to bude, tak nechcem ani zadarmo 😠 A ani ju vobec nepoužívali 😠 Ked to mali všetci, tak to aspon mohli čítať na Čítaní.
Snáď tohtoročná bude lepšie vybraná, Krista Bendová znie dobre 😉
Ale ako doplnkove čítanie mali potom od polroka časopis Adamko 😉 aj tento rok sa objednávala zasa.

sunny6
22. jan 2009

to akoze zapis je vlastne test pre dieta ci moze ist do skoly a ci je dost inteligentny na to aby sa mohol ucit? teda ja zijem v Uk ,maly ma este len 3 roky,a len tak som nakukla,ze co ma dieta vediet na zapis.......a som dost prekvapena aky tlak sa robi na deti pri zapise,dufam,ze tu to bude inak.

ukana
22. jan 2009

sunny, tak v troch rokoch urcite neporovnavaj dieta s 6 rocnym, nas Matko minuly rok nevedel ani polovicu veci, co od neho na zapise ziadali...ale v podstate je to len formalita, ak je dieta zrele ( po psychickej stranke) a nema ziadne zasadne vazne problemy, tak ho musia zobrat...to uz aj rodicia sami vidia, ako zapadlo dieta v skolke, ci sa hra v kolektive, ci pocuva ucitelku a pod...potom si sami mozu poziadat o odklad skolskej dochadzky...Ucitelky nas na zapise len upozornili, co este docvicit do nastupu do skoly 🙂 napr.logopedia, zle drzanie pera, farby a pod.

ukana
22. jan 2009

sunny a myslim ze v U.K chodia deti skor do skoly o rok, tu chodia az 6-7 rocne deti do skoly 🙂 tak nestresuj 😉 😉 😉 a kliiidek 🙂

sunny6
22. jan 2009

ukana ja nestresujem.....len sa mi to zda dost natlak,ano mas pravdu deti tu chodia do skoly ako 5 rocne,a predtym chodia na predskolsku co aj moj maly chodi,nevravim ze sa nezdokonaluje,ale kazde dieta sa vyvija inak a niektore v tom veku uz citaju a bavi ich to a zas druhe bavi viac pohyb a telocvik ako sedenie pri knizkach....proste ten test formalita u 6 rocnych je podla mna zbytocny,ale to je len moj nazor.

zade
22. jan 2009

Ahojte,
som ucitelkou na 1.st. ZS. Mam 9 rokov praxe, no najcastejsie som pracovala s prvacikmi. Je to riadna fuska!! Uf.
Momentalne som aj ja na MD a moje dieta ma len 1,5 roka, no Vasa tema ma zaujala z takeho uckoskeho hladiska a tak som nakukla. Pre deticky by zapis do skoly nemal byt vobec stresujuci, ak ano, tak treba hladat chybu v nas dospelych. A to na oboch stranach. Bez toho, aby dietatko neabsolvovalo zapis si vlastne vstup neviem predstavit. Je to skutocne len fomalita? Ved sa zistuje kopec detskych vlastnosti? Socialne vazby na matku, rec, slovna zasoba, telesny vyvin a pod. Nie je to vobec ziadna fraska, zalezi vsak na skole ako to pojme. Pracovala som aj na skole, kde zapis prebiehal v nedelu. V obrovskej jedalni bol program pozostavajuci z prihovorov zastupkyn, riaditela. Vystupoval spevacky zbor zo skoly... no proste okazala slavnost. Samotny akt zapisu bol vsak o niecom inom ako o detickach. Ucitelky len stroho pozapisovali udaje z rodneho listu a OP rodicov a hura - hotovo! Z mojho pohladu hotova katastrofa. Je to skutocne v moci pedagogickeho kolektivu, co dokazu zo zapisu urobit.
Ak by ste chceli este nieco poradit, tak kludne piste IP.

danielle21
22. jan 2009

Ahojte, môj syn bude tiež od septembra školák 😎
My máme zápis až 29.1., takže ešte týždeň si počkáme, máme tu iba jednu školu a deti si tu vyberať nemôžu, idú všetci čo sú teraz predškoláci, jedine keby boli naozaj nejak nespôsobilý sť do školy.
bu de ich 7 chlapcov 😕 , takže učiteľke prajem už teraz kopu trpezlivosti 😅

no neviem ako to bude prebiehať u nás , či vôbec budú deti niečo skúšať, keďže je isté že pôjdu všetci 😀
ale určite si z toho nič nerobím, čo nebude vedieť to doženieme ,ved je to ešte 7 mesiacov kým pôjdu do školy, do vtedy sa môže ešte vo vývoji veľa zmeniť a veľa sa toho ešte môžu naučiť.

podľa mňa je dobré také preskúšanie,ja by som bola veľmi zvedavá, ako syn bude reagovať a tak.

danielle21
22. jan 2009

zade ani mne by sa taký zápis nepáčil 😝 , je lepšie keď je to na škole, nech deti vidia aké to tam je, a môžu sa aspoň na chvíľu cítiť ako veľkáči 😵

titkovamiriam
22. jan 2009

ja si zaspominam na zapis starsich deti-vzdy som bola s nimi v triede,ucitelka zobrala rodny list nieco pozapisovala,vybrala som jazyk-teraz aj etiku,a potom decka nieco povedali ,nakreslili,poznavali farby,a tusim cisla a tvary ,zaplatila som zosity a isli sme domov 😀

majina.b
22. jan 2009

My sme boli na zapise v utorok, dieťa samo s pedagogom a ja v inej triede.
Soňka bola zo školy nadšena, ale pri odchode zo zapisu sa opytala, či do školy musi prisť každy deň.
Nas čakaju ešte psychotesty, povinnosť ktoru vyžaduje škola, ak je cudzí jazik od 1 ročnika.

majina.b
22. jan 2009

ešte doplnim čo ich skušali v škole:
ake pismena abecedy poznaju
geometricke tvary bola tam i elipsa
farby
ovocie a zelenina - malinu naša nepoznala
roztriediť podľa druhu veci, hračky, ludia, ovocie

zade
22. jan 2009

Mne sa pacilo ci pisala Ukana, o "rozpravkovom lese". Myslim, ze zapis do skoly by mal vyzerat asi takto, podla mna to skola pochopila tak ako to ma byt - detskymi ocami.

Inac, nebojte sa hrozostrasneho zoznamu, ktory ste dostli. Stretla som sa s rodicmi, ktori vsetko nakupili v predstihu a potom zistovali, ze nakupili zle. Napr. obycajne farbicky. Deti v prvej triede pracuju v Pracovnych zositoch, ktore maju kriedovy papier a na ne farbicky z "lacnejsieho" kraja nechytaju. Peracnik je tiez dobra zalezitost. Kupite aj o tri rady a krasne vyplneny perami, fixami a pod. Neodporucam!! Dieta len zipsuje a zipsuje. Radsej je lepsie mat jeden peracnik na pisanie, teda ceruzky a gumu, struhadlo, neskor gumu. A popripade druhy peracnik uplne obycajny na fixky a farbicky. Preditete tomu, ze pri praci nebude mat na lavici miesto.

No, stretla som sa aj s rodicmi, ktori si na nakup nechali cas az v septembri a v podstate o nic neprisli nakolko vsetko prediskutovali s tr. ucitelkou. Darmo, kazda "ucka" si vyzaduje svoje!!!

abetka
autor
22. jan 2009

zade ja som pocula, ze je lepsi poschodovy peracnik a netreba kupovat vybaveny, lebo su tam neni kvalitne veci. Ja som kupila dvojposchodovy z Topgalu a aj tasku a ceruzky Maped a nejake aquarelky. Ake obyc. ceruzky mam kupit???

zade
23. jan 2009

Najlepsie su HB, tie su makke. Myslim, ze kooh - i noor je stara dobra ceska znacka. Inac Maped su fajn farbicky.
Pri poschodovom peracniku mas pravdu, nezabera vela miesta na lavici, no a urcite nevybaveny, su tam ozaj nekvalitne veci. Len neviem co su aguarelky? Myslis akvarelove farby, teda vodove? Tak pozor na stetce. Tie, co su pri farbach prilozene tiez za vela nestoja a hlavne:

vodove farby - okruhly stetec
temperove farby - plochy stetec

Aj mnohe ucitelky (hlavne gymnazistky) v tom maju hokej.

abetka
autor
23. jan 2009

no ja mam tie aquarelky kooh-i noor a vraj sa tak volaju ludovo pastelkky od nich. Mam od nich aj plastelinu a vodove farby. Mam kupit ine vodove farby??? A tie dosky su potrebne. Naozaj su dost tazke 😝
Som rada zetie Maped si nam schvalila 🙂
NaSI IDU MAT *sLABIKARE OD lIPKU A IDU Z NICH UCIT PRVY KRAT, ALE MNE SA MOC NEPACILI?? cO POVIES?

zade
24. jan 2009

Mhm, slabikar LIPKA ani je ho velmi nemam rada, ale neboj sa tvoja ucitelka to urcite zvladne. Podstata je v tom, ze sa deticky nazar ucia aj samohlasky aj spoluhlasky a hned aj tvoria slabiky.
Dosky nekupuj pokial sa ti to nezda, ved ich predavaju aj v septembri. Podla mna je to dobra vec, i kde je pradou, ze ja som zatial detsku tasku do skoly nenosila...

sassi
24. jan 2009

ja nemám klasicke dosky ale take plastove na zips, su ovela lahšie http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=4454507 presne tieto
mame ich už 2. rok a su dobre, nepopraskali
papierove tie tvrde su ťažke a tiež niekedy moc hrubé 😉
a na zošity mame aj male A5 dosky, ale tiež nie tie tvdre ale také tenké
deti domov väčšinou nosia len 2-3 zošity, nie všetko, takže v 1.-2. ročníku je zbytočne kupovať hrube dosky 😉

roasha
24. jan 2009

sassi,tak som ukazala dcere vase dosky,a presne take na jesen do skoly potrebuje. 😀
hovorila mi to s takou vaznostou.... 😅 😀

abetka
autor
24. jan 2009

tie dosky su zaujimave 😉 . Mozno na narodeniny jej ich objednam.
Inak ja mam tiez nazor , ze sa od deti dost vyzaduje a mam pocit, ze aj v skole sa ide dost rychlym tempom. Mozno sa mylim, ale nejak sa mi to zda rychlo 🙂