Čo potrebujem na zápis do prvého ročníka?

sarkulka
1. jan 2011

Ahojte dievčatá, chcela by som sa spýtať ako prebieha zápis do prvého ročníka základnej školy 🙂 🙂 Vyžaduje učiteľka od detí niečo konkrétne, napr. počítať, rozoznávať farby a pod. ?

danielik79
1. jan 2011

@sarkulka ahoj aj ja idem s malým tento rok na zápis a tiež sa veru obávam čo tam bude .To čo spomínaš počítanie ,rozoznávanie farieb tak to od nás vyžadovala dr na prehliadke na 5 rokou a ešte vyžadovala či si vie napísať svoje meno ale to neni podmienkou.

sarkulka
autor
1. jan 2011

ahoj danielik, náš pán doktor na prehliadke toto vôbec nevyžadoval, teda on nevyžaduje nikdy nič 🤐 ani neváži, ani nemeria, iba sa opýta, či je všetko v poriadku a koniec 😒 Terezka už pozná všetky písmenká, aj celkom slušne číta. Podotýkam, že sa to všetko naučila v škôlke a neviem, či jej to nebude skôr na škodu 🙄 Teraz sme jej na Vianoce kúpili školskú tašku, ale akosi ju nenadchla. Má pocit, že už všetko vie a do školy nemusí.

danielik79
1. jan 2011

@sarkulka aj náš už vie písať písmenká /tlačeným/ a rátať teraz sa dokonca naučil aj niečo spočítať samoučne.Do školy sa velmi teší .Dokonca najnovšie sa naučil aj šnúrky uviazať.Ja som ešte školskú tašku nekupovala dostane ju až na menini vo februári .Aj náš má pocit že všetko vie, všetko videl ale aj tak sa teší ked sa dozvie niečo nové.

sarkulka
autor
1. jan 2011

Ahoj aj Terezka píše len tlačeným 🙂 , ale šnúrky si ešte nevie zaviazať, budeme musieť trénovať 😉 my ideme na zápis 17.januára, ale predtým máme v škôlke rodičovské združenie, s každým rodičom individuálne 😕 Ideš aj ty na niečo také?

zitaje
1. jan 2011

@sarkulka Ja mam uz sice tretiacku, ale myslim, ze sa to nezmenilo 🙂 . Ked sme boli na zapise v skole, pani ucitelka si ju zavolala do triedy samu (rodic caka vonku - to je myslim o tom, ci to dieta zvlada same, nie vsetky deti chodia do skolky), a mala nakreslit jablon (cize sleduju jemnu motoriku - kreslenie a slovnu zasobu - nechceli strom, ale konkretne jablon) a ze sa moze podpisat. Moja sa vedela tlacenym, ale ma v mene J, ktore pisala naopak 😀 .
Cize nic hrozne, na zapise ide podla mna skor o tu komunikaciu, ci dieta spolupracuje 😉
Prajem vela uspechov 🙂

danielik79
1. jan 2011

@sarkulka u nás škôlke sa zatial ešte nik o ničom v šôlke nevyjadril ohladom zápisu a ani neviem kedy vlastne je.Totiž ide o to že riaditelka v škôlke je na PN a druhá je taká ,dá sa povedať že tichá /nič nepoviem pokial sa neopýtam riaditelky čo sa mi zrovna nechce/.

sarkulka
autor
1. jan 2011

Ahoj, no toho som sa bála, že tam bude musieť byť sama, ale snáď to zvládne 😉 od zajtra trénujeme jabloň 😀 aj si malú nejako pripravovala na to, že pôjde na zápis , rozprávala si jej o škole a tak?

sarkulka
autor
1. jan 2011

danielik u nás v škôlke je dátum zápisu do školy na nástenke už asi 2 mesiace, zápis je 17.1. a to rodičovské je 13.1., Po tom rodičovskom asi učiteľky zo škôlky podávajú info učiteľkám zo školy 😉

zitaje
1. jan 2011

@sarkulka Moja sa strasne tesila do skoly, v skolke ju to uz moc nebavilo, ona je taky studijny typ 😝 😀
Myslim, ze nejak specialne pripravovat netreba, normalka ako vzdy: vela citat a nechat ju rozpravat pribehy, ak si nahodou sama dost nevymysla 😀, vela kreslit, vela sa rozpravat o vselicom, pokojne aj o tom, ze to bude poriadna zmena pre nu, porozpravat jej, ako to bolo, ked si ty bola prvacka - kedze nemozes vediet, ako to bude u nej v skole, tak nech ma aspon predstavu. Moja isla do skoly so svojim frajerom zo skolky 😎, tak tam mala aspon niekoho, nebola plna trieda novych deti, to bolo tiez fajn.

sarkulka
autor
1. jan 2011

U nás je to také striedavé teší-neteší 🙂 Sranda, moje Terezka ide do tej istej základnej školy, do ktorej som chodila aj ja a manžel a všetkých spolužiakov pozná, lebo chodia spolu do škôlky, je ich 25, takže budú 2 triedy 🙂 Aj tak sa mi to zdá také zvláštne, veď sa ešte len nedávno narodila a už ide do školy, miery síce na to má (32 kg a 125 cm 😉 pôrodná váha 2360 g a 47 cm, taká veľká prváčka to bude, ale tá taška sa mi zdá aj tak obrovská 🙂

danielik79
1. jan 2011

@sarkulka u nás som v škôlke na nástenke pozerala a nič nikde nebolo nakolko je riaditelka už 3 mesiace na PN aj ked si sem tam odbehne do škôlky .Aj som sa jéj pýtala povedala že na to je ešte čas kedže je to škola na dedine .Tak teraz neviem asi to bude ked nastúpia po prázdninách do škôlky

sarkulka
autor
1. jan 2011

danielik aj my sme na dedine 😉 a ešte by som sa chcela spýtať, dokedy sú vo vašej školke tieto zimné prázdniny? U nás idú deti do škôlky až 10. januára, neviem prečo by nemohli ísť už 3. januára, naša pani riaditeľka vždy tvrdí, že prázdniny na základnej škole nemajú nič spoločné s prázdninami v škôlke a nakoniec to dopadne vždy tak , že sú doma na rovnako

danielik79
1. jan 2011

@sarkulka ak sa nič nepritrafí a nastúpy aj nová pani učitelka tak 10januára.Našim sa totiž skoro vianočné prázdniny začali skôr lebo ta jedna čo snimi bola ochorela a vyzeralo to že prázdniny im začnú už od 17decembra ale našťastie sa našla učitelka na zastupovanie .Aj tá proste vyhlásila že sa tam asi dlho nezdrží .Čiže večny problém našej škôlky.

sarkulka
autor
1. jan 2011

U nás keď ochorie nejaká učiteľka, zastupujú ju ostatné kolegyne, v našej škôlke je 64 detí v troch triedach, Terezka chodí do triedy v ktorej sú iba predškoláci 😵

danielik79
2. jan 2011

@sarkulka tak to je dobre že nemáte stratovú škôlku u nás je len 12 detí v škôlke.

j.a.j.a.j.a
2. jan 2011

@sarkulka ...u nas je skolka aj cez prazdniny pre pracujucich rodicou,ale mi sme v meste

mtsl
3. jan 2011

na zápise sa detí obyčajne pýtajú na farby, geometrické tvary (kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik), zvieratká a ich mláďatá, majú popísať obrázok alebo povedať krátku rozprávku, nakresliť postavu - mal by vedieť správne držať ceruzku (aj ľavák aj pravák), majú nakresliť alebo ukázať určitý počet t.j. mali by vedieť narátať do 5-6
okrem toho sa sleduje aj správna výslovnosť dieťatka, samostatnosť a pod...
ešte ma napadlo, že termín zápisu by mala mať každá škola zverejnený na obecnom úrade v škole aj na svojej WWW stránke a mám dojem že všetky zápisy musia prebehnúť cca do 15.2.2011

sarkulka
autor
3. jan 2011

no, snáď to zvládneme 😀 Dcérka je šikovná, ale pri cudzích ľuďoch trošku ustráchaná, inak ojašo-oplašo 😉
Ja mám obavy len z toho, aby sa tam nezaťala a celý zápis neodignorovala 🙄 Potom ja budem učiteľke asi márne vysvetlovať, že vie aj to aj tamto 😒

danielik79
3. jan 2011

ja sa zápisu nebojím náš je ukecaný až až ani by tak nemusel.Predvlani ma dokonca učitelka presvedčila že je pomalý a mal by navštíviť psychologa ,tak som s ním teda šla .Ukázalo sa že je na jeho vek nadpriemerne inteligentný tým nechcem povedať že je génius ale má aj trocha poškodenú jemnnú motoriku.Odporúčala nacvičovať vela kresliť a tak sme s ním vela kreslili a nacvičovali .

sarkulka
autor
3. jan 2011

danielik, aj Terezka je veľká tlčhuba, 😀 len v nových situáciách sa mi zdá taká neistá 😔 Keď mala asi 4 roky, skúsila som s ňou ísť logopedičke, teraz už rozpráva krásne, len vtedy som mala pocit, že by sa dalo ešte čo-to vylepšiť, ešte sme len vošli dnu, Terezka pozdravila, sadli sme si a doktorka sa rozprávala len so mňou o škôlke a tak a asi po 10 minútach vyhlásila, že mám ísť s malou psychologičke 😨 Ja som pozerala ako puk, že ako na to prišla, keď okrem pozdravu, malá vôbec nekomunikovala a ani ona to od nej nevyžadovala 😖 A ona mi na to vraví, že z nej cíti agresivitu 😠 😠 😠 Skoro som spadla zo stoličky, ja by som sa žiadnemu psycho vyšetreniu nebránila, keby som to považovala za opodstatnené. S odstupom času som sa asi s tromi mamičkami, ktoré ju navštívili rozprávala a im povedala to isté 😖
Viac sme tam nešli. A svoje odporúčanie odôvodnila, tým že na to prišla, keď videla akým spôsobom drží v ruke ceruzku 😀

danielik79
3. jan 2011

@sarkulka no u nás sa to nedá povedať náš je v nových situáciach až moc zhovorčivý.Dr sa ma pýtala či to dám skontrolovať tento rok, na to som jéj povedala že určite nie .Sama sebe som si nakoniec povedala že som bola sprostá že som ich počúvala ved malý je hrozne ukecaný a ony mu na otázky nikdy neodpovedali a preto má byť akože pomalý.No proste mladé baby v škôlke ktoré nemajú deti a ani prax s nimi.

sarkulka
autor
3. jan 2011

presne tak, ty poznáš svoje dieťa najlepšie 😉

renab
4. jan 2011

@sarkulka Aj keby zápis úplne odignorovala a nepovedala ani slovo, konečné rozhodnutie, dať dieťa do školy alebo nedať, je na rodičovi. Na zápise ti len môžu odporučiť psychologické vyšetrenie, čo ty môžeš a nemusíš akceptovať. Ako príklad ti dám zápis nášho staršieho syna. Jakub úplne odmietol na zápise kresliť a na otázku učiteľky: "Koľko je 6+4 ?" odpovedal: "Taká veľká a nevie?" a úplne sa s ňou prestal baviť. Je júlový a samozrejme nám hneď na zápise odporučili odklad. Obraz o dieťati si stihli urobiť za 5 minút aj s cestou. Pritom Jakub je dieťa s IQ vysoko presahujúcim 140. Napriek tomu sme ho do školy dali. Takže sa zbytočne nestresuj, riaď sa svojim inštinktom a keď sa nebudeš vedieť rozhodnúť (ale ty už rozhodnutá si), navštív psychológa. Prajem zápis bez zbytočného stresu pre tvoju dcérku.

sarkulka
autor
4. jan 2011

ďakujem renab, jasné, že si spravím podľa seba 😀 Dcérka je šikovná, pekne kreslí, aj rozpráva čistúčko, puzzle s 250 ks zloží úplne sama, len keď sa zatne cudzí človek z nej nedostane ani ň 😖 Potom dám vedieť ako sme dopadli 😵 a ďakujem 😉

veronikapp
4. jan 2011

aj nás to čaká, ešte musím zistiť, kedy presne bude zápis...presne ako písala mtsl, to, čo majú vedieť deti pri zápise, vedela dcéra ani nie trojročná, takže sa nebojím. Či je niekto pomalší, alebo tichší, by som neriešila, to snáď nie je dôvod na odklad alebo psychologické vyšetrenie...

leka323
4. jan 2011

Môj mladší syn tiež ide do školy na zápis, je júnový. Vo februári budú robiť testy školskej zrelosti, tak som zvedavá. Starší syn je septembrový a veru bol veľmi šikovný, no aj tak som mu dala odklad, lebo ma totálne poplietla naša logopedička, že vraj septembrový = neexistuje, aby išiel do školy skôr, a urobila som chybu, lebo teraz je druhák, učiteľka je z neho v dobrom slova zmysle hotová, je veľmi popredu pred svojimi spolužiakmi. Už v škôlke čítal, písal, ovládal násobilku do 500..., vychovávateľka ho volá "minister", povedala, že mu nevie niekedy odpovedať a ešte aj ju učil môj syn na PC.

renab
4. jan 2011

@leka323 synátor je šikulka 😀 . My sme to mali s najmladším naopak. Je decembrový a chceli ho dať do školy o rok skôr a my sme nedali. Inak do školy môže na základe odporučenia pedagogicko-psychologickej poradne nastúpiť aj mladšie dieťa, musí však v kalendárnom roku, v ktorom do školy nastupuje, dovŕšiť 6 rokov. Ak by ich dovŕšil až v nasledujúcom roku, musí sa požiadať o výnimku až ministerstvo školstva. Ale dá sa aj to.

lamada181
4. jan 2011

ahojte aj mi ideme coskoro na zapis a strasne sa bojim aj ked mi vsetci tvrdia ze je strasne rozumna sikovna a tak a zajtra sa idem objednat ku psychologicke co povie a bojim sa nasla som temu v ktorej sa pise co ma vediet dieta ked ide na zapis ak by vas zaujimalo dajte si ju do vyhladavaca je to velmi zaujimave
tema sa vola : co ma dieta vediet na zapis do skoly 😀

danielik79
4. jan 2011

@lamada181 ako som písala ja som z malým bola u psycologičky na 4roky .Zavisí aj od psychologičky ako s nou bude rozprávať .Náš robil testy u psychologičky na dva časti nakolko boli náročné na jeho vek .Dala mu testy na predškoláka.Inak fakt sa nemáš čoho báť

bets
5. jan 2011

ja som v suvislosti so zapisom absolvovala so synom tri skoly, tri zapisy, ale len na jednu skolu bol zapisany oficialne. a kazdy zapis bol iny. zavisi aj od pristupu ucitelky, ako s dietatom komunikuje a podla toho sa dieta uvolni resp. ma tremu. na prvej skole ani nemal sancu ukazat, co v nom je lebo nedostal sancu a musel ist presne podla ich stanovenej schemy a vtedy mal velku tremu. v druhej skole bol zapis len formou rozhovoru so synom a nam rodicom zatial riaditelka poukazovala vsetky priestory a porozpravala o skole. tu sa syn uvolnil a ukazal aj viac ako bolo potrebne. a treti zapis ani nebol vlastne zapisom, ale syn absolvoval testy, ktore boli podmienkou prijatia...

a teraz nas zapis a vyber skoly caka s dcerou.