Čo si myslíte o štrajku učiteľov?

bloger
23. jan 2016

chcel by som vedieť aký máte názor na túto tému môžete napísať čokoľvek ale v rámci slušnosti nikoho neurážajte dakujem 😉

nikawero12
23. jan 2016

Myslím si, že tento štrajk nebude úspešný, lebo je tesne pred voľbami a vláda určite už teraz učiteľom žiadne peniaze nepridá.

stepanka274
23. jan 2016

Ja suhlasim s ich snahou a aktivitou, ked budu ticho tak budu plateni ako opatrovatelky ak nie horsie

terezka1947
23. jan 2016

urcite nie je vyska platu adekvatna ich poslaniu,nie len povolaniu...

angela5
23. jan 2016

no za tie nervy co prezivaju kazdy den, hlavne ti mladsi ucitelia a pod. si urcite zasluzia viac... Na zapade je nastupny plat ucitela nejakych 2000 Eur minimalne.
No na druhu stranu, je vela ludi, ktori robia ovela horsiu pracu a maju este menej, ti by si tiez zasluzili viac.
V skratke, system na Slovensku je zly a ide to dolu vodou. Ak im aj nieco daju tak to bude almuzna aby im zalepili usta. Toto je uz na dlhsiu debatu. Preto treba ist volit (samozrejme nie smer) zapajat sa do akcii peticii a demonstracii. Treba tie spiny z parlamentu vyhnat svinskym krokom. Pretoze oni robia len to,co im my dovolime..

katrin21
23. jan 2016

sice neprijemne pre rodicov, co nemaju kam dat deti, ale inak je ich strajk opravneny..
Platy su strasne.. fakt...Ak sa nieco nezmeni, v skolstve zostanu len zufalci, co si nevedia najst ine zamestnanie a uroven skolstva bude klesat. Uz teraz je to citelne hlavne u ucitelov jazykov, chemie, matiky apod...
Status ucitela v spolocnosti je taky, ze kto je ucitel, je to pre neho priam hanba sa k tomu priznať...
Rodicia nevychovavaju deti k ucte k ucitelovi, skor naopak, brania deti castokrat do krvi, hoci by stacilo trochu kritickeho pohladu na vlastne dieta, ktory je niekedy fakt potrebny..
Vo svete ucitelia maju aspon ake take platy, tu je to fakt nemozne, aby sa ucitelka uzivila...nedajboze sa rozvedie, nema z coho zit, muzi takisto ako zivitelia rodiny odsudzuju rodinu na chudobu !!! nie je to hanba? pritom ucitelia su casto lepsi , ako zeny, ked maju svoju pracu radi a vedia naucit, taky chemik, fyzik vnesie do hodin uplne nieco ine a je pre deti aj vacsou autoritou.
Ludom kolu oci prazdniny - pritom je to cerpanie dovolenky pocas prazdnin..
Ucitel do skoly nosi vlastne materialy, neustale sa musi vzdelavat, investovať do svojho vzdelania, aby nezaostaval, ak je seriozny, robit si aj pripravy, osnovy a plany sa stale menia... Cize nie je to styl, ako tu minule jedna napisala : odsedi si 5 hodin a ide spokojne domov. Dotycna by si mala par hodin oducit, pochopila by, ake je to vycerpavajuce, hlavne v dnesnej dobe nezvladnutelnych deti a roznych socialnych pripadov, na ktore neplati nic, ziadne vyhrazky, ani motivacie castokrat...

Takze ja som za strajk. lebo ak sa nieco nezmeni, tak to pojde dole vodou...
A ked niekto argumentuje, ze jej manzel robi 12tky vonku v zime a tiez nezarobi atd... Nuz, kazdy by mal primerane zarobil.. ale preco slovač uvazuje stylom " ked zdochla koza mne, nech susedovi zdochnu dve! "... Nerozumiem.. Kazde povolanie si zasluzi byt ohodnotene .. aj to ucitelske...
Kto ma velke oci, nech si vygoogli platove tarify ucitelov.. su dostupne na nete.. a budete plakat s nimi...

ukulela
23. jan 2016

nemozem uazat ani rpemiera? skoda :( lebo presne to si o strajku myslim 🙂
jasne, ze su pedagogovia, ktori maju 1000. ale potom su mladi ro skoly, ktori maju entuziazmus, snahu a vizium ale po par pohladoch na vyplatnu pasku si zrataju, ze z tohto zenu a deti neuzivia, ani byt nekupia, tak hladaju uplatnenie inde.
a este ma do kolien dostavaju argumenty typu: odrobia 5 hodin a idu domov a ja musim 8 hodin makat za pasom a mne nik nic neda :( hold, ako si zvolime a ako si vychovame, tak mame :(

rebeka7501
23. jan 2016

Súhlasím so štrajkom, učitelia predsa pripravujú naše deti do života najmä v oblasti vzdelávania. V mnohých deťoch sú talenty v rôznych oblastiach o čo sa mnohí učitelia snažia. V triede majú na starosti minimálne 25 žiakov, ich správanie ? Škoda reči. Každý žiak sa oháňa rodičmi, ktorí si môžu dovoliť povedať čokoľvek pretože "sponzorujú" školu. Deti nemajú žiadnu disciplínu, úctu. Učiteľ nemôže nič. Ak je žiak slabý, vina sa hádže na učiteľa. Mnohokrát učiteľ supluje rodinu v tom, že deti sa snaží učiť i správaniu. Školy sa snažia podľa možností organizovať rôzne akcie, výlety, vtedy je za deti zodpovedný. Ak sa dieťaťu niečo stane, rodičia sa okamžite vyhrážajú právnikmi a súdmi bez toho aby si uvedomili, že za úraz ich dieťaťa môže dieťa samé. Učiteľ sa musí neustále vzdelávať, zbierať rôzne kredity a pod, písomné práce opravujú po pracovnej dobe resp. doma. Ak prídu rodičia orodovať pred uzatváraním známok - ďalšia robota navyše.
Učitelia mnohokrát z vlastných prostriedkov musia kupovať pomôcky do triedy.
No zdá sa mi, že všetko ide dolu vodou, Slovensko ovládajú politikovia resp. ponikatelia.

horana
23. jan 2016

Podporujem ho a suhlasim s jeho myslienkou...
btw: tvrdenie ze vlada pred volbami urcite neprida je mylna, preco by nemohla? ziadny uzatvoreny legislativny proces, uz to pravnici vyvratili, Fico klame,je to ciste o neochote, zavadzani
keby vydrzali, naslo by sa, len by museli byt jednotni

zzuzulinka
23. jan 2016

nesuhlasiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim

moniciak
23. jan 2016

Ako učiteľka so štrajkom súhlasím a verím, že učitelia a zdravotníci budú príkladom aj pre ďalších, ktorí by mali mať viac (u nás takmer všetci pracujúci). Len tak dosiahneme zmenu, keď sa sťažujeme doma, nezmeníme to 🙂 🙂

ivetkab.
23. jan 2016

Predvolebný ťah vychádza veľmi dobre. Všetci so všetkým súhlasíme čo nám teraz predkladajú. A čo si myslíte, že sa zmení, keď učiteľom pridajú na platoch? Nemohli by radšej sľubovať, že naše školy budú naozaj zadarmo, aby sa všetky deti mohli rovnako vzdelávať? Ach, aký krátky je náš ľudský rozum. 😒

loginexistuje
23. jan 2016

Suhlasila by som za podmienky keby sa neriesili len platy ale aj reforma skolstva
1. racionalizacia siete skol nie je myslitelne aby bolo takmer raz tolko miest na SS ako je deti, detto zavriet male skoly v kazdej dedinke, zaplatit skolske autobusy
2. obmedzit v skolstve poberanie dochodku a platu sucasne /ak si chcu privyrobit k dochodku tak sukromna sfera/ a umoznit prijimat mladych ucitelov do skol / v regionoch sa na jedno miesto hlasi 10+ zaujemcov a mladi neucia casto nie zeby nechceli ale ze nie je kde/
3. Inspekcia bude realne kontrolovat aj pracu ucitelov a oddeli zrno od pliev ... a nie len sledovat byrokraticke nalezitosti typu ako preciarklli kolonky v TK. Tak ako vodicom by som ucitelom zaviedla psychotesty... ved pracuju s detmi

usetrene peniaze nech idu vsetky do skolstva a kludne nech sa zvysia platy...

99zuzula
23. jan 2016

Tiez suhlasim so strajkom. Len sa mi nepaci nazor rodicov, ze kam maju dat deti ked je strajk! A co skola je na odkladanie deti?
Ak by ucitelia strajkovali stylom, ze do prace pridu ale nebudu ucit. Decka si vytiahnu mobily,tablety, casopisy a nebudu sa ucit. Postrazene budu,ale hlava prazdna. To budu rodicia spokojni, ved hlavne ze nemusia hladat nikoho na strazenie. Hanba takym rodicom!

zuzub
23. jan 2016

Ja si myslim,ze strajkovat by mohlo pol Slovenska....kazdy je nespokojny.su ovela horsie a menej platene prace ako"ucitel" len si neviem predstavit co by mi v praci povedali,ze idem strajkovat....asi ze uz ani nemusim chodit.ved uz len ked mam chore dieta je problem,vsetku dovolenku,aby si clovek nechal na choroby,XY dni prazdnin a volna.a na vyplatu vam pride 400€. ☹

tajka1986
23. jan 2016

Nesuhlasim. A poviem vam preco. Taka predavacka sa v obycajnych potravinach narobi ako kon 100x viac ako ucitel,robi sviatky,piatky,po sichte zostava a supluje este aj upratovacku. Takito ludia si zasluzia viac. Ale strajkovat nepojsu lebo su vdacni aj zato malo co maju. A ze je to casto okolo 350e v nasom regione. Ucitel si moze piskat s platom 600e./odhad Stredne Slovensko/Zaraba podstatne viac ako mnohi z Vas videli na vyplatnych paskach. A argument ze ucitel ma vychovnu,poradensku a psychologicku funkciu a neviem este co neobstoji,uz davno su ucitelia neni to co byvali. Kazdy mal pravo volby co chce v zivote robit. Ked sa hrabal do skolstva kde su tabulkove platy tak teraz nech nenarieka. No a mozte sa do mna pustit mili ucitelia :-P

karkana
23. jan 2016

no jasné, že sú aj takí čo majú napr. 500eur ,,,,nezávidím s deťmi prácu,,,,, 😒 lenže ked porovnám nap. môj švagor na tri smeny robí a zarobí tiež do 500 a precestuje vyše 30eur, ja zarobím na tri smeny minimálnu,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,moja neter opatrovatelka na tri smeny 400eur a má 30ľudí sama na starosti nevládnych,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,len chcem povedať, že každé zamestnanie je dôležité,,, 😕 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,a mohli by zvyšovať všetkým,,,,ale zas im prajem,

bonaqa2013
23. jan 2016

my nesúhlasíme. Ale moje deti sa tešia, že sú doma....

stevvvka
23. jan 2016

Tajka1986 no alesi ma riadne vytocila. Ja si vazim predavacky, a myslim, ze aj oni by mali mat viac ako maju. To ale neznamena, ze ucitelia si nezasluzia pridat!! Mozno keby sa nas narod spraval sudrzznejsie, a vsetci by podporili ucitelov, potom by aj ucitelia podporili robotnikov.

A kto hovori, ze robotnici to maju tazsie, ja vam poviem moju skusenost...ucila som rok, bolo to super, bavilo ma to, ale sotva som zaplatila najom a stravu. Musela som si najst pracu inu. Tteraz robim vo fabrike za pasom, na tri smeny, aj soboty, aj sviatky, ale furt je to ovela ovela lahsie a mam skoro tri razy tolko v tom istom regione!!!!!

Samozrejme, aj kazda fabrika ma ine vyplaty, ale takisto makam, v sslete 40ky horucavy a furt sa menej narobim nez v skole, odpichnem po osmich hodinach a neriesim pripravy na nasledujuci den a pisomky a kopec administrativy.

sonicika
23. jan 2016

tajka ... prečo teda predavačka neišla študovať vysokú školu? uvedom si že ani to nie je hračka, a učiteľ sa okrem toho že učií neustale sa pripravuje nosi si pracu domov sa celozivotne musi vzdelavat - nehovor nic ked nevies ocom to je nabuduce dobre?
su prace na ktore treba trocha pohnut rozumom a zato sa plati viac a kto robi pracu ktoru moze vykonavat ktokolvek ten ma nizsi plat chapes to? napriklad pracu lekara tiez nemoze robit hocikto ako predavacku a preto ma vyssi plat
zapisat naucit pa!

stormie
23. jan 2016

1. dnes su to ucitelia, vcera to boli zdravotne sestry a zajtra to bude kto? predavacky, smetiari, atd?? to akoze ked sa nejakej skupine zamestnancov nebude pacit plat budu tlacit na politikov a ked nepovolia tak jednoduchu prestanu pracovat = strajkovat?? fakt skvele! ano ucitelia zarabaju malo ale opytajte sa aj inych ludi ako su spokokni so svojou mzdou? ktore odvetvie je dnes dobre platene?? jedine asi tak iteckari takze vsetci ostatni huraaaaa a strajkovat nech si prilepsime

2. platy v skolstve su ake su uz roky, vsetci o tom vedia, takze nechapem ako moze ist niekto studovat (strednu pedogaogicku a ak nie tu tak teda aspon minimalne 5 rokov vysoku) za ucitela a potom sa cudovat a stazovat ze kolko zaraba. Ak to chce niekto robit, lebo ho to bavi, lebo to berie ako svoje poslanie a bla bla bla tak nech to robi, ale podmienky su dane a jasne. Ucitel musi byt "studovany" takze mal si zratat 1+1 a ist studovat radsej nieco ine a nie teraz nariekat ze ma malo euracov

3. ja osobne by som to robit nemohla, nie koli malemu platu ale koli tomu co to obnasa, takisto by som neromohla robit x inych povolani ... ale to teraz neznamena ze budem sucitit, podporovat a nebodaj schvalovat strajk vsetkych tychto povolani ktore su mimo mojho "gusta". Kazdy sa moze rozhodnut kam sa bude jeho zivot uberat, ak ucitel nechce ucit lebo mu nevyhovuju podmienky tak nech sa paci - papa skolstvo a idem inam. Poznam x ludi co vystudovali a robia b, lebo ... lebo jednoducho podmienky a okolnosti ich k tomu dohnali tak nechapem preco s tym maju ucitelia problem??

4. je mi luto rodicov skolopovinnych deti ktori okrem mnozstva prazdnin pocas roka musia riesit este tieto dni navyse. Bezne pracujuci clovek ma narok na 25 dni dovolenky (nad 33 rokov ak sa nemylim) dajme si to krat dva (dvaja rodicia) a to mame 50 dni = 10 tyzdnov dovolenky za rok. Len letne prazdniny trvaju 8 tyzdnov, k tomu si priratajme vianocne minimlane 2 tyzdne (tento rok to bolo este viac), jarne prazdniny 1 tyzden = 11 tyzdnov volna a opakujem dvaja pracujuci rodicia maju narok len na 10 tyzdnov! to som este neratala polrocne, velkonocne, jesenne prazdniny.... ked niekto nema babky na strazenie, nema na drahe letne tabory tak sa moze akurat tak zblaznit a o nehovorim o spolocnej rodinnej dovolenke, ta asi ani byt nemoze lebo rodicia sa musia pri detoch prestriedat. Takze ucitelia super! tlieskam vam za tento vas pocin a rodicia vsetkych deti, bez ohladu na povolanie spojme sa a podme strajkovat - lebo mame malo dovolenky!

brisilda
23. jan 2016

ja suhlasim s kazdym strajkom .

ikiniki
23. jan 2016

Som tiez ucitelka, sice na materskej. Fakt praca je narocna, nie fyzicky, ale psychicky urcite. Priznajte si,ze niekedy sa uz tesite,ze pojde dieta do skoly,lebo uz neviete, co s nim. A my mame takych deti v triede 30 a musite ich zaujat,naucit a aj vychovavat!!! No k platu: moj manzel by vam vedel povedat kolko penazi ponosim z domu do prace. Tu farebny papier,tu pomocky na hodinu kupit... Neraz hadka kvoli tomu,ze z domu beriem pre cudzie deti. A este jedna rada: ak si myslite,ze nam je tak dobre, preco nie ste vy ucitelmi???

lizatko1009
23. jan 2016

suhlasim a nenavidim primitivne vyjadrenia typu, nesuhlasim, predavacka sa narobi viac, ako mozte porovnavat pracu predavacka verzus ucitel, lekar verzus smetiar? kazdy musi nieco robit, potrebujeme aj smetiarov, aj hasicov aj sudcov, aj predavacov, ale neporovnavajte to, je uplne nieco ine mat vysokoskolske vzdelanie ako napriklad 3 rocnu ucnovku a chciet mat vela, vsetko nieco stoji. smutne je akurat to ked vysokoskolak robi predavaca, tato cast ludi vacsinou zdrhla zo Slovenska kade lahsie

cecilka88
23. jan 2016

vážim si prácu učiteľov a popravde ke´d sa prejdem po škole alebo vidím ísť tú bandu často vulgárnych spratkov okolo nás tak ich aj obdivujem že robia to čo robia a ako to robia , naša škola je zapadnutá v krpatej dedine napriek to,mu a snahe riaditeľky a učiteliek máme vybavenie za aké sa nemusia hanbiť školy v krajských mestách ,škola komplet zrekonštruovaná , areál upravený , učitelia sa dalej vzdelávajú , pracujú na roznych projektoch , decká porážajú v súťažiach deti z velkých škol.
NAŠI učitelia štrajkovať nejdú!!!!!!!!!
Ako vravia žijú v reálnom živote a nemohli by sa pozrieť do očí rodičom detí ktoré by museli zostať namiesto toho aby sedeli v škole kam počas vyučovania patria ,doma alebo ktovie kde kedže nie každý má "operku" alebo peniaze na ňu.
Podla ich vyjadrení je jasné že by brali zvýšenie platu všetkými 10-timi ale za akú cenu, rodičia detí ktoré učia tiež často vysokoškolsky vzdelaný mnoho krát zarábajú menej ako oni , nie každý má za sebou odbory ktoré sa ho "zastanú". Stačí sa pozrieť na mapu štrajkujúcich škol -povačšine velké mestá kde sa asi žije za väčšie peniaze.
Nesúhlasím aby sa na úkor detí (i ked ako to zase spraviť kedže vyučujú deti 🙂 ) dávali ultimáta. nech sa na mňa nikto nehnevá ale tie vyjadrenia učitelov v mediach sú často velmi sebecké. Rodičia nás MUSIA pochopiť, MUSIA podporiť !!!!!!!!!! Pri všetkej úcte k učiteľom tak potom nech oni podporia mňa dám im strážiť ročné dieťa a pojdem štrajkovať za zvýšenie rodičovského príspevku. NATVRDO tak ako oni.

katy2
23. jan 2016

Som ucitelka, vlastne deti nosim do skoly a skolky o 6,40, aby som ja bola v skole o 7 az 7,10, aby som si mohla pripravit veci na vyucovanie. Pracujem s autistami, cele prestavky musim byt s nimi, niekedy nemam cas odist ani na WC... po vyucovani si pripravujem veci na dalsi den a to nehovorim kolko veci si nosim domov a moje vlastne deti (aj napriek tomu, ze som doma) si ma velmi neuziju... O papierovackach a pod. ani nepisem.... Co sa tyka prazdnin, aby ste boli v obraze... Mam 45 dni dovolenky rocne a len na letne prazdniny je potrebnych vyse 40 dni.... A k tomu dalsie volno.... Nie, nemame prazdniny, musime nadrabat formou nadcasov a aj to casto nestaci.... Nehovoriac o tom, ze si nemozem zobrat dovolenku, kedy chcem... iste na last alebo first minute na dovolenku a pod.... Nie nestazujem sa, mam rada svoju pracu, je pre mna obohatenim, nemenila by som ju za nic na svete... ale nepaci sa mi, ked ludia, ktori nemaju ani paru o tom, co je povolanie ucitela, ho castokrat dehonestuju....

petkashop
23. jan 2016

Ja ich podporujem. Na štrajk majú právo a pokiaľ sa do toho skutočne pustili, tak majú asi aj dôvod. Nechápem skôr občanov Slovenskej republiky, ktorí sú natoľko neinteligentní, že dokážu z úsť vypustiť vety typu: "Nenažranci, veď majú stále prázdniny a ešte by chceli pridať na plate." S prepáčením, ale pre mňa sú to len sprostučkí závistlivci, ktorí nemajú gule na to, aby so svojim súčasným stavom niečo spravili a dokážu len kritizovať ľudí, ktorí tie gule majú. A práve preto takí ľudia budú mať v živote len jedno veľké nič 😅

magdalenatothova33
23. jan 2016

ja nesuhlasim,aspon co sa tyka uciteliek v MS s tymi mam zle skusenosti,nezasluzia si.....ale najdu sa aj vynimky.....skolstvo je statna sfera.......oni môzu strajkovat a policajti,hasici a ozbrojene sily maju zakaz inak maju padaka

opica
23. jan 2016

Ja nesuhlasim. Bohuzial,moja zkusenpst je taka,ze pedagogicku sli studovat ti najslabsi z triedy. Keby boli ti ludia sikovnejsi,kludne mohli byt pravnikmi,ekonomami atd. Kedze platy su priblizne rovanke poslednych 20 rokov,tak si mohli vybrat ine povolanie,ked sa im nepaci. Moj svokor a vela ludi z rodiny su ucitelia, ale tak ci tak nesuhlasim. Aj yak figu dosiahnu,precu nejsi sttajkovat aj ini? Takmer kazdy ma pocit,ze nie je dostatocne ohodnoteny...proste sa mohol lepsie ucit a zarabat viac. Navyse robia z rodicov vaznov a ti sa musia zariadit,kam daju deti pocas strajku. A to nevravim,ze deti boli za posledne dva mesiace v skole asi 3 tyzdne a potom sa cudujeme,ze uroven vzdelania ide dole vodou...moje dieta mi akurat donieslo domov ulohy,ktore maju robit pocas strajku, asi by som ho mala ucit doma,aby furt nemuseli nieco dobiehat...je mi z toho smutno

maminka86
23. jan 2016

Mne je v podstate jedno ci strajkuju,maju na to plne pravo ked si myslia,ze nie su ohodnoteny ako by mali...Ale! Co nechapem...Preco sa dali na toto remeslo ked vedeli,ze ucitelia zarabaju tolko kolko zarabaju...Vzdy to tak bolo.Uz v davnej minulosti ucitelia boli v tej nizsej vrstve.Povolanie ucitel bolo proste poslanie.Robit to srdcom,odovzdat im vzdelanie...Na co si vybrali toto povolanie?A pokial viem tak s tymi platmi to nemaju az take smutne...🙂 Mam kamosku ucitelku.Zaraba 750 eur a sama povedala ze kde by v praci mala tolko volna ako v skolstve.Tak potom neviem...Kazda praca ma svoje.Jasne,chapem ze nevidime do toho vsetkeho co oni musia robit.Ale pardooon...To je vsade.Ale tak nech si strajkuju.Podla mna to je len take vydieranie pred volbami

mnamko
23. jan 2016

Uplne suhlasim s maminka 86 vobec ich netrapi kde daju rodicia svoje deti nie kaxdeho zamestnavatela zaujima ze koli strajku potrebuje si rodic brat par dni dovolenky