Dať syna do školy v Rakúsku alebo v Bratislave?

kristintie
16. nov 2009

baby poradte
mame sa o necely rok stahovat do rakuska,kusok od bratislavy. Neviemm sa rozhodnut ci syna necham chodit do skoly v bratislave, kam budem dochadzat kvoli praci, alebo ho mam dat do rakuskej zakladky.Ak mate nejake skusenosti bola by som povdacna. Buduci rok pojde do 5. triedy. Dakujem za odpovede

vojavoja
27. nov 2009

Ja osobne verim viac nasim skolam, kedze su kvalitnejsie. Skus sa pozriet do skoly kam ho chces dat a opytaj sa aj na to ci spajaju rocniky napr. 4+5 v pripade ak je malo deti v triedach. Pocula som, ze sa to robi, ale 100 % to neviem. Druha vec je ta, ze si potom musis uvedomit, ze bude mat deficit vedomosti v slovenskom jazyku, moja dcera chodi do nemeckej skolky a odzrkadlilo sa to na jej vedomostiach, kedze sa vsetko uci v nemcine, zaostava vo vedomostiach co sa tyka slovenciny, preto ju davam do slovenskej skoly s rozsirenym jazykom nemeckym. Ak sa syn nebude ucit v slovenskom jazyku gramatiku, pocitaj s tym, ze bude mat deficit aj po tejto stranke. Ak ho das do nemeckej skoly, mal by ist dalej na strednu skolu v Rakusku a tu ja osobne vidim problem, lebo nemaju dobre moznosti - dobre vzdelanie, kedze dobre skoly su v hlavnych mestach ako Wien a predsa aj ked je to kde byvate kusok od BA je to dedina resp. male mestecko a ako aj u nas najlepsie skoly su v BA - tj. hl. meste. Ja by som to riesila, tak ze by som ho dala do BA kde je aspon 5 hodin tyzdenne nemcina. To je ale len moj osobny nazor, nechcem Ta ovplyvnovat.

stora
10. dec 2009

Kristine, my riesime poobnu diemu: kupili me pozemok v Hainburgu, buduci rok chceme stavat a dcera bude mat vlete 6 rokov, od septembra by mala ist do skoly. Tiez sa neviemer rozhodnut kde. Dcera sa narodila v Nemecku a chodila tam dva roky do jasliciek, v troch rokoch rozpravala plynule nemecky. Potom sme sa vratili na slovensko, chodi do nemeckej sukromnej skolky,nemecky rozumie, ale rozprava len malo. Ak by sme ju dali do skoly v Blave, tak do nejakej s nemeckym jazykom, tym padom je vyber velmi obmedzeny.

Vojavoja, do ktorej skoly s rozsirenym NJ davas?

Co ma odradza od skol v blave, je dochadzanie a tiez to, ze sa nebude moct zaradit medzi rovesnikov doma, bude tam len byvat, spoluziakov bude mat inde. Ale zase tym, ze dam dieta do skoly v rakusku mu vlastne predurcujem cestu, sanca, ze potom pojde studovat na slovensko je minimalna. No, ale predym sme zili v nemecku a bolo jasne, ze tam moze ist len do nemeckej skoly a vobec sme to neriesii, proste sme to vzali ako fakt.

Pravda je, ze v rakusku si nie je z coho vyberat, vmalych mesteckach a dedinach je jedna skola a basta, v bratislave mas tisic moznosti. Tiez je pre mna dolezite, aby dieta vedelo dobre po slovensky, je to jeho rodna rec.Viem, ze do skoly v Hainburgu dochadza raz tyzdenne nejaka slovenska ucitelka a uci deti slovencinu. Viem, je to malo, ale s pomocou mojej mamy, ktora je ucitelka prveho stupna na dochodku, by sme tu slovencinu snad zvladli.

Poznam par ludi, ktori v Hainburgu ziju uz roky a na skolu som pocula dobre ohlasy. Jedna rodina ma uz dospele deti, pristahovali sa tam hned po revolucii, deti bez akejkolvek jazykovej pripravy nastupili do skoly a po dvoch mesiacoch boli v pohode. Na gymnazium chodili do Brucku, to ma velmi dobre meno, obidvaja vystudovali VS, ale samozrejme v Rakusku... Dalsia rodina ma deti na este na zakladnej skole, su velmi spokojni, deti chodia do skoly same s kamaratmi a mama sa o nich neboji, to je v blave nemozne...

Tak uvidim, ako sa rozhodneme, vela casu nam uz nezostava, zapis je za chvilu...

mikynka
16. sep 2010

Ahojte chcela by som sa Vas opytat ci neviete o nejakej skolke v okoli traunu - linzu kde sa detom prihovaraju v ceskom jazyku a ucia ich po nemecky ??? Ja som uz pocula ze take skolky su ale neviem kde a ci ich maju aj v tych mestach ktore som napisala. Alebo aspon ci neviete pocim to mam hladat ket napisem do google nejaky nazov ohladne toho vecne mi najde nejake hluposti. Vdaka 🙂

vroni
16. sep 2010

Mikynka, pokial som spravne informovana, cestina sa vyucuje ako druhy jazyk v takmer vsetkych skolach vo Wien-/Waldviertel. Lenze definitivne ako cudzi jazyk, nie ako vyucovaci jazyk. Ale vo Viedni je komenskeho skola, oni by mohli mat kontakty aj na ine cesky hovoriace skoly (pozri na komensky.at)
Inak by ma zaujimalo, ako niekto prisiel na to, ze slovenske skoly su dobre. Ak su, tak nejako tajne, lebo si to okrem Slovakov este nikto nevsimol. Slovenske deti koncia v medzinarodnych testoch na poslednych miestach, skolsky system je davno zastarany a ucitelia na striedacku pretazeni (ti angazovani a schopni) a neschopni. Rakuske skolstvo je sice tiez na povazenie, ale zakladne skoly na dedinach a mimo velkych miest su niekedy velmi dobre (nie len vybavenim ale aj kvalitou vyucby). Ja by som asi uvazila, ci nedat dieta rovno do gymnazia (teda, pokial je to studijny typ dietata), ale podla mna dochadzanie je najhorsia mozna varianta (cisto kvoli tomu dochadzaniu, nie kvoli skole)

leila
25. jan 2013

@vojavoja mohla by si mi prosim ta napisat.. kde je skola s nemcinou v ba..? akosi som sa nedopatrala po ziadnej🙂 vsade anglictina.. dakujeem🙂

leila
25. jan 2013

az teraz som si vsimla, ze diskusia nie je zrovna aktualna🙂))

skybaby
25. jan 2013

@leila na palisadach je skolka aj škola v nemčine
http://www.deutscheschule.sk/sk/07-skolske zdru...

leila
25. jan 2013

@skybaby dakujeem🙂 tu som uz pozerala.. ale je to moooc drahe.. este tak pre jedneho.. ale ked sa vratime na SK a budu musiet chodit obaja.. nooo.. ale kazdopadne dakujem🙂

vojavoja
26. jan 2013

@leila Nemecko - slovenska skola/ skolka Palisády, Bratislava

kikina2911
30. jan 2013

AHojte ak máte niekto info o školkach v Hainburgu a okolí, prosím napíšte. Kupujeme v Hainburgu byt a chcela by som ho dat tam do skolky. Dakujem

simonisko1
4. feb 2013

@kristintie Zdravim...
viem,ze ste to uz pisali davnejsie,no chcem sa opytat,kde ste nakoniec dali dieta v Rakusku do skoly?Moja dcera ide do 5.triedy v Rakusku a nevieme co dalej.Dakujem za radu.

simonisko1
4. feb 2013

@stora mozem sa opytat to gymnazium v BRUCKU je aj na niejaky smer zamerane?Je to pre deti od 10rokov po skonceni 4.rocnika?Mozte mi viacej o tom povedat,Da sa po ukonceni na vysoku skolu?Dakujem.

suzzi
6. jún 2013

Co mam znamych, ktorych deti chodili do skoly do Hainburgu,tak tiez to riesili iba po tusim 4.alebo 5.rocnik a potom davali deti do skoly do BA. Predsa tieto rakuske skoly su "vidiecke" a ich uroven co sa tyka kvality nie je taka ako v hlavnom meste nejakeho statu. Je to dobre urcite na naucenie nemciny, aj ked tiez vraj to nie je ta hoch deutsch. Nie som nemcinarka, neviem to osobne posudit. 😒 To len postreh z rozovoru s kamoskou. Urcite dobre referencie su na cisto nemecku skolu v BA http://www.eduworld.sk/sk/hodnotenia/zoznam-hod...
Viem, ze skola je nejak dotovana nemeckou vladou aleo nejakou nemeckou instituciou, ze neplatia rodicia nejake extremne skolne. V porovnani s niektorymi anglickymi skolami v BA, je to cenovo dobre.

milik75
12. júl 2013

Ahoj, zijem vo Viedni, mam 2 deti predskolaky a za rok budem riesit podobnu situaciu. Dolezita otazka je, ako vie tvoj syn po nemecky, lebo vo Viedni deti bez nemciny nezoberu na zakladku len tak. Teraz je to tu prisne, vzhladom k vela pristahovalcom. Ale ak uz chodi syn do slov. skoly, pozna slovensku metodiku, prostredie atd, je asi zbytocne ho davat do cudzieho prostedia, len aby sa naucil jazyk. Ten sa vzdy nauci. A ak by mal casom studovat na SK, rakuske skoly ho na slovenske osnovy velmi nepripravia. Ak by mal zase studovat casom v Rakusku, zase slovenske skolky budu mat handicap. To su skusenosti mojich znamych.

katkaakarinka
19. jan 2015

Moja dcera chodi do skoly v AT ... a musim oponovat tu podaktorym maminkam 🙂 V skle sa ucia viac ako deti na SR .... v 2r mali sa sebou malu nasobilku.....v 3r maju uz priklady typu 235*5 atd atd .... maju premeny ...ucia sa pracovat s pravitkami...ale to uz aj v 2r ..... scitaju odcitaju do 1000 .... Byvame v Ba ...dcera ma kamaratku na SR toez v 3rocniku a su co mozem porovnat v matike pozadu.... Moj nazor co pocuvam od maminiek tu na SR a co viem porovnat z AT pristup je odlisny a to velmi..... V AT deti nedemotivuju nenicia ich od 1tr z diktatmi... su k nim zhovievavy..... ako obcan inej narodnosti taketo deti nie su prve dva roky znamkovane aby nohnali s casti Rakuske deti .... no za tie dva roky sa tak dieta nauci rec, ze dozenie Rakusana ..... moja mala je tento rok prvy krat plne znamkovana a mozem povedat, ze ked nastupila do 1rocnika ako jedna s najslabsie hovoriaca po nemecky dnes sa dorovna k Rakuskemu dietatu v znamkovani .... malo ktory Rakusan z jej triedy bude mat same ... nasa dcera sice tiez nie ale budu 2jky co je pre nas mile prekvapenie ...... Takze ja len odporucam po vsetkych strankach ak je moznost dat dieta do skoly v AT .... vobec tam nie je vidiecke vyucovanie .... idu vsetky deti podla planu..ci ste v dedine alebo vo viedni v skole...proste tam system nepusti a musite splnit studijny plan .....

anduska1111
24. feb 2015

Nemate niekto skusenosti so zubarom Josef Zitzelsberger ?je dobry?

espanola89
15. jún 2015

Cestujete, študujete alebo pracujete v zahraničí? Tak určite poznáte tú situáciu, keď sa vrátite domov a vidíte svoj účet za telefón. Už žiaden roaming v Európe! Zrušme nezmyselné poplatky za telefónne služby v zahraničí od decembra 2015. Podporte našu petíciu proti roamingu v Európe a zdieľajte: http://www.change.org/zero-roaming #zeroroaming. Nenechajme telefónne spoločnosti, aby rozhodovali za nás. Sledujte nás na twitteri: @zeroroaming2015 a na facebooku: Zero Roaming 🙂

lenulienka86
2. okt 2016

@katkaakarinka ahoj prosim ta ako zacat? Dcera ma 14mesiacov a byvame v ba. Ja pracujem v rakusku a sice som nemcinarka uz neucim a nejako mi je divne hovorit na malu po nemecky. Napriek tomu by som chcela aby hovorila po nemecky aspon ako ja. Mam skoncene bilingvalne gymnazium este v casoch kedy taketo veci boli samozrejme zadarmo. Teraz vsak zacinam riesit dilemu ako naucit dieta jazyk. Pobyt mame vsetci v ba. Ale nemam problem vozit ju do skolky v pohranici. Robim az na letisku. Bohuzial sa obavam ze ju nikde neprijmu kvoli pobytu. Je to vobec realne ze by mi ju niekde vzali? Vy mate asi pobyt v at aj ked byvate v ba ci? Alebo kupime za prachy cokolvek? Teda aj zakladnu skolu bez trvaleho pobytu tam? Dakujem za info akekolvek.

katkaakarinka
3. okt 2016

Ahoj musis tu mat trvaly pobyt inak Ti dieta nevezmu do skoly ani do skolky. My tu byvame .... V tychto prihranicnych dedinach uz zije vela slovakov a nie je potom uz miesto pre deti ktore nebyvaju v Rakusku.
Nam dceru zobrali do skoly na zaklade stavebneho povlenia... a uz rok tu byvame .... mala je uz v 5 tr.. 🙂

tinkaronko0710
6. jan 2020

Dobry den tiež rozmýšľam nakoľko sa budem sťahovať kúsok of Bratislavy do Rakúska,či dať syna tam do školy alebo tu nechať v BA. Prosím máte niekto skúsenosti zo školou v Kittsee? Ďakujem pekne.