Dcéra ostala bez školy počas koronavírusu lenivá

Pubertiak (11 - 16 rokov)Koronavírus
27. apr 2020

Pomoc,dcera odkedy je doma zo skoly ostala az extremne leniva.Uz neviem co mam robit s nou.Predtym v skole sa dobre ucila,doma spravila ulohy,ak bolo treba pomohla v domacnosti alebo sa zahrala s mladsim surodencom.Odkedy su skoly zavrete,sice ucia sa online hodinu plus maju kopa uloh.No kazdy den ju musim nutit do toho aby napisala ulohy.A sediet pri nej,inac to nespravi.Ked nieco nevie alebo nechce sa rozreve,pocarbe zosit alebo roztrha.Cele dni nic nerobi,len vylihuje sa v posteli.Pozera na notebooku rozpravky.Von sa jej nechce ist ani na dvor ani na prechadzku.Ze sa nudi a nic sa jej nechce.Ked ju nutim do toho ist aspon na dvor na cerstvy vzduch rozreve sa,ze jej sa nechce,ze je unavena.A pri tom nic nerobi.Skusala som jej zobrat notebook,aj tak cely den bola v posteli a revala.Alebo bola chvilu na dvore a po 10minutach povedala,ze uz ma dost a chce si ist lahnut.Ja uz neviem co s nou robit.Ano kricim na nu a nepaci sa mi to.Bit ju nebijem,ani nechcem.Zakazujem,no nic nepomaha.

autor
27. apr 2020

Zabudla som napisat,ma 10rokov.

marci77
27. apr 2020

moj je tretiak, bude mat 9rokov, a podobne az na to ze neplace ....ale na vsetko ma cas, a ulohy, co mal niekedy hotove za max. pol hodku, teraz si to setri a stravi pri tom dost vela casu cez den.
ja mam tiez mladsie dieta okolo ktoreho musim behat, nemam cas sediet pri nom a nahanat ho....a uz ma to vycerpava
a okrem toho este to fotenie ucitelkam kazdy den ma vycerpava .... no nic, musime vydrzat 🙂

h2
27. apr 2020

Tak poradiť asi neporadím, ale aspoň Ti napíšem, že v tom nie si sama. Môj syn má 8 a pol roka (tretiak). Odkedy je doma, neskoro vstáva, keď sa má ísť učiť, je to boj, po 10 minútach písania úloh by chcel prestávku aspoň na pol hodiny. Neustále ho treba do všetkého naháňať. Kým mal školu, všetko bolo v pohode, 3x do týždňa mal tréningy, takže času nebolo veľa, ale možno aj preto všetko rýchlo porobil. Domáce práce síce urobí, aj von ide, ale všetko mu to treba povedať. 🙄 Spávať chodí neskoro, lebo: "Veď zajtra je voľný deň." to už hovorí naschvál, aby ma naštval. Predtým sme si vždy večer spolu čítali, bola to už zautomatizovaná rutina. Teraz ho už treba nútiť aj do toho. Už aby začala škola! 🙏

pribinak
27. apr 2020

To asi väčšina deti zlenivela.

princeznasevera
27. apr 2020

Napadlo ma ked vravi,ze je unavena nema aj nejaky zdrav. Problem? 10 rocne deti by nemali byt unavene

deti95060810
27. apr 2020

to isté mám doma....len nie jednu ale 3 slečny. Katastrofa. Moje nemajú ani online vyučovanie. Ešte pokiaľ chodili do školy bolo to také zabehané, vedeli si samé spraviť úlohy....teraz? stávajú o 9-10 h., behajú po dome ešte o polnoci...celé zle. jedna prvý stupeň a 2 druhý stupeň... Dokopy to nedá nik.

deti95060810
27. apr 2020

@princeznasevera aj moje že sú unavené...bodaj by nie z toho mobilu bolia oči....

h2
27. apr 2020

@princeznasevera Na 99 % nemá. Sú to len výhovorky, lenivosť a nuda.

sotka
27. apr 2020

moja 8 ročná to isté, úplne to isté, nepomáha zhabanie mobilu, zákazy, nič, proste ani podobrotky ani s krikom

beronsche
27. apr 2020

v prvom rade okamzite nastavit pravidla... Spolocne. Napr. ona chce travit na notebooku cele dni, ty chces, aby na nom bola minimum - takze nastavit dovoleny cas, tak, aby to bolo ako-tak akceptovatelne pre obe a potom to dodrzat, keby co bolo.. A tak so vsetkym.. vratane vylihovania v posteli.. V niecom ale musis na zaciatok ustupit aj ty..
Napadlo mi, ze ci nebola ona pocas skoly uplne vytazena? V zmysle, ze jej bol organizovany vsetok cas .. Ak to tak bolo, mozno nevie, co si pocat s tolkym volnom.. skus jej ponuknut alternativny program, nie zabavat ju cely den, ale napr. aspon jedna prijemna spolocna aktivita denne.. Podla jej vyberu.. Mozno jej chyba rezim.. Skuste zaviest aj ten... Ono to pojde tazko, velmi tazko, ale ked vydrzis, bude to omnoho lepsie.. Drzim palce..

heidy222
27. apr 2020

Smutna je lebo jej chybaju kamarati a normalny zivot, Tak je apaticka. Sama pises, Ze predtym sa dobre ucila a pomahala, tak lenivost to nebude.

beronsche
27. apr 2020

este mi napadlo, ze by som ju nechala neurobit si ulohy.. den - dva - tri... A potom nech to vysvetluje ucitelke ona pocas on-line vyucovania, preco to nema hotove.. nech si okusi prirodzeny dosledok svojho rozhodnutia/ lenivosti... 😉

autor
27. apr 2020

@beronsche Predtym nebola vytazena.Mala sice kruzky,ale mala aj volny cas,co behala po vonku s kamaratkami.Teraz jej sa nechce vobec nic.Venujeme sa jej s manzelom.Hrame spolocenske hry,no po chvili ju to prestane bavit.A ani nevie co by robila.Hrat sa sama nezahra,kreslit alebo nieco tvorit nechce.O citani ani nehovorim.Musim pri nej sediet a kazde x slovo ju opravit co si nedava pozor.Inac na tom online vyucovani niketore deti uz povedali ucitelke ze sa im nechce robit ulohy.A ucitelka ich vyzvala nech si to spravia,inac dostanu zlu znamku.

heidy222
27. apr 2020

@h2 dospeli maju problemy si zvyknut na momentalnu situaciu a co chceme od deti? Vsak su to deti preboha, ich svet sa obratil na Ruby.

autor
27. apr 2020

Vidim,ze v tom nie som sama.Ano chybaju jej kamarati,predtym chodila s nimi von.Chodili sme na vseliake vylety.Teraz len zavreta doma.Neviem ako jej pomoct alebo co robit aby sa to zmenilo.

hederamonstera
27. apr 2020

aj ja ako stara ťapa som doma na homeoffice a tiez som zlenivela :D noaco..dospeli maju strasne naroky na deti. nechaj ju vydychnut, nech si nejaku dobu odpocinie. Skola je pre deti strasna nuda a povinnost, od toho kazdy rad zalahne do postele a nic nerobi. Skor skuste najst nieco co by ju bavilo, ak najde nieco, co jej dava zmysel a radost, tak neboj sa, hned bude zasa aktivna 🙂

zara1357
27. apr 2020

Žeby puberta? Ja mám síce malinké deti, ale mám 2krsniatka v tomto veku🤦 síce chlapcov, ale no ..
Jeden síce je celý deň na playstation, ale doobeda majú online školu a porobi úlohy bez reptania. Von nejde, len na prikaz otca a potom zvyšok dňa trávi v izbe a hra hry..
Druhý chodí von(je problém ho dostať dnu),keď je doma hra hry na mobile,alebo tablete... Online školu nemaju a úlohy čo posiela triedna , robí až po kriku a vyhrážkach raz za celý týždeň, nervaci pre tom, reve....
Moje krsniatka sú aké sú, ale občas mám pocit,že v jednej rodine sa príliš mu dovoľuje a v druhej že chyba autorita, ktorá by povedala dosť!
Cize jediné čo ma napadá, že sa puberta už objavuje skôr?
Poradiť čo robiť je ľahké, ale každý máme iný štýl výchovy,cize co platí u nás vôbec nemusí u vás..
Tak skús mať snou strpenie,resp.jej vysvetliť,že radšej každý deň robiť 1-2hod.ulohy,ako stráviť pri nich celý deň.

h2
27. apr 2020

@heidy222 Veď ja to chápem, že to majú ťažké. Preto som tolerantná, čo sa toho vstávania a neskorého zaspávania týka, aj tablet mu dovolím, myslím si, že dosť veľa, každý deň hrajú s kamarátom cez skype. Ale veci, ktoré dovtedy robil už sám od seba, teraz ho ani nenapadnú (napríklad prestieranie stola pred jedlom, to už je roky jeho "práca", teraz na to kašle. Urobí, ale musím ho upozorniť. A toto bol len príklad, takto je to so všetkým.)

jaskolka
27. apr 2020

Je to neobvyklá situácia teraz, ak bola zvyknutá chodiť von, ako píšeš, že ste aj na výlety chodili, tak je pochopiteľne, že teraz už je až zúfalá, my sami mame už problém byť toľko doma, je krásne, teplo, láka to von, do prírody, na výlet, sama už veľmi túžim trebárs po kine, výlete do mesta a co ešte deti? To je také "pchatie deň poza deň" a čakanie na návrat k normálnemu životu. Malej sa obrátil svet, nudí sa, tak reaguje aj takto.

zara1357
27. apr 2020

A čo sa týka toho, že je unavená, skúste spolu prerobiť jej izbu, vymaľovať, tapetu nalepiť, nech pohkada ba pintareste/nete čo by sa jej páčilo, skratka niečím ju zamestnať,čo sa jej týka. . Alebo si spravte babský deň,hrajte spoločenské hry .

deti95060810
27. apr 2020

@beronsche no či to pomôže...jedna moja nemá úlohy zo slovenčiny za asi prvých 5 týždňov....Nespravila ani len čiarku ...Učiteľka to nechcela posielať a kontrolovať....
on line nemáme....

nickpick
27. apr 2020

@hederamonstera no keby kazdy pristupoval k skole s tym ze ved je to desna nuda a treba si od tolkych povinnosti oddychnut tak si nechcem predstavit ako by to celkovo so spolocnostou vyzeralo, tu sa nejedna o tyzden-dva oddychu, tie decka sa doma nudia uz 6 tyzdnov a deturenece na prvom ci druhom stupni nie su vysoki menezeri, lekari atd ktori denne spia 5 hodin a su nonstop v strese a jednom kole a potrebuju tazky oddych od ucenia a kruzkov, podla mna teraz mnohi rodicia pochopili co maju doma za vyrastkov, ktori ked nechodia do skoly zial zrazu nevedia co so sebou, nudia sa tak, ze ich v podstate nebavi nic (okrem mobilu).....krik a tresty tu uz asi nepomozu, chce to rezim a dodrziavat ho, pomoc v domacnosti, na zahrade, cvicenie, prechadzka v lese, skolske ucivo, povinna literatura, pomoc s mensim surodencom, je to tazka situacia, ale snad uz nepotrva dlho...

hederamonstera
27. apr 2020

@nickpick to je tvoj nazor, ja mam svoj 🙂

jumama
27. apr 2020

Mam tiez 10 rocnu dceru, jedinacka a extrovertka. My s muzom introverti. Cize ona vkuse potrebuje spolocnost, zila skolou, kamaratmi. Skolu ako taku neznasa, ale ma rada, ze tam stretne deti. Teraz je tiez niekedy smutna. Navyse ich ucka iba naposiela ulohy, ale ani ich nechcela zaslat ani okontrolovat, nic, cize za cely cas co su doma, spolu s detmi nijako nekomunikovala. Ked bolo najhorsie, tak si dcera volala cez whatsaap s kamoskou, aj sa hrali, tak ze mali pusteny hovor, jedna robila s babikami, druha so svojimi... Potom sme ju aj sem tam pustili von s kamoskou, to tiez jej vzdy spravilo naladu. Podla mna tie deti mozu trpiet, nevedia to pomenovat, proste im je smutno za spolocnostou, za kamaratmi. Nasa dcera zacala aspon konecne citat, ale teda vo vani, dovolim jej to, lebo chcem aby citala. Uz precitala 4 knihy. Ale v izbe si ani za svet necita. Dnes uz druhy raz mame bunker postaveny na pol obyvacy, tam si zalezie a tam sa schova - vymyslite nieco taketo, ze nech si dcera spravi bunker a v nom schovana uci plysakov, alebo si cita, alebo aj len nejaku hru hra. Je to take rozveselenie, co nabada hrat sa. Aj stavanim bunkra stravi aj hodinu 🙂 Po tyzdni sme potom schovali.... a teraz uz presne dnes bola taka smutna a tak som jej, ze ci si nechce zas bunker postavit. My sme kazdy den aj do prirody spolu chodili, co uz aj odmietala, a potom si zas oblubila, ale teraz zase a krizu. Velmi by chcela psika a v tomto case by veru sme sa aj dali zlomit. Inak nam napr. Ucka uz tyzden neposlala ulohy, iba anglictinarka posle a to na tyzden jedno cvicenie. Cize ani nemozem dceru do niecoho nutit, motivovat, nemam do coho a dobrovolne nieco robit do skoly? 🙂 Alee kto by to robil predsa. Robili sme prezentacie, projekty, lebo ona rada prednasa pred triedou, na zaskatulkovane ucenie podla knih ona nie je... Sem tam si sadne, kresli, hra sa take hry, kde zariaduje nabytkami, hrame spolocenske hry, ale to tiez nemoze byt, ze stale dospely s nou robi cosi. A este pomaha hudobka - to si teraz vyhrava, aj tri razy denne po pol hodine. Ucka jej aj videa s navodmi posle. Nejaky nastroj dcerke dajte a videa pohladajte na youtube, da sa podla toho ucit moj muz antitalent sa naucil par akordov na ukulele a potom si uz brnkal pesnicku... Je to ako arteterapia. Alebo nech pecie nejake lahke kolaciky, puding, pohare ovocne, nech sa citi uzitocna. nech ma zmysel jej den.

nickpick
27. apr 2020

@hederamonstera skvely argument 🤪

jana_eyre_2
27. apr 2020

A čo robievate spolu?

hederamonstera
27. apr 2020

@nickpick ja si nepotrebujem argumentovat svoj nazor, ze deti nepovazujem za otrokov dospelych 🙂

jana_eyre_2
27. apr 2020

A čítam, že predtým ste chodievali na výlety.. my sme silno výletovi ľudia a je to moja psychohygiena.. dnes sa stále dá ísť do prírody, treba aspoň víkend využiť, urobiť si dlhšiu túru, zjesť tam obed niekde pri potoku, snívať a tešiť sa na výlet a plánovať, študovať čo v lese vidíme, ako sa spravat v prirode.. aj u nás sa deti nudievaju, myslím, že v tejto situácii je normálne ale vždy sa dá čosi nájsť.. a keď je najhoršie, upratujú, už aj to ich baví.. jeden umyje umývadlo hore, druhý dole, tretí povysáva.. treba dať možnosti..

sense
27. apr 2020

Aj moja 7rocna taka...ale ked ideme von sa jej nepytam.ci chce.... jednoducho musi... a s ucenim zual to iste...

matricia
27. apr 2020

Skusila by som ju vytiahnut na prechadzku, alebo niekam do prirody. Proste spolocny cas vonku. A porozpravat sa popri tom. Mozno sa jej to bude pacit a preberie ju to. A po prechadzke alebo vylete potom porobit ulohy. A ten mobil ci tablet by som obmedzila a skusila ju zapajat do varenia alebo pecenia kolacikov. A s kamosmi si moze zavolat, ked jej chybaju nie?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre