Deti známych idú na gymnázium a my sa trápime so školou

vzdatto
26. okt 2019

Ahojte, na uvod, mame 3 deti ktorym sa snazim maximalne venovat. Ide mi o mojho takmer 13r.syna kt.je v 7 rocniku. Uci sa na 2-3, ale mozem povedat ze su to moje znamky, pretoze moj syn je velmi nezodpocedny lenivy, ucenie vzdy flaka..a ja sa s nim ucim od prvej triedy. Viem ze mozno niekto ma bude odcudzocat ze je to vlastne moja chyba, ale keby som ho nechala ist podla seba, bol by stvorkar a ja sa s tym nedokazem zmierit. Stredny syn je uplne iny, je mladsi samostatnejsi, pohotovejsi. Este mam rocnu dceru kt. sa max venujem. Ale som uz velmi unavena najma z najstarsieho, vsade ma neporiadok, nad ucivom sedi hodinu idem ho skusat same hm hm a jednu vetu da. Naucim ho jedine tak ze zacnem si to nehlas citat vysvetlovat opakovat..popravde uz trpim..vikendy u nas su take ze dohaname predmety cop

nikpa
26. okt 2019

@vzdatto nie každé dieťa je dobré v učení, tvoj syn bude dobrý na iné veci. Čím viac ho budeš nútiť a robiť veci za neho, tým horšie to bude. Určite každá matka by bola rada keby sa jej dieťa dobre učilo a malo vidinu lepšej budúcnosti vďaka vzdelaniu ale keď to nejde tak to nejde. Koľko ľudí má úspech v zamestnaní a vôbec nechodili na gympel a ani na výšku. Škola nie je všetko a už vôbec nič nezaručuje

vzdatto
autor
26. okt 2019

@modrykoniicek Určite by som sa nehambila, ved to sú krásne povolania, bola by som rada.

janickacrazy
26. okt 2019

@vzdatto no trošku mi to pripomína môjho najstaršieho syna, tiež sa učil kadejako, úlohy si neznačil, stále som sa s ním učila, vyvolávala rodičom, čo mali na úlohu, tiež mi to liezlo na nervy, no potom sa mi narodilo dieťa číslo 2, ktoré bol extrémne náročné, manžel odišiel do zahraničia a ja som fakt nestíhala sa s ním učiť, lebo malý prereval celé dni na rukách, starší syn mal vtedy 11 rokov, nechala som ho tak, nech sa učí sám, áno prišli poznámky, aj horšie známky, aj učiteľka si ma dala predvolať na koberček, cítila som sa hrozne, ale som si povedala, že on sa musí naučiť zodpovednosti za seba a nemožem sa s ním učiť večne, výber strednej školy bol tiež problém, on bral všetko na ľahkú váhu, no ked ho neprijali na strednú, na ktorú chcel ísť, tak bol z toho hotový, napísali sme odvolanie, našťastie ho zobrali a tam ho učenie začalo viac baviť, mali dobrého triedneho, ktorý im vedel všetko vysvetliť a vieš čo? na strednej mal lepšie známky ako na ZŠ a teraz chodí prvý rok na VŠ!!! poviem pravdu, ani som to nečakala, že sa tam dostane a som nanho patrične hrdá, tak nestrácaj nádej

3009
26. okt 2019

@vzdatto ja ti poviem osud môjho syna. Keď bol v 4. triede tak triedna ho pre samé jednotky navrhla, aby išiel na 8-ročné gymnázium. Zobrali ho. Ja som myslela, že tým pádom mám do maturity vybavené. A potom to postupne začalo tak v tercii, prestával sa učiť až to dopadlo tak, že v maturitnom ročníku na polroka prepadol a rozhodol sa, že školu ukončí. Aj z nej odišiel. Potom sa rok doma pripravoval na prestupové skúšky a maturitu s vyznamenaním si o rok dorobil na inej škole. Dnes robí stredného manažéra v nadnárodnej spoločnosti a je dobrý odborník v svojej práci. Robí ju už 15 rokov. Takže treba ho nechať tak. Ja som spočiatku tiež robia tú istú chybu ako ty, že som od spolužiakov zháňala úlohy, snažila sa najprv učivo sama naučiť a potom vysvetlovať jemu až som pochopila, že takto cesta nevedie. Takže neboj sa ho nehcať tak, aj keby prepadol, v konečnom dôsledku mu to určite pomôže.

evittam
26. okt 2019

@vzdatto A mame tu mobil-ten nema ypsilon a makke i? Ci?😀😀😀 Oprav si ten nazov a nevyhovaraj sa na mobil-trapne.

dskjhfdlkdjhl
26. okt 2019

@vzdatto nemusi mat kazdy VS, nie je kazdy studijny typ, treba sa na to pozriet triezvo, radsej dobre remeslo, ako nejaku pofidernu skolu a potom byt nepouzitelny. Co sa tyka Tvojho pristupu-na jednej strane chapem, kazda mama chce, aby to dieta bolo poriadne, tak sa snazi. Lenze mozno niekedy je lepsie raz spadnut kvalitne na hubu a potom sa zobudit, ako vzdy len tak trosku spadnut, mama zachrani a ide sa dalej, akoby v polospanku. Je uz sice dost stary, ale v blbom veku, takze neviem, ci nieco pomoze, ked sa s nim vazne porozpravas Mozno treba riesit tuto situaciu aj v spolupraci s triednou.
Ma nieco, co ho bavi? Lebo ak ano, tak potom to treba rozvijat a tym smerom ist. A hlavne sa netreba divat na to, kam idu znamych deti, to je pre zivot Tvojho syna uplne nepodstatne.

vzdatto
autor
26. okt 2019

@evittam prepáčte nedá sa mi opraviť názov, neprišla som na to ako sa to dá. Tak žiaľ bude s gramatickými chybami.

modrykoniicek
26. okt 2019

@vzdatto Tak pokračuj kľudne v tom čo robíš 🙂 lebo naozaj nie každé dieťa je po rodičoch alebo študijný typ.Ale všetko sa môže zmeniť vekom.Len sa na to netreba vykašľať.Mne napr nešla matematika a vieš kde bol problém? Že som potrebovala viac času a všetko vysvetliť.Nebola som hneď hlúpa... len som potrebovala vidieť súvislosti.A samozrejme som rebelovala :D Načo mi to bude... no na nič mi to nebolo ani nie je.Selektovala som učivo a učila som sa len to čo som chcela :D A v tom čo som bola dobrá a čo ma zaujímalo to mi aj šlo.Ja som proste vedela čo sa mi v živote zíde.Angličtinu ma nenaučila škola ale život v zahraničí.A zmaturovala som veľmi dobre.Literatúru som zmákla ľavou zadnou... a prečo? Lebo som si vytiahla tému ktorá ma zaujímala.Niečo je o rebélií niečo o lenivosti.Mala som problém s matematikou a dali mi úľavu, že môžem používať tabuľky.Odmietla som.A dala som to aj sama lebo som chcela.Ťažko ale dala.Slovenčina... krížia sa mi písmená atď... a predsa som písala slohy na 1dnotky obsahovo raz za čas zlé i/y ale snažím sa to zlepšiť.A reprezentovala som školu na ZŠ.Recitovala/spievala.Proste mi bohužiaľ niektoré veci nešli.Ale vždy som mala chtíč dokázať opak.A dokázala som to aj na Výške na prijimačkách.Dnes som so sebou spokojná pretože som pochopila, že moja cesta nevedie cez tituli ale cez to čo cítim.A či ma niekto ponižuje... je mi to jedno.Ja robím to čo ma baví a idem úplne iným smerom než to čo som študovala 🙂.Deti sa ešte len hľadajú.

modrykoniicek
26. okt 2019

@vzdatto Ja mám len maturitu.Môj muž si VŠ urobil v 30tke veterinu.Obaja sa venujeme úplne iným veciam.Má gymnázium a tiež polovicu veci flákal... ale šiel mu Dejepis/Biològia/Geografia.Mne zas literatúra/Psychològia/Grafika/Biològia/Literatúra... a tiež budem chcieť aby moje dieťa malo VŠ ale len pokiaľ bude chcieť.

vzdatto
autor
26. okt 2019

@modrykoniicek Dakujem za povzbudenie. Snažím sa na synovi nájsť vlastnosť alebo talent, nadania aby som ho mohla nasmerovať. Ale jeho fakt nič nebaví. Zákazy u nás nemajú cenu, tv ani playko mu žily netrhajú. Či má zaracha deň, alebo 2 týždne, úplna pohoda u neho. Vždy bol taký neutrálny typ. Teraz ide do puberty, začínajú hlášky rôzneho typu. Nie je skrátka nič čo ho baví, čomu sa venuje vo volnom čase, ten futbal na záhrade ešte a poo škole s kamarátmi. Skrátka ako náhle sa musí učiť, nechuť, vyjednávačky a nakoniec zavretý v izbe, jeho je veľmi ťažké niečím motivovať. Strašne ma hnevá tým prístupom a potom sa hnevám na seba keď reagujem prehnane.

modrykoniicek
26. okt 2019

@vzdatto Vieš kedy som našla to čo ma baví aj živí? V 21 :D ... trvalo mi to.

adkoalauri
26. okt 2019

Obaja s manzelom sme VS vzdelani ludia,ale ze by som sa citila na viac,ako suseda,ktora ma len ZS,nemozem povedat.Synovia maju blizko k manualnej praci (su sice este mali 9 a 6),starsi chce byt kucharom-cukrarom a mojou povinnostou je ho max.podporovat.Pecie,pomaha,okolo zadku sa mi toci,ked varim... Ak chcem,aby bol v zivote stastny -vtedy budem aj ja-musim ho podporit tam, kde sa citi dobre. Tvoj sa tiez nakopne,nic sa neboj..zakladom je, do nicoho ho netlacit...

renab
26. okt 2019

@vzdatto a ja som prave naopak syna cele leto od gymnazia odhovarala. Zial, nepodarilo sa. Chodi na osemrocne gymnazium. Skolu si vybral sam, dokonca skoncil ako prvy na skuskach, ale vidim, ze nie je studijny typ. Tak som chcela, aby isiel po styroch rokoch na nejaku odbornu skolu, kde by nemal az taky zaber... Nezdolala som ho. Ostal tam a uz od septembra frfle. Nechce sa mu ucit biologiu, lebo ho nebavi... a uz to neda ako doteraz len s tym, ze daval pozor na hodinach. Je si vedomy, ze s jeho zdravotnym stavom robotnika robit nemoze, ale ucit sa mu nechce. No uvidime, co bude dalej. Ja uz mu len mozem povedat, ze to bolo jeho rozhodnutie...

h2
26. okt 2019

@vzdatto Ahoj, a v čom je vlastne problém? Že syn nepôjde na gympel? Alebo že je nesamostatný? Alebo že ho učenie nebaví? Vieš, ak by si nemala ďalšie mladšie deti, asi by som Ti vôbec nepísala, nechcem Ťa totiž zbytočne "pérovať". Ale takto je šanca, že pri mladších zvolíš iný prístup. Hneď na začiatku si urobila chybu, že si sa "učila za syna". Keď si nezapísal úlohu, zisťovala si cez rodičov, keď po hodinovom učení nevedel nič, išla si sa s ním učiť. On od samého začiatku nepochopil, že škola je len a len na ňom. Načo by si zapisoval, keď mama zistí, načo by sa učil, keď mama príde a vysvetlí... Ak Tvoj syn horko ťažko zvláda ZŠ na 2-ky, 3-ky s Tvojou maximálnou pomocou, tak by som mu gympel ani neodporúčala, tam budú tie známky horšie a Ty sa aj zblázniš.
Ešte by ma zaujímalo, akú školu máš Ty, lebo teda, nehnevaj sa, ale tých chýb si urobila neúrekom.

sonnenshein
26. okt 2019

Ja som veru na zakladnej ani strednej nepatrila medzi premiantov. Nebavilo ma to, nevidela som zmysel v znamkach. Isla som pracovat, potom prisli deti, ja som sa dala konecne na nieco, co ma bavilo, a kym deti isli do skoly, mala som cerveny diplom.
Teraz je dcera v 6., a syn v 7. triede. V zivote som sa s nimi neucila, ani im nekontrolovala ulohy, ale zato som im velmi dokladne vysvetlila princip pracovneho trhu, a tiez ze je na nich, cim budu, ak budu stastni a uzivi ich to.
A cuduj sa svete, syn po tretej trojke zo slovenciny prisiel, ci by bolo mozne aby chodil na doucovanie. Jasne, ze doucovanie som zariadila. 🙂

hettinka
26. okt 2019

@vzdatto syna by si mala dat vyšetriť a ty sa môžeš poradiť v CPPPaP
Mozno má poruchu učenia, alebo možno tým, že preberáš za neho zodpovednosť za jeho učenie ste sa dopracovali k súčasnému stavu.
Okrem toho, nie každý môže ist na gymnázium a VS. Naša spoločnosť potrebuje aj remeselníkov. Čo jo baví?

7ammy7
26. okt 2019

@vzdatto ja chápem, že ťa to deprimuje a si z toho všetkého unavená. Ale asi to bude tým, že syn prosto nemá hlavu na učenie. Môj brat je taký-mama ho celu nedeľu až do polnoci učila básničku a on ju do rána zabudol😂 má učňovku, ale zarobí slušne a žije spokojne. A poznám ešte jedného pána o ktorom hovorili, že ani tu učňovku určite nezvládne a dnes je to vyhľadávaný elektrikár(lebo možno nevie pravopis ale v obore je to fachman). Skôr by som sa zamerala na budúcnosť, nájsť nejaké remeslo, ktoré by syna bavilo a rozvíjať ho v tejto oblasti

vzdatto
autor
26. okt 2019

@h2 v tom, ze je nesamostatny. Ako som spominala vyssie, keby som nedohliadala tak ma stvorky. Nie, na gymko nejde, nema tuzbu a ani vedomosti..resp. vedomosti ma, vdaka mne, ale je nesystematicky a lenivy.

vzdatto
autor
26. okt 2019

@hettinka boli sme na vysetreni u spec.pedagoga, ma add, ale nie je integrovany, skola teraz chce aby bol opat pretestovany.. nie, na gymko nema tuzbu ist..nechce sa mu ucit.

vzdatto
autor
26. okt 2019

@7ammy7 zial syn nie je zrucny. Basnicku sa nauci za 5 min, ak nezataji ze sa ju ma ucit,.co on zataji..v niecom skratka je dobry, ale pod mojou prisnou kontrolou, inak bieda..ked sa s nim ucim, vysledky ma 90%, ked ho necham sameho, stvorky nosi a zistim ze z 3 novych uciv nepr. z biologie nevie ani jedno. Skratka akonahle nerobim dozor, nekontrolujem, tak nezodpovednost..

maris5
26. okt 2019

@vzdatto po vete ked sa sam uci, vie jednu vetu, musim mu citat... ako prve mi napadlo, ci nema nejaku formu dyslexie. Ze sa nauci iba vtedy ked mu to niekto cita.
Poznam pripad, ze pani vystudovala VS a az roky na to si uvedomila, ze to zvladla vdaka tomu, ze sa spolubyvajuca ucila nahlas, neskor bola aj diagnostikovana....

oliva276
26. okt 2019

Niektoré sa na to dívate dosť idealisticky, zjednodušene - veď keď nie je študijný typ, pôjde na nejaký učebný odbor, uživí sa... Lenže chlapec je ptavdepodobne typ, ktorý okrem toho, že ho nebaví učiť sa, nie je ani manuálne zručný, nemá ani náznak technického myslenia (ktoré je zvyčajne potrebné, aby vôbec zvládol nejaké remeslo.) Takéto deti neraz pendlujú z jedného uč. odboru do druhého, nebaví ich to, pre absencie vyletia v sedemnástich zo školy - čo s takými deťmi, ktoré k ničomu neinklinujú?

dskjhfdlkdjhl
26. okt 2019

@vzdatto este teda jedna vec. To, ze sa nechce ucit, to by som videla ako mensi problem. Ale vyzera byt nezodpovedny, to je pre zivot ovela horsie, ak ho teda neplanujes cely zivot opatrovat. Ked mu povies, aby nieco urobil-napr. vyniesol smeti. Urobi to? Alebo on ani doma nic nemusi robit? Je kludne mozne, ze sa ma chlapec prilis dobre, nic nemusi, tak ani nerobi. Takze tu zodpovednost treba riesit-postupne, malymi ulohami zacat a pridavat.

vzdatto
autor
26. okt 2019

@maris5 myslim ze nie, lebo napriklad basnicky nema problem sa naucit za par minut a pamata si ich dlho..tiez som si vsimla ze niekedy ked som na neho prisnejsia tak sa nauci aj rychlejsie..inokedy zas pravy opak. Tazko sa to aj popisuje.

jankapepe
26. okt 2019

@vzdatto Mňa by zaujímalo ako reagujes keď syn donesie poznámku...zlú známku....?? Dáš mu trest? Pošleš ho svoju chybu napraviť? Doručiť sa? .....alebo sa učíš aj v tomto prípade s ním do nemoty a úlohy mu tiež pomôžeš spraviť??

matabb73
26. okt 2019

@oliva276 to je skoro takto hodnotiť. Veľa deti ešte na začiatku deviatej triedy nevedia, čo ich baví a kam pôjdu na strednú. Na to býva sedenie s psychologičkou, aby to zistili. To, že sa dieťa na základnej horšie učí ešte nič neznamená. Koľkokrát sa čistý jednotkári zlumpačia na strednej. Poznám prípad, keď chalan ani nezmaturoval a pred tým bol dobrý žiak. Alebo naopak, dieťa, ktoré sa učí horšie na základnej má na strednej dobre známky a baví ho to. Aj taký prípad poznám.

vzdatto
autor
26. okt 2019

@oliva276 presne

monikakralik
26. okt 2019

.

marca12
26. okt 2019

Chces mat zo syna to,co nie je. Nie kazdy je jednotkar. Urcite to mrzi,ale nesil to. Urcite je v niecom dobry a najde v zivote uplatnenie.
@matabb73 Ale aj na strednej skole sa treba ucit a su tam vynikajuci studenti. Ja som sa dobre ucila,ale nikdy som nechcela ist na gymnazium a pamatam,ze rodicov to mrzelo. Tiez bola taka doba,ze sa gymplu pripisoval obrovsky vyznam a gymplaci sa brali ako nieco viac.

vzdatto
autor
26. okt 2019

@dskjhfdlkdjhl v domacnosti pomaha, pojvysava si izbu, vylozi mycku, ale aj s tym sa obcas vyskytne problem, ze mu dam povinnost, pridem a nic spravene, ze prave teraz sa chystal. Pomaha aj so sestrickou.