Detské klamstvo. Ako ho riešite vy?

mrnoska3
2. sep 2019

moj syn 8 rokov klame a vymysla si vyhovorky napr.ma zakazane lozit po stromoch a lozi tam a ked mu poviem ze som ho videla zapiera,pouziva neslusne slova medzi kamaratmi na co sme mu prisli minuly rok dohovarame mu a aj par krat dostal vzdy slubi ze nebude tak rozpravat a nakoniec ked si mysli ze ho nepocujem nadava.Ja neviem je to normalne tvari sa doma jak svetec a mimo domu a v skole pravy opak

limetka69
2. sep 2019

podla mna recami a vyrazmi chce len zapadnut, ide do veku kde su kamarati viac ako rodicia, mozno ani tak nechce byt vulgarny ako chce zapadnut a slovnik dnesnej mladeze je hrozny. uz to nie su tale hrozne slova ako niekedy, normalne su to slangy uz, tak mi to pripada. ja som tiez klamala a kradla, podla mna s tym vela nenarobis a ked podrastie pochopi, bitkou nic nevyriesis, bude vas akurat nenavdiet. 😊

stela01
2. sep 2019

@mrnoska3 u nás najviac zaberá keď robím to čo on - vulgarizmy to nie to sa jo spýtam či mám za ním prísť medzi kamosov na futbal a začať používať jeho slovník či by chcel 😂😂😂😂

A klamstvo u nás - začala som klamať ja jeho ! A hneď paci sa ti to ?
Jasne že nie ....
😂😂😂😂

mrnoska3
autor
2. sep 2019

Asi zacnem klamat aj.Napr.koncom minuleho skolskeho roka som sa dozvedela ze neposlucha ucitelky a robi si v triede co chce ze uz mali aj o nom poradu a nikto mi nic nepovedal a ohovarali ze je to vychova rodica ale ked doma sice posluchne na 5 krat ale posluchne aj ulohy bez mensieho frflania si porobi tak ja zijem v tom ze je to slusny chlapac a potom taka sprcha nahodne od zamestnanca skoly.On moje kazanie popocuva akoze jednym uchom dnu a druhym von

deti95060810
2. sep 2019

ja mám dcéru a problém s klamstvom už od detstva....teraz je v puberte a klame len sa tak hory zelenajú....Som z toho znechutená...

hettinka
2. sep 2019

Aj náš klame. Viem, že niečo urobil a neprizná sa, ani pod ťarchou dôkazov. Vraj klamanie je jedným zo znakov vysokej inteligencie ... ale nemôžem to nechať len tak. Doma mna poslúcha. Už má 12, ale v tých 7-10 rokoch to bolo najhorsie.

mrnoska3
autor
2. sep 2019

ach ja uz take nervy na neho niekedy mam ze uz len vecer cakam kedy pojde spat

saluda
2. sep 2019

@mrnoska3 aj moji občas zaklamu a jasné, že ma to štve. Ak nás deti klamú, tak to znamená, že nám nedoveruju. Hlavne v tom zmysle, že sa boja povedať pravdu, lebo zvykneme prehnane reagovat, prípadne neveria, že im vieme pomôcť. Takze treba popracovat na sebe, aby malI deti voči nám doveru.
Syn má pravdepodobne nižšie sebavedomie, nevhodným správaním sa pokusa zaujať kamaratov

lennaa
3. sep 2019

Myslim, ze v tomto veku je to normalne, kazde dieta si tym musi prejst. Len dobre je nastavit zrkadlo detom, ukazat im ci im by sa pacilo keby sme robili to iste 🙂

tabakmirka
3. sep 2019

@saluda Myslím, že to je bežné u detí. Ale chce to asi všetko len čas, ale stotožňujem sa s tým, čo píšeš, že majú strach z toho ako budeme reagovať, čo povieme.

hipuska
3. sep 2019

@saluda nie vzdy. Vyhovarat sa na doveru resp reagovanie rodica. Je tam viac dovodov, vedia ze by mali trest (nie strach z trestu, len ho nechcu), prinasa im to urcity prospech. A ja ani niekedy na to nepridem, ze mi klamu. Az casom.

lenkaa222
4. sep 2019

@mrnoska3 u nás mame podobne..doma ako tak ulohy ako tak urobí pouci sa posluchne na piaty krat v škole sa zadné nepíše 45minut alebo napíše dve tri slova to isté ulohy v klube...deti naschvál provokuje uz tiez neviem co s nim... niekedy si ani neuvedomuje ze moze ublížiť niekomu a urobi zle

mrnoska3
autor
4. sep 2019

no dnes vraj neskutocne vystrajal na nabozenstve az farar sa na neho stazoval riaditelke ona je jeho triedna a ta to vyzvonila mojej zname ked sla po deti a vraj mi to ma odkazat nech mu dohovorim tak ja neviem este cez kolko ludi sa to dostane ku mne a pri tom mu kazde rano pripominam ako sa ma spravat ale to asi skoda reci ale teraz sme ho s muzom postrasili ze ked este jedna staznost tak ho dotiahnem do triedy a bude sa pred vsetkymi musiet danemu ucitelovi nahlas ospravedlnit tak som zvedava

sentoza
4. sep 2019

netreba strasit, ak nieco taketo vyvedie, tak ospravedlnenie sa by malo byt normalne, na tom by si mala trvat

mrnoska3
autor
5. sep 2019

to nebolo ako strasenie to bolo upozornenie 🙂

montemotherone
5. sep 2019

@mrnoska3 a to je aká komunikácia riaditeľky s rodičom?! 😒 Cez kamarátku? Je to hrubé porušenie etického kódexu učiteľa. Výchovné problémy s dieťaťom má preberať výhradne s jeho rodičom a nevešať to kdekomu na nos 😡 Išla by som priamo za ňou a spýtala sa v čom je problém a rovno jej aj naznačila prečo ťa neinformovali skôr. Toto frflanie na deti a strach, či odborná neschopnosť prebrať to s rodičom škodí celej veci a problém sa len zhoršuje 😡
A k tomu klamstvu, poradila by som sa s psychologičkou ako na to. Nie je to sranda. Asi budete musieť prekopať svoju komunikáciu, vzťah, dôveru... Očividne sa bojí byť pred tebou "skutočný", pravdivý... Napríklad konkrétne k tomu zákazu. Nestačí niečo zakázať. Treba sa s dieťaťom rozprávať o dôsledkoch, porozprávať mu príklady... Aj keď lezenie po stromoch je v podstate celkom fajn, jednoducho je to v istom prostredí zakázané a treba to akceptovať. Asi by som mu sľúbila že po škole zájdeme niekde, kde na tie stromy pod mojím dohľadom kľudne môže liezť 😉 Tento zákaz naozaj nemá logiku a deti ju pri obmedzeniach potrebujú. Správanie ako také... Nuž na tom treba pracovať od malička, viesť, usmerňovať... Dieťa musíte dostať do hlavy nejaké predstavy rodiča o slušnom správaní, vyjadrovaní sa dávno predtým, ako na taký problém v škole narazí. Ak ste veriaci, hádam ste sa o tom s deťmi rozprávali. A čo znamená "neskutočne vystrájal"? Šaškoval, upútaval pozornosť?

viskupova_mirka
5. sep 2019

@montemotherone Prepáčte, ale máte deti? Respektive, máte chlapca v tom veku? Lebo to čo tu píšete je hlavne ružová teória a v praxi to vyzerá celkom ináč. Verím, že rodičia s dieťaťom komunikujú, majú dobrý vzťah a všetko mu vysvetľujú, ale chlapci v tomto veku majú určité hormonálne zmeny na mozgu, ktoré spôsobujú to, že sa nezmestia do kože. Mám to isté doma, môj sa ešte aj bije s každým a za každú blbosť. Doma je dobrý, milý a väčšinou poslušný, keď je napominany, sľubuje, že sa napraví ale dlho mu tá náprava nevydrží. Aj sám povie, že nevie prečo to robí, že on by chcel byť dobrý, ale sa mu to nedarí. Biblia hovorí: "Blaznovstvo je priviazané na srdci chlapca, ale prút kázne ho vzdiali od neho." Nechcem tým povedať, že treba deti biť prútom, ale treba byť prísny, nenechať to spravanie bez povšimnutia.

zuzanaam
5. sep 2019

@hettinka klamanie nie je znakom vysokej inteligencie, ale znakom, že sa dieťa BOJÍ povedať pravdu. Riešenie je jednoduché, správať sa k ďeťom tak, aby sa nebáli čokoľvek povedať.

simca06022011
5. sep 2019

U nas to bolo minuly rok, na jar ma dokonca oklamala a zobrala mi peniaze z penazenky... velka debata celorodinna bola potom, jasne najskor som vypenila emocie :DD , potom este raz papulovacka a oklamala ma v nejakej drobnosti, a potom to prislo... zakazala som jej vylety, cize sice mi to srdce trhalo, na skolske vylety nesla (3 z 5tich), nenechala som ju doma, musela ostat v cudzej triede. Detto sa zrusil televizor a zacala pomahat doma s pracami. Zatial klud, zacala sama rozpravat co a ako, kde.. co predtym nebolo... pomohla aj jedna kauza zo skoly, myslim, ze videla, ze sa za nu s ockom postavime, lebo samozrejme som si ju zastala (bolo to v inom, nie klamani, proste si deti nieco pomiesali, poplietli a povedalo sa na nu). Inak v skole nema problemy. Na tvojom mieste idem za triednou co si pocula a co to ma znamenat.. ak ma nejaky problem, ma to riesit s tebou! v prvom rade...

stela01
5. sep 2019

@zuzanaam nie každé dieťa klame lebo sa boji niečo povedať

Koľko dospelých klame ?

simca06022011
5. sep 2019

@mrnoska3 a co konkretne vystrajal? Ja som triednej minuly rok povedala, kym mne neda vediet, ze nieco nie je ok, beriem to tak, ze vsetko je ok... ciez dieta nosi jednotky, nenosi ulohy, beriem to tak, ze sa doma ucit nemusi.. kym ona neodkontroluje v skole, ja to za nu neurobim doma. A vyhovorky ako nestiha ona 25 deti, ma nezaujimaju. Rovnako aj v spravani, zlate deti, nepovie nic? Tak ja nemam co dietatu dohovarat.. ak robi nieco zle - vraj- chcem vediet konkretne co. Nech viem v com mam malej dohovorit. Maju telefonne cisla na nas, emaily, kazdy den chodime po dieta do skoly.. ma dost prilezitosti komunikovat ucitelka. A veru nezelala by som si ani ja, aby si vykladala o mojom dietati s niekym inym.

mrnoska3
autor
5. sep 2019

ja neviem co presne robil ze vraj sa smial si robil z gumy televizor a vyrusoval ostatni sa tomu smiali a farar ho napominal a on si dalej si robil nejake srandy alebo nieco take.On mi to aj povedal hned jak prisiel lebo vedel ze mi to znama povie tak sa priznal sam.Tak som ho len slovne napominala lebo sa mi priznal a aby sa nebal aj na druhykrat priznat.To presne bolo aj minuly skol.rok vsetko v poriadku nikto nic a potom na konci som len oci vyvalovala.Ano maju cisla ja to tiez som tak brala ked nikto nic nehovoril ze je vsetko v poriadku ale tento rok budem uz asi pozornejsia na jeho spravanie.On nema mobil ani tablet ,poci.hry ho nebavia ani mu neni co velmi zakazat len vonku chodi na dvor a bycikel.Tablet si sam znilcil ale to je iny pribeh😀

mrnoska3
autor
5. sep 2019

bicykel

denusiq1211
5. sep 2019

Ja mam 8r chlapca minuleho roku mi klamal vulgarizmi lebo jeho kamarat naj lepsi bol taky zly.....
Uz som si snim nevedla dat rady.......krik plac nic nepomohlo... Dostal bitku odomna ale az mne to bolo luto.....ze som tak nemusela...a od vtedysa chlapec obtatil o 180 st... Bo vedel ze odomna dostane vsetko ale musi posluchat .... A dnes ked ten kamat sa skaredo vyjadruje odchadza od neho lebo to sa nesmie.... A je to hriech chodi na cirkevnu skolu ..
Dakedy naozaj ta bitka vela pomoze a hlavne neustupit ..

mrnoska3
autor
5. sep 2019

Ved aj on odo mna uz dostal tak poriadne asi 3 krat za cely rok .Bolo mi povedne ze ho malo bijem .Ale nechcem ho bit je mi do placu z toho a potom na mna neskutocne zazera neboji sa ma skor ma taky odpor a ja nechcem aby ma nenavidel.

simca06022011
5. sep 2019

@mrnoska3 aj aj som si myslela, ze nie je co zakazat, ale nakoniec bolo :D tiez nic take nema... 🙂 a zaberie aj, pridem s vrecom a poberiem vsetko okrem veci do skoly... na cely skolsky rok :DD tak vtedy uz zmurkame... :DDD

A k bitke: NEPOMOHLA NIKDY a nepomoze. Prave naopak. Dnesne deti si to podla mna nejak inak uvedomuju u nas bitka prave naopak robi... dostane vyyyynimocne, fakt ze raz za rok, vacsinou ked ma slecna amok zurivosti a papulnatosti za nic... ale viac potom pomoze rozhovor, ked sa ukludni...

zuzanaam
5. sep 2019

@stela01 a prečo teda podľa vás ešte klamú? U tých dospelých mi napadá ešte ako možnosť diagnóza a pokrivený charakter, ale s tým sa nikto nerodí, ak je také už dieťa, tak sa potom niekde stala nejaká chyba.

mimikas
5. sep 2019

@mrnoska3 v prvom rade si myslim ze je velky problem ze nemas info z prvej ruky, kazdy znami si moze co to prifarbit, pozmenit, inak pochopit a mozno to ani take zle nebolo a tebe to bolo podane ako strasna katastrofa. Po prve by som si to vyriesila s ucitelkou, ze si nezelas aby vase problemy a tvojho syna riesila s niekym inym, ak sa vyskytne problem, povie to to sama. Dnes sme v 21 storoci, moze zavolat, napisat mail a pod. Potom by som si sadla so synam a zistila co v skole vadi. Je dolezite vediet ci to jeho spravanie je niecim podmienene. Napr to nabozenstvo. Chcem tam syn naozaj chodit? Ak sa mu tam fakt ze nechce a je tam lebo ty na tom trvas tak akoze ani sa necudujem ze vyvadza. Tento vek je na klamstva normalny priam je to az ziaduce aby klamali a zistili ako to kedy funguje a nefunguje a co sa bude diat . Pravdaze treba tomu hranice, vela vysvetlovania a niekedy aj nasledok. Plus niekedy proste treba im ukazat ze ako asi posobia. S tymi nadavkami nepomozem, nadavali sme aj my a vela, je pravda ze neskor, ale dnesne deti su neako popredu.

rebeka25
5. sep 2019

@mrnoska3 ja ked toto citam , ako keby si opisovala moje dieťa. Totalne. Neporadim ti ked same sebe neporadim... ale normalne som rada ze je niekde este nejaka mama co riesi to co ja...

mrnoska3
autor
5. sep 2019

@rebeka25 dakujem aj ja pozeram ze je nas tu vela s podobnym problemom tak uz len pevne nervy a snazit sa co najlepsie nejako vychovat😉

mrnoska3
autor
5. sep 2019

@mimikas no bola to jedna len prva hodina nabozenstva a bola 6 vyuc.takze uz bol rozjaseny dostatocne si myslim a pripravuje sa na 1.sv prijmanie a sam od sebe uz 3 rok ministruje takze si myslim ze v tom ze ho to nebavi problem nebol