Dieťa ma absolútne neposlúcha a vytáča. Ako na neho?

deina2005
2. nov 2008

ahojte potrebujem radu.moj 5 rocny syn mi dava zabrat.ked mal 3 roky tak stale kazdemu hovoril ze ho zabije,podpali alebo prejde z autom.potom ho to nejak preslo ale posledne 2 roky je neposedny.naposedi v klude ani 5 minut stale musi aspon z rukami nieco robit.cestou do skolky ide cvalom a tak by vydrzal aj 3 km.bude stale vijednavat a ked neni po jeho tak sa vyhraza ze mi roztrha zaclonu.......nepomahaju ani tresty a ani na zadok.bude stale niekoho na nieco zle nahovarat.z rukami stale nieco bude robit bud z nimi kyve alebo luska a ked mu poviem ze ma bit ticho tak bude stale vydavat nejake zvuky na ktore som uz normalne alergicka.bude sa mi smiat do tvare aj ked vidi ze na neho kricim .zacal teras aj klamat a dokonca sa aj rozplace a bude tvrdit ze on to neurobil a pritom som ho videla.mam zajst za nejakou odbornickou?aj ked nakresli nejaky obrazok a je to nejaka machula on mi vysvetli ze je tam auto a este nieco ale pritom je to cmarbanica a to je len stvrtina mojho problemu.

asitka
2. nov 2008

deina...hajde k detskému psychológovi..... 😒 teda ja by to isto urobila...tiež mám doma 5 ročného, ale ten je oproti tvojmu ako to tu čítam hotový anjel....asi sama zbehni k svojej obvoďáčke, teda, porozprávaj sa s ňou a myslím, že sama ťa odporučí k detskému psychologovi....držím palce...a pevné nervy 😉

roasha
2. nov 2008

suhlasim s asitkou.
boze,a ja ze ako ma vie obcas mala nenormalne vytocit 😒 ....tiez je to popri tvojom lapajovi zlaticko. 🙂

deina2005
autor
2. nov 2008

no inak je zlaty len strasne neposedny.mam kamosku co ma este horsieho.moj nieje este v tom stadiu ze sa hadze ozem a bude ma byt a kusat.on ma len tie slovne pripomienky a vyjednavanie

sassi
2. nov 2008

psycholog nezaškodí, zisti, kde je najbližší školský psycholog, ak je takýto, nečakaj, kym to odporučia z predškolskej.
Podla toho čo píšeš, vyzerá to na hyperaktivitu, alebo hyperkinetický syndrom (prilišná pohyblivosť), alebo nejaký problem s koncentráciou.
Isť k psychologovi nie je nič výnimočné ani hamba ... my sme tiež s dcerkou boli, ked začala v škole mať problemy , pani psychologiščka sa s nou porozprávala, urobila nejaké testy a sice nič nezistila (čo som rada, žiaden problem, len troška viac živá) ale jej aj prehovorila tak "inak" do dušičky a vela sa vyriešilo 🙂 . Tiež mi pvedala, že je velmi inteligentná, a pochválila ju, čo bol po nonstop sťažovaní pani učiteľky bol hotový balzam na dušu (aj malej aj moju 😉 )

jaduska
2. nov 2008

Súhlasím s babami - treba zájsť k psychológovi. Možno je hyperaktívny (ADHD), tak ti aspoň poradia ako naňho, aby ste ho zvládli. Vidím, že máš ešte mladšieho synátora, nezačali sa tie problémy, keď sa malý narodil?

zuzulap
2. nov 2008

ahoj deina, aj my sa chystame k detskej psychologicke. I ked s trosku odlisnymi problemami, a tiez s 5- rocnym synom. Tiez idem prvykrat, tak som zvedava, co mi povie. Tiez si myslim, ze to nie je hanba, chcem sa o vselicom poradit a den predtym si asi spisem dlhy zoznam, co vsetko by ma zaujimalo...

sassi
2. nov 2008

jaduska maš pravdu, dobre je doma zamyslieť sa, ako to začalo, čo bol "spúšťač"
u nas to bolo take kombinované - narodenie syna, potom na jeseň vstup do školy a moja dlhodobá hospitalizácia, a po vianociach sa dostal zasa do nemocnice naš ocko... proste to ta jej ala dušička nevedela spracovať asi, a pani učitelka nam tiež nepomohla (skor uškodila) ... takže tak ...

deina2005
autor
3. nov 2008

no tak dnes som bola u doktora.detska ma poslala do neurologa a ta mi nevedela poradit tak nas odporucila za psychologom.ideme tam v stredu tak som zvedava aky bude zaver

jaduska
3. nov 2008

Tak držíme palce, daj vedieť, ako ste dopadli 😉

julia225
4. nov 2008

ja nesuhlasim(ako obvykle)
ja radim laskavost, laskavost a este raz laskavost a potom pevne hranice, nech aj byt prevrati hore nohami, ale bez kriku a bitky! my sme mali problem podobny, dokonca aj v noci, moja taktika: terapia objatim+ jansne pravidla a hranice, ale nie nepodstatne veci...
desikine pravidla boli a aj dodnes su:
1. v aute sedime priputani v autosedacke
2. na ceste musime sa drzat za ruku
3. papame (ak sa podari) za stolom
to je vsetko...
a mozno tojmu synovi skodi tv, mojej malej som ju prestala pustat uplne... jedine co pozera(5minut) je vecernicek...
a nesmie papat cukor(ziadny) nevie co z energiou co z neho nadobudne, cize vse kupujem vylucne dia a caj sladim medom, iba ked je chora...
a skus si nieco precitat o indigovych detoch, maly mozno nieje indigovy, alebo na tieto eci neveris, ale pomoze ti to pri vychove svojskeho dietatka ako mas ty...
nezabudni, ze je iny...chce taky byt...tak ho nehaj...podpor to v nom ...
a na zaver...
mozno vie toho na svoj vek viac ako by mal a nevie to spracovat...pomoz mu najst spravnu cestu a on ti to odplati uprimnou laskou... 🙂

julia225
4. nov 2008

a ozaj...ak kade chodis, tade vravis, ze je zly...potom necakaj ze bude dobry...
je zmiereny s tym ze je zly...lebo to o nom vravite...tak zly je a basta...
deti niesu hlupe...

deina2005
autor
4. nov 2008

zajtra budem vediet zaver tak potom napisem.mam z toho strach.maleho mi je velmi luto.po nociach placem preto jak na neho stale kricim ale ono sa to inak neda ☹

sassi
4. nov 2008

julia dia-vyrobky tak malemu dieťaťu??? 😕 Ani "dia" a ani "light" ... absolutne pre deti nevhodné!!! (teda ak nie su diabetici)

Ja tiež malemu nič nesladím a nič nesolím... TV nepúšťame, okrem rano pol, hodiny Teletubbies, ale to sa kuká tak 10 minut dokopy z toho. Dcerka tiež žiadna TV (určite nie "zabijácke" rozpráky na Markíze a JETIXe!!!), iba večerníček, prípadne pekný detský film, výnimočne, v nedelu, alebo na sviatky, ked niečo dávajú - take tie klasiky, čo aj my sme na tom vyrástli 😉 . Žiadne PC hry u nas tiež nenájdete, jedine vyučbové, angličtina, slovenčiny, encyklopedie ... Žiadne bojové hračky (meče, pištolky 😠 ) ... odniekial to tie decka predsa musia mať - teda sa naučiť, to agresívne správanie....
Naša dcerka je teda riadny nervák, ale take že pojde niekho zabiť, to teda nikdy nepovedala..... 😕 😕 😕
Ale stalos a že videla Petra Pana (ako inak u starkích) a potom mi vykrikovala, že ked po nu príde Peter Pan, tak s ním odíde ... aby som sa bala, že mi skočí z okna 😲 😲 😲 Okamžite to letelo do koša, cely sprostý anglánsky výmysel!!!

sassi
4. nov 2008

Deina tak uplne základna vec ... a to ti povie každy psycholog - NESMIEŠ KRIČAŤ ... chod do kúpelne a tam sa vykrič, ale pred nim maximálny klud.... chce to čas, ale zaberá to 😉 My sme si tiež tým prešli...

julia225
4. nov 2008

deina a co tak vikend v horach len ty a maly, popripade jeho otec(neviem ci ste spolu)
nehat ho vybehat, zabudnut na prikazy a zakazy a uzit si to...alebo sa nastartuj a daj ho na vikend k babke, predtym ako stravite vikend spolu...a preco places? pripominaj si, niesi zly rodic...len mas specialne dieta...je ine a chce aby si ho milovala takeho aky je...
sassi, ano davam jej dia dobosky, ked chce sladke...bez sladidla samozrejme...alebo bio susienky bez cukru... a neboj nemusis ma poucat...o detoch a potravianch toho viem dost...dakujem 😉

julia225
4. nov 2008

sassi, mozno by si jej mala vysvetlit rozdiel medzi rozpravkov a realitou... 😀
a deina...preco sa stresujes tym, co ti povedia lekari? niaky psycholog, ktory tvoje dieta nepozna??? 😨 to je nepodstatne...
pokial nema neurologicky problem...nemas sa coho obavat...je to obycajne uputavanie pozornosti...

bibinka
4. nov 2008

babule, ked to tak čítam, mám tiež radu, ktorá na nás zaberá. Fifko je síce iba 3 ročný a veľa vecí predtým nebol schopný pochopiť a ja som na neho zbytočne kričala a bola aj zlá,občas dostal aj po zadočku,pretože bol a aj je neskutočne pohyblivý, zvedavý a dosť odvážny, ale teraz badám, že najlepšie je sa mu v kľude venovať- nechcem povedať, že sa mu deina nevenuješ,to určite áno- ak napr.začne vyvádzať, tak naraz všetko odložím a navrhnem, že ide sa čítať a čítame celú knihu od začiatu do konca. je jedno akú, ale "nútim" ho hovoriť básničky, vyspevujeme texty a pod. On vie, že som tu len a len pre neho. A naozaj stačí 15-20 min a zbytok dňa je úplne v pohode.
a tiež som zistila, že ked kludne rozprávam a nekričím, tak si to viac vezme k srdcu. pretože si ho odskúša či počuje..napr.poviem že či nevie či máme v mrazáku zmrzlinu,alebo inú mňamku a on zareaguje veeeeľmi rýchlo. takže viem, že ma počuje. a potom hned poviem, že by som bola rada keby ma poslúchol lebo ma to veľmi trápi že je taký aký je. a potom sa mi niekedy podarí tú zmrzku zahovoriť, inokedy nie a vychutnáme si ju len my dvaja spolu. A naozaj je potom lepší.
Tiež súhlasím s pravidlami ako julia225, u nás okrem toho platí, že:
1. hračky sa nevytrhávajú z rúk deťom (nie vždy to ustrážim)
2. jeme zásadne pri stole
3. po sebe hračky upraceme- väčšinou dosť pomáham 🙂
4. rituály- večera ,večerníček,mlieko,umyť zuby a spať

ad rozprávky- to je kapitola sama o sebe-toľko zbraní a zabíjania-to ani nepozeráme, akurát tak Fidli buma,Elá hop a Františka na čt1+večerníček

sassi
4. nov 2008

Julia , ona rozdiel medzi rozprávkou a realitou chape až moc dobre ... ale decka su z tych blbín neskutočne spracované, napr. kamoškin syn (7 rokov) verí na Spidermana 😕 Že normálne žije a už mu to vysvetlovali nespočetne krát ... (tiež sa bojí, aby ho v slabej chvilke nešiel napodobnovať 🙄 ) V Turecku sa nedavno stalo, že 6-ročný chlapec skočil z okna, že je Batman, našťastie to prežil 😕
Tak ako veria na Ježiška a Mikuláša (možno aj na bociana 🙂 ) , sice rozumom už vedia, že je to inak, ale aj tak ešte "chcú veriť" .

S tým jedlom, maš pravdu, že čokolada a sladkosti (dokonca kravské mlieko) priliš aktívnym deťom dodávajú neprimeranú energiu, s ktorou si nevedia poradiť, ale radšej miesto keksov davam ovocíčko 😉

zuzulap
4. nov 2008

Ahojte, mna este zaujalo to s tym uputavanim pozornosti. Citala som, ze tak, ako kazde dieta /a aj dospely/ je iny, inak reagujeme na prejavy lasky. Zrejme pre Tvoje dieta je typ, ktory vnima Tvoju lasku k nemu najlepsie vtedy, ked mu venujes svoju pozornost. Ine deti potrebuju byt ubezpecene o rodicovskej laske castym fyzickym kontaktom- mojkanim, hladkanim... a nevyzaduju tolko vela pozornosti /a niektore dieti fyzicky kontakt takmer odmietaju, ale vyzaduju vela pozornosti alebo cosi ine/. Su aj dalsie "typy"- napr. niektori vyzaduju "slova povzbudenia"- potrebuju byt neustale chvalene, uistovane slovne o tom, ako ich lubime, na dalsich zase platia najviac darceky a na dalsich "skutky sluzby" /napr. ked sa 5-roc. dietatka spytas, preco si myslis, ze Ta mamicka lubi, povie: Lebo sa o mna stara, perie mi veci, opatruje ma, ked som chory... (priklad) Ze vraj je tychto 5 typov ludi. U malych deti je to tazko rozoznat, lebo potrebuju aj darceky, aj fyz. kontakt aj vsetko to ostatne, ale jedno z toho chcu najviac. A tomu sa treba najviac "venovat". Ak vies, ze je to pozornost, snaz sa mu jej venovat, co najviac to ide. Pripadne, ak mas nieco na praci, najprv sa mu venuj nejaky cas, on sa ukludni, ubezpeci sa v srdiecku, ze ho lubis, a potom ta lahsie necha nieco si porobit v domacnosti.

tamarka
4. nov 2008

Ahoj deina, tiež mám doma 5 ročné živé striebro, ale dievčatko. Neposedí, stále sa musí mrviť, lietať a vymýšľať. Stále vymýšľame nejaké výlety do prírody, do hôr a tak, len aby mohla vybiť tú svoju nadbytočnú energiu. Vždy sa snažíme nájsť niečo, kde má čo najväčší výbeh – viem, trošku smiešne slovo pri použití v súvislosti s dieťaťom, ale je to tak.
Čo sa týka rozprávok, u nás majú tie s bojovou tematikou obrovskú stopku. Emka už sama povie, keď niečo také zbadá, že je to škaredá rozprávka. U nás teraz idú najviac snehulienka, bob a bobek, macko pu, pepek a v poslednej dobe ju zaujal „bol raz jeden život“. Pri rozprávke tiež neposedí, mrví sa, leží, kľačí.
Veľa krát si hovorím, že je divoká, hlučná a ako utrhnutá z reťaze, ale ľúbime a berieme ju takú aká je. To, že je tvoj synček taký živý by som asi veľmi neriešila. Ale tie jeho výroky, niekde to počuť musel, alebo videl. To s povahou, alebo s tým, že je taký živý nemá nič spoločné.
Nie nadarmo sa hovorí, že deti nie sú zlé, to len rodičia to sem-tam nezvládajú.
Nehovorím, že som ideálna matka, tiež zakričím, alebo capnem po zadku, ale milujem svoje deti také aké sú. A nie je nič krajšie, ako keď vidíte na vlastných deťoch a ich srdiečkach, čo ste do nich vložili. Emka je veľmi citlivé dievčatko a každý deň ma utvrdzuje v tom, že nie je zlá a ani ja nie som zlá matka, len to sem tam nezvládam.

deina2005
autor
4. nov 2008

ja svoje deti milujem a beriem maleho taky aky je len sa mi skratka nezdaju tie jeho pohyby rukami a to jeho vydieranie.tie reci o zabijani mal z jetixu to sme potom zrusili a tak ho to preslo.no uvidim za to nic nedam ak sa s nim porozprava psychologicka.mozno si tu niektore myslite ze asi skor potrebujem pomoc ja ale pokial jeho spravanie nevidite ta to asi nepochopite ☹

roasha
4. nov 2008

deina,v ziadnom pripade ta tu nikto nepodcenuje ako maminu. 😅
konkretne ja ked som si to precitala,tak som si vydychla ze su aj "horsie "deti/prepac/,a to mi ver ze ked ma mala obcas svojim trucovitym spravanim vytoci,a spustim krik tak to pocut aj u susedov. 😅 😀
darmo tu julia napise nekricat 😅 ,to by ma asi slak trafil. 😠 😅 😀

sassi
4. nov 2008

som ja písala nekričať 😉
ale ono to je taky bludny kruh, normalne sa do toho zamotáš... jasne , aj ja niekedy spustím krik na celu chalupu, ale snažim sa predýchavať, pokial možno ... konkretne dnes, 5 minut pred odchodom do hudobky zistila, že nemá ulohu a začala vyvádzať, hadzať sa o zem (ano, v tomto veku 😕 7 rokov! ) až zobudila maleho 😢 Je chorý a spal vdaka našej krásavici len hodinu, normálne som sa vytočila, naziapala som na nu, či je už teraz spokojná, dostala po zadku a šla pekne s revom ho ZUŠ-ky (asi si myslela, že sa rozreve a nebude musieť isť 😠 )
Zistila som, že už si z mojho kriku nič nerobí, musim fakt zvýšiť intenzitu,a by to zabrala a čo bude dalej??? Bitka??? To asi nie ... tak musíme z toho bludneho kruhu zasa pekne vycúvať ... no nie vždy sa to da ... ked je vela, tak je moc ...

renca3
4. nov 2008

deina...trochu ta chapem. su aj zive dievcatka, ale vychova chlapca je o kusok narocnejsia podla mna. aspon v tomto veku 5 rokov. kto nezazil, nepochopi. drzim palce.

asitka
4. nov 2008

deina...každá rada dobrá...ale myslím, že my nie sme detské psychologičky...teda neviem aké zameranie majú ostatné prispievateľky...a čo na jedno dieťa pôsobí...na iné nemusí vôbec....takže neber si to tu všetko k srdcu...aj keĎ to možno dobre mysleli...ty vieš...aké máš dieťa..a čo všetko preň robíš a urobila si...a hlavné je, že chceš riešiť tento zlý stav.....psychologička sa porozpráva tak s tebou ako aj dieťaťom...neskresluj info ani o sebe ani o dieťati...a nejak sa z toho vymotáte...chce to hooodne trpezlivosti....hodne lásky...hodne nervov hlavne tvojich....a hlavne daj vedieť ako ste dopadli.... 😀

deina2005
autor
4. nov 2008

dakujem vsetkym za radu a podporu 🤐

sassi
5. nov 2008

mne dala vtedy taký dotazník na vyplnenie, dosť podrobný bol, ale alo sa to vyplniť 😉 Takže sa so mnou moc nerozprávala, hlavne s malou, a to tie nielen rozhovor, ale merala IQ a tiež rečové zručnosti ( a presne sa ma spýtala, či neskoro nezačala hovoriť, a ona až po 2 rokoch začala - lebo to stale zaostavalo za intelektom o 10 bodov), niečo kreslili a tak... bude to v pohodke, aspon budeš poznať aj odborny nazor, len to zasa neber úplne striktne a doslovne 😉

Ja som z našej krásky mala niekedy pocit, že sme zrelí na Pestunku z televízie, škoda, že to užý nebeží 😀

lalaa
5. nov 2008

ahoj deina skus mrknut na tuto temu https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... tiez som mala pocit , ze potrebujeme pestunku 😀

deina2005
autor
5. nov 2008

tak a sme doma a neviem vobec nic.psychologicka sa s malym rozpravala 2 vyucovacie hodiny.po vysledky si mam prist do tyzdna.ja som z nou prehodila len par slov a to bolo vsetko

nevesta
5. nov 2008

Deina, drzim palce, aby ste sa niekam dostali 😉