Dieťa má modriny. Ako riešiť šikanovanie?

bubaczik
24. apr 2009

Ahojte...Dnes mi došiel syn so školy v prirode,hned som zbadala,že ma pod okom malu modrinu,pytala som sa ako k nej došiel,povedal,že spadol..pred chvilou som ho vyzliekala,a našla na rukach modriny,jednu až krvavo červenu,ostatne take slabe,ale ma ich dosť po rukach,ako keby ho niekto za tie ruky silno držal,je zretelne,že to boli detske ruky,lebo tie modriny su male,slabe..čo mam robiť?isť s nim k lekarovi,alebo zavolať učitelke,chlapec až zbledol,ked som sa ho na to pytala,nakoniec s neho vyliezlo,že ho bil chlapec,a oslovoval ho Pán 😕 ked som sa ho pytala na meno..takže je mi jasne,že ho niekto šikanoval..chcem to riešiť,len neviem postup..chlapec ma 8 rokov,chodi do 2 triedy..
😔

andy.a
24. apr 2009

Bubi,každopádne s ním zajtra skoč k Dr.,teda na pohotovosť,kedže je víkend..,nech spíšu všetky poranenia,aby si to mala lekársky doložené 😒
a v pondelok to riešiť s učiteľkou 😠 😒

oni tam boli všetci druháci,alebo aj starší ?? 😕 😖

bubaczik
autor
24. apr 2009

hej,iba druhaci tam boli..ale ja som mala podozrenie,že niečo neni v poriadku už skor,hovorila som učitelke,ale ona,že to neni možne...tak neviem,Petko mi nič nechce povedať,a zas ho nutiť nechcem...
nosil domov polamane pera,potrhane učebnice a tak..a on chudak,stale,že on nevie kto a kedy.. 🙄

jevel
24. apr 2009

bubaczik - určite to nenechaj len tak ☹ . držím palce.

andy.a
24. apr 2009

nuž,tak učiteľka už teraz musí pripustiť,že JE to možné..a že má v triede šikanovanie 😒 😠
Peťo sa bojí,určite sa mu ten chalan vyhrážal,takže to musí rieši učiteľka 😝 ak by nechcela spolupracovať,choď za riaditeľom školy 😖

anica
24. apr 2009

urcite to ries, pretoze to prerastie do obrovskych rozmerov....je mi to luto, ze deti toto musia znasat od inych deti. Ako hovori Andy, ked nepochodis u ucitelky, tak potom u riaditela a ked ani tam nie, tak sa obrat na skolsku inspekciu. U syna podporuj sebavedomie, aby sa nebal postavit spoluziakovi. Viac ho chval, ze je sikovny... 😉

saara1
24. apr 2009

ahoj, to co pises je naozaj strasne. skus si pozriet www.prevenciasikanovania.sk , mozno tam najdes nieco, co sa ti bude hodit.

lienocka235
25. apr 2009

bubaczik... skoc na pohotovost alebo v pondelok k svoje lekarke.. pofot tie modriny.. a ak ti mozem doporucit chod v pondelok do skoly ale uz nie za triednou ked vravis z es nou si to uz riesila ale za riaditelom skoly a poziadaj oficialne o presetrenie.. ide evidentne o sikanu a hlavne hlavne... tvoj syn musi citit a povedz mu to aj x krat ze za nim stojis a nedovolis aby mu niekto ublizoval.. zisti meno chlapca.. isto ze maly ti nechce nic povedat lebo on si mysli ze zlyhal.. ze je to jeho chyba .. ale povedz mu ze nie.. ak sa toto deje v triede a ucitelka nekona aj ked bola upozornena.. tak to je aj jej chyba...
toto uz riesite naozaj s riaditelom.. treba poziadat aby predvolal rodicov toho chlapca.. na stretnutie.. najprv nech s nimi hovoir sam.. potom stretnutie s vami a nech vyvodi dosledky...

toto je postup co by sa mal standartne dodrziavat.. ale vela ucitelov problem sikany zahmlieva a odsuva...

hlavne to zacni hned riesit... pofot tie modriny, chod k lekarovi.. lebo nikdy nevies co su rodicia toho chlapca zac..
mozno sa ti zda tento postup prilis hrr.. ale naozaj to treba.. kedysi som robila prave s tymto..ale u velkych a casto sa nam stavalo ze ti co boli na prvom stupni sikanovani tak sa z nich stavali neskor agresori.. a malo to dost velky dopad...

daj vediet ako to postupuje.. prip. ak aj nebude spolupraca so skolou.. povedzme no v poriadku..

maca793
25. apr 2009

jednoznačne si to choď vybaviť aj do školy a zájdi aj k lekárovi.
mne tiež deti idú v pondelok do školy v prírode a tiež čakám nejaké modriny ale dúfam, že nebudú také vážne.

maca793
25. apr 2009

a ešte jedna vec, načo tam bola učiteľka? bola sa tam len opaľovať a oddychovať? s tohoto je jasné, že deti nemali riadny dozor.

bubaczik
autor
25. apr 2009
zuzana76
25. apr 2009

maca, niekedy sa neda ustriehnut 32 deti dvoma ucitelkami, dnesne deti su naozaj velmi,ale velmi prefikane a zlomyselne, nehovorim,ze ju ospravedlnujem, ale nechapem, preco vsetky pisete, ze bys kola nemala spolupracovat, ja som ucitelka, so sikanou sme sa na skole stretli a razne sme to riesili a samozrejme pohovorom aj s rodicmi dotycnych ziakov, takze urcite treba zajst do skoly, navyse ak su aj viditelne znaky po sikanovani, lebo vinnik musi byt potrestany, ale nehadzte vsetko hned na ucitelky

zuzana76
25. apr 2009

bubacziknechapem, preco by ucitelia mali na teba zazerat, ved sikanuje sa uz dokonca aj v skolkach

zuzana76
25. apr 2009

vychova dietata sa zaklada najma na spolupraci ucitelov a rodicov, ale ty im musis vsetko vyrozpravat, vsetko co sa doteraz stalo, ake mas ty z toho pocity.

ja som teda na kazdom vylete trpla, ci sa niekomu nic nestane, ci sa nestrati dieta, ci nieco nevykona,chodili sme aj do zahranicia na tyzdnove pobyty, takze skusenosti mam az az

lienocka235
25. apr 2009

bubaczik.. aj podla doplnujucich info si myslim ze tu naozaj ide o problem sikany.. a podla toho co pises to zaslo dalej ako malo.. urcite to ries toto su veci ktore netreba nechat vyhnivat.. a urcite nie prekladat maleho na inu skolu.. skor je tu potrebna praca psychologa na oboch stranach aj s Petko aj s sikanovatelom... zajakavanie moze byt jednym zo sprievodnych prejavov.. toho stresu co maly preziva..
v ziadnom pripade si ale ani ty ani Petko nemate co vycitat.. si spravna mama ides to riesit a to je to podstatne..

Zuzana76 to ako si to popisala ze riesit ked sa take nieco vyskytne ze razne riesis.. lebo to je naozaj dobry pristup.. jasne ze netreba robit tragediu z kazdej skriepky.. ale ak je tam prejav ponizovania tak treba zasiahnut..
mne sa osobne na tomto pripade nepaci ze ucitelka nekonala skor a je predsa zrejme ze tam tie prejavy museli byt a kedze je maly na prvom stupni tak travi s nimi dost casu.. ale tazko takto povedat..

nelam ho aby ti povedal kto to robi to je uz vec skoly aby to zistila.. prip. si mozes odchytit spoluziacku jeho a spytat sa jej.. ale jeho nelam.. aby ti to povedal.. asi nebude vo velmi dobrom psych. stave momentalne.. a nepovie.. ale skusila by som to vyzistit od spoluziakov..

sisulik
25. apr 2009

bubi..ja suhlasim s ostatnymi babami..fakt to tento krat uz musis poriadne riesit...lebo toto uz je vela...ale neboj, ty si nezlyhala...;)
mne aisha tu v UK chodi od januara do pripravky..ma styri a v septembri ked bude mat 5, nastupuje do skoly (kedze tu deti sa ponahlaju do skoly heheh)...ale nie to som chcela...v marci som si vsimla ze aishinka zrazu nemala rada ked ju tatino sprevadzal do skolky. najprv sme nekladli na to velky doraz ale po dvoch tyzdnach som sa jej spytala ze preco...nakoniec povedala ze v skolke maju chlapceka ktori je tmavsi (nie je z ich triedy, je ind) a chlapci mu nedaju pokoj. z toho som vydedukovala ze zrejme sa boji, ze by jej tiez nedali pokoj keby videli ze jej tatino je tmavsi (arab)...aishinku beru ako jednu z nich, bielu...ved aj je, aj ked nie az taka brutal biela ako ja 😀 tak som hodila kus reci s jej ucitelkou a hned mi navrhla ze sa porozprava aj s ostatnymi ucitelkami a pripravia nejake aktivity zamerane na spoznavanie samych seba..kto som, co som, atd....no a teraz??? je april..aishinka chce aby ju tatino nosil do skoly....fakt spolupraca s ucitelkami je tu naozaj super..aspon v tej skole do ktorej chodi aishinka. 🙂

dada1212
26. apr 2009

Jednoznačne to treba riešiť zoi školou, aj ked veľmi ústretový asi nebudú. A choj a ku psychologovi, pomôže ak donesieš na papieri, že je šikanovaný.
A zmenu školy by som neskúšala. No nie je najlepšie riešenie, bola by to pre neho záťaž, dostal by sa do zabehnutého kolektívu, deti by ho pozorovali a je možné že by znovu nastali rovnaké problémy.
Držím palce, aby sa to vyriešilo čím skôr.

zuzana76
26. apr 2009

lienocka, ale ved ja nepisem, ze z toho nema robit tragediu, ale ze urcite ma zajst za ucitelkou a riesit to v spolupraci so skolou, lebo to nie je len problem Bubaczika, teraz je to jej Petko, zajtra to moze byt iny ziak, teraz je to par modrin, co to bude nabuduce? ani si nechcem predstavit, ja len nechapem, preco ste vsetky presvedcene, ze ucitelka nebude spolupracovat a preco by mala problem bagatelizovat, ved to je dost vazny problem, sikana. Deti su uz v sucasnosti take prespekulovane, ze aj mnohi dospeli za nimi zaostavaju. My sme mali tiez vela prednasok,aktivit na temu sikana, robili sme rozne projekty v spolupraci so psychologmi, dokonca aj priamo v mojej triede, hoci to boli este anjelickovia oproti inym triedam.

zuzana76
26. apr 2009

neviem presne ako je to na prvom stupni, ale sikana sa deje najma v case po vyucovani, pockaju si ziaka po skole niekde, zistia si kadial chodi domov, alebo v inych priestorch ako trieda, na WC, v satniach, atd...Urcite to nerobia ziaci priamo pred ucitelkou. U nas v dotazniku to vyslo tak, ze nie na vyucovani, ale hlavne mimovyucovacieho casu, resp. cez prestavky. My sme na skole urbili nakoniec aj dozory v satniach a na vsetkych inym miestach, kde by sa ziaci nemali pocas vyucovania zdrziavat, ale teda vynimky sa najdu/ raz si zabudnu desiatu v satni, inokedy ubor na telesnu atd.../ dalej predlzili cas dozoru, teda nielen pocas vyucovania ale presahoval aj vyucovaci cas takmer o pol hodiny, takze som niekedy trcala na dozore az do 14.45 hoci nikde uz ani vtacika letacika, no ale co ak nahodou, este mohli byt nejake doucovania, pripadne kruzky. Dalej sluzbukonajuci dozor, hlavne chlapskeho pohlavia mal povinnost zachadzat aj na chlapcenske WC, dievcat sa to netykalo, s tym sme sa este velmi nestretli, tam sa to tocilo skor o niecom inom na WC/ SIS aj FBI je niekedy malo oproti dnesnym dievcatam, tam som sa dozvedela napor. ktora kolegyna je tehotna atd.... 😀, kto ma ktoru kolegynu v zuboch 😀 /

lienocka235
26. apr 2009

zuzana dovolim si skopirovat z prispevku bubaczika

ja som mala podozrenie,že niečo neni v poriadku už skor,hovorila som učitelke,ale ona,že to neni možne

a ked bol 3 tyždne mimo školy,lebo bol 2 tyždne chory,tyžden mali prazdniny,tak mi vobec nekoktal..hovorila som to učietlke,a ona že to kokce preto,lebo ma vela zažitkov,a chce naraz povedať všetko,čo prežil že jej to jeho koktanie vobec nevadi..(koktat začal od decembra min školskeho roku)
koniec citatom..

preto co napisala som jej uz odporucila aby to riesila uz aj s riaditelom.. toto evidentne nie je zalezitost dni alebo tyzdnov..
ja si myslim ze tato konkretna ucitelka /Petkova/ ten problem zbagatelizovala..

neber to osobne.. ja verim ze si super ucitelka.. a mali ste to velmi dobre zariadene... tak by to malo byt...
ono sa problem siakny na prvom stupni dost podcenuje.. ako su to len deticky.. a tak.. ale to neznamena ze tam ten problem nie je / ved si len zoberte za posledne mesiace.. jeden druhak dal spoluziakovi na hlavu igelitovu tasku a dusil ho a potom ten pripad co ho chceli na tabulu zavesit.. to bolo tiez na prvom stupni.. a to je len spicka ladovca..

zuzana76
26. apr 2009

lienocka, ano, mozno to ucitelka podcenila, lebo si mysli, ze su to male deticky, Bubaczik by si mala spisat vsetky zmeny, ktore zachytila na svojom dietati, ona je matka a pozna si svoje dieta a urcite sa on dobre stara, mala by zajst za ucitelkou s teraz uz aj modrinami , ku ktorym prisiel ziak na skolskom vylete, to uz ucitelka nemoze bagatelizovat a treba to riesit, ale podotykam,ze v prvom rade s ucitelkou a skolou.

Rodic ma samozrejme pravo nechat dieta vysetrit nestrannym psychologom a nie skolskym, pripadne ak bude chciet, tak moze aj skolsky, kedze aj skola chce zaujat nejake stanovisko k tomu.

Ale zaroven nechapem, co by viedlo ucitelku k zatlkaniu tak vazneho problemu, akym sikanovanie urcite je. Ved tym bude stracat atraktivitu pre dalsich potencionalnych ziakov a rodicov.

zuzana76
26. apr 2009

a potom su tu aj inspekcie, ak by sa inak nedalo, treba pohrozit inspekciou a riesenim problemu s krajskym skolskym uradom, pripadne pod ciu spravu spada dana skola. Ale dufam,ze to je to krajne riesenie

http://www.centrumnadej.sk/index.php?option=com...

nieco o nasili

bubaczik
autor
26. apr 2009

no dufam,že sa tu nezačnete hadať ☹

ja uvidim zajtra rano,ako dopadnem,a potom budem vedieť,ako sa k tomu postavi či učitelka,alebo riaditel..
pisala som aj do tej prevencie šikanovania,že aky je ich nazor,zatial mi neodpisali 😒 viac by ma možno povzbudil aj ich nazor..no nevadi,možno sa ozvu zajtra..

ja mam fakt najvačšiu obavu s toho,že sa k tomu škola postavi nejako chladne,uvidim,možno budem prekvapena.
Dnes som napr s peťka vytiahla,že ten dotyčny s nim sedi v jedej lavici,na poslednom rodičovskom,čo bolo pred cca dvoma tyždnami,sme sa s učitelkou opať bavili presne o tom,že Peťkovi nejaky chalan lame pera,že mu drzo vymeni svoju polamanu časť za jeho a pod...a ona ho da si sadnuť k nemu do jednej lavice 😠 a čo som zaregistrovala na rodičovskom,učitelka o nom rozpravala jeho mame,že aky je to kvietok,že potrebuje byť stredobodom pozornosti a pod....že vyrušuje,napr takych pomalšich ako je Peťko(citujem učitelku) neustalym vykrikovanim počas hodiny...

tak teraz mi trochu zastal rozum nad tym stať,že ja sa sťažujem,že mi dieťa niekto stresuje v škole,a ona k nemu do lavice posadi najhoršieho žiaka v triede!!!!

je dobre,že sme mali vikend na všetko,že sme si nejake veci pozisťovali,sice horko ťažko,lebo fakt,Peťko je statočny partizan 😒
verim,že celu noc budem hladať spravne slova a vety,aby som vedela zajtra spravne argumentovať 😖

lienocka235
26. apr 2009

bubaczik..
to vazne ho dala s nim sediet do jednej lavice ked vedela ze mu lame pera a robi mu zle???

a ako vlastne to riesila to lamanie pier, ked o tom vedela.. ?

mozem ti napisat len co by som robila, keby sa to stalo nam:

- spisala by som si vsetky veci - lamanie pier, to ze si na to upozornila p. ucitelku na rodicovskom - aka bola odozva
- potrhane ucebnice
- modriny
-zajakavanie / ked je dlhsie doma tak vymizne/
- zmeny spravania

zajdi za ucitelkou takto jej to vymenuj a povedz ze mas dojem ze Petka sikanuje jeho spoluziak ..meno.. a teda, ze to doslo az k fyzickemu nasiliu /modriny v SP/ chces jej to teda oficialne oznamit ze to ziadas presetrit ale prajes si byt pri rozhovore ucitelky/riaditela s tvojim synom. Spytaj sa jej aky postup navrhuje,mala by ta ubezpecit ze sa to bude okamzite riesit.. maleho okamzite presadit oboznamit s tou to ziadostou riaditela.. mali by vypocut oboch chlapcov a pozvat rodicov do skoly.. a prediskutovat to .

ak sa nebude mat k cinom.. resp. ti povie ze ona to nejako vybavi.. tak sa nenechaj odbit a pytaj sa jej na realne kroky, ak sa ti bude zdat ze k tomu pristupuje laxne, tak jej povedz ze by si sa rada rozpravala aj s riaditelom pretoze uz prislo aj k fyzickemu napadnutiu.

ale minimum co by som okamzite ocakavala je presadenie maleho a pozvanky oboch rodicov /aj vas aj od toho chlapca/ do skoly.

drzim palce na zajtrajsi rozhovor.

bubaczik
autor
26. apr 2009

no tak ja som presne meno dotyčneho nevedela ani učitelke povedať,kedže s Peťka ide všetko ťažko,ale nepochopim jej rozhodnutie posadiť prave k nemu toho najhoršieho žiaka 😒
no ja som fakt už zvedava na zajtra 😉

lenca13
26. apr 2009

Bubaczik mam dceru v takom veku ako je tvoj Peto rodic si urcite pozna svoje dieta najlepsie som zvedava ako dopadnes v skole.Radka mali uz minuly rok sikanu a to boli prvaci zavreli spoluziaka na WC tiez si vybrali takeho spoluziaka ktory bol trochu tichsi potom sa to riesili az u riaditelky.Deti vedia byt na seba velmi zle a krute ☹ .Ked Radka zacne doma plakat tak viem ze jej v skole zase niekto nieco hovoril a nechceli sa s nou hrat ale vzdy sme to zatil riesili len doma a nemusela som ist do skoly.

bubaczik
autor
27. apr 2009

čafte..tak som zo školy doma... 🙂
musim sa priznať,že som do školy šla tak vystresovana,ako keby som šla k zubarovi 😀 😝
takže,došli sme do školy,hned som odchytila učitelku,povedala som jej,že čo a ako,samozrejme hned som sa rozplakala 😅 , že to chcem riešiť oficialne,nie len tak,medzi 4 očami..učitelka bola prekvapivo velmi ustretova 😕 hovorili sme aj o tom,že som jej to spominala na rodičovskom a pod,a ona že to riešila v ramci triedy,ale nikto,ani sam Peťko sa k tomu nejako nevyjadroval,že mali nejaku "vychovnu" hodinu,alebo niečo take(zabudla som) a že tam si rozpravali o tom,ako a či sa maju rady a pod...no neviem,tato forma zistovania je asi neadekvatna podla mna,kedže nikto sa takto verejne neprizna,a každy bude tvrdiť,že všetko je Ok..
takže učtelke som ukazala modriny,ktore sice vybledli,ale boli tam,a videla ich!!!!bola zhrozena,pytala sa Peťka,že kto mu to urobil a prečo za nou nedošiel,maly začal plakať ☹ že mu to chlapci zakazali,a on sa bal jej ist zaklopať na dvere 😖 učitelka že ona to bude riešiť,že ona si zavola rodičov,ja jej na to,ale to nema takt o vyznam,lebo stale si dotyčny može najst ineho Peťka 😠 ,že ona može urobiť aj to,že mu da na konci šk.roka napomenutie tr.učitela..no fakt velky trest..
stale som si stala za tym,že chcem to riešiť,oficialne,tak nakoniec ma poslala za šk.psychologom,ktory na štastie bol prave v škole...kym som čakala kym učitelka dotelefonuje s nim,tak som zbadala toho chalana,a musim vam povedať,musela som sa ovladať,aby som neskočila po nom 😒
takže navšteva u psychologa bola na moje prekvapenie skvela,psycholog mi jednoznačne potvrdil že ide o naznak šikany,že on to bude riešiť,podpisala som papier,že suhlasim s vyšetrenim,porozpravali sme sa,on si robil nejake poznamky,a dohodli sme sa,že sa mi ozve,alebo keby že niečo sa nove udeje ,mu mam hned volať...on si zavola rodičov,decka a urobi zaver,a pomože mojmu Peťkovi 😵 ma sprdol,že prečo som skor nedošla 😅 ,no keby ja vedela,nešla by som?! 😒 a že je to otazka nejakych 10 dni,kedy by už mal byt ako taky vysledok toho ich "šetrenia" že ony to riešia okamžite...tak uvidime,držte dievčata palce,ja vaaaaaam všetkym veeeeelmi pekne dakujem,aj za toho mojho Peťka,dodali ste mi odvahu,a mne teraz padol velky kamen so srdca...a som pyšna na seba,že som to začala riešiť!!!ešte raz jedno velke DAKUJEM 😵

lienocka235
27. apr 2009

bubaczik... super si to poriesila....dobre ze si trvala na tom psychologovi... 🙂 tak drzim palce nech to cele dobre dopadne... 😉

zuzidr
27. apr 2009

bubi ved mi vieme už dlllho že ty si šikulka a šikovná milujúca mamina 😀 😀 😀

a držím palce nech to dobre dopadne 😀

dada1212
27. apr 2009

Aj ja držím palce, nech sa to všetko dobre vyrieši 🙂

mirko06
27. apr 2009

bubaczik: mojej sestre sa stalo niečo podobné...
jej syn nastúpil do prvej triedy, zo začiatku bolo všetko o.k., potom to začalo braním desiaty, zatváraním na wc (aby prišiel neskoro na hodinu), branie pomôcok, prenasledovanie po škole, až to vyústilo do nejakej strkanice, ktorá skončila s rozbitou hlavou a kde jej synovi úplne roztrhali tričko a povláčili zimnú bundu v snehu a blate....
sestra niečo začala tušiť, keď malého akože vždy keď mal ísť do školy bolelo brucho a hlava a pod... najskôr si myslela, že sa bojí učiteľov, ale postupne to zistila, že čo sa deje.... tak okamžite nabehla do školy, posadila si triednu, riaditeľku a požiadala ich, aby predvolali rodičov tých chlapcov...
začali habkať, lebo samozrejme, deti známych a bohatých rodičov, čo sponzorujú školu...
sestra sa naštvala a povedala, že keď to nevyriešia, dáva trestné oznámenie za ublíženie na zdraví a krádež (lebo mu nejaké veci aj vzali-nie lacné učebnice), ak mu to nevrátia a nepreplatia aj škody na oblečení...
vtedy rodičia pristúpili na všetko, len aby nebol škandál, ale jedného z tých chlapcov na žiadosť viacerých rodičov preložili na inú školu, kde robí "radosť" iným....
akurát teraz riaditeľka zazerá na sestru, lebo jej odišiel sponzor... tak radšej nech niekoho zabije, hlavne, že budú pomôcky... fakt sila tento svet...
preto držím palce všetkým maminám, ktoré majú tento problém, nedajte sa!!!!