Domáce práce školopovinných detí. Kedy začať?

junovka
25. jan 2008

Rada by som bola, keby skusenejsie maminy, ktore uz maju skolopovinne deti mi poradili, kedy by som mala zacat davat mojej 6 rocnej dcere neake domace prace.Mam na mysli neake drobnosti, umyt riad, poustielat postele......atd:?A kedy by som mala zacat, aby mi trocha pomohla pri mojich pracach, mam namysli napr.utriet riad, popratat stol po obede....atd?Dakujem za rady. 😉

verulka
25. jan 2008

junovka, u nas to fici tak, ze kazdy si ustiela svoju postel a upratuje svoju izbu. Chalani su spolu v jednej a Ajka je sama. Od 1.triedy si aj vysavaju. Po kazdom jedle si po sebe odnesu tanier a pohar do dresu a cez vikend aj umyju ( vtedy je vzdy prazdny dres) Riad neutierame 😉 Vzdy ked upratujeme, tak robime vsetci- vratane tatina, ak je doma. Dokazu zamiest, poodnasat veci na miesto...teraz ked som tehotna, tak deti na to bueru velky ohlad...pomahame si vsetci

gedren
25. jan 2008

Ja teda mam jeste maly mimi, ale rozhodne bych taky zacla zodpovednosti za sve vlastni veci - tzn. za uklid v pokoji, pripravu vlastniho jidla treba (svacina apod.) a tak. Je dulezity, aby si dite uvedomovalo souvislosti, pricinu a nasledek, tedy ze to, co po nem chces, neni buzerace, ale ze to ma nejaky vysledky, ktery samo vidi a muze ocenit.

vesi
25. jan 2008

ja mám síce len 5 ročnú, ale svoju izbu si musíupratať sama, hračky, posteľ 🙂
verulka, ak ti to nevadí, zdáš sa mi strašne povedomá, ak sa môžem opýtať kedy a kde si rodila svojho 5 ročného syna, možno sme sa stretli v nemocnici... 😅 alebo mi len niekoho pripomínaš 😅

mokuska
20. jún 2008

MILA jUNOVKA JA MAM DVE VACSIE DETI ALE 6 ROCNE DIETA predsa nemozes tak brat ako dospeleho,umyvat riad a podobne robia zatial maminky a ked je dieta 7=8 rocne potom ziska viacej cviku,treba jej zacat drobnymi pracami ako zametanie,alebo nech ti nieco donesie a vsetko postupne,nemozes cakat ze to dieta zacne robit same ale zbytocne ho silit do domacich prac je krute v takom veku.Treba len trpezlivost a nechaj dietatu sladke dectvo aspon do 7 rokov,potom bude makat cely zivot.

schwarzovka
20. jún 2008

mokuska: naši nás se sestrou nikdy nenutili do domácích pracích (mysleli si naivně že nám to dojde) a musím říct, že to měli už od malička. Já když jsem se nastěhovala k nynějšímu manželovi, tak jsem z toho byla úplně v...nevěděla jsem jaká je to práce a jak moc se musím do toho uklízení přemáhat...
mojí kamarádku už tak od 4 let nechali ať pomáhá mamince a pak to opravdu dělala automaticky a je zní hospodyňka radost pohledět 😀
tohle u mě naši opravdu zanedbali ☹

aknela75
20. jún 2008

Můj 4,5 letý syn se mnou normálně myje nádobí. Samo po jeho, ale hrozně ho to baví. Pomáhá a cárá se ve vodě. Taky drnul schody a občas luxuje. Ale sám od sebe. Já ho nenutím. Vždyť klidně mohou pomáhat takhle malý, alespoň si zvyknou. 😉

mimikyky
20. jún 2008

no, ani mne moja mama nikdy nedovolila nič doma pomáhať, potom som v sedemnástich porodila, v osemnástich ma vyhodila z domu s trojmesačným synom, a ja som nevedela ani hovbelajs 😀
sama som sa naučila
ja mám 4 deti,napr. najstarší syn vedel ísť do obchodu ke ď mal 5rokov, vysával, celkom obstojne 😀 a vedel obliecť do dupačiek svoju mladšiu setru , a keď sa narodila druhá tak ako 5,5 očný žehlil plienky 😉
a keď mal 10rokov,zvládol praženicu aj cestoviny uvariť,aj puding v pohode
druhá dcéra tak isto, tretiu som sa bála púšťať nakupovať asi som mala tušáka, lebo keď mala 5r zrazilo ju na prechode pri dome auto
a dnes, keď majú malého brata, pomáhajú doma úplne všetko, pretekajú sa, kto mi čo pomôže, musím ich z kuchyne vyháňať veľakrát 😀 a radi sa sním hrajú, berú von, vešajú prádlo,žehlia,skladajú,zem umyjú....
samozrejme nie na úkor detstva!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sestri
20. jún 2008

moja dcéra si sama upratuje izbu asi od škôlky...samozrejme zozačiatku sme jej aj pomáhali.umývanie riadu a vysávanie na ňu nechám len keď ma poprosí,alebo prekvapí a urobí to.učím ju,že prvoradá je škola potom jej izba a až potom nech robí ostatné veci.riadu a vysávania si užije dosť,keď podrastie.ale pri varení mi pomáha...dokonca cestovinovú omáčku varí vždy ona...pod dohľadom.

johanda
21. jún 2008

moje šestiletá dcera utírá nádobí - baví ji to, uklízí si postel a pokud někde v bytě udělá bordel, tak i to. Občas umývá i kachličky v koupelně, vytírá zem (teplou vodou), efekt nic moc, ale je to její práce a je na to patřičně hrdá. Když vařím , míchá polívky, sype nudle do vody, je schopna si namazat chleba atd. Zatím to bere jako hru, později se jí do toho chtít nebude, to je jasné 😉
A pracovat v domácnosti na úkor dětství v 6 letech? To se mi zdá notně přitažené za vlasy, zejména pokud je prcek za bordel zodpovědný...a když se mu zrovna nechce a uklidit se to musí, může mu mamka nebo taťka nabídnout pomoc. Děti to uvítají a pochopí i princip vzájemné pomoci v rodině

alexandra
21. jún 2008

Najstarsia robi uz uplne vsetko (je to uzasna baba), dokonca uplne dobrovolne, takze napriklad ked pridem z nakupu, je povysavane a poumyvane, spratany riad a povesane pradlo 🙂

Starsi syn sa sice vacsinou sam do nicoho nepusti, ale smeti vynasa pravidelne bez upozornenia, rovnako ako dalsie drobnosti, ako spratat zo stola a podobne. Inak samozrejme obcas musi povysavat, umyt riady, no najma si udrziavat poriadok v izbe.

No a najmladsi, ten zboznuje zametanie a vysavanie, takze ma malu metlicku a hravou formou sa ucime ako sa udrziava poriadok. Inak uz si vie po sebe napriklad hodit obal od Brumika do smetneho kosa, obcas tam skonci aj nejaka hracka, ktora ho omrzela, ale inak je to velmim sikovne dieta 🙂

danulka2
21. jún 2008

moja dcera je od malicka naucena, ze neporiadok si musi upratat sama, taktiez postel a veci v skrini. V podstate mi od malicka pomaha vesat ci skladat veci, pri vareni a ostatnych pracach. Takze teraz ma skor prekvapi, ak nieco nema ulozene. Cize jej kludne mozez dat lahke domace prace, pripadne s tvojou pmocou a uvidis, ze ju to bude tesit, ze aj ona robi ,,dospelacke,, veci a takto si aj vypestuje zmysel pre poriadok.

eli77
21. jún 2008

junovka podla mojho nazoru treba deti viest uz co najskor k domacim pracam...budu skor samostatne a bude to pre nich obrovske plus. Moja mala Mia je sice este prtata ale kopu veci uz pomaha...do pracky a von z pracky dava veci ona sama, vysavame spolu...vesiame pradlo...nakupujeme-co je tiez dolezite naucit deti co najskor...v obchode jej vsetko vysvetlujem, ze kde co najde a co a preco prave kupujeme. Dokonca ked peciem chleba tak sedi na kuchynskej linke...najprv sa len prizerala no a teraz presne vie co mi ma kedy podat...a starsich synov ani nehovorim...Tibor ma 12 ale uvari lepsi gulas nez ja 😀

xena22
21. jún 2008

Moj 8 rocny syn uz toho zvlada dost,niektore veci som ho vycepovala dennodennym pripominanim a obcas aj okrikovanim a niektore sa ucil rad a sam...
Pre priklad - v skrini,skolskej taske,suplikoch ma maximalny poriadok,naucila som ho,ze kazda vec na svete ma svoje miesto a ze ked ich bude vracat nazad kam patria,tak nebude musiet tolko upratovat.Povysavat povysava,ale nie je to este ono 😀 cez tyzden staci.Vie si urobit sam ranajky,toast,kakao -nieco jednoduche,naje sa a da riad do mycky,vie si nalozit a zohriat jedlo v mikrovlnke a upratat po sebe,vie zodpovedne ustrazit mladsieho brata,obcas "pomaha" pri vareni,ma na starosti kanarikov -ako vycistit,vymenit vodu,dat im zrno,kusok ovocia - chcel ich nech sa stara!Je sikovny,ale je to chlap 😀 musim mu vsetko presne povedat a ukazat 😀 Mladsi syn sa pri nom dost vezie,neurobi nic,len sa prizera a komentuje 😉 Neviem,ci jeho niekedy naucim poriadku,kazde dieta je ine 🙂

kocurik16
15. okt 2008

Mám dvoch synov teraz 14 a 16 ročnýcha boli od škôlky vedený k tomu aby si pratali izbu ako 6 ročný vysávali pratali stôl ,stáli na malých stoličkách a umývali za sebou taniere príbory dobrovolne.Teraz im treba pripomenuť bordel v izbe špinavý riad neumyté topánky.

zuzkafuny
15. okt 2008

Kocurik 😀 mi hovor...!!! Tá moja pubertiačka! Stredy umýva podlahy. Vysrala sa! Už ju čakám a poviem jej radostnú novinu... do konca týždňa ju bude umývať...!!! 😠 a o 19hod má byť doma. Mešká 😠
už sa na ňu tešííím 😠 😠 😠 😀 😀 😀

radka.m.
15. okt 2008

ahoj,myslím,že předškolní děti by už určitě nějaké menší povinnosti měli mít,protože když nastoupí do školy a nejsou zvyklí na své povinnosti,tak pak si daleko hůř zvykají na to,že z nich jsou školáci a že si musí plnit své školní povinnosti.u všech svých dětí jsem to vždy taky praktokovala,v šesti letech už jsou přeci schopny pomoc při umývání nádobí,nebo aby si setřeli prach ve svým pokoji.

kocurik16
15. okt 2008

Moji chalani majúv detskej týždňovky raz jeden potom druhý ale nikdy si nevedia spomenuť kto je na rade.Papier pozbierajú do igelitky strčia za dvere a je poriadok.kedˇzavrem dvere až sa im z kečky parí ako vymýšľajú výhovorky.Niekedy mám dojem,že aj Steelová bysi mohla vziať príklad z ich fantázie. 😎

prasiatko30
15. okt 2008

ja odchytnem moju dceru uz aj teraz - 2r - teraz ju to najviac bavi a citi sa dolezita, takze ked ma pristihne pri mycke riadu tak spolu vykladame riad - uz jej to ide celkom obstojne ona vytahuje taniere a podava mi ich - aspon sa nemusim ohynat 😀 , potom ked ma vidi, ze rano utieram linku a kuchynsku dosku tak je uz pri mne nastupena a bijeme sa o handru - takze to praktizujeme tak ze ja poutieram hore a ona dole, aj zametat mi pomaha a ked ma vidi, ze varim tak sa postavi na stolicku za bojoveho pokriku pomoct pomoct 😀 - no kto by ju nenahnal do roboty 😉 sice viem, ze to este nie je nic svetaborneho ale aspon sa snazim ju od upratovania neodhanat - ako to robili poniekttore nase maminy - vsak ja si to urobim najlepsie tka to radsej nerobte deti moje. 😉

lencici
15. okt 2008

mokuska myslím že trošku pomocť detičky nezabije. Moja suseda má 13 ročného syna a ten nerobil do teraz nič mal 2 staršie sestry a tie robili všetko a ten chlapec si na 13 rokov nevedel sám odrazať chlaba......moja mala má ešte na upratovanie čas ale už teraz si sem tam pohádže hračky do krabice 🙂

maruschka
15. okt 2008

Naše kočky-jedná má skoro 6, druhá 2,5 mi "pomáhajú"..Staršia urobí total neporiadok v celom byte a keď jej kážem upratať si aspoň detskú, tak je to s plačom,bolesťami brucha, náhlou migrénou, po prípade reumatickými bolesťami v rukách a nohách /tieto diagnózy vie od babky a dedka/😀 😀 😀 Inokedy sama umyje riady-síce tečie voda po celej linke,ale hlavne, že sa zapája..Mladšia má veľkú radosť, keď niekto dopije minerálku a môže skákať po tej plastovej fľaši a dať ju do plastov..Vedia si upratať celkom obstojne izbu,staršia si vie aj ustlať posteľ a poskladať veci do skrine,dá uvariť párky-s pomocou dospelého/keď nechcem aby sa popálila/,veľmi rada prestiera na stôl,keď ideme obedovať...atď,atď..

Častejšie však prasknú nervy mne a jednoducho to s mužom upraceme my, ako keby sme mali počúvať tie všetky diagnózy, ktoré sprevádzajú ukladanie hračiek do košov a vecí do skrine 😀 😀 😀 😀

haluskacz
15. okt 2008

mne deti pomahaj v ramci moznosti, vetsinou delaj to, co je bavi. Teda uklid pokoje je moc nebavi, ale to je jediny, co fakt musej delat. Jinak petileta dcera obcas sama pripravi snidani pro vsechny - z vlastni iniciativy, vsechny deti (nejvic nejmladsi skorodvouletej) hrozne rady vytiraji (teda louze nadelaj paradni, to abych pak jeste dosla pro suchej hadr. Vyndavaj veci z mycky, podavaj mi pradlo, kdyz vesim, sbiraj orechy, jabka, bylinky, utiraj stul v kuchyni, zametaj (maj malou detskou uklidovou sadu).

emily333
15. okt 2008

kocurik 16 aj u nas to tak je cim starsie asi tym horsie 😀 a ja ako 14 rocna som chodila s nasimi na pole kopat cukrovu repu a to boli plantazre😠

kocurik16
15. okt 2008

ja som na pole nechodila ale každý voľný čas som trávila u starej mami kde bola malá záhrada ale bolo treba pomáhať pri varení a praní(pračka nebola chodili sme na Rimavu cez leto) aj mame bolo treba pomôcť a tam sa nedalo že neurobím a teraz sa iba oháňajú svojimi právami a povinnosti im unikajú. 🙄

andrealiskova
26. sep 2009

Tak u nás holky mají jedinou povinnost- mít obyvatelný pokoj= když přijde neohlášená návštěva, tak aby nepadli do mdlob. Takže 1x týdně vyluxovat, utřít prach a poklidit hračky, zbytky jídla hned jak se něco dojí nebo večer.
Nejvíc uklizeno má nejstarší, protože se nechce ztrapnit před přítelem. 😉

titkovamiriam
26. sep 2009

u nas michal upratuje detsku ,lebo je v nej uz celkom sam tak musi mat poriadok-vysava,vynasa smeti
milan upratuje obyvacku lebo ked je doma tak ju okupuje s pc.dvd a hlavne je tam jeho nas potkan tak vysava,utoera prach.inak pomahaju ked potrebujem prasit koberce,nieco presunut,postrazit mareka

dzio2
26. sep 2009

urcite uz je najvysi cas moja dcera V 6r vedela uz dost aj riad aj zotierat dlasky no proste zovsetkeho nieco ale v norme ta praca im vobec neublizi 😀

sue
26. sep 2009

...tak my odkladáme hračky spolu odkedy vie Macko sedieť 😅 teda vlastne odkedy ich používa, najprv pri mne len sedel, potom aj stál,kukal a už niekoľko mesiacov sa sám aktívne podieľa na upratovaní svojich hračiek (každý večer pred kúpaním uložíme spolu všetky hračky), postieľaní postele ráno, keď varím tak sedí vo vysokej stoličke pri mne, má svoj zemiačik a "šúpe" ho so mnou. Vynášame spolu smeti a podobne. Proste od malilinkatého malinka je zvyknutý na umývynie riadu,vysávanie,pranie , vešanie prádla (podáva mi prádlo a kolíčky). Proste každé dieťa musí vedieť, že všetko čo dostane nedostane len tak...nepadne to z neba,ale niekto to musí najprv pripraviť + si myslím,že zatiaľ to berie ako hru, nevadí mu to...ak by som zrazu v 10.rokoch prišla a strčila mu do ruky kôš so smeťami ,že zrazu už je dosť veľký na pomáhanie, tak by sa to asi nestretlo s veľkým nadšením.

macka01
26. sep 2009

ja svojích chlapcov zapájam do všetkých domacích prác,čím skôr si zvyknú na povinnosti tým lepšie,upratať hračky v izbičke a utrieť prach,postele ešte dobre nevedia postlať,rozložiť príbory na stôl,potom poodnášať do drezu,prípadne vyniesť smeti,nič náročne ale vedia,že už majú nejake povinnosti,môžem povedať,že ich to zatiaľ baví,uvidím koľko im to vydrží 😀

misicka85
26. sep 2009

co si pamatuju tak já měla cca od 6let za povinnost doma uklízet si svůj pokoj - postel, povysávat, uklízet si hračky a věci do školy, a jak jsem byla starší tak se domácí úkly přidávaly - venčení psa, vysávání celého bytu, vytření podlahy, vynést odpadky, vyžehlit, pomoct s vařením... jsem ráda že mě k tomu rodiče vedli, ve 20-ti jsem si zařídila vlastní domácnost a neělá mi žádná práce sebemenší problém. Moje stejně stará kamarádka nemusela dělat doma nikdy nic a dneska kdyby jí maminka nepřišla umýt okna tak je má špinavé i 10 let 😝

andrealiskova
26. sep 2009

Já žasnu co všechno vaše děti zvládají, jenže u nás je to neproveditelné- u nás je pouze úklid pokojíčků a já si uklízím v ložnici a jinak není co dělat.