Druháčka nechce chodiť do školy. Ráno plače a vracia

teuska
2. mar 2009

Baby poradte mi niektora. Mam dceru druhacku, ktora nechce chodit do skoly. rano place a potom aj vracia a chce ostat doma, ze jej je v skole smutno za mamou. Nemyslim si, ze by bola velmi na mna naviazana, ani nema ziadne problemy s ucenim. Ma aj kamosky. Minuly rok, ked bola prvacka ziadne problemy s nou neboli. Neviem ako to riesit.

titkovamiriam
2. mar 2009

nerobia jej niake decka zle,alebo ucitelka?

womenne
2. mar 2009

teuška určite sa jej muselo niečo stat,možno posmievanie alebo jej niekto robi zle ak ti to nepovie ona chod za učitelkou.

teuska
autor
2. mar 2009

Rozpravali sme sa o tom a nic nehovorila. Len stale opakuje, ze chce byt so mnou doma. Ja jej vysvetlujem, ze aj ja chodim do prace. Decka ju maju radi, co som sa pytala ucitelky. A ucitelka neviem, je dost prisna, ale to bola aj minuly rok a nebol problem.

teuska
autor
2. mar 2009

To je mozne, deti sa vedia posmievat. Na telesnej ma problemy s rebrinami, lebo sa boji vysok. A vraj ju nechcu do druzstva. Ale mala by to nejako prekonat.Vysvetlovala som jej, ze kazdy je dobry v niecom inom.

titkovamiriam
2. mar 2009

a mas to jasne,treba jej vysvetlit ze ona vie nieco ine 😉 a stale ju povzbudzovat,ked tak zajdi aj za ucitelkou nech ju povzbudi aj ona 🙂

teuska
autor
2. mar 2009

este raz to s nou dnes preberiem. Nenapadlo ma, ze by to mohlo byt v tomto, ale nieco sa stat muselo. Dakujem za radu.

nikuska4
15. dec 2011

našla som túto tému,preto nezakladám dalšiu.Mám v podstate rovnaký problém.moj 9-ročný syn (tretiak) už asi tri týždne nenormálne narieka,ked sa má niečo učit na písomku,bojí sa ,že to aj tak napíše zle.Nepomáha žiadne moje dohováranie,že nevadí,ked to nebude jednotka,proste nič.Doteraz sa učil v pohode,žiadne problémy sme nemali,je pravda,že majú nového učitela,ale myslela som,že si zvykne,no len sa to zhoršuje.Majú toho učenia teraz vela,no nemožem sa íst stažovat,alebo niečo riešit,však nie je sám,všetci majú toho moc a nemajú problémy.Som z toho úplne zúfalá,aj teraz odchádzal urevaný,neviem ako mu mám pomoct,poradte prosím ☹

traktor
15. dec 2011

@nikuska4 asi by som isla za ucitelom a porozpravala sa s nim..ako ho on vidi na hodinach, ci chce pracovat, ci je aj v skole placlivy..mozno ma len stres, ze prisiel o svojho oblubeneho ucitela a ma ineho, mozno tento ucitel vysvetluje inak, on to menej chape..ktovie, co za tym je..skus sa porozpravat s ucitelom..ale aj s malym..co ho trapi..preco sa boji, co sa zmenilo..

kukucg
15. dec 2011

@nikuska4 No stazovat sa nema zmysel, ale riesit by si to mala podla mna v skole, ked taketo predtym nemaval a teraz hej, nieco sa stat jednoducho muselo, nie je to len tak.... moze byt za tym problemy s ucitelom, alebo ine problemy v triede, so spoluziakmi a podobe, tazko to vyriesis ak to nezistis a priamo od neho sa to zrejme nedozvies, hoci by sa dalo, ale tak nepriamo samozrjeme 😒

nikuska4
15. dec 2011

@traktor
@kukucg hej,dva ročníky mali učitelku,ktorú mal rád.Zo začiatku si pochvaloval aj učitela(to už je taký starší pán)zvykol im rozprávat zaujímavé príhody a to sa detom páči.Ale ako som spomínala,asi tak pred tromi týždnami sa spustili písomky jedna za druhou a on si neverí,že to bude dobre vediet,tak sedí nad zošitom a reve až ho nadhadzuje.Viem,že sa to týka učenia,nie že by mu deti robili zle,preto mi je blbé íst za učitelom,že na mojho je toho vela,ked ostatné deti sú v pohode.Nechápem ten nový systém učenia,napríklad začali brat násobilku a odrazu sa mali cez víkend naučit 2,3,4,5-timi,ako dobre naučil sa to bez problémov a v pondelok v škole ich skúšal aj velkú násobilku a to tak ,že hned mali vediet výsledok.Viem,že má toho vela,ale ved nie je sám!!!!!

nikuska4
15. dec 2011

@traktor ty máš tiež tretiaka?

kukucg
15. dec 2011

@nikuska4 No ved nie je sam ale takto to naozaj nemozes brat, kazde dieta je ine, jedinecne, a evidentne tam nejaky problem je, nie je normalne celkom aby takto nariekal a ze ti je blbe isti do skoly..... nuz co ti poviem 😒 skus aspon skolskeho psychologa ak maju alebo studijenho poradcu alebo nieco, ale podla mna by si to proste nemala nechat tak nieco za tym je 😖

nikuska4
15. dec 2011

@kukucg ved áno máš pravdu vo všetkom,musím zájst za ním.Len aby mi nepovedal,že vášmu synovi sa nechce učit a čo ja s tým.....to,že majú vela učenia nie je jeho nápad,na to má svoje osnovy nie?Tak čo nariešim?ale aj tak pojdem.............

traktor
15. dec 2011

@nikuska4 mam druhaka 😉 ..a neries dopredu co bude, co nebude..mozno budes prekvapena a spolu najdete v com problem spociva..chod za ucitelom a uvidis..ak nic skus ako pise
@kukucg skolskeho psychologa..

nikuska4
15. dec 2011

@traktor ☹ 😢 ☹

traktor
15. dec 2011

@nikuska4 preco ten smutok..jasne, ze ta to trapi..ale treba najst dôvod, preco je maly nestastny..mozno je to nanho len vela..mozno sa boji ze sklame..ktovie..uvidis, co ti povie ucitel..ako ho vidi na hodinach on..

nikuska4
15. dec 2011

@traktor ja som mala s najstarším synom podobné problémy,ale on bol taký od školky..............až mal z toho bolesti brucha(školskú koliku) a v škole sme nič nenariešili ,aj ku psychyatričke sme chodili,ona hovorila,že to je proste jeho povaha ,taký bude a nič nenarobím,,,,,,,,,,,až teraz v puberte sa zmenil trošku,teraz je zas všetko trápne.....ale akože dnes určite idem do školy,nakopli ste ma do toho,možno by som to ešte odkladala.

filipal
15. dec 2011

@nikuska4 nasobilka sa urcite nema brat tak, ako popisujes. ten ucitel ma neprimerane naroky. nasobilka sa rozklada na par tyzdnov, mesiacov a uci sa postupne. ved z toho by mal kazdy clovek gulas.
velka nasobilka sa uz vobec neuci spamati....
dokonca sa upusta aj od ucenia spamati malej nasobilky. mala by sa vyvodzovat.
ja vidim problem v ucitelovi, len jedno mi je zahadou, ostatne deti to zvladaju?

filipal
15. dec 2011

skus zistit u ostatnych rodicov, ako to prezivaju ich deti. ked sa ohradite viaceri, bude to mat vacsiu vahu.

simusik1
20. jan 2014

Dobrý deň, tiež za musím zapojiť do debaty. Mám 9 ročnú dcéru ktorá mi odmieta chodiť do školy. Má z toho žaludočné problémy, v jednom kuse ju bolí hlava. Občas až zvracia. Neviem si poradiť, boli sme na gastro, je v poriadku, krv v poriadku, všetko možné sme skúsili. preložila som ju na inú školu tam kam chodí aj staršia sestra. No aj tak to nepomáha. 😒

jolinka
20. jan 2014

@simusik1 mame to podobne, dcera ma 9 rokov, neustale bolesti hlavy, brucha, niekedy veceer je jej zle, je unavena, chce skor spat...teraz polrocne pisomky jej dali zabrat ☹ ☹
Pritom je sikovna, ma same jednotky, ale strasne si vsetko berie k srdcu, ide pisat sloh, na zaciatku place nad kazdou vetou, alebo sa uci, tak pred spanim plac, ze nanapise dobre, ze nevie.

simonova815
20. jan 2014

@simusik1 to bude skôr psychického ako fyzického pôvodu, my sme toto zazili v prvom rocniku. Vyriesilo to, ze sme dceru sme prelozili do inej skoly, ale nasledne som s nou chodila aj k psychologovi, lebo odrazu mala strach zo vsetkeho.
Pozadie toho, ze nechcela chodit do skoly bol fakt, ze sa citila odstrcena, nakolko do skolky chodila do dediny, kde aj my s manzelom pracujeme, byva tam aj babka a ta strazila mladsiu dceru, no a ona mala chodit do skoly do mestecka, kde byvame. Ona sa citila skratka od nas odstrcena, ze my sme tam vsetci pokope a ona mimo, dostala uzkost a strach....
CO sa tyka strachu, dolezite bolo uznat jej, ze sa boji (nie napríklad argumentovat, ze sa nema coho), proste akceptovat ten jej strach, stravit chvilku vecer pri nej, porozpravat sa, dat jej najavo, ze ju mame radi, ze sme tu pre nu.
Takze skus v prvom rade, jej dat najavo, ze s nou sucitis, ze jej je neprijemne, uz samotny fakt, ze rozumies jej pocitom jej pomoze. No a potom uz len skusit navodit rozhovor tak, aby aj ona sama aj aj vy prisli na to, kde je problem.

simonova815
20. jan 2014

@jolinka Zrejme nevie spracovat sklamanie z pripadneho neuspechu, kto vie, co sa jej hlavkou premiela, ze co si napr. vy budete o nej mysliet, ked dostane horsiu znamku, alebo ako bude vyzerat pred spoluziackami, skus sa nejako otázkami prelusknut co ju trapi, preco si tak neveri, preco je z toho zufala...

jolinka
20. jan 2014

@simonova815 je to ako vravis...akurat ze ten neuspech trapi len ju...mna vobec netrapia zle znamky deti, vzdy im to hovorim, ze preto ja sa nehnevam, ze ani moji rodicia nam nevycitali zle znamky a uz vobec netrestali... Podotykam dcera je tretiacka a za ten cas mala dokopy v ziackej "az" 3 dvojky 😉
Najhorsie ze to ona je na seba taka prisna a berie si to, pamatam sa ze mi prvom rocniku ucitelka hovorila ze sa jej trasie ruka ako zacinaju pisat z obavy aby to mala dobre, pisala tak precizne, ze manzel si myslel ze to je predtlacene pismo v zosite 😕

Ja napriklad ani celkove nie som za odmenovanie ci trestanie spravania deti...u nas nikdy neboli cervene ci cierne bodiky ci nalepky, ani odoberanie vreckoveho...ucim deti, ze veci sa maju robit pre ne samotne nie pre odmenu ci strachu z trestu...

jolinka
20. jan 2014

@simonova815 my sme boli s dceru u psychologicky pred skolou a ta odporucila odklad {dcera je koncom augusta narodena}...ze dcerka je intelektovo dobre, ale robi veci prilis pomaly a dorazne a kym by deti pisali x ty riadok ona by sa trapila na zaciatku.

Odklad jej velmi prospel...na jednej strane sa mi zda ze v tretom rocniku uz trosku povolila z narokov, uz aj to pismo nie je take ukazkove 😉 ..ale zase aj naroky v skole sa zvysuju, ju aj casto trapi ze nevie, nema talent na nieco co spoluziaci...nevie spievat, hrat na hud. nastroji...
Stale jej zdoraznujem ze nech pozera, aka je vyborna v matike, pekne tancuje, a ze ludia mnohe talenty objavia az v dospelosti, kolke deti ktore v detstve vyzeraju ze nic zvlastne nedokazu, sa stanu vybornymi kucharmi, ci ucitelmi atd. Proste nech si kazdy hlada to co je jemu blizke a bude robit s radostou, a nie pozerat a trapit sa co vedia ostatni a ja nie...

zlata2
20. jan 2014

ahojte, neviem či je to u detí také obdobie, že "skúšajú".. treba prezistiť samozrejme čo sa deje v škole..aj my sme to prežili, syn si ráno vymýšľal, že mu je zle, že ho bolí brucho.. raz som mu to zožrala, ale keď sa zrazu po hodine cítil dobre, na ďalší pokus som to ignorovala a išiel do školy.. pred učením a písaním úloh dostával záchvaty zúrivosti a amok, hádzal knihy a pod. .jednoducho musel pochopiť, že do školy chodí každé dieťa a má povinnosti učiť sa, učila som sa s ním celý prvý stupeň, aby nemal pocit, že to nezvládne.. trvalo to, v začiatkoch (2.ročník) -bola som aj za učiteľkami aj psychologičkou, tá nám povedala, že má nadpriemer IQ to bolo celé.. že nemá podozrenie na nejaký problém.. švagrovci mali tiež problém s dcérou, tá ráno až vracala, čo nechcela ísť a psychologička zase poradila vôbec to už doma nerozoberať a naozaj to prešlo..na každé dieťa platí asi niečo iné..

simonova815
20. jan 2014

@jolinka napisala si to krasne, snad sa vam spolocnymi silami podari to nejako prekonat. Lebo takto ona sama nebude stastna, ked sa bude trapit.

simonova815
20. jan 2014

@zlata2 ano, treba vedeit odhadnut, kedy je to skutocne len vymyslanie a kedy je skutocne nieco za tym.
U nas bol s malou v prvom rocniku problem, ona v skole urobila maximalne jeden riadok pismenka, ja som sa rozculovala, ze je leniva, ze sa na hodine flaka, stalo nas to kopec usilia a slz, citanie bolo katastrofa. V druhom rocniku nieco dobre, citanie stale zle, plac, hysteria, odpor k uceniu az som vyhladala psychológa a zistili jej, ze nema dobre vyvinutu vizualnu grafomotoriku. To znamena, ze ona nevedela odkreslit pismeno z tabule ked ich to ucitelka ucila, naucila som ju to vzdy ja doma a tym padom ona ani nevedela ako to pisat do zosita, takze to nebolo o jej lenivosti. A citanie obdoba, tym ze je to jednoducho neslo, tak mala nechut to robit. Specialnej pedegogicke som sa stazovala a ona a vy ste statna ked sa vam nedari? Tiez ste znechutena, a najradsej by ste to nechali tak, a dieta preziva to iste.....tak sme zmenili pristup, aj ja, aj za pomoci spec.pedagoga dcera a uz je to fajn. A lutujem akurát, ze som na to neprisla skor, lebo sme si mohli usetrit kopec nervov, slz ale ajtak dobre

jolinka
20. jan 2014

@zlata2 no u nas nie je problem ze by do skoly nechcela ist.... ona chce, na to je prilis zodpovedna aby sa vyhybala skole...len proste tie naroky , resp. obavy z neuspechu, jej robia stres ...s tym spojene psychosomaticke problemy...ono tie bolesti hlavy ci brucha su realne...akurat ze ich nesposobuje nejaka fyzicka pricina v organizme ale psychika dietata.

jolinka
20. jan 2014

@simonova815 no to hej...ked sa ku citlivejsej nature prida aj nejaky realny problem s ucenim tak je zle. a pri prvom dietati clovek tazko rozlisi, ci je fakt len dieta lenive alebo mu nieco nejde lebo to nedokaze pre nejaku poruchu.