Fotenie na školách bez vedomie rodiča. Čo vy na to?

dmonikad
19. nov 2008

Aj Vám už prišlo dieťa zo školy s fotkou v rámiku v ruke a že má doniesť 250 Sk? Boli to 4 fotky len jeho portrét, o čom škola vôbec dopredu nedala vedieť, že sa budú fotiť, len prišiel nejaký fotograf, pofotil ich a spravil fotky.Keď som sa ohradila, že s tým nesúhlasím, tak, že som jediná, doteraz sa to všetkým páčilo. Nevedeli mi ani povedať meno fotografa (čo keď nejaký úchyl) a že však ak fotky nechcem nič sa nedeje, ale predsa má cudzí človek fotky môjho dieťaťa, čo keď ich zneužije, napríklad na nete? Čo si o tom myslíte???

sassi
19. nov 2008

monika, robí sa to bežne
deti pofotia, pošlu fotky domov a ... väčšinou rodič zaplatí, lebo ho mrzí, že ostatne deti fotky zoberú a jeho dieťa bude iné ... a ked už su tie fotky doma ...
Aj ak fotky zoberieš, fotografovi ostanu negatívy (alebo v digi-forme súbory) a fotkou tvojho dieťaťa. Na to aby ich mohol niekde použiť by logicky mal potrebovať tvoj súhlas ... ale žial, keby ich použil niekde, asi by si to ani nezistila....

Škola by taketo fotenie mala vždy vopred oznamovať! Ako mama dievčatka, ked kvoli ničomu inemu, chcela by som na fotku jej dať trebárs ine oblečenie, ako nosí bežne... A tiež by ma zaujímalo, kolko to bude cca. stáť.
Naši sa fotili min. rok 3x 😕 takže sme 3x zaplatili nemalú sumu, no na nervy 😕 Keby sme ju nedali odfotiť, mala by asi bola smutná... sice fotiek máme, že ich nemáme pomaly kam dávať. Ale vždy sme to vedeli presne dopredu, kedy a kto bude fotiť.
V školke sa mi páčilo, že sa fotili vždy na začiatku a na konci roka. Z fotiek sme nemuseli zobrať celu sadu, mohli sme si vybrať, ktoré zabery a v akej velkosti chceme. Pod každým vzorom bola cena, a niekto si dal všetko, niekto iba spoločnú, ja som si vždy zobrala 3-4 fotky a cena okolo 40,- za foto 13x18cm.

jaduska
20. nov 2008

U nás v škôlke sme to schvaľovali na rodičovskom združení. Riaditeľka nám ukázala ponuky, ktoré dostala a my sme si vyberali. Raz to urobili tak, že deti pofotili, dali nám fotky a kto ich nechcel, tak ich vrátil a nemusel nič platiť.

dmonikad
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
edita33
20. nov 2008

Aj mi sme pred dvoma tyzdnami platili v skole fotky,140 sk za 5 fotiek,jedna velka v ramceku a 4 male,,ako prvacik zo slabikarom,,ale vedeli sme to tyzden pred tym,aj vo skolke stale dali vediet o tom,,

hasleerka
23. dec 2008

no aj nám oznámili že sa budú deti fotiť so šlabikárom, tak som dcérku vyčesala a ked potom doniela fotky, skoro som odpadla ... na fotke neupravená, bledá ako stena, boli to dve fotky po 13,-Sk ... ani šlabikár poriadne nebolo vidno, žiadne pozadie, proste hrôza, to som si ju mohla aj doma odfotiť ... tak sme si maminy zohnali nového fotografa, v januári nám donesie ponuku a dáme deti fotiť znovu ... rátame s cenou tak do 300,- Sk, ale je to predsa pamiatka na prvý ročník, tak ak budú fotky naozaj stáť za to , prečo nie? ... a to chceme aby ich aj pekne spoločne odfotili, niečo ako na tablo.

maca793
23. dec 2008

najprv foto stálo 159,-sk, potom 199,-sk a teraz tuším 269,.sk- stále to isté, len pozadie iné, podľa veku dieťaťa, ja ich nedávam fotiť, načo, spoločná fotka z triedy stačí a keď chcem sólo foto, tak si ich odfotím aj sama, nie?

tatolu
24. dec 2008

moje deti ešte do škôlky echodia, ale keby chodili, chcela by som, aby ma o to informovali ale myslím, že by som brala iba tie spoločné fotky a tie, ktoré znamenajú prelom života dieťaťa - teda prvák a tak.
Odstupom času si rada pozriem tie svoje 😅

bibula
28. dec 2008

mas narok aj na negativy a samozrejme by so mala suhlasit s fotenim-hlavne ak sa jedna o male dietatko. 😠

luciauk
28. dec 2008

dmonikad, ja mám tiež takú skúsenosť spred pár rokov. myslím, že je to nezákonné. nechápem, že to rodičom nevadí, skús spísať petíciu, možno sa rodičia osmelia a podpíšu a nabudúce sa vyhnete nepríjemnému prekvapeniu. alebo si nájdi na nete, čo hovoria zákony, ale myslím, že to je nezákonne. tu v anglicku mi dávajú podpisovať papier, či môžu v škole fotiť dcéry asi tak 3-4 razy za školský rok + vždy pred každým výletom, diskotékou, hocijakou akciou 🙂 myslela som, že to je bežné už aj na slovensku 😖

dmonikad
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luciauk
9. jan 2009

žijeme v anglicku. tu to s ochranou detí troška preháňajú, ale niekedy to fakt nie je na škodu.

a petíciu nechceš skúsiť. určite to vadí vela rodičom, len sa boja vystúpiť z radu, ako ty. zhotov nejaký list, mnohí sa nad tým určite ani nezamysleli. ale keby si prečítali o probléme, tak by sa im otvorili oči a súhlasili s tebou. no, je to na dlhé lakte. ale spon v rámci školy by ste mali pokoj. vela šťastia 😉

bambusko
9. jan 2009

u nas v skolke sa vopred pytali, ci suhlasime s fotenim a bola aj vypisana cena za fotky. takze kto nechcel, odmietol.

teraz to robime tak, ze sme si ako obcianske zdruzenie rodicov kupili za peniaze ziskane z 2% z dane fotoaparat a deti si fotime sami. ked pridu nejaki "profesionali", riaditelka ich zaradom odmieta, ze si fotime sami a oni na to, ze ci to vieme 😀 zarabaju na tom nehorazne, ked sa im oplati prist z presova do popradu, potom maju vsetci skolkari siroko-daleko rovnake fotky. ale my mame ine 🙂 pred vianocami som fotila decka a vyrobila z toho 4 rozne vianocne pohladnice 13x18 pre kazde dieta za 50,- sk 😅

vinka
9. jan 2009

Aj mne sa páčili tie fotky zo škôlky.Ale minulý rok v prvej triede to bola pohroma boli to len 2 fotky a stálo to do 200 sk.Tak som povedala dost.Toto už bola posledná fotka ktorú som kúpila.Ale pýtali sa dopredu.Súhlasila som no netušila som výsledok. 😠 Bambuško aj si robíte pozadie?Alebo každý doma sám osobne si dalej upravuje tie fotky. 😉

bambusko
9. jan 2009

vinka, prvykrat sme sa fotili medzi tymi velkymi molitanovymi stavebnicami, deticky prisli vyobliekane 😀 a spolocnu fotku na dvore. minule vianoce s mikulasskou ciapkou, na stenu sme nalepili tapetu a tieto posledne som vylepsila vytvormi scrapmaniakov - s ich dovolenim 😉 a mali veeeelky uspech 😅

luciauk
9. jan 2009

bambusko, tak to je nápad za milión 😀 😀 😀 ušetríte si peniažky, ste originálni a viete, že sa negatívy nedostanú do rúk nepovolaným. to je super nápad 😉 a ani neviete, že tým pomáhate iným. postupne sa budú musieť znížiť tie nehorázné ceny 😠

vinka
9. jan 2009

No Bambusko ked mne pôjde malá do škôlky tak do vtady budeš profesionál a ja dám malú pofotit tebou. 😀

bambusko
9. jan 2009

luciauk, negativy sa nedostanu nikomu, lebo mame digital 😀 kto mal zaujem, dostal aj fotky napalene na cd a moze si ich prerabat a vyrabat kolko chce 🙂

dmonikad
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luciauk
10. jan 2009

bambusko, ale vieš ako som to myslela.... 😉

bambusko
10. jan 2009

dmonika, ved skoro vsetky skoly a skolky maju oz rodicov, staci ak sa rodicia spolupracuju a ide to. u nas s tym napadom kupit fotak prisla sama riaditelka ms 🙂 fotia si aj rozne akcie v skolke - karneval, mikulasa, pustanie sarkanov. na konci sk. roku jedna ucitelka dala fotky na cd, takze mame unikatne fotky zo skolky - ako sa deti hraju, z prechadzky, ako sa chystaju na popoludnajsi spanok.

luciauk
10. jan 2009

to som robievala aj ja, chodila som s nimi často na výlety ako dozor a na vystúpenia, ktoré mávali v zoo, tak som potom všetkým darovala cd 🙂 ale tie koncoročné, tie ma ani nenapadlo robiť 😅

dmonikad
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikika33
8. nov 2010

Baby, ako je to presne s tým fotením detí v škole? lebo ja som dnes taká naštvané, že až !!! 😠 pred mesiacom mal malý v záznamničku nalepenu ponuku na fotenie - nejaky kalendárik, zopár fotiek - ale nie spoločných,
. vyzeralo to pekne, tak som suhlasila, aj ked suma 6 eur je vysoká, hlavne pre dnešných cenách fotiek. ale dobre, malý to chcel, ved to každý z triedy chcel 😅 no dnes ma zastavila učka, že prišli fotky, a mám zaplatiť 16 !!! eur. vysvitlo, že ešte ten istý týžden prišiel aj iný fotograf a bez nášho suhlasu decká odfotil, aj ten urobil nejaké kalendáre, a pýta si za to 10 eur. !!! nestačí už jeden fotograf, ale pomaly budu fotiť v škole každyý týžden a za nehorázne sumy!!! ja tie fotky ( neobjednané ) vraciam, ale aj tak som nesmierne naštvaná ....
čo si o tom myslíte vy? alebo čo by ste urobili na mojom mieste?

mamavera
8. nov 2010

@nikika33 vôbec na to nereaguj, nič si si neobjednala, nič neplať. Keď ti zo schránky vypadajú neobjednané hlúposti, tiež ich neplatíš, ale hodíš ich do koša. Oni s tým kalkulujú, že to ľudia zaplatia, keď je to už nafotené 🙄 . ešte sa môžeš spýtať, že kde majú písomný súhlas, že môžu fotiť tvoje dieťa.

silvia07
8. nov 2010

aj nam vopred oznamili, ze sa budu fotit...cena 8€....neviem, ako vy, ale ja rohodne nepotrebujem 10rovnakych fotiek a vselijakych kalendarikov....
.potom,ze si aspon objednam foto celej triedy...no hroza 😠 ....deti neboli vobec odfotene spolu, ale pozasadzovane do pozadia...cele blede, moja mala odseknute z hlavy...niekomu bol vidno peracnik, inemu vobec....ucitelku tam vobec nedali....ja uz nikdy viac 😠 😠

denisocka
7. nov 2011

trošku oprašim temu ,

syna fotili pred 2 týždnami,v piatok nam dali fotky na rozmyslenie.potešila som sa ,že fotky su krajšie,ako od ineho fotografa minuly rok. ale zarazilo ma ,že neni skuoinova fotka,alebo to ON nechcel . takže maju 4xmalu fotku do pasu , 1x akoby v ramčeku,ale ta z min,.roka v ramčeku bola,tato je ramček digitalny , jednu fotku kalendar a pozor ! fotku rozvrhu hodin - velku za 5€ ! spolu to stoji 10e , co je vela,ale zas menej ako minuly rok-ale neni tu skupinova a načo mi bude rozvrh hodin vo velksoti A4 s fotkou mojho syna ?

a ešte aj jedna mamina,čo ma deti v skolke dve dostava zlavu za 7,50€ sadu na dieta. tak toto ma dostalo , niesom drzgros,ale za tie prchy mam velky kalendar,aj dve v happyfotot trebars v zlave --- mrzi ma ale nevziat ako pamiatku,ale stve ma,že tam neni skupinova,ved fotiek syna mam doma tisice