Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Integrácia nevidiacich detí do normálnych škôl

charalabos
29. jan 2013

Ahojte maminy !
Mám dcéru Emu (10 rokov), je od narodenia úplne nevidiaca a navštevuje špeciálnu školu pre nevidiacich v Levoči. Zo začiatku som bola zo školy nadšená ale postupom času som zistila že to nie je práve najružovejšie. Kradnutie desiat, oblečenia, detská šikana, nadávky, bitky, veľká rómska komunita, vši, žltačka .... atď. Preto som si povedala dosť a vraciame sa do Partizánskeho. Chcem sa spýtať viete mi niekto poradiť či aj takéto dieťa môže byť integrované, od koho a od čoho to závisí a ako by som mala začať konať v tejto veci?
Ďakujem pekne za rady. Lucia

smutnuckaaaa
29. jan 2013

Ahoj,ano moze....nikde neni napisane ci povedane,ze nemoze.neexistuje na to ani zakon.Proste ju zapisej do zs a hotovo.v dnesneh dobe sa uz nepouziva ani ten brailov ci pichtov stroj ale PC s progamom Jaws ci inym.takze poznamky,pisomky atd. Nie su problem,ide o to ako sa zacleni do triedy.Pocas vyucovania ju moze sprevadzat osobny asistent.ak chces vediet viqc napis ip.medzi nevidiacimi sa pohybujem istu dobu

jajka257
30. jan 2013

nuz, chod sa opytat do nejakej skoly, co ti na to povedia, v nasej skole som teda o integracii nevidiacich nepocula, ze by to bolo mozne. Ak na to skola ma vybavenie a skoleny personal, je moznne , ze ju zoberu.

luciahromadkova
30. jan 2013

ano, skolsky zakon to umoznuje, ale prijat taketo dieta mozno vtedy ak su vytvorene podmienky pre jeho rozvoj- teda skola ma vybavenie, vzdelaných pedagogov pre taketo dieta a aj financie na osobneho asistenta, drzim plalce, aby vam to vyslo, aj ked by sa mali riešit problemy na terajsej skole.

charalabos
autor
1. feb 2013

@smutnuckaaaa
Ahoj, tak myslíš že by ju mali prijať aj keby na to neboli vybavení tak ako tvrdia tie dve kočky . Čo ak nebudú mať dostatočné vybavenie, špeciálnych pedagógov či peniaze na asistenta. No a hlavne ak nebudú ochotné ? Čo potom? Ja sama si neviem dosť dobre predstaviť ako by to fungovalo. Napr. kto by jej prepísal otázky a príklady do brailla ak by písali test napr. z matematiky. A ako by jej ho skontrolovali keby ho ona napísala v braille? Píšeš, že sú špeciálne počítače a programy . Akurát dnes som to na nete hľadala a bola som zhrozená z tých cien. Ak by som jej chcela kúpiť notebook + Brailliant BI 40 hmatový displej (riadok). Musela by som mať cca 5000 € a to ja nemám ani náhodou. Som slobodná mamina, presťahovali sme sa, tu na východe som si prácu nenašla, poberám len hmotnú núdzu. Bola som aj nepríjemne prekvapená z toho, že nemám nárok na opatrovateľský príspevok. Teraz mi dokonca odobrali aj príspevok na benzín. Preto sa chcem aj vrátiť lebo doma si robotu určite nájdem. Budem rada ak mi ešte poradíš. Ďakujem, Lucia.

smutnuckaaaa
1. feb 2013

@charalabos netreba ziadne vybavenie v skole.....to je hlupost🙂ak ma tvoja dcera nejaky notebook ,daju sa stiahnut programy s hlasovym vystupom na PC zadarmo.......takze testy moze pisat klasicky,avsak musi sa naucit prstoklad na klavesnici......ziadny problem,ucitelka skontroluje.....a na asistenta nepotrebujes peniaze.....toh asistenta vybavis tak,ze podas ziadost na socialke odbor posudkovych cinnost a oni ti urcia po komisii kolko hodin rocne ma narok na asistenciu dcera......aku ma mieru postihnutia ?kolko percent?asistenta plati stat na tvoj ucet a asistenta si najdes sama......ziadny opatrovatelsky🙂mas narook na asistenta nedaj sa odbit.....a dcera ma narok na pomoc ako vychadzky,nakupy,ucenie,doprovod,obliekanie....viem co pisem,mam nevidiacu sestru aj svagra...nak mas nejake otazky pytaj sa.......a hlavne obratila si sa na Uniu Nevidiacich a Slabozrakych???

sibare
1. feb 2013

Mozno by ta zaujimala skola v KE- myslim, ze ako jedina bezna skola na Slovensku sa zameriava na integraciu zrakovo postihnutych deti. V KE je sanca najst si pracu vyssia ako v Levoci.

http://zsgemerska.stranka.info/index.php?vid=Q&...

zrka
4. feb 2013

@charalabos

Ak chces nieco riesit, urcite sa obrat na smutnuckaaaa, dobre ti radi a zrejme vie o com pise. Najlepsie je ohladom nevidiacich komunikovat s niekym, kto naozaj pozna nevidiacich a ma nejake skusenosti. Ano obrat sa na UNSS - unia nevidiacich a slabozrakych Slovenska, Partizanske patri pod Krajske stredisko Trencin, tam maju teraz dost personalne zmeny, ak by ti neporadili zavolaj na KS Zilina, tam su fantasticke dievcence a maju vela informacii.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli