Je 8 ročné gymnázium len pre nadaných?

vadimito
20. júl 2015

Prosím vaše osobné skúsenosti s 8r. Gymnáziom, je len pre nadaných? Alebo sa tam dostali aj vaše priemerne deti ? Mám na mysli detí s čistými jednotkami na vysvedčení na prvom stupni. (jednotkari bez špeciálneho nadania). aké máte skúsenosti?

botka3000
12. sep 2016

@katarinapekna a @carmen33
Kočky doučovanie stojí zbytočne strašne veľa. Prečítajte si tento článok
http://www.pcrevue.sk/a/Nahradia-elektronicke-u...
My sme síce už v 8. ročníku ale v 7. nám zafungoval perfektne.
Nepotrebujete doučovateľov, lebo elektronický doučovateľ je z našich skúseností ešte lepší.

janinah
14. mar 2017

Aký je momentálny názor učiteľov na 8r. gymnáziá? V našej škole nie sú učitelia tomu veľmi naklonení,ale môže to byť aj preto,lebo si nechcú nechať odísť dobrých žiakov. Syn je piatak,uvažujeme o 8r. gymku,len váham,lebo nemá problém s učením,všetky predmety zvláda veľmi dobre,ale slovenčina katastrofa,pravopis na hanbu...tak si myslím,že kvôli tomu sa on a ja s ním budeme na gymnku len trápiť...váš názor? Ďakujem.

katarinapekna
14. mar 2017

@janinah ak je to na hanbu,ako píšes, potom tam nemá sancu ani sa dostat. Zo skusenosti ti mozem povedať,že aj tí najväčší drici so samymi jednotkami ostali tesne pod ciarou.

novana
14. mar 2017

@janinah, ak je dieťa šikovné a ma dobrých učiteľov na ZŠ, čo ho a jeho rodičov vedie k uvažovaniu o 8 ročnom gymnáziu? V čom je okrem názvu rozdiel medzi ZŠ a gymnáziom?

dorottka
14. mar 2017

@katarinapekna tak zasa zalezi, kde to osemrocne gymko je. poznam mesto, kde beru prakticky hockoho, pretoze maju nizke stavy 🙂 ale je pravda, ze ak chlapec nevie slovencinu, naco ho trepat na gympel uz teraz? ci velka hanba bude, ak bude mat ukoncenu zakladku a az potom nastupi na gymko? :P

vevesh
14. mar 2017

@janinah v zivote som nevedela pekne pisat a diktat na lepsie ako trojku bol moj sen😇😇 ale vobec som sa na skole netrapila, dokonca ani na inych skolach (iba ak vyucujuci pri oprave mojich pisomiek😝)....ak je sikovne dieta v inych oblastiach (matika, fyzika a pod.)- kludne, jednemu predmetu bude venovat mozno viac casu, ale zvysok pojde ako po masle...

eeffka
14. mar 2017

@novana nuz rozdiel medzi povodnou zs a primou kde chodi moja dcera je tak v tom ze v zs polovica deti nechape ucivo.druha polka ako tak pochopi. V prime rozumeju vsetci a ucivo este prehlbuju a beru nad ramec.
Dcera bola premiantka na zs bola tam za divnu. Na gymku je bezna. Objektivne musim uznat ze dievcatu to pali.ma encyklopedicke vedomosti a skola ju posunila vpred.osmelila sa vysla z ulity a neboji sa prezentovat svoje nazory.

katarinapekna
14. mar 2017

@eeffka má pravdu. Väčšina je na 8.rocaku takto divnych...tzn. Že maju encyklop.vedomosti a bežný normálny cisty jednotkar sa tam ani nedostane,čo je pre mna,z mojho pohľadu dosť smutne,obzvlášť ak to dieťa samo veľmi chce a maká na sebe. A polovica sú samozrejme okrem divnych protekcne deti.

novana
14. mar 2017

@katarinapekna, nevidím dôvod na smútok. Dieťa, ktoré na sebe maká, to môže dotiahnuť ďalej ako protekčný nemakačenko z osemročného. 😉

moni73
14. mar 2017

@novana ja som bola veľký zástanca 8roč gymnázií, a to len z toho dôvodu, že menis školu v 11 rokoch a nie v 15-16tich. Ja som zažila gympel po osmičke a pre mňa katastrofa - uprostred naj puberty. Preto som sa toho chcela pri dcére vyvarovať.
No ale dcéra je piatačka, bude mať 11 a zdá sa mi, že uprostred puberty je teraz.
Takže ja by som sa rozhodla podľa toho ako sa dieťa cíti v kolektíve, či mu najkamosi neodchádzaju atď.

katarinapekna
14. mar 2017

@novana to bolo obrazne povedané,mne je to celkom jedno...akurát každý rok počúvať dookola tieto problémy mojich kolegov a ich spekulacie ako tam dostat dieta...

novana
14. mar 2017

@moni73, každá máme iné skúsenosti, a tým pádom aj iný pohľad. Moja dcéra mala na ZŠ vynikajucich pedagógov, ktorých si vysoko vážim, preto som myšlienku na osemročné ani nepripustila, aj napriek tomu, že viaceré moje kamarátky za pozastavovali nad tým, že som ju na osemročné nedala. Podľa môjho názoru ide najčastejšie len o prestíž... 😉 Moje rozhodnutie bolo správne, hoci som v tej dobe nemala informácie o "kvalitách" niektorých "pedagógov" na osemročnom.

janinah
14. mar 2017

@dorottka nevie slovenčinu v zmysle,že nevie písať diktáty,zas určovať slovné druhy a podobné veci vie,literatúru vie...

@novana dcéry dnes dospelé chodili na 8r. gym. a boli sme ako rodičia spokojní,preto sa pýtam na terajší názor učiteľov,tieto gymká už nejaký čas existujú,existujú skúsenosti ,či sa s odstupom času osvedčili viac alebo menej,ako sa deti potom uplatnili ďalej na vš aj v živote

@vevesh on sa v škole netrápi,nemá problém,matika a logické predmety je najlepší v triede,zaujíma ho to,aj z tej sllovenčiny mal dvojku,nieže štvorku s odretými ušami...len sa rozhodujeme čo by bolo lepšie a to z rúzneho uhla pohľadu....lebo zas či by nebolo lepšie ísť na strednú odbornú napr. elektrotechnickú a potom pokračovať v tom na vš už zo strednej odbornej a nie zo všeobecného gymka....už dosť dlho chce byť architekt,krásne kreslí,tam napr. stredná stavebná a potom vš.....no,uvidíme...

katarinapekna
31. mar 2017

Profi doucovanie pred prijimackami - osvedčilo sa vam? Prijali deti? Alebo ste ani nepotrebovali? Ak potrebovali,ako dlho pred prijimackami?

martina2005
31. mar 2017

My sme doučovanie nepotrebovali žiadne, bola na zš jednotkárka, neučila sa tam vôbec. Veľmi chcela ísť na gympel, ja som až tak naklonená tomu nebola. Preto som sa rozhodla tak, že ak ju majú zobrať, zoberú ju aj bez nejakého doučovania. Prijímačky spravila bez problémov, rozdiel je teraz ten že tu už nie je najlepšia v triede, ale mala samé jednotky. Zatiaľ neľutujem, dcéra je spokojná, deti sú na vyššej úrovni aj po psychickej stránke, sú vyspelejšie.

katarinapekna
31. mar 2017

@martina2005 dakujem za reakciu, pre upresnenie,mám na mysli čistého jednotkara samozrejme.....(kvôli pretlaku sa pýtam)

rawmamka
31. mar 2017

@vadimito Ahoj, nečítala som diskusiu, len tvoj úvodný príspevok a moja osobná skúsenosť je takáto - mám dve deti na osemročnom gympli a neľutujem rozhodnutie, že po piatom ročníku odišli zo ZŠ. Boli čistí jednotkári, reprezentovali školu na všetkých možných olympiádach, pytagoriádach, iBobroch, Matematických Klokanoch a pod., .... už si ani nepamätám kde všade. Priznávam, že doma sa učili minimum, zväčša si len premenili veci v taške na nasledujúci deň, jednoducho stačilo im, čo počuli v škole. Boli premiantmi ročníka a na ZŠ sa dosť nudili, jednoducho museli prispôsobovať svoje tempo bežným deťom v triede, na druhej strane nemali žiaden stres zo školy a boli obľúbení aj v kolektíve, pretože obaja radi pomáhali spolužiakom s učivom. Teraz na gympli sa už doma musia tých cca 30 minút denne pripravovať na výuku alebo robia projekty, ale nič náročné, stále chodia na rôzne súťaže, olympiády atď., nepýtajú sa na ne sami, vyberajú ich profesori. Starší budúci rok už maturuje a doteraz bol vždy vyznamenaný, napriek tomu, že sa učí veľmi sporadicky 😀 , mladšie dieťa je zatiaľ čistý jednotkár, pretože ho učenie jednoducho baví a je od narodenia pracant, ktorý nič nenecháva na náhodu. Napriek tomu si myslím, že moje deti nie sú nijako špeciálne nadané, možno majú vyššie IQ (aj podľa testov), ale nechodili na ZŠ pre nadané deti, chodili do úplne bežnej ZŠ v krajskom meste (Nitra).
Z mojich skúseností však môžem povedať, že nie je čistý jednotkár ako čistý jednotkár - všetko závisí od kvality pôvodnej ZŠ, je veľa takých, kde sa kladú veľmi nízke nároky na deti a potom sú tie jednotky len na papieri, nie vo vedomostiach.
Ukáže sa to pri prijímačkách na 8 r. gymnázium a ak sa predsa len slabší žiak dostane do primy (poznám také prípady, keď rodičia vybavili protekciu), tak sa to odrazí po celý zvyšok štúdia, lebo také dieťa jednoducho nestačí ostatným spolužiakom a už v prime končí s dvojkami, prípadne s trojkami na vysvedčku a čím ide ďalej tým je to horšie. Nevraviac o tom, že tých 8 rokov doslova pretrpí a štvorky na vysvedčku sa stanú preň bežnou vecou.... Zo synovej triedy takto "vypadlo" už viac ako 5 spolužiakov, ktorí sa tam síce dostali (je jedno, či boli na ZŠ čistí jednotkári a na prijímačky sa chodili už rok vopred doučovať a vyslovene sa na ne nadrilovali alebo sa tam dostali protekčne cez niekoho z vedenia gymnázia), ale nezvládali to a aby neboli vylúčení pre neprospech zo štúdia, tak rodičia využili preklad na inú školu - jedna išla na zdravotnú, iná na obchodnú a pod.
Každopádne sa treba kriticky pozrieť na svoje dieťa a netlačiť ho na osemročný gympel, ak na to nemá, lebo to nikam nespeje.
Treba dať dieťa otestovať a potom sa rozhodnúť, zvážiť pre aj proti, porozprávať sa s dieťaťom, či chce zmeniť školu, či sa na ZŠ už náhodou nenudí ..... ak všetko hovorí v prospech 8r. gympla, tak potom hor sa do toho, lebo dieťa tým len získa - veľa učív je preberaných do väčšej hĺbky, profesori sú na inej úrovni ako učitelia ZŠ a najmä dieťa je konfrontované s inými šikovnými deťmi, takže v triede vládne prirodzená rivalita a súťaživosť, minimálne dieťa nie je "brzdené" pomalšími spolužiakmi ako tomu bolo úplne bežne na ZŠ.

rawmamka
31. mar 2017

@katarinapekna My sme na žiadne doučovania nechodili, ak dieťa na to má, tak sa tam dostane aj bez toho. Poznám aj takých, ktorí chodili rok pred prijímačkami na prípravu aj z matematiky aj zo slovenčiny a nedostali sa..... alebo sa s "oškretými ušami" dostali, ale potom neskôr to vzdali, lebo dieťa nestíhalo tempo, ktoré určili tie deti, ktoré sa tam dostali ľavou zadnou (väčšina triedy). Také dieťa sa totižto nedokáže učiť celých 8 rokov v takom intenzívnom zaťažení ako tomu bolo pred prijímačkami a drilovať sa každý boží deň.

eeffka
31. mar 2017

@katarinapekna moja na doucovanie chodila 2t aj to skoro odpadli ze kde sme boli dovtedy. Ale po prvej hodine mi ucitelka povedala ze ju nema co doucovat. Pracovali na type prijimacieho konania.testy.vyplnanie okienok. Aj na tom vie dieta pohoriet. Chodievala 3x do tyzdna cize apolu 6hod. Bolo to profidoucovanie xez firmu sa tym zaoberajucu.pokrytie ma cele slovensko. Ja odporucam. Dieta vie o com ten test bude. Tiez na nasej skole pocas dna otvorwnych dveri sa testovalo skusobne.tam mala ledva 50% kvoli nepochopeniu testov

elenita74
31. mar 2017

@vadimito Učím na 8R gymnáziu. Z praxe poviem takto - je pre tie deti, ktoré sú šikovné, bystré a hlavne CHCÚ sa učiť a škola ichh baví. Je to náročnejšie ako 2.stupeň ZŠ, ale stojí to za to - keď deti z 8RG maturujú, väčšinou sú šikovnejšie ako deti, ktoré išli na gymnázium z 9-tej triedy.

janka1
16. jún 2021

Ahojte,obnovim ak mozem danu temu.
Poprosim maminy,ucitelky kohokolvek kto ma skusenosti s 8 rocnym gymkom Dneperska...vase negativa aj pozitiva.
Dakujem