Je to škola alebo koncentrák?

bonaqa2013
1. dec 2015

Dnes prišla dcéra zo školy a v zošite mala poznámku od tr. učiteľky, ktorú mala napísať 20 krát. PO CHODBE CHODíM SO ZATVORENýMI úSTAMI. Dcéra chodí do 2 tr. ZŠ a cez prechádzaciu prestávku sa rozprávala. Pred mesiacom zas písala inú poznámku. CEZ PRESTáVKU SA NENAHáŇA.
A teraz nabehnúť do školy a povedať čo si o tom myslím, alebo nech si učiteľka vypisuje čo chce, a myslieť si svoje. Neviem, nás bolo v triede 36 detí, nie ako teraz 17 a žiadne podobné hlúposti sme domov nenosili. Aj na škole Vašich detí je to podobné?

kikiballa
2. dec 2015

@jasminet tak tak...deti su vulgarne ale, ze strasne...bola som svedkom ako na ulici ucitelka upozornila chlapca (druhak tretiak na ZS), aby sa zaradil lebo idu cez cestu a nech nedrga do spoluziaka a co on na to ?? bud ticho ty sliepka 😠 😠 😠 😠 no skoro mi oci vypadli z hlavy a hned na to iny chlapec, ze ty si riadny k*kot no mala som dost.......co by ste robili s takym deckom ?? co z toho vyrastie ?? ani si neviem predstavit co budu robit v puberte 🙄 😨

bonaqa2013
autor
2. dec 2015

@sissy27 písala celá trieda. ráno mi tiež jedna mamička hovorila o tej hlúposti....

bonaqa2013
autor
2. dec 2015

@katka1981 moju dcéru učí už 2 rok, ale mail nám nenapísala ešte ani raz. Po deťioch v škole vrieska - asi nepozná iný spôsob komunikácie. je to moje 3 dieťa v ZŠ - viem porovnať i inými učiteľkami.
učí aj staršiu dcéru v 4 triede - tiež nepatrí u dcéry k top učiteľkám. Učí ju len hudobnú. Dcéru každý predmet učí iná učiteľka, len triedna uči 2 predmety.

bonaqa2013
autor
2. dec 2015

@sense tiež si to myslím. Deti majú byť ticho na hodine, pracovať - chápem. ale cez prerstávku? Nemali by si pobehať, porozprávať sa? Od 7,45 do 12.25 je dlhá doba.

bonaqa2013
autor
2. dec 2015

@bubinko1506 celá trieda písala poznámku o rozprávaní na chodbe.

bubinko1506
2. dec 2015

@bonaqa2013 tak to potom meni situaciu. bud by som to riesila s ucitelkou individualne alebo na rodicovskom spolu s ostatnymi rodicmi. to nahananie sa cez prestavku je diskutabilne - na jednej chodbe je viacero tried, ak by sa nahanali vsetky deti zo vsetkych tried, bol by to riadny chaos. ak by mohli byt decka pocas velkej prestavky na skolskom dvore alebo v telocvicni, bolo by to idealne.

kikiballa
2. dec 2015

rozpravat ano, kricat a vrieskat nie, pobehovat nie - bezpecnost daneho dietata a ostatnych deti je prvorada, ucitelky maju zodpovednost a kebyze sa nieco stane ony budu sankcionovane, dieta ked ma plno energie treba dat na rozne sporty, tam sa moze dostatocne vybehat a vyjasit, si predstav situaciu keby do tvojej dcerky niekto cez prestavku vrazil a spadla by zo schodov, alebo by si rozbila hlavu o radiator...tiez by si povedala nevadi, ved dieta sa iba potrebovalo vybehat ??? asi nie

sissy27
2. dec 2015

@bonaqa2013 tak písali celá trieda... aspoň si precvičili grafomotoriku... to, že nemajú behať cez prestávky je normálna vec, pokiaľ viem, tak je to aj v školskom poriadku a je to len a len pre ich bezpečnosť, no a teda ok, byť ticho cez prestávku je nereálne, ale tak učiteľka má tiež len jednu hlavu ... z môjho pohľadu sa nič tak tragické nestalo a prirovnávať kvôli tomu školu ku koncentráku mi príde viac ako prehnané...

gabrielaslivkova
2. dec 2015

@bonaqa2013 ako je to aktuálne na školách, neviem, ale ako to bolo, keď som ja chodila na školu, to si ešte pamätám - cez prestávky sme mohli byť v triede a rozprávať sa, kým nezačala hodina. Potom sme mali aj prestávku, kde nás všetky triedy z poschodia vyhnali na chodbu a pekne dookola sme sa museli prechádzať. A potichu (v triede bolo cca 30 žiakov a na chodbe asi 6 tried - ak by sa každý rozprával, asi by tam bol pekný cirkus). A tiež si pamätám, že pred poznámkou vždy bolo ústne upozornenie, ak nepomohlo, nasledovala poznámka (aj keď v tomto prípade mi to skôr príde ako trest a nie poznámka). No a naozaj, cez prestávku sa nenaháňa. Stačí pošmyknutie, nabúranie sa s iným žiakom a úraz je na svete. A potom nasledujú sťažnosti, kde boli učiteľky.

Ale je pravda, že takéto poznámky sme často nenosili domov (teda, ja som mala len jedno obdobie, kedy som pár domov doniesla, ale to som mala úraz, nemohla som písať a nevedela som obsedieť). Voči učiteľom sme mali rešpekt a ak učiteľ niečo povedal, bolo to pre nás sväté a dodržali sme to, najmä ak nás aj potom upozornil. A keď už som tú poznámku domov doniesla, dostala som od rodičov ešte aj hubovú polievku. A cítila som krivdu dvojnásobne (od učiteľa a od rodičov), ale rodičia vedeli, že ak som tú poznámku dostala, bola opodstatnená a neutekali s každou somarinou (ospravedlňujem sa za výraz) do školy. Proste som nerešpektovala príkazy učiteľky a bolo. Viac o tom so mnou ani nediskutovali.

Mám pocit, že dnes sú pre niektorých rodičov učitelia tí, ktorí si majú nechať skákať po hlave a ktorí sú tí poslední, čo majú niečo hovoriť.

natuska87
2. dec 2015

@gabrielaslivkova Strasna doba! Frustrovani sme cely narod, zvlcili sme...Neda sa zovseobecnovat, chybí sa aj na strabe jednej, aj druhej...Suhlasim s Vami, ze predtym sme mali vacsi respekt.Ale faktom je, ze mali na nas cas rovnako pedagogovia, aj rodicia.Dnes, zial, ide o prezitie, tak to prinasa "prve ovocie" vo forme ôdivokejsiej mladeze"...Ruku na srdce, ani my, dospeli nie sme taki, ako by sa patrilo...

sardinka335
2. dec 2015

@bonaqa2013 cez prestavku maju rozpravať ale nie BEHAŤ!!!!! uz to pochopte konečne...potkne sa ti tam o stoličku, lavicu rozbije si usta, vyrazi zuby alebo čo ja viem čo ešte potom to bude ok? Nebude, potom rodič dojde robiť do školy cirkusy...a povie ze ,,ved ich nechali behať,,. Pozname to... 🙂

hradnapani
2. dec 2015

len k tomu behaniu. Podla mna je spravne, ze sa behanie v triedach a na chodbach zakazuje - pamatam si na pripad, kedy sa dieta narazilo na roh stola bruchom a potom lezalo s vaznym podozrenim na odtrhnutie sleziny 😒 nastastie to dopadlo dobre.
Ale problem vidim v tom, ze skoly nie su usposobene na to, aby si decka niekde bezpecne vybili nahromadenu energiu (beh, krik) a potom by mohli byt sustredenejsie na vyucovani. Lebo niektore deti to vyslovene potrebuju. Ale chapem aj ucitelky, ked na to nie su podmienky, neda sa to, najma v zime.

jolinka
2. dec 2015

@hradnapani problem je aj v tom ze v minulosti boli deti ovela viac vybehane, po skole sme hodili tasku za dvere a do tmy sme behali po vonku... Sidliska, dedinske ihriska a cesty boli plne deciek. Takisto vo vacsej miere chodili deti same od prveho rocnika do skoly, zo skoly, na kruzky, dnes je to vacsinou az na druhom stupni ak vobec. Mnohe deti su privezene autom a odvezene pred dvere skoly, pohybove kruzky su malo a mnohe ani to nemaju, a po skole sa ide domov, maximalne do obchodu medzitym...a doma telka, pocitac, ulohy za stolom. Pohyb takmer ziadny,

ano ..doba je ina, stresovejsia, rychlejsia , nebezpecnejsie ulice 🙄 🙄 a to sa prenasa aj na deti.

gabrielaslivkova
2. dec 2015

@natuska87 áno, doba je iná, ale keď dnes vidím, ako niektorí rodičia fungujú - radšej dajú deťom do rúk tablet, zapnú telku, len aby bolo ticho a mali pokoj, namiesto toho, aby sa im venovali... Viem, je to mimo tému a netvrdím, že je to prípad zakladateľky, skôr také všeobecné konštatovanie, ale od toho sa odvíja všetko, ako sa to dieťa bude správať v spoločnosti, v škole, v družine. Ale je to presne o tom, ako píšeš, už ani dospelí nie sú to, čo kedysi - mňa prekvapilo, keď ma v práci museli na začiatku upozorniť, že existuje slovo ďakujem a prosím - pre mňa niečo tak automatické, že som si ani nevedela predstaviť, že niekoho na to musia upozorňovať. 😉

jolinka
2. dec 2015

u nas v skole sa deti ani neprechadzaju dookola cez prestavky... hraju sa vzadu na koberci v triede, na tom prvom stupni, na druhom je prestavka vacsinou o presune do dalsej ucebne. 😝

Budova je stara historicka ani nema priestory ci vestibuly na prechadzanie dokolecka.

hradnapani
2. dec 2015

@jolinka suhlasim s tym, co pises. Ale aj pred 30 rokmi, ked sme ako deti mali uplne iny "zivotny styl", tak revu a behu v skole bolo tiez vela a ucitelky zufale. Ale je dost mozne, ze dnes je to este horsie prave kvoli vyssie spomenutemu. Zatial to vidim len v skolke, kedy su deti privezene autom takmer do satne...

sardinka335
2. dec 2015

@jolinka
@hradnapani
a rodičia maju tendenciu robiť všetko za deti - deti nemaju za nič zodpovednost, nič si pomaly nemusia chystať lebo ved mama spravi, skontroluje, vyrieši dieťa proste ,,len je,, - existuje....
Potom mne prišiel ,,dohovarat,, učitel zo ,,zušky,, ze ja som mu neposlala ziaka na hodinu a mam to ziakovi laskavo pripominať lebo on zabuda chodiť do zuš!!! To dieťa pri nas stalo a počuvalo ako mna ,,kolega,, pucuje....tak nie aby dohovoril dieťaťu ale mne dava kázne, tak jasne ze dotyčny ziak nema ziadnu motivaciu si niečo pamätať, starať sa o to kedy ma ist na kružok šak sprosta vychoška to ma mať na pamäti tak čo by sa on unuval - a to som tam mala 36 deti...a snazila som sa kazdeho vzdy upozorniť, ale zial stalo sa, ze som raz za uhorsky rok zabudla, pripadne sa niečo ine riešilo a človek tak trochu aj očakava od 3tiaka ze si aj sam spomenie...No škoda reči....

jolinka
2. dec 2015

@hradnapani ako ja tu dobu neidealizujem ani nevolam po navrate spat 😉 Nehovorim ze boli deti vtedy anjeli, i my sme vystrajali, revali... ale mozno toho stresu bolo menej a decka i ked boli zive, bolo menej agresie, schvalneho ublizovania, sikany. a tym ze boli deti motoricky sikovnejsie, vybehanejsie, a menej ochranovane rodicmi aj umoznilo ucitelkam v skole dat im viac volnosti pohybu.

Ja sa dnes ani necudujem ze krotia ich v nahanani, jak tu dakto spominal, jednak si schvalne ublizuju, sacu sa o stenu o nabytok, jednak su nesikovne, kolke ani behat nevedia, vysypu sa raz dva... a rodic len to svoje bobatko ublizene vidi, ucitelka je doslova na hrane od strachu aby sa nikomu nic nestalo.

Druha vec...tieto hromadne vypisovania poznamok ci pernamentne vrieskanie po detoch ...ci to ma ucinok. Decka si zvyknu a kaslu na to.

sardinka335
2. dec 2015

@jolinka presne ako píšeš - vieš kolko deti ani loptu nevie hadzať?? To mame normalne v týždenných planoch v kolonke ze ,,hod loptou vo dvojiciach - nacvik,,...ale na mobile to vie kazdy hrať.
Vrieskanie nič nerieši - to som proti ja som vrieskala vynimočne, vzdy som išla ku konkretnemu dieťaťu a do oči sa mu pozerala a tak hovorila aby ma vnimal - vresk uz nikto nevnima, načo si ničiť hlasivky.

jolinka
2. dec 2015

@sardinka335 ako nechapem co ty mas zo zus kou? 😝 😝 😝 to je absolutne vec rodica kam ich dieta mimo aktivit v skole chodi, Rodic ma zabezpecit dochadzku do zusky alebo ak je dieta spolahlive tak si tam dojde samo. Ja vodim svoje deti 1. a 3 rocnik sama, pridem do skoly ich vybrat, ked nie, nikam nejdu. A najstarsia uz chodi sama, je piatacka, tam sa ucitelka aaabsolutne nestara, skonci vyucovanie a cus, deti musia do pol hodinu opustit budovu skoly /ak tam nemaju nejaky skolsky kruzok ci aktivitu/

cerez
2. dec 2015

@deltaa Dnes je viac zakázané ako dovolené. Myslím pre pedagógov. Deťom sa zas posúvajú hranice a nemajú rešpekt. S týmto súhlasím. Ale nedá sa mi súhlasiť s niektorými postupmi, ktoré praktizujú. Nie je dobré ani fyzické trestať, ale ani sa tváriť, že nič nevidím a nepočujem. A už vytvárať nezmyselné funkcie, ktoré neskôr sa odrazia v správaní detí voči spolužiakovi je neprípustné.
Keď mi to dcéra povedala čo je, prvé čo ma napadlo film pre pamätníkov Cesta do študákovej duše .... tuším, že tak sa nejak volal a tam bol chlapec v triede a volali ho mazánek, ktorý chodil bonzovať na deti. Obľúbený veru nebol.

sardinka335
2. dec 2015

@jolinka my máme zuš vedla školy a to je uz bezna vec - na porade nam to veduca povedala a aj rodičia to vyžaduju ze my v škd mame deťom pripominať kedy maju ist na kružky!!!! Ja som si doma pekne večer sadla k PC a pisala ako žandar, ze napr. Anička Pagačova a teraz :pondelok o 14:10 má kavir, stredu tanecnu a takto som mala zoznam 36 ziakov...čo ktory den ten ziak ma ake kružky, niektorí aj sami prišli ze už je čas ale inak som chodila s papierom aj kolegyne ako ,,bachari,, a nahanala decko po šk. dvore ze nech laskavo ide na kruzok...bezna vec na školách v BA.
A poväčšinou deti, ktore zaluju same nie su nejaky ,,andílci,, neraz som povedala takemu ziakovi ze ,,nezaluj lebo ty robíš kolko krát to iste,, - tak potom uz tak nechodili. Deti ktore su fakt ze ,,obeť,, velmi nezaluju, skor same pretrpia - to si uz ja všimnem ze niečo nie je ok...a zasiahnem.

deltaa
2. dec 2015

@cerez ved prave vtedy to bol extrem a teraz dalsi extrem. Ono by to chcelo sa kazdemu venovat individualne podla toho ake to decko je, ale ucitelky ci rodicia nemaju cas (moja mam robila do druhej hodiny a otec robil 2 dni a potom mal volno) castokrat ani uz nevedia co na tie deti zabera pretoze vedia ze su z nich dospelaci naprasky a aby sa ich zbavili tak im nakupia hracky a vymozenosti dnesnej doby. Kde teraz niekde najdes na ulici 10 deciek ako hraju volejbal?
Ten film si spominam, bonzak sa najde v kazdej triede minimalne jeden. Ale ja by som teraz ako dieta byt nechcela, na zakladke sme nemali az take velke financne rozdiely v rodinach si spominam tak na 2 ziakov co otecko bol podnikatel a jednemu robili rodicia na sude. Az na strednej bolo vidno kto z akych financnych a rodinnych pomerov bol, ale to uz zacala ta doba dnesna

jolinka
2. dec 2015

Baby inak mozno neuverite, ja mam uz 3tie dieta v skole, najstarsia je piatacka...a za celych 5 rokov este ziadne moje dieta neprinieslo poznamku v ziackej 😅 😅 Dobre ked neratam oznamy o rodicovskom zdruzenia a ze v skole su vsi... 😨 ale ku chovaniu deti nic.

Asi u nich nie je ani nejaka poznamkova tradicia, neviem. alebo je to tym ze dcerky su velmi zlate, nie su s nimi problemy, zakazdym mi ich len chvalia. U tretieho syna zase cakam ze kedy to uz bude ? ta poznamka... on ma taku slabsiu hyperaktivitu a rozlietanu pozornost, ako nesli sme snim na ziadnu diagnostiku, jednak to nema vyrazne, jednak myslim ani netreba, chcem aby ho brali a mali nanho naroky ako na normalne zdrave dieta. Ucitelka mi hovori ze sa vrti, rozprava v kuse, musi ho x krat upozornit kym ju vnima...ja jej verim, viem co mam doma 😵 Este je super ze su v triede iba 14 deti, z toho len 6 chlapcov, dvaja lekvari a 4 kusy zivsie vcitane mojho.

bonaqa2013
autor
2. dec 2015

@deltaa k tým bonzákom. v každej triede jeden. a v práci je ich koľko???? 😲 😲 😲 😲 Každý druhý...

sardinka335
2. dec 2015

@jolinka - no máš dobré deti a normálne učitelky, ja som dala za cely šk. rok tuším 2 poznamky ked ziak umyselne pokazil stoličku a tuším jeden papuloval ale to uz bolo ze extrem - ten ked chytil amok, rapel tak dovidenia - vlčia tma a s ním sa nedalo a kedze ine paky nie su ako poznamka tak čo...aj to si u mna kazdy piše poznamku sam do slovnička - nie ja za neho, ja to len podpišem. Piše si poznamku sam aby vedel čo urobil venoval tomu pozornost. Napr. ,,udrel som spoluziaka,, myslím si ze dieťa si skor uvedomi čo zle urobilo, ale pisať den čo den niekomu poznamky nie je riešenie, to uz rodičia ani neberu vazne takze na to si davam pozor aby to boli vazne veci a nie somariny ako jedna moja kolegyna ze ,,ked ideme rychlo tak ide pomaly a ked ideme pomaly tak ide rýchlo,, napisala mojmu synovi do slovníka!!! No nechapala som tak som synovi povedala, ze ked oni idu rychlo aby išiel rýchlo a ked idu pomaly tak nech ide pomaly...niektore kolegyne proste ,,sa necitia,,. Mozno aj ja len mi to nikto nepovie🙂🙂🙂🙂🙂

cerez
2. dec 2015

@deltaa 10 detí pokope a hrajú sa volejbal? 😀 Veru také niečo už nie je pravda. Ak to nebodaj zažijem, asi to bude skôr štrajk ako volejbal. 😀 😀

jolinka
2. dec 2015

@sardinka335 podla mna to nie je vo vasej kompetencii aby ste posielali deti na zus...aj ked je to vedla skoly...nie je to vasa institucia, to je na voli rodicov, co dietatu zaplatia a kde ho prihlasia a takisto ako zabezpecia presun dietata tam.. proste nechapem. 😕

nasa skola je neskutocne ustretova, mile rodinne prostredie, ucia sa s detmi v druzine, velka spolupraca s rodicmi, atd atd. fakt som spokojna ze su tam deti, mame takpovediac komfort sukromnej skoly za cenu statnej 😉 / z dovodov ktore nepatria do tejto temy/ ale za kruzky mimo skoly si v plnej miere zodpovedame, my rodicia.

skola vychdza v ustrety, napr. nam poskytla ucebnu aby mohla do skoly chodit sukromna jazykova skola a deti tak nemusia nikde cestovat mimo skoly na jazykovy kruzok. 🙂 Ale co je mimo skoly, nie je v ich kompetencii, spisovat zoznamy, upozornovat deti..

cerez
2. dec 2015

@bonaqa2013 Pani reagovala na môj príspevok o funkcii bonzákov. 🙂

jolinka
2. dec 2015

@bonaqa2013 ak bola poznamka pre celu triedu, tak vlastne to nie je o tvojej dcere osobne 😉 Bud je trieda divokejsia alebo ucitelka z tych nervoznejsich ,alebo oboje dokopy , 😕 Toto by ste si mali na rodicovskom vykecat s ucitelkou rodicia... jasne ze nie je dobre rovno povedat ucitelke, ze nase deti su anjeli a vy na nich nekricte. 😵 Ale proste nejaky sposob, aktivita, co by deti zaujala, nejake pravidla ktore by neboli o vrieskani ale deti by priviedli k discipline, z druhakmi je este nejaka rec...

a ked sa nebude dat...tak su len moznosti, prelozit dieta, zmenit skolu alebo nechat tak a dufat ze v dalsom rocniku bude ina ucitelka. jasne ze deti su dnes zive a drze...ale zase su aj ucitelia co s tym vedia ako na ne, a ich triedy su milsie spolupracujuce deti . Tu prisnost a ferovost k detom je niekedy tazko vyvazit.

Ja osobne si z detstva a mladosti spominam najviac na ucitelov, ktori mali povest velmi prisnych /prisnost a skriekanie po detoch nie je to iste/ a zaroven vedeli vela naucit, kladli vysoke naroky.