Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je tu nejaka slovenčinárka?

1rybka1
16. jún 2014

potrebujem pomoc s vetou: Nech príde! ....ide o rozkaz v 3. osobe alebo niečo iné?

ivuska00
16. jún 2014

@1rybka1 ..... "Nech (ON) príde! ...takže áno, 3. osoba 😉

hermina_
16. jún 2014

@1rybka1ide o tretiu osobu, ale v slovencine je rozkazovaci sposob len v 2.os. sg. a v 1. a 2. os. pl
Ta veta sa skor javi ako zelacia veta, nie rozkazovacia

1rybka1
autor
16. jún 2014

ide o preklad z anglictiny do SJ... ,,Let him come!" = Nech príde! ....lenze v SJ 3. osoba rozkazu nie je, tak neviem, ako ju defiovat 😒

rosabella
16. jún 2014

je to zvolacia veta, oznamovací spôsob. V SJ skutočne nemáme rozkazovací spôsob pre 3.osobu.

zuzana1291
17. jún 2014

Podla mna je to zelacia veta.

seemani
17. jún 2014

@1rybka1 zvolacia veta

1rybka1
autor
17. jún 2014

@seemani @zuzana1291 @rosabella je to teda zvolacia alebo zelacia? 🙂

seemani
17. jún 2014
ivett1
17. jún 2014

určite želacia, asi pred týždňom sme to opakovali ...na písomku 😉 zvolacia by bola len ..."Príde!" ...

seemani
17. jún 2014

@ivett1 to by už nebola oznamovacia? 🙂

hermina_
17. jún 2014

urcite je to zelacia veta.... To "nech" je pre nu charakteristicke

veroninna1
17. jún 2014

oznamovacia by bola bez vykricnika

veroninna1
17. jún 2014

@seemani oznamovacia by bola bez vykricnika

8_sarah
17. jún 2014

Podľa mňa je to rozkazovacia veta, zelacia by podľa mňa bola keby znela ako ''bodaj by prišiel''. 🙂 😉

lubina
17. jún 2014

podla mna je to zvolacia veta

hermina_
17. jún 2014

@8_sarah *>§ň
slovencina nema rozkazovaci sposob v 3.osobe... Je to zelacia veta 🙂 Aj bodaj by prisiel je zelacia 🙂

nikus5
17. jún 2014

je to želacia veta 🙂

zuzanockamt
17. jún 2014

@1rybka1 je to zelacia veta

danka79
17. jún 2014

tak a teraz mi povedzte na čo je táto informácia dobrá do života? zvolacia alebo želacia veta. Týmto sa trápia deti na úkor iných vedomostí. Dôležitejší je pravopis, lebo to je čistá katastrofa na Slovensku..

klincek
18. jún 2014

@danka79 s pravopisom mas cistu pravdu..mna trha, ked vidim, "pomohli bi ste mi" alebo "neodcudzujte ma za to" vrrrr 😠

@1rybka1 teoriu SJ natolko neovladam, aby som vedela, aky typ vety to je, ale k tomu prekladu - neda sa to prelozit aj ako "Uvedte ho"? 😅 (samozrejme zavisi od situacie, to je v anglictine klucove pri ich mnohovyznamovych slovach)

briketa
18. jún 2014

@danka79 je to:dobre na to, aby si pochopila v tomto pripade, ze v anglictine to musis prelozit ako Modal suggestive sentence "Let him come!" podla toho vies, ze v slovencine to bude zelacia veta. Temu si mala skor nazvat ci je tu niekto s anglictinou ako prve 🙂 @1rybka1

Dalo by sa,to prelozit aj tak, presne ako hovoris, zalezi od kontextu @klincek

ivett1
18. jún 2014

@seemani 😀 no, keď to zvrieskneš do pléna😀 ...Príde! ... nie je to oznamovacia...musela by si to pokojne oznámiť ...Príde. (a bodka😀)

rosabella
4. júl 2014

Téma je už asi neaktuálna, ale pre presnosť: podľa ZÁMERU HOVORIACEHO máme vety oznamovacie, opytovacie, želacie, rozkazovacie.
Všetky druhy viet môžu mať formu zvolania, t.j. v ústnom prejave majú zvýraznenú intonáciu. V písomnom prejave píšeme za nimi výkričník.
oznamovacia veta: Idú k nám hostia!
rozkazovacia veta: Dajte pozor!
opytovacia veta: Otec je už doma ?!
želacia veta: Nech sa vám darí!

teodozia
17. okt 2014

Moja dcéra dnes odpovedala z čítanky. Mali sa naučiť definíciu Príslovie a Porekadlo. V čítanke boli tieto poučky definované asi takto:
Príslovie: Výrok, ktorý vyjadruje určitú životnú skúsenosť alebo prináša ponaučenie.
Porekadlo: Obrazne pomenúva ľudskú vlastnosť alebo životnú situáciu.
Od pani učiteľky sme na začiatku roka dostali heslo na internetovú stránku Bez kriedy, kde si chodí pravidelne na rôzne testy a tam si našla na POREKADLO definíciu tohto znenia: krátky výrok, ktorý výstižne opisuje životnú skúsenosť a uviedla príklad "Sýty hladnému neverí" a dostala 4., z odôvodnením, že to je definícia Príslovia. Je to chyba. že nevedela definíciu z knihy ale z internetovej stránky, ktorú tiež zostavili metodici SJaL?

maslenka47
17. okt 2014

@teodozia teda neviem, kto tu stranku zostavoval, ale aspon mate ponaucenie nabuduce si overit, ci to, co citas (nie len) na internete, je vobec pravda.

Pani ucitelka ma v tomto pripade pravdu. Odporucam pozriet si definicie oboch slov v slovniku slovenskeho jazyka.

teodozia
17. okt 2014

@maslenka47
Porekadlo: ľudový slovesný útvar, krátke vtipné úslovie vyjadrujúce obrazne určitú situáciu
Príslovie: Poučná výpoveď vyjadrujúca ľudskú múdrosť.
Tak potom ani v tej čítanke to nie je správne...

teodozia
17. okt 2014

@maslenka47 www.bezkriedy.sk je portál pre žiakov a rodičov a dávajú tam materiály učitelia a metodici...

selema
17. okt 2014

@1rybka1
Ide jednoznačne o želaciu vetu.
Želacia veta začína slovíčkami: bárs, bár, kiežby, aby, žeby, NECH, bodaj, keby 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli