Kde sa vyučuje matematika Hejného metódou?

meluela
15. dec 2014

Ahojte, neviete nahodou, ci sa aj v SR na nejakej skole vyucuje podla tejto metody?
http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-profesorem-he...

Dakujem za akekolek info.
Pripadne aj info na akej skole v BA su ucitelia matematiky a inych predmetov ktori aspon sympatizuju s inym sposobom vyuky nez ten zauzivany deptajuci.

nikam
18. feb 2017

Ana Gercenovej.

jana_u
18. feb 2017

@jlp toto mi nie je jasne.. Mam info z prvej ruky, ze na.tej metode je zaklad.prave ta trieda.a.kolektiv, ako chces.teda ucit syna sama doma? Co bolo obsahom tych kurzov co.si navstivila?

vulka
18. feb 2017

Na Orave sa to určite učí v Nižnej aj v Tvrdošíne a to už niekoľko rokov. Ale podľa mňa je to o ničom pre menej šikovné deti. Na zvládnutie by potrebovali nie 4 triedy(prvého stupňa) ale aspoň 6.

jlp
19. feb 2017

@jana_u je pravda, ze trieda a kolektiv je klucovy najma co sa tyka argumentacie a v detskej reci vysvetlenych chyb a moznosti riesenia danej ulohy. Prvky Hej metody sa aplikuju uz aj v MS a mne pojde hlavne o to, aby za ten cas, co ho budem ucit ja, sa dostal do myslenia, ze vsetko sa da riesit X sposobmi.

lukrec
19. feb 2017

Lieskovec pri Zvolene

zuzanat
21. feb 2017

@vulka uplne s tebou suhlasim. Pretoze mne sa to zda velmi a zbytocne komplikovane pre dieta, ktore logicke myslenie nema az take dobre

cizle
5. apr 2017

@alexandra2222 na Gercenovej 10 v Petrzalke- Spojena skola sv.rodiny

petal
11. apr 2017

U nas v skole sa neuci touto metodou, ale ja ju pouzivam doma ako doplnkove u obidvoch deti. Jednoznacne treba mat doma prirucku ucitela. A podla mna je to vhodne pre vsetky deti, ale treba mat ucitela, co rozumie tomu, o com ta metoda je a veri jej. To koniec koncov tvrdi aj pan Hejny. A ked sa to uci tak ako sa ma, tak aj tie deti s akoze zlym logickym myslenim sa naucia logicky mysliet.

lihi
11. júl 2017

@freefamme máš detí v Edulienke? Chcem tam dať dcéru a hľadám niekoho, kto tam má deti.

likoska
20. sep 2017

@jlp mozno uz neaktualne, ale na cirkevnej skole v mt. zavali vyucovat H.M. .....dcera ja prvacka ucia aj druhakov

jlp
20. sep 2017

@likoska ahoj, dakujem o nej viem, mam na nej krstna. My sme v ZA ... zrejme budem hladat pracu v MT a syn pojde do skoly tam

lea20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivka225
31. okt 2019

Len na okraj k predchadzajucim prispevkom - neexistuje nic take, ako logicke myslenie. Je iba myslenie (alebo nie je 🙂 ). Alebo inak - ak niekto nevie mysliet logicky, nevie mysliet vobec.

qwestinka
30. mar 2023

@lolah zdravím. Ako vidíte prínosy hejneho metódy. Pokračovali v nej aj na druhom stupni? Ak nie bol prechod na klasickú matematiku Ok? Ďakujem.

mamatroch
30. mar 2023

@meluela v Pezinku na 2 z 3 ZS, co Ti poviem, vystriet ma z toho ide. Zadanie v knihe: vyries. A k tomu rozne obrazce, netusis, co po Tebe chcu, vysledky nie su vzadu ani nikde, cize ani nevies skontrolovat, ci sa dieta k spravnemu dopracovalo (ak je chore ci domace ulohy).
Nasobilka sa neuci naspamat 🤦 vzorce nepouzivaju, sami maju prist na to ako sa postupuje. Aby nahodou deticky sa nemuseli nieco naspamat ucit, evidentne je to v dnesnej dobe povazovane za tyranie zo strany ucitela 🤔...
V skole ulohy riesi spolu "cela trieda": pri beznom pocte ziakov v triedach 25 - 30 to vyzera tak, ze par sikovnejsich deti hned vykrikne riesenie, dobra tretina deti netusi, co vobec riesia a potom su tu deti, co len opisu vysledky a nemaju ponatie... Ucivo sa neberie v nejakych logickych celkoch, riesia jeden-dva-tri typy uloh par hodin, potom (slabsi ziaci ledva - ak vobec - pochopia, o co vlastne slo a co a ako sa ma riesit) zacnu riesit ulohy typu 4-5-6 a opat, ledva pochopia, pokracuju ulohami typu 1-2-3 v tazsej verzii...
A ked Ti to dieta nepochopi v skole alebo je dlhsie chore a mas to riesit s nim doma, no amen tma... Obracali sme s manzelom zosit sprava zlava hore nohami, kym sme ako tak pochopili a mohli vysvetlit dietatu...
A to, ze klasicku matiku neriesili na prvom stupni vobec a teraz minimum, cista tragikomedia... Neviem si predstavit, ako taketo deti funguju, ked zrazu zmenia skolu (stahovanie / nastup na strednu), kde maju zrazu len klasicku matiku...
Ono to znie podla teorie ako rozkosny napad a mozno to aj funguje v sukromnych skolach, kde ma ucitel 10 deti, ale v klasickej zakladnej skole tento pokus hodnotim z nasej skusenosti ako totalny prepadak a tragicky omyl 🙀🤦

chouette
11. júl 2023

@meluela Bajkalská