Kedy do prvej triedy?

naikilaura
6. júl 2015

Ahojte, dcérka je narodená začiatkom novembra, v budúcom kalendárnom roku bude mať 6 rokov. Ona by už rada išla v budúcom septembri do školy. Veľmi sa teší. Ja som sa narodila krátko po Novom roku, tiež by som bola rada išla do školy skôr ako som mala, len to samozrejme neišlo. Dcérka je bystrá, pozná písmená, číta, hoci veľmi pomaly, vie rátať, pekne kreslí. Učiteľky v škôlke ju chvália. Iste bude treba názor psychologa. My sme mali v triede žiačku, ktorá až koncom decembra mala šesť rokov a zvládla to - dcéra učiteľky. Ale to bolo dávno. Aj vám niektoré jesenné dieťa išlo do školy,keď ešte nemalo 6 rokov?

amouramour
6. júl 2015

@mamulienka30 ved prave, ze v nej pobudne dlho...neviem, mne sa zda cudne, ked teraz maturuju 20 rocne decka...ja som koncila vysku 3 mesiace pred 23 narodkami a neviem si to vynachvalit🙂

dai
6. júl 2015

@mamulienka30 vidis... a toto je pre mna ten divny pohlad na vec🙂 comu chudiatko dieta uz len v tej skole vystavujeme?🙂 ze ma nejake povinnosti? ze sa uci byt zodpovedne? ze je porovnavane a hodnotene? pre mna su toto normalne veci ktore podstupuje kazdy normalny jedinec - fakt je ze na nasej spolocnosti vidime ze aj kopu dospelych ma s tymito vecami problem 😉 osobne neviem ako flauta 3x do tyzdna pokryje zvedavost dietata po vedomostiach... - treba pochopit ze tu sa nebavime o 4rocnych akoze citajucich detoch ( ktore dokazu pospajat pismenka ale absolutne nechapu co citaju ) ale o detoch sikovnych... a opaet - neviem preco by to dieta malo trpiet kvoli pohodlnosti inych rodicov...
inak moj postoj k skole - narocna absolutne nie je, kazdy je v nej tak dlho ako chce a ci sa je kde nahanat?🙂 pozri sa na svet okolo seba - ja ked vidim tych 30rocnych studentov a baby stale uzivajuce si studentsky zivot v tomto veku neriesiace rodinu a deti - nie som si ista ci toto je ta spravna cesta...

kacena4
6. júl 2015

@naikilaura ahojko skolska zrelost nezalezi len od vedomosti dietata ale aj od socialnej zrelosti. t.j. nie len od IQ ale aj od EQ ta je velmi dolezita pre skolsku zrelost a tu si mnohy rodicia neuvedomuju. Mnohe deti su v dnesnej dobe extremne vyspele po vedomostnej stranke ale po socialnej este nie. Skuste jej dat spravit testy a budes vediet ako na tom je a podla toho sa mozete zariadit. v kazdom pripade ak budes chciet aby sla skor, bude musiet ist na testy ci moze ist skor do skoly. psychika dietata sa vyvija neustale a to ze chce ist do skoly este neznamena, ze je na nu zrela. treba si to poriadne zvazit. 😉

mima86
6. júl 2015

Moj nazor je taky, ze nastupom do skoly sa detstvo nekonci. Ved skola je neoddelitelnou sucastou detstva. A deti v istom veku by mali mat nejake povinnosti aj zodpovednost. A to sa najlepsie naucia v skole. Moj maly je narodeny 3.septembra a urcite by som ho kvoli trom dnom nechcela nechat rok navyse v skolke. Koniec koncov, budem rada, ak vydrzi v skole do maturity. Viem totiz, ze teraz zvykne vela deti seknut so skolou skor. Tak budem rada ked vychodi co najviac tried 🙂 a potom nech si uz uziva svoj dospelacky zivot (a tvrdu realitu ). Samozrejme uvidim, ako na tom maly bude, ked uz to budeme riesit 🙂

moni73
6. júl 2015

@dai ak pises o sikovnom dietati, tak vedomosti prvej-druhej triedy ma v podstate v malicku a bude ho neskonale otravovat male tlacene a, velke tlacene a, male pisane a, ..... a potom sa len zacne nudit a ignorovat.
a porovnavanie a hodnotenie deti nie je vsade samozrejme....

dai
6. júl 2015

@moni73 tak tu mame asi rozdielne videnie sikovneho dietata - podla mna je to dieta pachtiace po vedomostiach - ktoremu ani neschopny ucitel ci sr system stav v ceste nebude... moje dieta je nastastie vyucovane nemeckym systemom kde sa ziadne tlacene a neucia a cuduj sa svete aj tak vedia citat🙂
sama som chodila do vyberovych tried v case ked este 8rocne gymnazia neexistovali - napriek tomu na okresnej ci krajskej urovni vznikali triedy ako nasa kde sa zgrupovali sikovne deti - ucili nas ucitelia z gymnazii, chodili sme na vela sutazi, pytagoriady, olympiady , znamkovani sme boli na inej urovni ako normalne triedy - boli sme sikovne deti a niekolko genialnych - nie, nenudili sme sa ani sme neignorovali, skor nas skola velmi bavila a preto sme boli v 4tej triede vybrati nasimi ucitelmi do tej vyberovej...( celkovo som presvedcena ze ak sa dieta v skole nudi tak je na vine skor ucitel ako genialita dietata )

moni73
6. júl 2015

@dai ja s tvojou "zatvorkou" uplne suhlasim. zial toto je podla mna realita dnesneho slovenskeho skolstva 😠
a mas pravdu aj v tom, ze mame rozdielne videnie sikovneho dietata ;)

kmk11
6. júl 2015
klauduska
9. júl 2015

@dai ved presne to som napisala, ze je tam viac faktorov... 😉

bajana
9. júl 2015

@prasiatko30 len taká faktická - tvoja dcéra mala ist do školy ako všetky iné deti, t.j. PO dovŕšení 6 rokov, nie PRED....hranica je 31.8.

skoricaxx
9. júl 2015

Ahoj, nezáleží len na vedomostiach ale aj psychologickom vývoji, náš bude mať teraz v oktobri 6 a nejde do školy, ano je múdri ako rádio vie všetko o vesmíre, dynosauroch, o matematike ani nehovorím..........ale napríklad kresliť, tancovať, spievať, písmenká tak to ho vonkoncom nezaujíma a vyslovene nebaví a čo chodíme logopedičke tiež povedala vedomosti má ale on nemá to sociálne správanie v tom je pozadu,,,,,,,,,,,A všetci sa ma pýtajú či už ide do školy že on všetko vie???? no nejde

prasiatko30
9. júl 2015

@bajana moja dcera isla do skoly tak ako vsetky deti v nasom okoli - v roku kedy isla dovrsit 3r - cize v septembri toho roku zacinali vsetky deti narodene medzi 1.1. -31.12 daneho roku tak ako zacinaju vsetky deti a mozem ti zodpovedne prehlasit ze nepoznam nikoho kto by pytal odklad pre svoje deti. Presun medzi "materskou"skolou a zakladnou presli vsetci tiez viacmenwj bez problemov a asi 80% deti uz vedelo plynulo citat pisat a robit zakladne pocty do desat - ja som si ani nevsimla ze presla do prveho a druha ide tou istou cestou - teraz zacina prvu triedu - uz cita knizky, pise a pocita - nie je genius ale proste tu sa prakticky pracuje uz so vsetkymi detmi od troch rokov na spoznavani pismeniek a cislic - cize teraz dcera zacala prakticky citat z jedneho dna na druhy - zjednodusene ppvedane a ja si nepamatam ze by sme mali nejaky stres z toho

kikimon
9. júl 2015

@naikilaura sme na tom tak isto, aj moja je novembrova, je šikulka takze ja sa urcite pokusim dat ju do skoly skor.. uvidime ako prejde u psychologa, ale taktiez pozna pismenka, vie pocitat, dokonca aj scitavat. Nevidim dovod cakat este 2 roky na skolu

jankapo
9. júl 2015

no, ja to vidim tak, ze to zavisi nie od dietata ale od ucitelky, na kt. ma to dieta stastie....v nasom skolskom systeme veci nefunguju tak ako by mali/ mohli....nase skolstvo podobne ako stat je jeden velky ovcinec, kde sa veci robia (musia robit, lebo vsakovake tlaky "zhora") masovo a spolocne...dufat, verit v individualny pristup je naivne,aj ked nastastie, ustretovych/ risku schopnych uciteliek je stale viac....lebo robit nieco inak je pre ucitelku risk....ale vratme sa k prvacikom...pre ucitelku v prvom rocniku je prvorade tu masu deti co ma v triede zvladnut ako spolocenstvo, naucit ich respektovat a prijat chod hodiny, skoly, pravidla a bla bla...takze prvy dojem nie je to, ci je dieta sikovne ale ci je schopne sa stotoznit s pravidlami masy....talenty sa odhaluju az neskor...zial, casto sa na zaklade tohto prveho dojmu utvara strasne dolezity vztah medzi ucitelkou a dietatom, ktory sa odzrkadli v dalsom pristupe dietata ku skole...cize pride maly, skor zaskoleny genius, ale ucitelka mu ma problem vysvetlit ako si pripravit veci na hodinu, lebo na to potrebuje kvadraticku rovnicu a uz vznikaju trenice...potom pride "priemerny" ziacik, ktory ale robi ako ovecka vsetko co sa ziada, a stupa na oblubenosti....dalsi vyvoj si vieme predstavit....proste nepochopeny genius zacne robit "problemy" a skola ho demotivuje a priemerny sa do skoly zamiluje a poda casom krasne vykony. vo vyyynimocnych pripadoch si ucitelka urobi najprv prieskum medzi detmi, a nejak si ich "zaradi" a bude ochotna "doladovat" pripadne nezrelosti, a zacne individualne pristupovat skor ako jej znudeny nadpriemer prerastie cez hlavu...ja mam doma septembroveho, co ma vedomostne prvy rocnik zvladnuty (okrem pisaneho pisma) matiku a citanie uz vie...napriek tomu ho do skoly nedam, lebo viem, ako by sa uz v septembri "vyfarbil", kde by ho ucitelka zasorovala a ze by mi okrem jednotiek nosil same poznamky....ak mu dam rok, a nezmeni sa to, aspon budem mat kludne svedomie, ze som urobila tak ako som citila a nic nesilila...mozno by som mala stastie na ucku, a ta by ho zaujala inak a to by bol skvely pokrok pre syna....ale proste tato sanca je mizerna....ked sa u nas zmeni system, a napr. ucitelky dostanu pre slabsie deti asistentov, aby sa mohli venovat sikovnym skor ako ich ti sikovni zacnu nudit, tak potom by mala tato debata zmysel...ak mas doma to zlaticko, co obsedi, respektuje autoritu,vie si najst kamaratov, urobi veci na 1, 2krat, chape veci, tak vahat nemusis....ono, ten prvy rocnik fakt vacsina deti krasne zvladne, ale byt pripraveny do skoly neznamena zvladnut uspesne len prvy rocnik, ale aj tie dalsie...a mnoho "sikovnych deti" sa zacne topit v tom 3 rocniku, kde pribuda uciva zavratnym tempom...ale samozrejme, pisem len svoj pohlad, svoj nazor, svoju skusenost...asi by bolo idealne vytvorti nulty rocnik pre tieto decka, ktore by uz neboli v skolke, ani celkom v skole...ale to by chcelo veeelke zmeny, ktore verim tomu ze raz pridu aj k nam do skol 😵

aknaj
9. júl 2015

a prečo, prečo ju chceš dať skorej do školy ?
len preto, že je šikovná ? vieš koľko je takých detí ?
len preto, že to hovoria učiteľky v škôlke ? a nechcú sa jej len "zbaviť", aby mali miesto pre nové deti ? lebo už aj s takým som sa stretla ...
to, že bude chodiť do školy, nie je len o tom, že vie písať, čítať, kresliť .... je potrebné, aby vydržala v kľude odsedieť 45 minút, aby si vedela plniť svoje povinnosti, aby sa zvládala sama o seba postarať, lebo tam s ňou nebudeš chodiť a všetko za ňu robiť, ako to bežne v škôlkach býva, aby ... tých aby je omnoho viac a práve tie aby aj mnoho šikovných detí nezvláda a len potom nastanú problémy
lebo v priemere bude cca o pol roka mladšia ako jej spolužiaci a to je pri týchto malých deťoch vidieť, ten vekový rozdiel
a ak jej to neskôr nepôjde ? nebudeš ľutovať, že ste boli netrpezliví ?

ja by som to určite nerobila a ani som to nespravila, obe deti mám narodené na jeseň, pri oboch mi bolo povedané, že kľudne môžu ísť do školy ešte pred dovŕšením 6 roka, ale povedala som si ... načo by to bolo dobré ?

myslím, že z nejakého dôvodu sú tie vekové hranice určené ....

držím palce, aby si sa správne rozhodla
😉 😉 😉

teskoma
12. júl 2015

baby,pracujem ako logoped v cspp a velmi uzko spolupracujem so spec. pedagogom tak vidim trosku blizsie a z ineho uhla pohladu tuto vec a to predcasne zaskolenie dietata a mam aj prakticku skusenost,kedze mam doma obe deti, ktore uz od 5 rokov plynule citali,jeden decembrovy,druhy januar ,ale poporiadku.Ako ste uz mnohe pisali, okrem vedomosti musi D splnat aj istu psych. a socialnu pripravenost. To ze je D sikovne podla uciteliek, pozna pismenka a pod.este neznamena ze skolu zvladne. Takych deti je coraz viac ale pozor, to su cinnosti ku ktorym dieta inklinuje, co ho bavia.V skole je ale kopec dalsich poziadaviek, ktore su na D kladene a to ho uz bavit nemusi.Vyzdrzat sediet 4x45 min, fungovat v kolektive dalsich x deti,plnit od rana kopc povinnosti,vediet sa prispôsobit poziadavkam a casto zvladat situacie bez placu a pod. nie je lahke.Ak je to septembrove dieta, tak pochopim,ze koli dvom trom dnom mozem uvazovat o skorsom nastupe do skoly,ale novembrove ? Ani by ma to nenapadlo,to by fakt muselo byt D socialne emocionalne tak vyspele,ze by sa na neho ani 6 rocne nechytali. Ja mam teraz 3 ka,je decembrovy,od 4 rokov plynule cital, naucil sa ani nevieme ako sam,okrem pisania mal uz ako predskolak zvladnute poziadavky 1 rocnika,poznal vsetky huby,atlas motylov a neviem co vsetko este a predsa skôr nesiel,nebol na to absolutne emocne pripraveny a ani som nad tym neuvazovala.Ono tie pravidla asi pre nieco nastavene boli a ci chcete alebo nie,ten rozdiel na detoch vidno. Za 2 roky odkedy v tej poradni pracujem, som sa nestretla s dietatom, ktore bolo novembrove a pytala by som sa sama seba,preco este nie je v skole.Staci vidiet ich reakcie,komunikaciu s rodicmi,reakcie ked sa im nieco nedari a hlavne - schopnost sustredit sa, byt pozorny dozrieva vekom a to sa uponahlat neda.
V kazdom pripade ak uz chce niekto dat silou mocou dieta skor do skoly,musi ho vidiet a otestovat psycholog a urcite aj specialny pedagog.Nespolahnite sa na ucitelky v skolke,mnohokrat to bolo cele inak ako to oni videli a drzim palce, nech sa kazdy rozhodne spravne 😉