Poraďte klavír

janka33
27. sep 2017

Pekny den,dcera chodi 1.rok na klavir.S ktorym ste spokojne,alebo by ste odporucili?Vyber je pestry...Byvame v rodinnom dome

sazumak
28. sep 2017

@osky Určite vo všetkých žánroch je najlepší klavír, o to sa nehádam...má najlepší a najkrajší zvuk 🙂 Ale koľko detí, čo sa učia hrať, sa dostane napr. do orchestru? Väčšina hrá v kapelách, alebo len tak doma pre radosť. Momentálne je veľký nedostatok učiteľov klavíru, aspoň u nás. Nemá kto učiť. Deti chcú hrať, ale nie v tom pokračovať, väčšina si vyberá iné povolania do života. Poznám veľmi málo prípadov, čo vôbec skončia 8 či 9 ročnú ZUŠ. Veľa ich skončí skôr. Ja nevravím, že by som časom nekúpila klavír, ale pre dieťa v prípravke, alebo prváka určite nie. Staršia dcérka chodí tretí rok na klavír a veľa jej spolužiakov sa prihlásilo na hudobné nástroje, po roku zostali asi len dvaja z triedy. Keby som mala kúpiť dieťaťu klavír za 2000-3000 eur a potom by mal zaberať miesto v izbe, tak ma picne 🙂 Iné je, keď hrá rodič, tak ho aspoň on využije 🙂 A to nehovorím o tom, že deti radi skúšajú...poznám prípady, keď boli rok na klavíri, rok na gitare a stále chceli niečo iné, nič im nebolo dobré. Tak nech sa Ti darí v učení, ja milujem hru na klavír, gitaru a TOP je pre mňa saxofón 🙂

sazumak
28. sep 2017

@amyqce Presne tak som to myslela 🙂 Ja sama som napr. mala problém s tým, že som bola vždy v hre na klavír, aj v speve o pol sekundy popredu 🙂 Na klavír som chodila v dobe, keď nás učiteľka za to pucovala a ťapkala ceruzkou po prstoch 🙂 Tak som to potom vzdala, čo mi je teraz ľúto. Staršia dcéra začala chodiť na klavír, zo začiatku hrala pol hodiny za týždeň. Viem, že mala hrať každý deň, ale nenútila som ju, keďže si doteraz pamätám, ako som to neznášala ja. Nosila dobré známky, učiteľka bola spokojná, tak som to neriešila. Človek nemusí byť dokonalý, niekedy je pekné hrať len tak pre radosť 🙂 Tento rok ma prekvapila, sama si zniesla klávesy do obývačky a hrá skoro stále. Aj dve-tri hodiny denne. Nechávam to na nej a vidím, že ju to baví čím ďalej, tým viac. Mladšia hrá viac, ako staršia v jej veku....vidí už od sestričky, niekedy skúšajú spolu 🙂 Staršia chcela aj gitaru, tak začala tento rok hrať. Tiež som nekupovala nič drahé, odskúšame, či ju to bude baviť a časom kúpime, alebo si našetrí na drahšiu...ak ju to bude baviť 🙂 A áno, je sem kopec rodičov, čo majú deti na hudobných nástrojoch len preto, že to teraz frčí...alebo dieťa chce, keď vidí spolužiakov. Hudba je na celý život...pre toho, čo bez nej nevie žiť 🙂

amyqce
28. sep 2017

@sazumak ja budem dufat, ze si moje deti vytvoria vztah hned so skutocnym klavirom, v opacnom pripade-vychodia to a to je vsetko? podla mna stratene roky. ano klavir sa povazuje za najuniverzalnejsi nastroj hudby. este ma napadlo porovnanie na svadbe, ked sa riesi ziva hudba alebo DJ. Aj na koncert nejdem pocuvat radio, ale zivu kapelu. Je to uplne iny zazitok proste 🙂
Dat im najskor klavesy, cudujem sa, ze su ucitelia ZUS taki benevolentni. Uz just zato by som vytrvala, aby dieta dalej pokracovalo, ked uz sa to kupilo. Ci to je blby priklad vedenia k zodpovednosti? Mozno je ozaj ina doba. 🙂

sazumak
28. sep 2017

@amyqce Ja hlavne nebudem svoje dieťa nútiť do niečoho, čo by nechcelo 🙂 Ak bude milovať hudbu, tak ho v tom podporím, ak nie, tak ho nebudem tlačiť len preto, aby som si v živote plnila sny. Áno, klavír je možno najuniverzálnejší nástroj, ale u nás upadá...väčšina volí husle alebo heligonku, klavír menej. Porovnanie na svadbu je dobré, ale buďme realisti...u nás si 99% ľudí na svadbu vyberie DJ, nie kapelu. Teda ja som kapelu na svadbe ešte nikdy v živote nezažila 🙂 Preto si väčšina na začiatok vyberie klávesy a nie klavír.Teda aspoň tí, čo zarábajú slovenské platy...my žijeme na Orave, možno niekde je to iné. U nás na dedine majú ženy v mojom veku od 3-6 detí, ja som výnimka. Keby učitelia trvali na klavíri, tak by nemali asi ani jedného žiaka 🙂 A áno, sama sa čudujem, že niektorí žiaci chodia napr. 7 rokov a potom to nechajú a nedotiahnu do konca aspoň tú ZUŠ.

amyqce
28. sep 2017

@sazumak tie rodicovske sny sa kazdemu neskor vypomstia. ukratia dieta o radost zo svojich schopnosti, ktore neskor aj tak objavi. ale to bolo aj bude, tam by som privitala, aby zasiahol ucitel. ale dokonaly svet neexistuje 🙂
inak aj do skoly nebude chciet, hihi. nepojde?👧
tak ako chcu detom vytvorit k niecomu vztah, ked im daju hned na zaciatku napodobneninu?

sazumak
28. sep 2017

@amyqce Tou napodobeninou myslíš niečo iné ako klasický klavír? 🙂 Či som to zle pochopila? Prepáč, ale už som písala, že niekto nemá rád klasickú hudbu, takže mňa by na klasický klavír neuhovoril nikto a to máme veľký dom a miesta habadej v každej izbe 🙂 Mne sa páči elektronický, má krásny zvuk, dajú sa tam robiť rôzne veci, štýly a nahrávky. Už len preto by som nekupovala klasický, je len na hranie a nič iné, pre nás nevyužiteľný 🙂 Do klasického si kábel na nahrávanie nestrčím 🙂 No každý sa vidí v niečom inom 🙂 A moju dcéru tiež nezaujíma klasická hudba, hrá len to, čo musí na hodinu, omnoho viac si hrá iné štýly....tak prečo by som ju mala tlačiť do klasickej hudby na klasickom klavíri? Ja nedelím ľudí na tých, čo hrajú na klavír a klávesy. Poznám učiteľky, čo okrem klasickej hudby nevedia zahrať len tak hocičo, sú strnulé pri hraní, nevedia sa odviazať. A poznám dospelého chlapa, čo sa učil hrať sám doma a hrá v skupine dlhé roky, sú veľmi žiadaní, je fakt skvelý klavirista, nadšenie z neho len tak srší, zahrá hocičo. Takže to nie je o klavíri, ale o chuti hrať a mať to v krvi.

amyqce
28. sep 2017

@sazumak aha, uz to chapem. 🙂 aj tak si myslim, ze zacat sa ma klasikou, tym zakladom, priestor na kreativitu a klavesy je prirodzeny rozvoj a zuzitkovanie nauceneho+talentu.

katrin21
28. sep 2017

@deti95060810 kto sa uci hrat na klavesoch,, nikdy realne nebude vediet naozaj hrat na klaviri.. opacne to funguje, ale z klaves na klavir nie... Uplne ina hlbka stlacania klaves a vsetko....Syntetizator nie je klavir a nikdy nebude.

@janka33 ja mam PETROF, klasicky, ma uz 33 rokov, dostala som ho od nasich, ked som zacala chodit na ZUS.. Dcera chodila tiez, odchodila 9r, potom to o rok predlzili, to sa nam uz zdal nonsens, takze ukoncila to bez zaverecnych skusok, ale aj tak uz posledne roky chodila len z donutenia... ODkedy jej ucitelka odisla do dochodku a zmenili jej ju, nebavilo ju to..pritom tam chodila predtym rada a bavilo ju to.. lebo uz ako dieta brnkala do toho mojho zo zabavy.
ALe vobec nejde o to, ze ci sa dieta uzivi klavirom v orchestri a pod. Vobec... Dolezite je, ze ziska aky taky hudobny sajn, rytmus, ale hlavne rozvija si obidve mozgove hemisfery.... takze aj druha dcerka urcite bude chodit na klavir, ked uz ho doma mame, ajked mozno len 4-5 r, kym ju to bude bavit / a mozni nas milo prekvapi, ktovie/ .... Ziska tym nieco, co inde len ťažko nahradi, taakze urcite ju na ZUS dame...

Ak byvas v RD, tak klavir kludne kup na inzerat, alebo kup elektronicky, ale s kladivkovou mechanikou, lebo inak nebude vediet hrat na klaviri ako treba ( vid prva veta mojho prispevku) .. Ale teda, ked vypnu prud, nezahra si.. ja ano... 🙂 ale na druhej strane, moze hrat a dat dat si sluchatka a nerusit nikoho.. VSetko mas vyhody aj nevyhody..
Novy klavir by som nekupovala, skor pouzivany na inzerat, ak chces predsalen klasicky... mozno kupis okolo 1000E solidny ... a ak elektronicky, tiez tie lepsie zacinaju od 600E vyssie....

tinka651
1. jan 2018

Dobry den ,kupili sme dcerke klavir ale noty nepozna poprosim vas ak niekto uz dlhsie hra napisete nam cislicami pesnicky ?☺Detske a ludovky☺Nakolko ma DS nechcu ju zobrat do Ludovej skoly tak sa chceme ucit svoj pomocne😉Dakujem

tinka651
1. jan 2018

Dobry vecer ,je tu niekto oklie TN kto uci sukrone na klavir ? Dakujem

tinka651
2. jan 2018

Hladam pre dcerku ucitelku na klavir okolie TN .Je tu niekto ? Dakujem 💝