Koľko oblečenia má váš školák?

xlucia
25. feb 2013

zaujima kolko ma oblecenia vas prvak ci druhak na zakladnej skole, hlavne chlapci
je mi jasne ze teplakov urcite menej ako skolkar predskolak, ten je v skole uz v nohaviciach normalne cely den, ale inak si len robim odhad
doteraz nam jasne prevazovali teplaky a sportove mikiny, teraz zasa vyrastol dokupujeme nohavice a pod.
avsak casto pocuvam staznosti maminiek, ze kazde gate rychlo predrate s dierami na kolenach, nestacia zasivat, tricka s dlhym rukavom pokreslne fixami....atd.
bundy stacia bezne dve?
oblenie na telesnu menite ako casto?

evabb35
25. feb 2013

@xlucia Tak určite máme oblečenia menej ako v škôlke, ale nepovedala by som, že máme menej teplákov. Predsa len dvakrát do týždna TV a ku tomu poobede nejaký športový krúžok, takže teplákové súpravy 2 ks - 3 ks vynosíme. Oblečenie na telesnú dávam na každú hodinu čisté, lebo moje dieťa po skončení vyučovania všetko hodí spolu s teniskami do jednej tašky a viac nerieši. Takže biele tričko a tepláková bunda teraz v zime na každú hodinu radšej vždy čisté. Okrem toho detičky si často postrácajú oblečenie na telesnú pri prezliekaní, tak aj preto, aby nebol stres ak pred hodinou telesnej odrazu zistí, že v taške na telesnú chýbajú tepláky, či tričko, či tepláková bunda, či ponožky. Samozrejme do týždňa oblečenie na telesnú sa vždy nájde. Samozrejme, že športové mikiny do školy jednoducho patria. Hodiny výtvarnej výchovy, prípadne nejaký výtvarný krúžok, atramentové pero, fixky, obedy v školskej jedálni urobia s oblečením svoje. Takže vrchné oblečenie preferujem také, čo sa dobre perie a čistí a radšej viac kusov, aby sa dalo v prípade potreby vymeniť aj v priebehu pracovného týždňa vždy za čisté. Takže oproti škôlke nám pribudlo viac kusov športových mikín, teplákových súprav, ponožiek /v škôlke viedli pančušky/. Počas teplých dní, kedy je telesná vonku je žiačik často v teplákovej súprave aj na ostatnom vyučovaní - zjednoduší to potom prezliekanie na telesnú, takže tie tepláky počas dní, kedy sa učí telesná sa v škole stále nosia.

evabb35
25. feb 2013

@xlucia Samozrejme treba brať do úvahy, že počas prvých dvoch rokov v škole sa deti často učia tak, že sedia v triede na koberci, resp. ležia na koberci počas prestávok a v školskom klube, na niektorých vyučovacích hodinách sa učia aj prostredníctvom pohybovej výchovy.....tak k tomu treba prispôsobiť aj oblečenie.

bets
25. feb 2013

2-3 nohavic, ktore nedavam do skoly. do skoly toci 2-3 nohavic, po tyzdni az dvoch diery na kolenach, ze nohavice zrele na vyhodenie. takze priebezne sa kupuju hlavne nohavice 🙂 a rovnako svetre, ktore nosi a nenosi do skoly, hrozi strata 🙂
a dievca o nic lepsie, len tie diery vznikaju v dlhsich intervaloch, lebo nosi aj sukne a leginy. 🙂

talexa
25. feb 2013

Pridám aj ja svoju skúsenosť, syn je druhách, a určite za týždeň minieme 2-3 rifle (podľa počasia a blata na ihrisku v družine), tričká - každý deň nové, a mikiny, som rada keď vydrží jedna mikina 2-maximálne 3 dni., v podstate potrebujeme viac oblečenia ako v škôlke.

evabb35
25. feb 2013

@xlucia v škôlke sme biele tričká nepoznali, teraz stále dokupujem biele tričká, čo ich toľko vynosíme.

cat
25. feb 2013

@xlucia moj od septembra prederavil dvojo podšitých zimných gatí, 3 rifiel 😠 , takže teraz má jedny podšité gate, jedny manžestráky a 3 rifiel nových. Tepláky mu treba už len na futbal a na telesnú, plus staré na doma. Tričká na telesnú má 4 biele, po každej tv to treba meniť, on ak sa aj nespotí, skrčí to,že to vyzerá ako požuvané kravou. Skončili sme s pančuchami, už chce nosiť len dlhé spoďáre a ponožky, že vraj chalani v škole pančuchy nenosia /no velkááč 😀 /. Zimné bundy má 2, stačí mu to. Pulovrov má aj 10, každý boží deň na nich vidím, čo mali na obed 😀 ...

evabb35
25. feb 2013

@xlucia družinárka nás vedie k tomu, aby mali deti na dvor nohavice zvlášť na prezlečenie a ona to potom suší v škole. Zimné bundy vynosíme 3 a som rada, že ich máme a mám čo obmieňať, ale veľa detí vidím v jednej bunde stále rovnako čistej. Mne sa nedarí z trička vyprať atramentovú škvrnu - poradíte čo s tým?

xlucia
autor
25. feb 2013

@evabb35
@bets
@talexa
@cat baby neplaste 😀 . takze s oblecenim je to este horsie ako skolke??? fuuuha, to co pisete je slusna spotreba nohavic....

ale este jedna otazka ma napadla. ako riesite zimu u chalanov? prvak nenosi pancuchy, ale ak ide do skoly v teplych podsitych gatiach, nie je mu v triede priteplo?? ved prvaci sa po prichode do skoly neprezliekaju. nie?
a este aku velkost nohavic, bundy a topanky maju vasi prvaci??

xlucia
autor
25. feb 2013

@evabb35 atrament mi zisiel zlcovym mydlom. zubna kebka a ides..

bets
25. feb 2013

@xlucia moj nosi vacsinou rifle a ponozky. tuto zimu myslim ani nemal spodky, nebolo tak zima.

danielllka
25. feb 2013

@xlucia u nás stačia dvoje rifle, tričiek obvykle cca 5, aby bolo na každý deň iné, mikiny syn do triedy nenosí, majú tam teplo, punčochy takisto nie, keďže školu má hneď pri bloku. Diery na kolenách sa mu spravili v 1.triede, v druhej už nie je taký pojašený, takže rifle vydržia až kým z nich nevyrastie 🙂 No a zimnú bundu máme len jednu a tá je vždy čistá 😀 Povedala by som, že záleží individuálne na dieťati, čo koľko potrebuje 😉 Čo sa týka veľkostí, v 1.triede nosil syn v.134- oblečenie, topánky tuším 33-34.. jemu za rok vyrastie noha o dve čísla 🙂

cat
25. feb 2013

@xlucia ak je vonku sneh, u nás v škole musia nosiť decká oteplováky v igelitke/taške a keď idú von sa prezliekajú. Ja som dávala teda najprv tie podšité gate aj spoďáre, teraz už len rifle a spoďáre + oteplováky so sebou.. Velkosť má 122/128.

andrejka1974
25. feb 2013

nam aj druzinarka navrhla, nech maju do druziny teplaky, vsak chlapci ked je vonku teplo stale hravaju futbal, santia na tracve tak teplaky mali aj v druzine a oplatilo sa 🙂 🙂 🙂 🙂

talexa
25. feb 2013

Aj u nás musia mať deti oteplováky, ale nechávajú ich celý týždeň v škole na radiátore, robí to tak veľa detí, večer keď sa deti naučia je už tma, takže nejdú von.

evabb35
25. feb 2013

@xlucia v školách šetria, o 16.00 h sa kúrenie vypína aj v tuhých mrazoch a zapína sa až o 6.00 h, takže tie počas prvých vyučovacích hodín sú stoličky ešte studené, aj učiteľky upozorňujú, že musia často vetrať a tak nech deti majú ešte nejakú mikinu do triedy, ktorú si môžu prehodiť na stoličku. Na školských chodbách počas zimy je chladno, takže keď sa idú prechádzať na veľkú prechádzku alebo keď sa presúvajú z triedy inde, tak mikiny potrebujú.

xlucia
autor
25. feb 2013

@evabb35 o tom kureni resp. nekureni pocujem prvy krat 😒

xlucia
autor
25. feb 2013

@danielllka ako dokazes ze ma len jednu bundu a ta je vzdy cista? 😲

janinah
25. feb 2013

v pondelok je v škole chladnejšie,cez víkend nekúria,a teraz po prázdninách o to viac,môj prvák šiel dnes naobliekaný viac ako obvykle..inak máme 8 nohavíc a 4 bundy-vetrovky,na prešúchané kolená dávam nažehľovačky,ale aj tie sú drahé jak ďas

katka1981
25. feb 2013

Super tema, az mam strach ked pojde do skoly ...

danielllka
25. feb 2013

@xlucia lebo do družiny nechodí 😀 takže nemá ju kde zašpiniť, cestou do školy, či zo školy.. na sánkovanie a bláznenie sa vonku v snehu nosí kombinézu.. ale aj keby ju zašpinil, hodím do práčky a do rána je na teplom radiátore suchá 😝 Môj syn strašne rýchlo rastie, čo mu je na začiatku zimy dobré, ku koncu je mu malé - či oblečenie, alebo aj topánky.. stalo sa, že sme na zač. zimy kúpili zimné topánky, v jan. či febr. mu už však boli malé a museli sme kupovať ďalšie, lebo zima ešte neskončila 🙂 Takže kebyže kúpim dva páry naraz, tak za celú zimu sú to už 4 a takým štýlom by sme skrachovali 😀

xlucia
autor
26. feb 2013

@danielllka rozumiem. kupujes mu cizmy, ci vysoke topanky?

renab
26. feb 2013

@xlucia všetko záleží od dieťaťa. najstaršia dcéra mohla chodiť do školy celý týždeň v bielych šatách úplne v pohode. prostredný syn chodil do školy výhradne v teplákových súpravách, do štvrtého ročníka by si na neho klasické nohavice jednoducho nedostala, lebo ho omínali, tlačili ...... potreboval jednu súpravu na každý deň, lebo chodil špinavý. deravé tepláky nemal ani raz, taký problém sme nepoznali. skôr to bol problém so strácaním vecí. a najmladší je ako dcéra, veci čisté, diery žiadne, takže mu stačia na týždeň jedny rifle a dve tričká.

xlucia
autor
26. feb 2013

@renab a prostrednemu tolerovali v skole teplaky na beznom vyucovani v pohode? 😲

renab
26. feb 2013

@xlucia myslím, že v dnešnej dobe (hoci to bolo pred cca 13-timi rokmi) sa nikto nad oblečením v škole nepozastavuje, ak je čisté a neroztrhané. u najmladšieho syna chlapci bežne chodia do školy v šuštiakoch alebo v športových nohaviciach úplne bez problémov. kúpili sme také krajšie teplákové súpravy a nebol problém.

danielllka
26. feb 2013

@xlucia vysoké zateplené topánky, min. rok mal síce aj snehule, tento rok sme nekupovali, ale zato dvoje topánok zas trebalo, bo jedny sa rozpadli 😀

xlucia
autor
27. feb 2013

@danielllka 😉 😉 😉

hellenkap
28. feb 2013

Ja mám prváčika a prvý mesiac mal nové rifle asi 3 ks ktoré skončili s dierami na kolenách, tak rifle nahradili menžestráky, šuštiakové nohavice alebo športovné nohavice. Teplákov mám oveľa ale oveľa menej. Mikinky máme asi 3 ks ale svetríky si malý veľmi oblúbil. Tričká meníme každý deň, kedže chodí s výtvarnej, s obedu alebo s družiny kde kreslí s fixkami.Trička som akurát vymenila za tmavšie farby nič biele 🙂 Ale ponožky tie nám tiež narástli. Bundy máme dve 🙂

danka_ba
3. apr 2013

fuha - my este len budeme prvaci, ale uz mam nakupených kvantum veci: 4 rifiel, 1 menzestraky, 2 teplých nohavic, 4 svetrikov, asi 4-5 mikin, urcite aj 10 triciek s dlhym rukavom a 2 vesty. Letne som este nepozerala.
Co sa tyka topanok, 1 prezuvky, 2 tenisiek - z toho 1 na telesnu, 1 jesenne boty, 2 zimne - jedny nizsie, druhe cizmy, a 1 snehule.

sissmiss
5. sep 2014

Viem ze starsia tema, ale chcem sa poradit, mozno si niekto vsimne...
Synator ma v skole neskutocnu spotrebu nohavic, rifli...behom par dni dokaze zodrat nohavice aj hrubsie rifle na kolenach. Maju v triede koberec a cez prestavky sa tam hravaju, takze povod dier na kolenach je jasny, len co s tym. Dopredu mu tam nieco nalepit? Nasit? Mal aj take spevnene gate na kolenach ale aj to zvladol znicit. Upozornila som ho nech sa po kolenach tolko nesucha, ale zase hrat sa chce, to je jasne a chalan, zabudne sa. Ja uz neviem, stale nove nohavice a po tyzdni- dvoch diera...

digysa
5. sep 2014

Moj syn ma 3 tricka s golierom/3 kratke nohavice/ 1 dlhe nohavice /1 mikinu na zimu /1 botasky
3 tricka +3 sortky na telesnu

TO JE VSETKO..........my nosime uniformy ....aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhh 😅 🙂