Je kombinované písmo na ZŠ problém?

anett9
25. máj 2019

Mám taký problém. Ide o to, že 13 ročná dcéra, žiačka 7.ročnika už nejaký čas píše kombinovaným písmom t. j. nespojité písmo kombinované z malých tlačených a písaných písmen. Vyplynulo to postupne, keďže poznámky a úlohy v škole pribúdali, písania bolo veľa a keď písala spojitym písaným písmom často to už nevedela po sebe ani prečítať. Ide o to, že učiteľka jej z posledného diktátu dala rovno 5 práve kvôli typu písma a posledný sloh, ktorý bol gramaticky aj štylisticky správne jej vôbec neohodnotila a rovno jej oznámila, že ho predloží nejakej predmetovej komisii a vedeniu školy na posúdenie pretože porušuje školský porio také by mi ani nenapadlo. Ja sama som takto písala v posledných ročníkoch na ZŠ a aj na strednej a to bol gympel ešte za socializmu a nikto ma za to nebuzeroval. Viem, že sa v súčasnosti sa na školách používajú rôzne typy písma, tak mi takéto jednanie príde cez čiaru. Na foto je typ písma akým píše dcéra,. Čo si o tom myslíte? adok, lebo nepíše spojitým písaným písmom. Priznám sa, nieč

stanulienkat
26. máj 2019

@dskjhfdlkdjhl este som chcela,ze volakedy sme mali voci ucitelovi uctu ,respekt. Dnes to rodicia deti neucia. Slusnost sa neuci. Proste zlyncovat a nadnut ucitela,lebo decko je teraz pan.

dskjhfdlkdjhl
26. máj 2019

@stanulienkat pozri, ja cely zivot ucim a bohuzial, ano, su medzi ucitelmi mnohi presne taki, ktori sa odbavuju na ziakoch/studentoch pre blbosti. Takze mas pravdu, je tazke v tejto dobe ucit, okrem ineho aj preto, lebo niektori ucitelia nam kazia meno. Ja nastastie s rodicmi do kontaktu neprichadzam, ale zase nebudem za kazdu cenu obhajovat vsetkych ucitelov. Co sa tyka pisma, myslela som si, ze toto bolo prioritou za nasich skolskych cias, vdaka svojim detom som zistila, ze este stale je to (na prvom stupni) tak, ze ak niekto krasne pise, tak je hned nominovny na najlepsieho ziaka v triede, co je ale dost casto blbost, zvycajne potom na druhom stupni precitnu a zistia, ze krasa nie je tak dolezita ako obsah, v tomto pripade je to ale nejako naopak.

galioska
26. máj 2019

Až moc aktívna učiteľka, koľko má rokov?
Ja takto píšem stále a nikdy nebol problem, píše takto aj dcera

dskjhfdlkdjhl
26. máj 2019

@stanulienkat a z mojich skusenosti (naozaj) dlhorocnych viem, ze mnohi ucitelia napr. na matike musia ucit autoritativnym sposobom-teda, ze existuje jediny spravny postup a ked dieta vyriesi ulohu inak, tak neuznaju. Je uplne hrozne, ked sa ma prvaci na VS pytaju, ci to mozu pocitat aj inak a vzdy su az prekvapeni, ked im poviem, ze ano, lebo na to neboli zvyknuti, takze keby si mala moznost vidiet, k comu taketo vyucovanie vedie, tak by si tu neobranovala pani ucitelku.

anett9
autor
26. máj 2019

@galioska ťahá na 50, roky praxe keďže aj pôvodne je učiteľka t. j. gymnázium plus VŠ pedagogická

judar
26. máj 2019

Ja úprimne neviem kde vy podaktoré žijete...že písané písmo je potrebné aj pri VŠ...vy ste asi podaktoré úprimne za opicami...ja osobne od základnej školy píšem tlačeným písala som čo si pamätám hromadu rokov dozadu aj diktáty kedže písať písaným zdržovalo čas pri rýchlom diktovaní a ešte aj text sa častokrát nedal ani prečítať a pri tlačenom ma nikto nemordoval nešikanoval...ešte aj dúhovo som písala do zošita naspisy tlačeným...na strednej ani vysokých ma tiež nikto nemordoval že je povinné všetko písaným a to pri tom tempe všemožného diktovania som sa naučila písať 3-4 písmená dokopy...a v súčasnosti skor prevažne všade je potrebné paličkové písmo teda tlačené či vypisujete nejakú žiadosť alebo prihlášku alebo hocičo úradného..dotyčná učitelka má nejaký sprostý komplex aby bolo po jej

anett9
autor
26. máj 2019

@stanulienkat bohužiaľ dnes si mnohí učitelia úctu a rešpekt anulujú sami. Správanie ala 3.cenová, mnohokrát povedia hocičo bez rozmýšľania a čo mňa najviac zaráža a nikdy to nepochopím, že sa starajú kto sa s kým kamaráti, kto s kým pripadne chodí, vyzvedajú o čom sa deti medzi sebou bavia napr. cez prestávku na chodbe, dokonca zakazujú, alebo "radia", ak to môžem tak nazvať, kto sa s kým má či nemá kamarátiť. Už som hore vyššie spomínala, že som ZŠ aj gymnázium absolvovala ešte za socializmu, ale nespomínam si, že by sa naši učitelia takto správali. Sem tam sa možno našiel nejaký vynervovaný exemplár, ale všeobecne si tú uctu zaslúžili. Keď si spomeniem na našu riaditeľku, inteligentnú distingvovanú ženu ku ktorej sme vzhliadali ako k modle, ktorú som nikdy nepočula ani len mierne zvýšiť hlas a všetko vždy riešila decentne a rozumne a porovnám ju s riaditeľkou tejto školy, príde mi táto ako uvrešťaná kofa na trhu, ktorá má za každú cenu pravdu. Pardon za výraz.

vroni
26. máj 2019

@stanulienkat, jediný, kto tu hysterizuje, si ty. Rozhodne si nemyslia všetci, že sú všetky učiteľky frustrovane. Ale aj medzi učiteľkami sa nájdu blbé, zakomplexovane a frustrovane fune, ktoré sa odbavuju na deťoch. Nájdu sa také aj medzi úradníčkami, upratovackami alebo matkami. Ale snáď ich preto nebudeme velebit a necháme ich volne pôsobiť na seba ci dieťa, lebo oni sú "autorita". Podľa mňa je takýchto učiteliek minimum. Ja som za svojich školských čias stretla jednu, v škole môjho dieťaťa tiež jednu. Podľa mňa je väčšina učiteľov fajn alebo aspoň normálnych. Len takéto volne sa vyskytujúce tapy narobia škody za celý učiteľský zbor a robia zle meno všetkým učiteľom. Co samozrejme nevylučuje existenciu šialených rodičov. Ale o tých tu zase nie je diskusia.

rik01lulaka
26. máj 2019

@stanulienkat bohužiaľ učitelia už dávno autorita nie sú...a nie je to zásluha vyjadrovania/nevyjadrovania sa rodičov neslusne o učiteľoch...

6mia6
26. máj 2019

Ja som pisala celu zs aj strednu pisanym. Maturitnu pracu samozrejme tiez.

arasidka123
26. máj 2019

@anett9 minule som zachytil niekde že práve kombinované písmo už n niektorých bskolach chcú zaviesť..

dskjhfdlkdjhl
26. máj 2019

A este nieco dodam, co sa mozno nebude vsetkym pacit. Ak je dobry ucitel, tak nemusi davat za taketo veci 5-tku, ale dokaze to urobit tak, aby vsetci pisali pisanym a nikto nebude mat pocit, ze ho niekto buzeruje. Vsetko je to o komunikacii, o tom, aku ma ucitel autoritu-ci si ju ziskal zastrasovanim, alebo tym, ze je naozaj autorita.

matta308
26. máj 2019

Na základnej som síce písala pisanym. Na gympli už podobne ako tvoja dcéra. Ale ako tu už niekde bolo spomenuté, profesorka SJ vyslovene žiadala písať diktaty a slohy pisanym. Prvýkrát opravila a upozornila, ak to niekto nerešpektoval, jeho chyba - 5. Myslím,že nejaký rešpekt voči učiteľovi by mal byť. A tých pár riadkov dcéru nezabije, keď sa posnazi písať pisanym 🙂

abbey1
26. máj 2019

@dskjhfdlkdjhl Presne ako píšeš. Ja sa pravidelne stretávam s takymto prístupom učiteliek na gymnáziu. Študenti musia používať slovnú zásobu danej lekcie. Neexistuje uznať iný výraz, synonymum. Presne len v medziach lekcie a učebnice. V dnešnej dobe, keď mnohé deti majú jazyk na vysokej úrovni, študovali v zahraničí, rozmýšľajú v cudzom jazyku. Zrazu musia vytesniť všetko, čo vedia a klesnúť na úroveň lekcie. Alebo skúšanie maturantov slovnú zásobu na hodinách konverzácie. To kde sme zaspali? Česť zlatým učiteľkám, ktoré pochopili, čo je úlohou učiteľa.
Ja mám pocit, že hlavný dôraz zostal na hodnotení, nie na učení, pozitivnej motivácii. Neustále sa deti učia kvôli písomkám a známkam. Pár dní po písomke si nikto nič nepamätá, nerozumie súvislostiam.
Sestranica učí na vysokej a hovorí to isté a hlavne ju šokuje fakt, v akom stave prídu študenti. Prekvapení, že sa zrazu môžu pýtať, že majú prichádzať s vlastnými riešeniami, že ich názor a pohľad na vec niekoho zaujíma.
Dobrý učiteľ na toto všetko dáva študentom priestor. Ten flustrovaný, slabý,... baziruje na písme a podobne.

dskjhfdlkdjhl
26. máj 2019

@abbey1 je to smutne, lebo clovek by cakal, ze v tejto dobe to bude lepsie ako za nasich studentskych cias, o to viac s uctou spominam na svoje ucitelky z gympla.

mogaa
26. máj 2019

Žiaľ, v dnešnej dobe je veľa mamičiek ktoré by za svoje deti nie len dýchali, ale riešia za ne všetko - za všetkých vidia len šikanu a ubližovanie ich zlatíčkam....vo všetkom vidia problém a šikanu. V materskej škôlke sú zlé učiteľky, lebo ich zlatíčka tam musia ticho ležať, vonku nedávajú pozor keď dieťa spadne alebo ak zoberie inému hračku a to ho sotí, buchne(čo robila učiteľka že si to nevšimla), v škole spochybňujú výučbu, známky - všetko....Dieťa nemá autoritu voči ostatným deťom, voči učiteľom ani cudzím ľuďom, nerešpektuje nikoho, robí si veci po svojom....V poslednom zamestnaní sme mali 10brigádničiek - študentky VŠ. Polovica musela odísť, lebo si robila veci po svojom - nerešpektovala vedúcu projektu - pritom to boli maličkosti typu vopred nahlásiť že neprídem do práce, že obed nie je hodinu ale 30minut, že v práci nerobím koľko sa mi chce, ale koľko je aktuálne treba, že ak je menej práce nekulmujem si tam vlasy alebo nečítam knihy, že ak je treba potiahnuť a zamakať tak jednoducho robím .....Bola to šikana? Je šikana, ak dieťa neurobí čo mu povie učiteľ?

vroni
26. máj 2019

@mogaa, šikana je, keď učiteľ potrestá dieťa za neposluchnutie pokynu, ktorý nevydal.

abbey1
26. máj 2019

Ja poznám i termín občianskej neposlušnosti. A na to má právo i dieťa v škole. Neposlušnosť voči nezmyselnostiam.

sinette
29. máj 2019

Mne to dojde ako cista buzeracia. Najprv dieta pise pisanym a da mu zlu znamku, lebo ucitelka to nevie precitat. Tak sa dieta snazi a pise kombinovane a da mu rovno patku. Je normalna? Aspon ju mohla upozonit, ze do buducna si zela pisane pismo a nie rovno sa jej vyhrazat.

ovaaa
21. nov 2019

Zakon hovori: Pisane pismo je kazde pismo, kt.je pisane rukou. Je uplne jedno ci pise tlacenym, pisanym, comeniou, kombinaciou...

sofi2510
21. nov 2019

@mogaa Vacsina ludi pise takym pismom!!! Od pisaneho sa uz upusta!

katka0123
15. máj 2023

@mogaa Spojite pismo je archaizmus. Nedaju sa nim vyplnit ani slovenske formulare (dane), ani zakaznicka karta v zahranici. A to nehovorim o letiskovych formularoch, alebo studiu v zahranici. OK, aj moje deti ho vedia, ale prirodzene vekom prechadzaju do tlaceneho. Skoda, ze nemali moznost od zaciatku pisat comenia scriptom. Kopec reci o nepripravenosti deti do zivota po absolvovani skol a pritom si tu niektore pani ucitelky presadzuju svoje ego a nutia deti trapit sa s nezmyselnymi sluckami uplne zbytocne a navyse s pridanym demotivacnym efektom. Na druhom stupni by som to uz vobec neriesila. Podla mna je to absurdne. A nech mi nikto nehovori nic o jemnej motorike. Ta sa da krasne rozvijat aj pri tlacenim pisme a inych aktivitach. Toto je vazne mimo.

zuzinka888
15. máj 2023

U nas to problem nie je. Deti takto pisu vsetko okrem diktatov a slohu- ale niekedy priznavaju ze boli tazke si spomenut ako sa pise npr. velhe pisane G atd. Myslim,ze pisane pismo je uz prezitok z minuleho storocia. Ved si uprimne povedzme kde ho okrem podpisu pouzivame. Vsade vyzaduju " palickove" pismo, vela veci sa riesi ekekteonicky....