Konflikty medzi prvákmi a ako to riešiť.

kofoluska
7. okt 2019

Ahojte, píšem sem preto, lebo v škôlke sme nikdy nič podobné neriešili a neviem, ako ďalej postupovať. Syn nie je konfliktný typ, neprovokuje ani si nezačína. Zároveň sa nepridáva k tým, čo robia "neplechu". Máme veľmi dobrý vzťah, takže keď sa niečo v škole udeje, vždy to doma povie - na šťastie.
Bežné strkanice a šarvátky neriešim, ale keď mi dieťa príde domov s modrinou alebo mi povie, že ho chlapci bili, až plakal, to už len tak nechať nemám chuť.Mali sme všetky rodiny s deckami z triedy aj spoločnú víkendovku a videla som, že dotyčný problémový chlapec sa fakt nevie vpratať do kože, robí zle skoro všetkým a mama to jednoducho ignoruje.
Na spoločnej diskusii sme sa na tohto chlapca (a tých, ktorí sa ním nechajú strhnúť a potom bijú a robia zle ostatným deckám) sťažovali aj učiteľke a zriaďovateľke, z ich strany ochota riešiť situáciu je (ja som sa s ňou o tom rozprávala aj medzi štyrmi očami). Chvíľu bol pokoj. Vo štvrtok mi ale syn zase hovoril, že ho niekto búchal drevenou hračkou po hlave a vychovávateľka na to kašľala a v piatok mali zastupujúcu učiteľku, tento chlapec ho bil drevenou rúrou po chrbte, malý plakal a ona nič. Žiadna reakcia. Nemám jediný dôvod synovi neveriť, nikdy neklamal ani si nevymýšľal, navyše som sama videla, čo to chlapčisko dokáže stvárať. Plus keď sa to stalo prvé týždne a učiteľka to riešila, sám mi hneď hovoril, že Paula ho vyhrešila, urobila toto, urobila hento. Po škole bol manžel so synom na ihrisku pri škole, ktoré má na starosti jedna staršia pani (je platená mestom alebo mestskou časťou za to, že tam na to dáva pozor). Chodíme tam roky, Janino tú pani samozrejme pozná a občas si pokecajú. Bez toho, aby on o tom začínal sama pani povedala, že si všimla, že majú v triede pekné výkvety, s ktorými si vychovávateľky nevedia poradiť. (Poobede tam v rámci školského klubu dosť často chodia.)
Dnes som písala učiteľke, že by som sa s ňou opäť rada stretla, nech navrhne, čo ďalej. Ako, ja na jednej strane nechcem syna učiť, že keď mu niekto robí zle, má vrátiť. Ale nenechám si ho otĺkať. Veľmi ťažko sa 6ročnému slušnému a nekonfliktnému dieťaťu vysvetľuje, že má kričať na učiteľku/vychovávateľku a nech tie situáciu riešia, ak to dané dospelé ženy (ktoré za tie deti v danom čase zodpovedajú) IGNORUJÚ.

Čo by ste robili na mojom mieste? Už máme s manželom fakt na krajíčku, že mu vždy povieme, aby vrátil, lebo toto je nonsens.

angi07
7. okt 2019

@kofoluska ja by som mozno skusila stretnutie s ucitelkou - rodicom a aj s dietatom.aby ste tam boli vsetci koho sa to tyka ... a opytat sa priamo pred jeho mamou preco ublizuje tvojmu ....aby z toho nebolo to ze ty si ta zla co vynadas jej synovi. mozno takto...

simca06022011
7. okt 2019

Bola tu davnejsie tema o bijucich sa detoch.. v skolke.. a myslim, ze v skole bude mat najlepsi efekt presne to iste: Naucit syna sa branit. Ja viem su kadejake odporucania, zhanat rodicov, ucitelky, riaditelky.. ale taketo typy bude stretavat cely zivot a ucitelka a vychovavatelka nemoze mat oci vsade (a viditelne ich to ani nebavi? kedze to ignoruju... si neviem predstavit sedeit v triede a deti sa mi tam otlakaju, jeden place a ja nic...). ANo ak ho bije, ma ist za ucitelkou, ano ked ide do tuheho, nech mu to vrati... Ak sa stazovali viaceri rodicia, treba si zavolat mamu dietata a riesit, v skole na to musia mat paky, nakolko v predskolskej triede sme mali dvoch takychto chlapcov, obaja skoncili u psychologov a jedenho dokonca museli preradit do inej skoly. Nasa riaditelka v skole sa len "trasie", aby sme riesili veci cez ucitelku a cez nu, ak sa neda... urcite ziadne externe inspekcie nie su ziadane, nas odhovaraju intenzivne od zmieny skoly, od zmeny triedy, ... chodila by som tam ako na klavir, pohrozila prekladom dietata inam... ale najlepsie pomaha vratit to, nech sa agresor tiez spamata, dovoluje si totiz do slabsich. Vzdy.
Btw. Kedze predpokladam, ze nemate v triedach naokolo nijake starsie dieta, tak nasu overenu metodu "starsieho kamosa, len tak cez prestavky a druzinu dobehnucemu na pokec" ani nejdem odporucat :D Minuly rok sme odskusali a fungovalo to, ked si znama nevedela dat rady s bitkarom .

kofoluska
autor
7. okt 2019

@ivitom Aj ja som zastanca toho, ze si ma svoje konflikty riesit sam, aj na ihrisku. Ak aj pride, vyzvem ho, aby sa skusil dohodnut, poriesit. Nebudem to robit za neho. Pokial nejde do tuheho. Preto napriklad viem, ze ak uz zacne plakat, je zle. On nie je ziadna cintlavka. A aby mi dosiel s modrinou....len skoda, ze som si to nevyfotila. To ma v danej chvili teda absolutne nenapadlo.
@simca06022011 Veru nie, su tam tri triedy prvakov a jedna trieda druhakov. Toto by asi nepomohlo 🙂 🙂 🙂 Ale snazim sa uz spojit s dalsimi rodicmi, kedze pozitivne viem, ze nas syn nie je jediny, komu robi henten fagan zle.

renab
7. okt 2019

@kofoluska zial, ani karate nepomoze, tam ich ako prve ucia, ze bojove umenie nesmu pouzit len tak. A dieta zo skoly vylucit nemozu, pokial to nie je vyberova skola. Je totiz povina skolska dochadzka.
Ak vsak chodite do sukromnej skoly a viaceri rodicia by ste uvazovali o prelozeni dietata, riaditel bude pristupnejsi k rieseniu problemov, lebo by prisiel o peniaze.

mogaa
7. okt 2019

@kofoluska škola dieťa vylúčiť nemôže ani ked je agresor, lebo školská dochádzka je povinná.....môže to navrhnúť rodičom aby dieťa preložili, ale ak s tým oni nesúhlasia - nemôže ho vylúčiť....

jankapepe
7. okt 2019

@kofoluska nevychovajte z neho tutka čo si nechá drevenou palicou bit po chrbte.....
Áno konflikt sa rieši:
1) upozorním poviem že má prestať lebo to nie je správne
2) upozorním rázne s upozornením na možné následky,trest
3) zhuknem a palicu beriem
4) ....ak boli v poradí 1,2,3 neúčinné .....vrazim dotyčnému jednu do nosa.

Väčšina skončí pri 1 či 2........na nepoucitelnych zaberá 4.

galioska
7. okt 2019

Nieje to jednoduché, ono ty učíš dieťa sa brániť alé zároveň sa to dieťa musí, bude chcieť začleniť, zaradit, mozno spočiatku nesprávne, ale musí sa poučiť....To ale neznamená , že sa musí nechať otlkat...bude sa cítiť stratený, na jednej strane rešpekt k rodičom, ktorí ho učili brániť sa a na strane druhej nechce ukázať,že je padla hruška a aj keď vie že je otlkany neprávom, ale nechá sa aby nevyzeral ako luzer ...a áno deti to majú z domu a nemusí byť rodic agresívny , môže ísť o rodiča ktorý na dieťa nemá čas...každé dieťa ktoré ubližuje upútava na seba pozornosť,,všimnite si ma konečne niekto,, vlastne volá o pomoc a ventiluje sa na inom dieťati, cloveku..čiže obe decká sa istým sposobom nešťastne..

liz_lemon
8. okt 2019

@galioska necha sa otlkat, lebo nechce vyzerat ako luzer? to mas nejake pomylene, nie? ved ten, kto sa necha otlkat je skor luzer, potom si kazdy dovoli, ked uvidi, ze sa nebrani

galioska
8. okt 2019

@liz_lemon Ty si presná ukážka toho, ako to vyzerá keď sa nepochopí pointa a prekrúti sa význam slova😉

liz_lemon
8. okt 2019

@galioska ano, ja urcite, alebo je to skor tak, ze uz nevies v slovencine vyjadrit, co chces
ked sa chces vratit sem, zopakuj si aj pravopis, nie je, sa nepise spolu ako jedno slovo, su to dve slova 😉

galioska
8. okt 2019

@liz_lemon ooo vážne, zaujimave koľko info o mne máš😄
Neviem čo je horšie? Bežný preklep či nepochopit pointu, keby si ju pochopila, nevyberies si jedno slovo aby si ho prekrútila, ale pripomína mi to jednu hviezdu odtiaľto, tiež skúšala to isté čo ty😝🤣

amadea3
8. okt 2019

Bohuzial aj ked tvoj syn nie je na vine, teba zacat od neho- ucit ho asertivite. Moja 6rocna je taka ista, nekonfliktna, slusna, nebraniaca sa. Idealny typ na obet sikany :/ Do skoly ide buduci rok, ale uz teraz ju ucim ze si nesmie nechat ublizovat. Ako tu uz dakto spominal- najprv upozornit ze to co robi nie je spravne a nech prestane, akonahle upozornenie nepomoze, nech to vrati. Aj ked s tym ona ma aj bude mat problem, je to jednoducho typ ktory konflikty a agresiu nema v povahe. Bohuzial sa v zivote s takymi situaciami stretavat bude a bude sa musiet "otrkat" a naucit sa riesit si to sama. Myslim si ze s agresoróm moc nespravite, pretoze ocividne ten chlapec nema doma dobry rodinny vzor... jedina cesta teda bude "zocelit" toho tvojho, aby pre agresora prestal byt zaujimavy. Pripadne skusit si pockat, kym si pre chlapca pride do skoly matkaa skusit sa s nou normalne porozpravat medzi styrmi ocami ( nie v zmysle "vas chlapec mi tlcie mojho, robte si s nim daco, lebo to pozeniem vyssie", ale skor nieco v style "vsimla som si ze medzi nasimi chlapcami su nezhody, rada by som s vami prebrala moznosti, ako zlepsit vztahy, kludne dakde pri kave, dajte mi na vas kontakt a zavolame si vecer ked uz nebude zhon a povinnosti a dohodneme sa ako dalej).
Drzim palce, sama mam dieta podobnej povahy, tipujem ze podobne veci budem riesit o rok aj ja, takze budem zvedava ako dopadnete.

eliska13
9. okt 2019

@kofoluska o tomto je škola my sme to začali riešiť v 3 triede a vlastne tomu nie je koniec ani po 4 r.som prekvapená, že už prvák tak vystrkuje rozky, lebo zväčša bývajú ešte prvý polrok utiahnuti nové prostredie ....mne syn doma hovoril a hovorí všetko a je mi z toho na vracanie.On má takú povahu, že sa nezúčastňuje bitiek, plieskani po hlave, krku, sacani...majú v triede 2 takých veľa sťažnosti...aj riaditeľke, rodičom.....poviem Ti, že nepomohlo nič sú zdraví nemajú žiadne odchýlky, majú taký temperament.Nezmohli sme nič rodičia boli privolaní k riaditeľke všetko sa tam povedalo pár dní bol pokoj a znova....nejde len o môjho syna to je celkovo u nich v kolektíve a ako sú starší o to horšie.
Rodičom bolo odporučené ísť k psychológovi nešli....môj syn to žaloval učiteľke, keď bol menší...sám do konfliktu nešiel a viem, že ani nepôjde čo ma mrzí, lebo sama som mu povedala nech mu vypáli či strčí späť.Podla neho by ho to len ešte viac vyprovokovalo.Mne riaditeľka povedala, keď som po 4 r išla za ňou, že stacilo....,že každý má inú povahu, že u chlapcov čo idú do puberty vzniká hierarchia kto bude viesť triedu, testosterón....že vlastne to, že sa pochytia, potkynaju, sticuju za vlasy, keď idú okolo je v poriadku.Takze sme to vyriešili po svojom muž ho počkal pred školou vynadal mu, povedal, že pôjde k nim domov a je relatívny kľud.
Pre mňa kludneho človeka sú niektoré veci čo mi hovorí syn šikana.byvala riaditelka mala teóriu, že to, co mi niekto robí a nepáči sa mi to je za hranicou....
Za mňa treba chlapca naučiť sa brániť, vrátiť, povedať nerob mi to....môj syn nejde do konfliktu na jeho obrovskú skodu a mala som s ním x rozhovorov o tom, že ak sa nepostaví bude agresor si dovoľovať viac a viac a pôjde to s ním ďalej na strednú skolu a tak....

mogaa
9. okt 2019

ono najväčším problémom je, že škola v týchto prípadoch nezmôže nič - nanajvýš to riešiť s rodičom ale pokiaľ to nerieši rodič - škola má zviazané ruky....v najhoršom prípade môže dať zhoršenú známku z chovania ale tam musí byť viac dôvodov aj viac upozornení, chlapec musí napr.vynechávať školu alebo napr.fajčiť na záchodoch a pod.....musí tam byť tých dôvodov viac....škola dieťa nemôže preto vylúčiť a to ani v prípade ak ide o súkromnú školu

nanina11
10. okt 2019

@mogaa presne tak, škola skoro nikdy nič nemôže,,, ale tie dôvody,, stačí keď bude mať viac záznamov, že vyvoláva konflikty, bije deti a podobne,,,v podstate iné dôvody byť nemusía, ale povedzme si pravdu,,, koľkokrát u takých deti znížená známka zo správania pomohla?? Takmer nikdy,,,, mt sme mali v škole žiaka,s ktorým sme si nevedeli dať rady ani my, učitelia,,, mal byť v špeciálnej škole, množstvo diagnoz, správanie doslova ako opica (koľkokrát sedel na skrini, keď som prišla do triedy), otváral okná a sedel z vonkajšej strany (3 poschodie),,, zbavili sme sa hp po viac ako dvoch rokoch a top až vtedy, keď si riaditeľka neviemkolky raz zavolala matku a povedala, že ju aj zatvorí v riaditeľni,,, kým nepodpíše papiere, pretože deti nechcú chodiť do školy kvôli jej synovi a učitelia si tiež s ním nevedia rady,,, napokon sa podarilo a ako sme sa dozvedeli aj v špeciálnej škole s ním mali obrovské problémy, dokonca vyskočil z okna

susin
10. okt 2019

My sme mali v prvej triede tiež takéto vykvety dokonca 4,ale tr.ucitelka s vychovávateľkou to riešili, s rodičmi daných deti a aj s riaditeľom, dokonca viem ze mali 2 chalani aj 2 so správania, učiteľka a vychovávateľka je tam nato aby ten kolektív fungoval medzi sebou. Nakoniec sa to dalo do normálu, chalani už nemajú také správanie aj keď niekedy sa sem tam čosi zomelie.... Takže by som zatlacila na učiteľky a riaditeľa alebo riešila prestupenie do inej triedy aj toto bolo v plane ale nakoniec to uhrali teraz sú tretiaci a kolektív je vcelku fajn

lilitela
21. okt 2019

@kofoluska Asi budes musiet. Mam podobnu dceru a veru jej jedno dievca robi zle a strhava aj ostatne, ide zatial skor o slovne sikanovanie. Ale poviem ti, ze som zacala dceru viest k tomu, aby sa branila, a vidim, ako velmi jej to nejde, ako tomu nerozumie, nema to v krvi. A samozrejme sa bojim, aby to ako naschval nedopadlo tak, ze jej niekto pleskne, ona to vrati, a cele sa to otoci proti mojej dcere, co sa chudera ani nevie potom obranit. ked mi doma opisuje situacie, tak vidim, ze ti, co sikanuju, su spravidla velmi obratni aj vo vyhovarani sa, klamani a celkovo takej slovnej manipulacii.
Ja som si zastavila dotycne dievcatko, len s par nevinnymi otazkami, ako sa k sebe spravaju, a ona to doma pozalovala mamine, ze som na nu robila natlak, jej mamina mi odporucila to riesit s nou, tak som sa jej hned spytala, ci si nevsimla nejake problemy, Samozrejme nevsimla, ved sa doma jej dcera nebude chvalit, ze robi niekomu zle, ale matka mala teda dost obrannu a ospravedlnujucu tendenciu, ze su to "bezne" detske sarvatky. Takze v dalsom kole sa idem obratit na triednu, ako to vidi ona.

lilitela
21. okt 2019

Este by som doplnila, ze od triednej neocakavam vela, pretoze konflikty sa deju za jej chrbtom, a ked je pritomna, tak sa nic nedeje, takze co mi povie?, ze sa nic nedeje, ze si nic nevsimla...

kofoluska
autor
21. okt 2019

@lilitela Mne uz maly tiez povie, ze sa branil. Nepaci sa mi to, viem, ze sa to nepaci ani jemu....riesila som to s ucitelkou aj so skolskou psychologickou, pre obe je neakceptovatelne taketo spravanie. Samozrejme maly nie je jediny, kto je obetou kdejakych atakov a robenia si zle. Ale asi som jediny rodic, ktory sa ozval. Psychologicka ma vylozenie niekolko razy pocas rozhovoru prosila, ak by sa to opakovalo, aby som im vzdy dala vediet a bude sa to riesit. V najhorsom tam budu konzekvencie aj pre toho chlapca co do dalsieho chodenia do danej skoly Tak uvidime... Za minuly tyzden mi hovoril len o incidentoch s inymi detmi, tak mozno uz chlapec pochopil, ze sa Janino bude branit a da mu pokoj.....Co by som ja bola fakt rada.